Samsung Galaxy Note 10+ 5G Şarj Olmayacak Sorun Nasıl Onarılır

#Samsung #Galaxy # Note10 + # 5G, hızlı 5G ağını destekleyen piyasadaki en yeni premium Android akıllı telefon. Geçen Ağustos ayında piyasaya sürülen bu telefon, hem ön hem de arkada camlı bir Alüminyum çerçeveden yapılmış sağlam bir yapı kalitesine sahip. 1080 x 2280 piksel çözünürlüğe sahip 6.3 inç Dinamik AMOLED ekran kullanır. Kaputun altında 12GB RAM ile eşleştirilmiş bir Snapdragon 855 işlemci var. Bu sağlam bir performans cihazı olmasına rağmen, bugün ele alacağımız bazı sorunların ortaya çıkabileceği durumlar vardır. Sorun giderme serimizin bu son bölümünde, Samsung Galaxy Note 10+ 5G ile sorun yaşamayacağız.

Bu özel modele veya bu konuda başka bir Android cihazına sahipseniz, bu formu kullanarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Cihazınızla ilgili endişeleriniz konusunda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Bu, hiçbir dize eklenmeden sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir. Bununla birlikte, bizimle iletişime geçtiğinizde, mümkün olduğunca ayrıntılı olmaya çalışın, böylece doğru bir değerlendirme yapılabilir ve doğru çözüm verilebilir.

Samsung Galaxy Note 10+ 5G Şarj Olmayacak Sorun Nasıl Onarılır

Sorunun eski bir yazılım sürümünden kaynaklanmadığından emin olmak için, aşağıda listelenen sorun giderme adımlarından birini gerçekleştirmeden önce telefonunuzun en son yazılım sürümünde çalışıp çalışmadığını kontrol etmelisiniz. Bir güncelleme varsa, önce indirip yüklemenizi öneririm.

Şarj cihazının çalıştığından emin olun

Bu durumda yapmanız gereken ilk şey, kullandığınız şarj cihazının çalıştığından emin olmaktır. Bir şarj cihazını oluşturan iki parça vardır ve bunlar USB şarj kablosu ve adaptördür. Kablo genellikle kolayca hasar görür, bu nedenle farklı bir şarj kablosu kullanmayı denemek en iyisidir. Ayrıca telefonunuzu şarj etmek için farklı bir adaptör kullanmayı denemelisiniz.

Farklı bir elektrik prizinden şarj edin

Şarj cihazını hiç çalışmayan bir elektrik prizine takma olasılığınız vardır. Bu olasılığı ortadan kaldırmak için şarj cihazını farklı bir elektrik prizine takmayı deneyin. Bağdaştırıcıyı bir uzatma kablosuna takmamak, bunun yerine bu sorunu yaşıyorsanız doğrudan elektrik prizine takmanın en iyi yol olduğunu unutmayın.

Telefon şarj bağlantı noktasını kontrol edin

Telefonun şarj bağlantı noktasında sıkışmış kir veya döküntünün olması genellikle şarj işlemine engel olabilir. Telefonun şarj bağlantı noktasında hava üfleyerek kir bulunmadığından emin olun. Telefonun şarj bağlantı noktasının ıslak olması durumunda, telefonu birkaç saat serin bir alanda bırakarak önce kurutmalısınız. Limanda bulunan sıvı doğal olarak buharlaşacaktır. Bu yapıldıktan sonra Samsung Galaxy Note 10+ 5G’nin şarj sorunu olup olmadığını kontrol edin.

Telefonu bilgisayarın USB bağlantı noktasından şarj etmeyi deneyin

Telefonu duvar adaptörünü kullanarak şarj edemiyorsanız, telefonu bir bilgisayarın USB bağlantı noktasına bağlamayı deneyin. Telefonunuz bu şekilde şarj olmaya devam edecek, ancak bu daha yavaş bir işlem olacaktır. Telefonunuz şarj olursa, telefon şarj bağlantı noktasının hızlı şarj piminde bir sorun olmalıdır. Bu pimi temizlemeyi denemelisiniz veya bir servis merkezinde kontrol ettirmelisiniz.

Sorunun Güvenli Modda olup olmadığını kontrol edin

Bazen Google Play Store’dan indirdiğiniz bir uygulama bu soruna neden olabilir. Durumun bu olup olmadığını kontrol etmek için, yalnızca önceden yüklenmiş uygulamaların bu modda çalışmasına izin verildiğinden telefonu Güvenli Mod’da başlatmanız gerekir.

    Cihazın kapalı olduğundan emin olun.Güç tuşunu cihaz adıyla ekranın ötesinde basılı tutun. Ekranda ‘SAMSUNG’ göründüğünde, Güç tuşunu bırakın. Güç tuşunu bıraktıktan hemen sonra Sesi kısma tuşunu basılı tutun. Cihaz yeniden başlatılıncaya kadar Sesi kısma tuşunu basılı tutmaya devam edin. Ekranın sol alt köşesinde güvenli mod görüntülenecektir. ‘Güvenli Mod’ seçeneğini gördüğünüzde Sesi kısma tuşunu serbest bırakın.

Samsung Galaxy Note 10+ 5G’nin şarj sorunu olmaya devam edip etmediğini kontrol edin. Sorun bu modda ortaya çıkmazsa, indirdiğiniz bir uygulamadan kaynaklanabilir. Bunun hangi uygulama olduğunu öğrenin ve kaldırın.

Telefonun önbellek bölümünü silin

Telefon sisteminin önbelleğe alınmış verileri, cihazın çalışmasını hızlandırmak için kullanılır. Bazen bu veriler bozulabilir ve bu da cihazda sorunlara neden olabilir. Bozuk bir önbelleğe alınmış verilerin soruna neden olup olmadığını kontrol etmek için telefonun önbellek bölümünü kurtarma modundan silmeniz gerekir.

    Sesi Yükselt tuşunu ve Bixby / Güç tuşunu basılı tutun. Android logosu görüntülendiğinde, her iki tuşu da bırakın. Android sistem kurtarma menü seçeneklerinden 30 – 60 saniye önce bir ‘Sistem güncellemesi yükleniyor’ mesajı görünecektir Önbellek bölümünü silmek için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. Seçmek için Bixby / Güç tuşuna basın. Evet’i vurgulamak için Sesi kısma tuşuna basın ve seçmek için Bixby / Güç tuşuna basın. Sistemi yeniden başlat vurgulanır. Cihazı yeniden başlatmak için Bixby / Power tuşuna basın.

Samsung Galaxy Note 10+ 5G’nin şarj sorunu olmaya devam edip etmediğini kontrol edin.

Fabrika ayarlarına sıfırlama

Dikkate almanız gereken son bir sorun giderme adımı fabrika ayarlarına sıfırlamadır. Bu, telefonunuzu orijinal fabrika durumuna geri döndürür. Bu yordamın telefon verilerinizi sileceğini unutmayın, bu nedenle bu adıma devam etmeden önce yedek bir kopya oluşturduğunuzdan emin olun.

    Dahili bellekteki verileri yedekleyin. Cihazda bir Samsung hesabında oturum açtıysanız, Hırsızlığa KarĢı Koruma özelliğini etkinleştirdiniz ve ana sıfırlamayı bitirmek için Samsung kimlik bilgilerinize ihtiyacınız olacaktır. Cihazı kapatın. Sesi Açma tuşunu ve Bixby / Güç tuşunu basılı tutun. Yeşil Android logosu görüntülenir, her iki tuşu da bırakın (‘Sistem güncellemesini yükleme’, Android sistem kurtarma menü seçeneklerini göstermeden önce yaklaşık 30 – 60 saniye boyunca görünecektir). ‘Verileri sil / fabrika ayarlarına sıfırla’yı vurgulamak için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. Seçmek için Bixby / Güç düğmesine basın. ‘Evet – tüm kullanıcı verilerini sil’ vurgulanana kadar Sesi kısma tuşuna basın. Ana sıfırlamayı seçmek ve başlatmak için Bixby / Güç düğmesine basın. Ana sıfırlama tamamlandığında, ‘Sistemi şimdi yeniden başlat’ düğmesine basın. Cihazı yeniden başlatmak için Bixby / Power tuşuna basın.

Telefon hala şarj olmuyorsa, buna zaten hatalı bir donanım bileşeni neden olmuş olabilir. Şu anda yapılacak en iyi şey, telefonu bir servis merkezine götürmek ve kontrol ettirmek.

Bizimle etkileşime geçin

Android telefonunuzu kullanırken karşılaştığınız soru, öneri ve sorunlarınızı bize iletmekten çekinmeyin. Bugün piyasada bulunan her Android cihazı destekliyoruz. Ve endişelenmeyin, sorularınız için tek bir kuruş talep etmeyeceğiz. Bu formu kullanarak bize ulaşın. Aldığımız her mesajı hızlı bir şekilde yanıtlayamayacağımızı okuyoruz. Size yardımcı olabildiysek, lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak kelimeyi yaymamıza yardımcı olun.