Samsung Galaxy Note 9, Android 9 Pie güncellemesinden sonra Wi-Fi’ye bağlanamıyor

Samsung Galaxy Note 9 için Android 9.0 Pie güncellemesinin yayınlanmasından birkaç gün sonra okurlarımızdan şikayet almaya başladık. En sık karşılaşılan sorunlar arasında, bildirilen WiFi’lerin düşmeye başladığı ve diğerleri bile Not 9’un artık bağlandıkları ağa bağlanamadıklarını söylediler. Bu cihaz için Pie güncelleme başarılı oldu, bu da eski Galaxy cihazlarının güncellemelerine kıyasla sadece asgari sorunların olduğu anlamına geliyor. Bununla birlikte, her zaman ve sonra gerçekleşebilecek, ancak mutlaka ciddi olabilecek problemler vardır.

Bu yazıda ele aldığımız WiFi ile ilgili sorun, telefonla ilgili küçük bir sorun olabilir. Telefon sahibi ile benzer sorunlar yaşıyorsanız cihaz sahibi olup olmadığına bakmanız gerekebileceğinden, sahibi olarak cihazınızla ilgili sorun giderme için zaman ayırmalısınız. Bu nedenle, bu yazı size bir şekilde yardımcı olabileceğinden, aşağıda okumaya devam edin.

Her şeyden önce, cihazınızla ilgili başka sorunlarınız varsa, bu cihazla ilgili birkaç sorunu çözdüğümüz için sorun giderme sayfamıza göz atmaya çalışın. Muhtemelen benzer sorunları çözen bir gönderi yayınladık. Şu anda sahip olduklarınızla benzer semptomları olan ve bulmaya çalıştığımız çözümleri kullanmaktan çekinmeyin. Sizin için çalışmazlarsa veya hala yardımımıza ihtiyacınız varsa, anket formumuzu doldurun ve bize ulaşmak için gönder düğmesine basın.

Android Not güncellemesinden sonra Galaxy Note 9’unuz artık WiFi’ye bağlanamıyorsa ne yapmalı?

İşte bu konuyu en iyi tarif eden okuyucumuzdan aldığımız sorunlardan biri…

Not 9, Android Pasta’ya yeni güncellendi ve bundan kısa bir süre sonra WiFi bağlantısı kayboldu. Demek istediğim, şebekeyle bağlantısı kesildi ve yeniden bağlanmayı denediğimde bunu yapmayacağım. Güncellemeden önce her şey yolundaydı. Aslında, indirme bitti ama şimdi bağlanmayacak. Bu konuda ne yapacağınızı biliyor musunuz?

Eğer böyle bir probleminiz varsa, işte bunu çözmek için yapmanız gerekenler…

    Zorunlu restarı gerçekleştirin. Ağ donanımını yeniden başlatın. Sıfırlama Ağ Ayarları. Fabrika telefonunuzu sıfırlayın.

Yapmanız gereken ilk şey, hem sesi kısma hem de açma / kapatma tuşlarını aynı anda 10 saniye veya daha uzun süre basılı tutarak zorunlu yeniden başlatma işlemini gerçekleştirmektir. Bu, telefonun belleğini tazeleyecek ve tüm uygulamalarını ve servislerini yeniden yükleyecektir. Sorun gidermenize bu prosedürle başlamanız önemlidir, çünkü çoğu zaman bir güncellemeden sonra ortaya çıkan sorunlar gerçekten ciddi değildir. Zorla bir yeniden başlatma genellikle bunları düzeltir ve bunu yapmak, gerekli tüm sorun giderme prosedürlerini yerine getirme konusunda sizi derhal kurtarabilir.

Böylece, yeniden başlattıktan sonra telefon aktif hale geldiğinde, telefonunuzun aynı şebekeye bağlanmasına izin verin ve sorunun devam edip etmediğini kontrol edin. Varsa, modem ve / veya yönlendirici gibi ağ donanımınızı yeniden başlatın. Sorunun bir güncellemeden sonra meydana geldiğini ve telefonun iyi çalıştığını, ancak ağ ekipmanıyla ilgili sorunların da her zaman ortaya çıkabileceğini biliyorum. Öyleyse, onları ayırırken biraz zaman ayırın. Bir veya iki dakika boyunca güç vermeden bırakın ve tekrar takın ve yeniden bağlanmayı deneyin. Sorun devam ederse, cihazınızın ağ ayarlarından sonra gidin.

Yapmanız gereken bir sonraki şey, telefonunuzun tüm ağ ayarlarını sıfırlamak. Bu, telefonu kullanıma hazır ağ yapılandırmasına geri getirecektir. Merak etme, dosyalarınızdan hiçbiri yoksa bunu yaparsanız veriler silinir. İşte böyle yapılır:

    Ana ekrandan, Uygulamalar tepsisini açmak için boş bir noktada yukarı kaydırın. Ayarlar> Genel Yönetim> Sıfırla> Ağ ayarlarını sıfırla seçeneklerini seçin. SIFIRLA AYARLARI’na dokunun. Bir PIN ayarladıysanız, girin. SIFIRLA AYARLARI’na dokunun. Tamamlandığında, bir onay penceresi görünecektir.

Bunu yaptıktan sonra, kullanılabilir ağları taramak için WiFi’yi açın. Aynı ağa tekrar bağlanmayı deneyin ve sorun devam ederse, telefonunuzu sıfırlamaktan başka çareniz kalmaz.

İlk 3 işlemden sonra Android 9.0 Pastayı çalıştıran Galaxy Note 9 siz hala WiFi ağına bağlanamıyor, o zaman sıfırlamanız gerekir. Ancak bundan önce, işlem sırasında silinecekleri önemli dosya ve verilerinizin yedeğini aldığınızdan emin olun. Bundan sonra telefonunuzu sıfırlamak için aşağıdaki adımları izleyin:

    Cihazı kapatın. Sesi Açma tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Yeşil Android logosu göründüğünde, tüm tuşları bırakın (‘Sistem güncellemesini yükleme’ yaklaşık 30 – 60 saniye boyunca gösterilecektir. Android sistem kurtarma menüsü seçeneklerini gösterme.) ‘Verileri sil / fabrika ayarlarına sıfırla’yı vurgulamak için Ses kısma tuşuna birkaç kez basın. Seçmek için Güç düğmesine basın.’ Evet – tüm kullanıcı verilerini sil ‘seçeneğinin üzerine gelene kadar Ses kısma tuşuna basın. Ana sıfırlamayı seçmek ve başlatmak için güç düğmesi. Ana sıfırlama tamamlandığında, ‘Sistemi şimdi yeniden başlat’ vurgulanır. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Bu sorun giderme kılavuzunun size yardımcı olabileceğini umuyorum.

Bizimle iletişime geçin

Sorunlarınıza, soru ve önerilerinize her zaman açığız, bu formu doldurarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Bu sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir ve sizden bunun için bir kuruş talep etmeyiz. Ancak, her gün yüzlerce e-posta aldığımızı ve bunlardan her birine yanıt vermemizin mümkün olmadığını lütfen unutmayın. Ancak aldığımız her mesajı okuduğumuzdan emin olun. Yardım ettiğimiz kişiler için lütfen gönderilerinizi arkadaşlarınızla paylaşarak ya da Facebook ve Google+ sayfamızı beğenerek ya da Twitter’da bizi takip ederek sözcüğü yayın.

İLGİLİ POSTLAR:

    Android 9 Pasta güncellemesinden sonra şarj olmuyor Samsung Galaxy Note 9 ile ne yapmalı? Android 9 Pasta güncellemesinden sonra açılmayacak Samsung Galaxy Note 9 nasıl düzeltilir? Samsung’ta Google Play Store “Doğrulama gerekiyor” hatasını nasıl düzeltebilirim Galaxy Note 9Samsung Galaxy Note 9, Play Store hatası 18 nedeniyle SD kartına uygulama yükleyemiyor