Samsung Galaxy M30 Şarj Olmayacak Sorun Nasıl Onarılır

#Samsung #Galaxy # M30, mükemmel görünümlü Super AMOLED ekranı ve uzun ömürlü pili ile bilinen orta sınıf bir Android akıllı telefon modelidir. İlk Mart 2019’da piyasaya sürülen bu telefon, 1080 x 2340 piksel çözünürlüğe sahip 6.4 inç Süper AMOLED ekrana sahip. Üçlü arka kamera sistemi ve önde 16MP selfie kamera bulunuyor. Kaputun altında, 6GB RAM ile eşleştirilmiş Exynos 7904 okta çekirdekli işlemciyi bulacaksınız. Bu sağlam performans gösteren bir cihaz olmasına rağmen, bugün ele alacağımız bazı sorunların ortaya çıkabileceği durumlar vardır. Sorun giderme serimizin bu son bölümünde, Samsung Galaxy M30’un şarj olmayacağını ele alacağız.

Bir Samsung Galaxy M30 veya bu konuda başka bir Android cihazınız varsa, bu formu kullanarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Cihazınızla ilgili endişeleriniz konusunda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Bu, hiçbir dize eklenmeden sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir. Bununla birlikte, bizimle iletişime geçtiğinizde, mümkün olduğunca ayrıntılı olmaya çalışın, böylece doğru bir değerlendirme yapılabilir ve doğru çözüm verilebilir.

Samsung Galaxy M30 Şarj Olmayacak Sorun Nasıl Onarılır

Aşağıda listelenen sorun giderme adımlarından birini gerçekleştirmeden önce telefonunuzun en son yazılım sürümünde çalıştığından emin olun. Bir güncelleme varsa, önce indirip yüklemenizi öneririm. Bu, sorunun eski bir yazılım sürümünden kaynaklanma olasılığını en aza indirecektir.

Şarj cihazının çalıştığından emin olun

Kullandığınız şarj cihazının çalıştığından emin olmanız gerekir. Telefon şarj cihazı oluşturan iki parça vardır ve bunlar USB şarj kablosu ve adaptördür. Kablo genellikle kolayca hasar görür, bu nedenle farklı bir şarj kablosu kullanmayı denemelisiniz. Farklı bir kablo kullanmamanız durumunda telefonunuzu şarj etmek için farklı bir adaptör kullanmayı da denemelisiniz.

Farklı bir elektrik prizinden şarj edin

Sorun, çalışmayan bir elektrik prizinden kaynaklanıyor olabilir. Bu olasılığı ortadan kaldırmak için şarj cihazını farklı bir elektrik prizine takmayı deneyin. Adaptörün bir uzatma kablosuna takılmamasının en iyisi olduğunu unutmayın, bunun yerine bu sorunu yaşıyorsanız doğrudan elektrik prizine takın.

Telefon şarj bağlantı noktasını kontrol edin

Telefon şarj bağlantı noktasına yapışmış kir veya kalıntıların şarj işlemine müdahale edebileceği zamanlar vardır. Telefonun şarj bağlantı noktasında hava üfleyerek kir bulunmadığından emin olun. Telefonun şarj bağlantı noktasının ıslak olması durumunda, telefonu birkaç saat serin bir alanda bırakarak önce kurutmalısınız. Limanda bulunan sıvı doğal olarak buharlaşacaktır. Samsung Galaxy M30’un şarj olmayacağından emin olun.

Telefonu bilgisayarın USB bağlantı noktasından şarj etmeyi deneyin

Telefonu duvar adaptörünü kullanarak şarj edemiyorsanız, telefonu bir bilgisayarın USB bağlantı noktasına bağlamayı deneyin. Telefonunuz bu şekilde şarj olmaya devam edecek, ancak bu daha yavaş bir işlem olacaktır. Telefonunuz şarj olursa, telefon şarj bağlantı noktasının hızlı şarj piminde bir sorun olmalıdır. Bu pimi temizlemeyi denemelisiniz veya bir servis merkezinde kontrol ettirmelisiniz.

Sorunun Güvenli Modda olup olmadığını kontrol edin

Bazen Google Play Store’dan indirdiğiniz bir uygulama bu soruna neden olabilir. Bunun nedeni uygulamadaki hatalar veya uygulama ile telefonunuz arasındaki uyumluluk sorunları olabilir. Soruna neden olan şeyin bu olup olmadığını kontrol etmek için, yalnızca önceden yüklenmiş uygulamaların bu modda çalışmasına izin verildiğinden telefonu Güvenli Mod’da başlatmanız gerekir.

    Cihazın kapalı olduğundan emin olun.Güç tuşunu cihaz adıyla ekranın ötesinde basılı tutun. Ekranda ‘SAMSUNG’ göründüğünde, Güç tuşunu bırakın. Güç tuşunu bıraktıktan hemen sonra Sesi kısma tuşunu basılı tutun. Cihaz yeniden başlatılıncaya kadar Sesi kısma tuşunu basılı tutmaya devam edin. Ekranın sol alt köşesinde güvenli mod görüntülenecektir. ‘Güvenli Mod’ seçeneğini gördüğünüzde Sesi kısma tuşunu serbest bırakın.

Telefonu bu modda şarj edebiliyorsanız, sorun indirdiğiniz bir uygulamadan kaynaklanıyor olabilir. Bunun ne olduğunu öğrenin ve kaldırın.

Telefonun önbellek bölümünü silin

Telefon sisteminin önbelleğe alınmış verileri, telefon uygulamalarınıza erişimi hızlandırmak için kullanılır. Bazen bu veriler bozulabilir ve bu da cihazda sorunlara neden olabilir. Bozuk bir önbelleğe alınmış verilerin soruna neden olup olmadığını kontrol etmek için telefonun önbellek bölümünü kurtarma modundan silmeniz gerekir.

    Sesi Açma tuşunu ve Ana Ekran tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Cihaz logosu ekranı görüntülendiğinde, yalnızca Güç tuşunu serbest bırakın Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları serbest bırakın (‘Sistem güncellemesini yükleme’ ‘, Android sistem kurtarma menü seçeneklerini göstermeden önce yaklaşık 30 – 60 saniye boyunca görünecektir).’ Önbellek bölümünü sil ‘seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. Seçmek için Güç tuşuna basın. Evet ‘i seçin ve seçmek için Güç tuşuna basın. Silme önbellek bölümü tamamlandığında,’ Sistemi şimdi yeniden başlat ‘vurgulanır. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Samsung Galaxy M30’un şarj olmayacağından emin olun.

Fabrika ayarlarına sıfırlama

Dikkate almanız gereken son bir sorun giderme adımı fabrika ayarlarına sıfırlamadır. Bu, telefonunuzu orijinal fabrika durumuna geri döndürür. Bu prosedürün telefon verilerinizi sileceğini unutmayın, bu yüzden devam etmeden önce yedek bir kopyaya sahip olduğunuzdan emin olun.

    Sesi Açma tuşunu ve Ana Ekran tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Cihaz logosu ekranı görüntülendiğinde, yalnızca Güç tuşunu serbest bırakın Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları serbest bırakın (‘Sistem güncellemesini yükleme’ ‘, Android sistem kurtarma menü seçeneklerini göstermeden önce yaklaşık 30 – 60 saniye boyunca görünecektir).’ Verileri sil / fabrika ayarlarına sıfırla seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. ‘seçeneğini seçmek için Güç düğmesine basın.’ Evet – tüm kullanıcı verilerini sil ‘seçeneği vurgulanır. Ana sıfırlamayı seçmek ve başlatmak için Güç düğmesine basın. Ana sıfırlama tamamlandığında,’ Sistemi şimdi yeniden başlat ‘vurgulanır Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Telefon hala şarj olmuyorsa, buna zaten hatalı bir donanım bileşeni neden olmuş olabilir. Şu anda yapılacak en iyi şey, telefonu bir servis merkezine götürmek ve kontrol ettirmek.

Bizimle etkileşime geçin

Android telefonunuzu kullanırken karşılaştığınız soru, öneri ve sorunlarınızı bize iletmekten çekinmeyin. Bugün piyasada bulunan her Android cihazı destekliyoruz. Ve endişelenmeyin, sorularınız için tek bir kuruş talep etmeyeceğiz. Bu formu kullanarak bize ulaşın. Aldığımız her mesajı hızlı bir şekilde yanıtlayamayacağımızı okuyoruz. Size yardımcı olabildiysek, lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak kelimeyi yaymamıza yardımcı olun.