Samsung Galaxy Note 9 Google Play Store Hatası 907 ile nasıl düzeltilir

Samsung Galaxy Note 9’un bazı sahiplerine hata veren Google Play Store hatası 907, indirme işlemi kesintiye uğradığında ortaya çıkar. En yaygın bilgi istemi şu şekildedir: “Uygulama indirilemiyor. Tekrar deneyin ve sorun devam ederse sorun giderme konusunda yardım alın. (Hata kodu: -907) ”ancak bu tür bir hata da alabilirsiniz.“ Uygulama bir hata nedeniyle indirilemedi. (907). ”Her ikisi de aynıdır ve aynı şekilde ele alınmalıdır.

Bu yazıda, 907 hatasıyla karşılaşılan Galaxy Note 9’unuzda sorun gidermede size yol göstereceğim. Geçmişte bu tür bir hatayla karşılaştık, bu yüzden düzeltebilecek bir veya iki şey biliyoruz. Bu sorunla karşılaşan kullanıcılardan biriyseniz, bu makale size bir şekilde yardımcı olabileceği için okumaya devam edin.

Daha ileri gitmeden önce, sorununuza bir çözüm bulmaya çalıştığınız için bu yayını bulduysanız, telefonla ilgili yaygın olarak bildirilen sorunların çoğuna zaten değindiğimiz için sorun giderme sayfamızı ziyaret etmeyi deneyin. Okuyucularımız tarafından bildirilen bazı sorunlara zaten çözümler sunduk, bu nedenle sizinkine benzer sorunları bulmaya ve önerdiğimiz çözümleri kullanmaya çalışın. Sizin için işe yaramıyorlarsa ve daha fazla yardıma ihtiyacınız varsa, Android sorunları anketimizi doldurun ve gönder’i tıklayın. Şimdi, Not 9’daki Google Play Store hata 907’den kurtulmak için yapmanız gerekenler …

    Galaxy Note 9’unuzu yeniden başlatmaya zorlayın 9.WiFi’yi kapatıp yeniden açın ve uygulamayı tekrar indirin. Bağlantıyı yenilemek için Ağ Ayarlarını sıfırlayın. Google Play Store’un önbelleğini ve verilerini temizleyin. Önemli dosyaları yedekleyin ve telefonunuzu sıfırlayın.

Zorla yeniden başlatma her zaman bellenimdeki uygulamaların veya aksaklıkların neden olduğu küçük sorunları düzeltebilir. Bir uygulamayı indirmeye çalışırken hatayla ilk defa karşılaşıyorsanız, önce hem ses kısma hem de güç tuşlarını 10 saniye veya daha uzun süre basılı tutarak zorunlu yeniden başlatmayı denemelisiniz. Bundan sonra uygulamayı indirmeyi deneyin ve hatanın hala görünüp görünmediğine bakın.

Uygulama indirilirken bağlantı kesilmiş olabilir. WiFi kullandığınızı varsayalım, bu yüzden birkaç saniye kapatın ve tekrar açın. Küçük bir uygulama indirmeyi deneyin ve hatanın görünüp görünmediğine bakın. Başlamazsa, hata oluştuğunda indirdiğiniz uygulamayı indirmeyi deneyin ve hatanın görünüp görünmediğine bakın.

Kablosuz bağlantıyı kapatıp açmanın yanı sıra, bağlantıyı yenilemenin başka bir yolu da telefonunuzdaki tüm ağ ayarlarını sıfırlamaktır. Tüm Wifi bağlantılarını siler veya unutur ve mobil veri dışındaki her şeyi devre dışı bırakır. Bunu yaptıktan sonra, WiFi’yi etkinleştirin ve ikincisini kullanmak istemiyorsanız mobil verileri devre dışı bırakın. Not 9’daki ağ ayarlarını nasıl sıfırlayabilirsiniz:

    Ana ekrandan, Uygulamalar tepsisini açmak için boş bir yere kaydırın. Ayarlar> Genel Yönetim> Sıfırla> Ağ ayarlarını sıfırla öğesine dokunun. AYARLARI SIFIRLA üzerine dokunun. Bir PIN ayarladıysanız, girin ve AYARLARI SIFIRLA üzerine dokunun. Tamamlandığında, bir onay penceresi görünecektir.

Hata 907 bir Play Store hatasıdır, bu nedenle yukarıda belirtilen işlemleri yaptıktan ve sorun devam ettikten sonra önbelleğini ve verilerini temizleyerek Google Play Store’u sıfırlamanız gerekir. Play Store’un sorunsuz ve düzgün çalışmasını sağlamak için sistem tarafından oluşturulan bazı önemli dosyaları siler ve değiştirir. Bu, bazı bozuk önbellek ve verilerle ilgili bir sorun olma olasılığını ortadan kaldırır, ancak sorun bundan sonra devam ederse, bir sonraki çözümü deneyin.

Ana sıfırlama, sunucuyla ilgili bir sorun olmadığından bu sorunu çözebilir. Ancak, gerçekten silinecekleri için cihazı sıfırlamadan önce önemli dosyalarınızın ve verilerinizin bir yedeğini oluşturduğunuzdan emin olun. Her şey ayarlandıktan ve hazır olduğunda, telefonunuzu sıfırlamak için şu adımları izleyin:

    Dahili bellekteki verileri yedekleyin. Cihazda bir Samsung hesabında oturum açtıysanız, Hırsızlığa KarĢı Koruma özelliğini etkinleştirdiniz ve ana sıfırlamayı bitirmek için Samsung kimlik bilgilerinize ihtiyacınız olacaktır. Cihazı kapatın. Yeşil Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları bırakın (Android sistem kurtarma menü seçeneklerini göstermeden önce ‘Sistem güncellemesini yükleme’ yaklaşık 30 – 60 saniye boyunca görünecektir). seçmek için Güç düğmesine basın. ‘Evet – tüm kullanıcı verilerini sil’ vurgulanana kadar Sesi kısma tuşuna basın. Ana sıfırlamayı seçmek ve başlatmak için Güç düğmesine basın. Ana sıfırlama tamamlandığında, ‘Sistemi yeniden başlat Şimdi ‘vurgulanır. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Umarım bu sorun giderme kılavuzu size şu ya da bu şekilde yardımcı olmuştur.

İLGİLİ MESAJLAR:

    Samsung Galaxy Note 9 Nasıl Mobil Veri Ağına Otomatik Olarak Bağlanmıyor Samsung Galaxy Note 9 Nasıl Pil Düzeyi Düştüğünde Kendiliğinden KapatılırSamsung Galaxy Note 9 Pil Deşarjları Çok Hızlı Nasıl OnarılırSamsung Galaxy Note 9 WiFi geçiş anahtarı gri veya güncelleme sonrasında devre dışı bırakıldı

Bizimle iletişime geçin

Sorunlarınıza, sorularınıza ve önerilerinize her zaman açığız, bu yüzden bu formu doldurarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Bu, sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir ve bunun için bir kuruş talep etmeyeceğiz. Ancak, her gün yüzlerce e-posta aldığımızı ve bunların her birine yanıt vermemizin mümkün olmadığını lütfen unutmayın. Ancak, aldığımız her mesajı okuduğumuzdan emin olabilirsiniz. Yardım ettiğimiz kişiler için lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak veya sadece Facebook ve Google+ sayfamızı beğenerek veya bizi Twitter’da takip ederek kelimeyi yayın.