Samsung Galaxy J7, Şarj Modu Sorunu ve Diğer İlgili Sorunlarda Sıkıştı

#Samsung #Galaxy # J7, 5.5 inçlik büyük bir Super AMOLED ekrana sahip J serisi cihazların daha üst düzey modelidir. Bu, büyük bir ekran cihazı arayan insanlar için mükemmel bir seçimdir, ancak amiral gemisi bir telefon almak için çok fazla harcamak istemez. Üst düzey modellerden daha iyi performans gösteremese de, size sorunsuz bir kullanıcı deneyimi sağlayabilir. Birçok kişi bu telefonu şu anda günlük sürücüleri olarak herhangi bir sorun yaşamadan kullanıyor. Bununla birlikte, bugün ele alacağımız bazı sorunların ortaya çıkabileceği durumlar vardır. Sorun giderme serimizin bu son bölümünde, şarj modu sorunu ve diğer ilgili sorunlarda sıkışmış Galaxy J7 ile başa çıkacağız.

Bir Samsung Galaxy J7 veya bu konuda başka bir Android cihazınız varsa, bu formu kullanarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Cihazınızla ilgili endişeleriniz konusunda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Bu, hiçbir dize eklenmeden sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir. Bununla birlikte, bizimle iletişime geçtiğinizde, doğru bir değerlendirme yapılabilmesi ve doğru çözümün verilebilmesi için olabildiğince ayrıntılı olmaya çalışmanızı rica ediyoruz.

Bu serinin önceki bölümlerine göz atmak istiyorsanız, bu bağlantıya göz atın.

Bize Facebook ve Google+ sosyal medya hesaplarımızdan da ulaşabilirsiniz.

J7 Şarj Modunda Kalmış

Sorun: Telefonum şarj modunda takılı kaldı. Pilimin üzerinde daima bir aydınlatma lambası var. Ve yüzde her zaman% 0 okur.

Çözüm: Bu durumda yapmanız gereken ilk şey, telefonun şarj bağlantı noktasını basınçlı hava kullanarak temizlemektir. Şarj sorunlarına neden olabileceğinden, bağlantı noktasında sıkışmış tüm kir veya artıkların temizlendiğinden emin olun. Bu yapıldıktan sonra, telefonun hala şarj modunda takılıp takılmadığını kontrol etmeyi deneyin. Eğer öyleyse, bir sonraki adım soruna bir yazılım aksaklığının neden olup olmadığını kontrol etmektir. Bunun için telefon verilerinizi yedeklemeniz ve ardından fabrika ayarlarına sıfırlamanız gerekir. Bu sorunu çözmezse, bu büyük olasılıkla zaten donanımla ilgili bir sorundur, bu durumda telefonu bir servis merkezine getirmeniz ve kontrol ettirmeniz gerekir.

J7 Ekran Titremeye Devam Ediyor

Sorun: Yaklaşık bir buçuk yıl önce bir J7 satın almıştım. Aniden son 2 ay içinde telefonumun ekranı yanıp sönüyor … yani titremeye başlıyor ve sonra kendi kendine duruyor. Birkaç gün sonra tekrar başlar. Satın aldığım yere götürdüm. ekranın değiştirilmesi gerekebileceğini söylüyorlar. Ne yapacağımı bilmiyorum. Lütfen yardım et.

İlgili Sorun: Merhaba, Samsung Galaxy J7 beyaz ekranlı, sürekli açık ve kapalı. Yeniden başlatmayı denedim ve tek yaptığı telefonumu bir saniyeliğine açmak ve kapatmak. Bunu nasıl düzeltebileceğimi lütfen bana bildirir misin? Yoksa yeni bir telefona ihtiyacım var mı? Yoksa sadece tamir mi? Teşekkür ederim

Çözüm: Şu anda yapmak isteyeceğiniz şey, aşağıda listelenen sorun giderme adımlarını izleyerek bir tür yazılım aksaklığının soruna neden olup olmadığını kontrol etmektir. Sorunun devam edip etmediğini kontrol etmek için bir adım ty gerçekleştirdikten sonra. Eğer öyleyse, bir sonraki adıma geçin.

    Telefonu Güvenli Modda başlatın. Telefon bu modda çalıştığında yalnızca önceden yüklenmiş uygulamaların çalışmasına izin verilir. Sorunun bu modda devam edip etmediğini kontrol edin. Başlamazsa, sorun indirdiğiniz bir uygulamadan kaynaklanabilir. Bunun ne olduğunu öğrenin ve kaldırın.Telefonun önbellek bölümünü kurtarma modundan silin.Telefon verilerinizi yedekleyin ve ardından fabrika ayarlarına sıfırlayın.

Yukarıdaki adımlar sorunu çözemezse, ekran aksamının değiştirilmesi gerekecektir. Telefonunuzu bir servis merkezine götürün ve kontrol ettirin.

Ekran Değiştirildikten Sonra J7 Başlamıyor

Sorun: Kırık ekranlı Samsung J7 var. Kurulu yeni bir ekran satın aldım ama şimdi telefon sadece Samsung J7 ekranına gidiyor, sonra gri bir ekrana gidiyor ve yeniden başlıyor. Düşüncesi olan var mı?

Çözüm: Sorun, hatalı bir değiştirme ekranından kaynaklanıyor olabilir. Durumun bu olup olmadığını doğrulamak için telefonu kurtarma modunda başlatmayı deneyin. Bu moda erişebiliyorsanız, yazılım aksaklığının suçlu olması mümkündür. Bu modda fabrika ayarlarına sıfırlama yapmanız gerekecektir. Sıfırlamanın telefon verilerinizi sileceğini unutmayın.

Sorun devam ederse, değiştirme ekranı arızalıdır veya ekran değişimi sırasında dahili bir bileşen hasar görmüştür. Şu anda yapılacak en iyi şey, telefonu bir servis merkezine götürmek ve kontrol ettirmek.

J7 E-posta Mesajını Göstermiyor

Sorun: Bir Galaxy J7 var. Gmail uygulamasını benim yahoo e-postalarımı çekmek için senkronize var. Birden bu hafta, app e-postaları görüntülemeye çalıştığınızda e-posta başlığını görüyorum ama mesajın gövdesi yok. İletinin gövdesinin olması gereken alanda mavi renkte “Daha Fazla Görüntüle” yazıyor, ancak tıklamaya çalıştığımda hiçbir şey olmuyor. Uygulamaları Yönet’e girdim ve gmail uygulamasını zorla durdurdum. Ayrıca yeniden başlattım, pil, vb boşuna. Herhangi bir öneri? Teşekkür ederim!

Çözüm: Yapmanız gereken ilk şey, Yahoo e-postanıza bir bilgisayar tarayıcısından erişmeye çalışmaktır. E-postanıza erişebiliyorsanız, hesabın bir sorunu yoktur, şimdi telefonla ilgili sorun giderme zamanı. Telefonu farklı bir Kablosuz ağa bağlamayı deneyin. Ayrıca, e-postaları almak için mobil veri aboneliğinizi kullanmayı denemelisiniz.

Sorun devam ederse, Yahoo posta hesabını Gmail uygulamasından silmeyi deneyin ve ardından telefonu yeniden başlatın. Telefon başladıktan sonra Yahoo e-postanızı tekrar ekleyin ve sorunun devam edip etmediğini kontrol edin.

J7 Telefon Sıfırlandığında Verileri Kurtarma

Sorun: Samsung j 7 cihazım bir gün otomatik olarak sıfırlanıyor Hiçbir şey yapmıyorum. Tüm ses dosyalarım, fotoğraflar iletişim her şey silinir. Dahili belleği kurtarmak için root yapmaya çalıştığımda, usb diğer cihazlarla düzgün çalışırken dizüstü bilgisayar tarafından algılanmıyor, ancak telefonum dizüstü bilgisayar tarafından algılanmıyor. Ne yapmalıyım ben bu dosyaları kötü bir şekilde nasıl dahili belleği kurtarabilirim?

Çözüm: Telefon fabrika ayarlarına sıfırlandıysa ve telefonunuzda depolanan verilerin yedek bir kopyasını oluşturmadıysanız, şimdi bunları almanın bir yolu var.

Telefonunuzun dizüstü bilgisayarınız tarafından algılanmamasıyla ilgili olarak, aşağıda listelenen sorun giderme adımlarını denemelisiniz.

    Telefonun şarj bağlantı noktasını basınçlı hava kullanarak temizleyin. Telefonu dizüstü bilgisayara bağlarken farklı bir USB kablosu kullanmayı deneyin. Telefonu dizüstü bilgisayarınızdaki farklı bir USB bağlantı noktasına bağlamayı deneyin.

J7 Ekranı 8 Saniyede Kapatılıyor

Sorun: Ekran ayarları ne olursa olsun ekranım 8 saniye içinde kapanıyor. Tüm ayarları denedim, 30 dakika bile ve 8 saniyeden fazla kalmayacak. Yepyeni bir telefon ve onu seviyorum, ama bu çok sinir bozucu oluyor.

Çözüm: Yapmanız gereken ilk şey, yüklediğiniz bir uygulamanın soruna neden olup olmadığını kontrol etmektir. Bunu yapmak için telefonu Güvenli Modda başlatın. Sorun bu modda ortaya çıkmazsa, büyük olasılıkla indirilen bir uygulamadan kaynaklanır. Bunun hangi uygulama olduğunu öğrenin ve kaldırın. Sorunun Güvenli Modda devam etmesi durumunda, telefon verilerinizi yedeklemenizi ve ardından fabrika ayarlarına sıfırlamanızı öneririm.

Yukarıdaki adımlar sorunu çözemezse, telefonu bir servis merkezine götürmeniz ve kontrol ettirmeniz gerekir.

J7 Samsung Notes Durduruldu

Sorun: Yeni bir Samsung Galaxy J7’im var ve bugün samsung notlarını açmaya çalıştığımda “samsung notları duruyor” mesajı aldım ve uygulamayı yeniden başlatmam gerektiğini belirttim, ancak alınan mesajın ardından “samsung notları durduruldu” ve kapatmam gerektiğini belirtti Uygulamanın.

Çözüm: Bu sorunu çözmenin en iyi yolu, Samsung Notes uygulamasının önbelleğini ve verilerini uygulama yöneticisinden temizlemektir.

Bizimle etkileşime geçin

Android telefonunuzu kullanırken karşılaştığınız soru, öneri ve sorunlarınızı bize iletmekten çekinmeyin. Bugün piyasada bulunan her Android cihazı destekliyoruz. Ve endişelenmeyin, sorularınız için tek bir kuruş talep etmeyeceğiz. Bu formu kullanarak bize ulaşın. Aldığımız her mesajı hızlı bir şekilde yanıtlayamayacağımızı okuyoruz. Size yardımcı olabildiysek, lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak kelimeyi yaymamıza yardımcı olun.