Samsung Galaxy Note 10+ 5G Mobil Ağı Kullanılamıyor

#Samsung #Galaxy # Note10 + # 5G, hızlı 5G ağını destekleyen piyasadaki en son premium Android akıllı telefon. Geçen Ağustos ayında piyasaya sürülen bu telefon, hem ön hem de arkada camlı bir Alüminyum çerçeveden yapılmış sağlam bir yapı kalitesine sahip. 1080 x 2280 piksel çözünürlüğe sahip 6.3 inç Dinamik AMOLED ekran kullanır. Kaputun altında 12GB RAM ile eşleştirilmiş bir Snapdragon 855 işlemci var. Bu sağlam bir performans cihazı olmasına rağmen, bugün ele alacağımız bazı sorunların ortaya çıkabileceği durumlar vardır. Sorun giderme serimizin bu son bölümünde, Samsung Galaxy Note 10+ 5G mobil ağ mevcut değil sorununu ele alacağız.

Bu özel modele veya bu konuda başka bir Android cihazına sahipseniz, bu formu kullanarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Cihazınızla ilgili endişeleriniz konusunda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Bu, hiçbir dize eklenmeden sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir. Bununla birlikte, bizimle iletişime geçtiğinizde, doğru bir değerlendirme yapılabilmesi ve doğru çözümün verilebilmesi için olabildiğince ayrıntılı olmaya çalışmanızı rica ediyoruz.

Samsung Galaxy Note 10+ 5G Mobil Ağ Nasıl Onarılır

Bu sorun için önerilen sorun giderme adımlarını gerçekleştirmeden önce, öncelikle en son yazılım sürümünde çalıştığından emin olmak en iyisidir. Bir güncelleme varsa, önce indirip yüklemenizi öneririm. Operatörle ilgili yazılım güncellemelerini kontrol etmeniz önemlidir, çünkü bu genellikle operatöre ilişkin bağlantı hatalarını giderir.

Bölgenizin iyi bir ağ sinyaline sahip olduğunu doğrulayın

Şebeke sinyali olmayan veya hiç zayıf olmayan bir alandaysanız, telefonunuz büyük olasılıkla mobil şebekede bulunmayan hatalardan muzdarip olacaktır. Bunun kapsama ilişkin bir sorun olup olmadığını doğrulamak için aynı ağdaki diğer cihazların da aynı sorunu olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Mükemmel ağ kapsama alanına sahip bir alandaysanız, ancak telefonunuz hiç sinyal almıyorsa, sorunun bir ağ kesintisinden kaynaklanma olasılığı vardır. Bir kesinti olup olmadığını doğrulamak için operatörünüze başvurmadan önce, aşağıda listelenen ek sorun giderme adımlarına devam etmelisiniz.

Yazılımdan sıfırlama gerçekleştirme

Bir yazılım aksaklığının bu soruna neden olabileceği durumlar vardır, bu yüzden telefon yazılımınızı yenilemeniz gerekecektir. Yapmak isteyeceğiniz şey, cihazda soruna neden olabilecek herhangi bir bozuk geçici veriyi ortadan kaldıracak telefonu yeniden başlatmaktır.

    Güç ve Sesi kısma tuşunu 45 saniyeye kadar basılı tutun. Cihaz yeniden başlarken bekleyin.

Samsung Galaxy Note 10+ 5G mobil ağ kullanılamıyor sorununun devam edip etmediğini kontrol edin.

SIM kartınızı kontrol edin

Bu SIM kartla ilgili bir sorunsa, telefon kapatılıp SIM kart çıkarılarak bu sorun çözülebilir. SIM kartı tekrar takmadan önce birkaç dakika bekleyin ve ardından telefonu açın. Sorunun hala devam edip etmediğini kontrol edin.

Sorunun arızalı bir SIM karttan kaynaklanma olasılığını ortadan kaldırmak için telefonunuzda farklı bir SIM kart kullanmayı da düşünmelisiniz.

Telefonun dolaşım durumunu doğrulayın

Genel olarak, kendi ülkenizdeyseniz, telefonun dolaşım durumunun kapalı olduğundan emin olmak istersiniz. Bu, farklı bir ülkeden dönen ve yine de cihazın dolaşım durumu etkin olan gezginler için geçerlidir. Telefonunuzun dolaşım ayarlarına Ayarlar> Bağlantılar> Mobil ağlar> Veri dolaşımı bölümünden erişebilirsiniz.

Samsung Galaxy Note 10+ 5G mobil ağ kullanılamıyor sorununun devam edip etmediğini kontrol edin.

Uçak Modunun kapalı olduğundan emin olun

Uçak modu, telefonunuzun genellikle uçaktayken kullanılan bir ayardır. Bu etkinleştirildiğinde, telefonunuz uçak elektronik cihazına müdahale etmemesi için herhangi bir kablosuz sinyal almaz veya iletmez. Samsung Galaxy Note 10+ 5G mobil ağ kullanılamıyor sorununu alıyorsanız, uçak modunun kapalı olduğundan emin olmalısınız veya zaten kapalı konumdaysa bu düğmeyi değiştirmeyi deneyebilirsiniz.

Telefon şebekesi modunuzu değiştirme

Telefonunuzun, operatörünüzün kullandığı modla eşleşen doğru ağ modunu kullandığından emin olun. Çoğu GSM operatörü için telefonunuzun 4G veya LTE olarak ayarlanması gerekir.

    Ayarlar uygulamasını açın. Bağlantılar’a dokunun. Mobil ağlar’a dokunun. Ağ moduna dokunun ve 4G veya LTE veya otomatik bağlantı’yı seçin.

Samsung Galaxy Note 10+ 5G mobil ağ kullanılamıyor sorununun devam edip etmediğini kontrol edin.

Telefonu Güvenli Modda başlatın

Google Play Store’dan indirdiğiniz bir uygulama yüklendiğinde telefonda sorunlara neden olabilir. İndirdiğiniz bir uygulamanın soruna neden olup olmadığını kontrol etmek için, yalnızca önceden yüklenmiş uygulamaların bu modda çalışmasına izin verildiğinden telefonu Güvenli Mod’da başlatmanız gerekir.

    Cihazı kapatın. Ekranda görünen model adı ekranını geçecek şekilde Güç tuşunu basılı tutun. SAMSUNG ekranda göründüğünde, Güç tuşunu serbest bırakın. Güç tuşunu bıraktıktan hemen sonra Sesi kısma tuşunu basılı tutun. Ekranın sol alt köşesinde Güvenli mod görüntülendiğinde, Sesi kısma tuşunu serbest bırakın.

Sorunun bu modda ortaya çıkmaması durumunda, büyük olasılıkla yüklediğiniz bir uygulamadan kaynaklanır. Bunun hangi uygulama olduğunu öğrenin ve kaldırın.

Telefonun önbellek bölümünü silin

Telefonun özel bölümünde saklanan önbelleğe alınan verilerin bozulabileceği durumlar vardır. Bu durumda, bu genellikle telefonda belirli sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Soruna neden olan şeyin bu olduğunu ortadan kaldırmak için telefonun önbellek bölümünü kurtarma modundan silmeniz gerekir.

    Sesi Yükselt tuşunu ve Bixby / Güç tuşunu basılı tutun. Android logosu görüntülendiğinde, her iki tuşu da bırakın. Android sistem kurtarma menü seçeneklerinden 30 – 60 saniye önce bir ‘Sistem güncellemesi yükleniyor’ mesajı görünecektir Önbellek bölümünü silmek için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. Seçmek için Bixby / Güç tuşuna basın. Evet’i vurgulamak için Sesi kısma tuşuna basın ve seçmek için Bixby / Güç tuşuna basın. Sistemi yeniden başlat vurgulanır. Cihazı yeniden başlatmak için Bixby / Power tuşuna basın.

Samsung Galaxy Note 10+ 5G mobil ağ kullanılamıyor sorununun devam edip etmediğini kontrol edin.

Fabrika ayarlarına sıfırlama

Yukarıdaki adımların sorunu çözememesi durumunda, bunun bir yazılım aksaklığından kaynaklanma olasılığı vardır. Şu anda bununla başa çıkmanın en iyi yolu fabrika ayarlarına sıfırlamaktır. Sıfırlamayı yapmadan önce telefon verilerinizi yedeklediğinizden emin olun.

    Dahili bellekteki verileri yedekleyin. Cihazda bir Samsung hesabında oturum açtıysanız, Hırsızlığa KarĢı Koruma özelliğini etkinleştirdiniz ve ana sıfırlamayı bitirmek için Samsung kimlik bilgilerinize ihtiyacınız olacaktır. Cihazı kapatın. Sesi Açma tuşunu ve Bixby / Güç tuşunu basılı tutun. Yeşil Android logosu görüntülenir, her iki tuşu da bırakın (‘Sistem güncellemesini yükleme’, Android sistem kurtarma menü seçeneklerini göstermeden önce yaklaşık 30 – 60 saniye boyunca görünecektir). ‘Verileri sil / fabrika ayarlarına sıfırla’yı vurgulamak için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. Seçmek için Bixby / Güç düğmesine basın. ‘Evet – tüm kullanıcı verilerini sil’ vurgulanana kadar Sesi kısma tuşuna basın. Ana sıfırlamayı seçmek ve başlatmak için Bixby / Güç düğmesine basın. Ana sıfırlama tamamlandığında, ‘Sistemi şimdi yeniden başlat’ düğmesine basın. Cihazı yeniden başlatmak için Bixby / Power tuşuna basın.

Yukarıda listelenen adımları uyguladıktan sonra bile sorun devam ederse, bu zaten hatalı bir donanım bileşeninden kaynaklanıyor olabilir. Şu anda yapılacak en iyi şey, telefonu bir servis merkezine götürmek ve kontrol ettirmek.

Bizimle etkileşime geçin

Android telefonunuzu kullanırken karşılaştığınız soru, öneri ve sorunlarınızı bize iletmekten çekinmeyin. Bugün piyasada bulunan her Android cihazı destekliyoruz. Ve endişelenmeyin, sorularınız için tek bir kuruş talep etmeyeceğiz. Bu formu kullanarak bize ulaşın. Aldığımız her mesajı okuyoruz ancak hızlı bir yanıt vermeyi garanti edemiyoruz. Size yardımcı olabildiysek, lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak kelimeyi yaymamıza yardımcı olun.