Samsung Galaxy Note 9 Şarj Etmek Çok Uzun Sürüyor Nasıl Onarılır

#Samsung #Galaxy # Note9, bugün piyasada bulunan en iyi Android akıllı telefon modelinden biri olarak kabul ediliyor. 6.4 inç Super AMOLED Infinity Display ile sadece dokunmatik girişle değil, aynı zamanda ekran kalemi ile de çalışan sağlam bir yapı kalitesine sahiptir. Bu telefon, 8GB RAM ile birlikte en son Snapdragon 845 işlemciyi kullandığından herhangi bir uygulamayı işleyecek kadar güçlüdür. Bu sağlam bir performans cihazı olmasına rağmen, bugün ele alacağımız bazı sorunların ortaya çıkabileceği durumlar vardır. Sorun giderme serimizin bu son bölümünde, Galaxy Note 9’un şarj edilmesi çok uzun sürecek.

Samsung Galaxy Note 9 veya bu konuda başka bir Android cihazınız varsa, bu formu kullanarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Cihazınızla ilgili endişeleriniz konusunda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Bu, hiçbir dize eklenmeden sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir. Bununla birlikte, bizimle iletişime geçtiğinizde, doğru bir değerlendirme yapılabilmesi ve doğru çözümün verilebilmesi için olabildiğince ayrıntılı olmaya çalışmanızı rica ediyoruz.

Samsung Galaxy Note 9 Şarj Etmek Çok Uzun Sürüyor Nasıl Onarılır

Sorun: Bugün eve döndüm ve Galaxy Note 9’um üzerimde öldü. Ben ücret ve yaklaşık 30 dakika sonra kapalı olmak sadece% 11 ücret. Sorunu anlamaya çalışırken telefonumu açtım. Birkaç dakika içinde yine üzerimde öldü. Aynı şarj cihazını haftalardır kullanıyorum ve bu sorunu daha önce hiç yaşamadım. Pili ve tüm bu cazları optimize ettim ve telefonumu şarj etmek 1 gün 10 saat süreceğini söylüyor. Telefonumu geri göndermeli miyim? Sözleşme altında. Şu anda ekran karartıldığı kadar kararmış durumda, şimdi yaklaşık 5 dakika boyunca% 2’ye yapışmış durumda.

Çözüm: Bu cihazda herhangi bir sorun giderme adımı gerçekleştirmeden önce, en son yazılım sürümünde çalıştığından emin olmak en iyisidir. Bir güncelleme varsa, önce indirip yüklemenizi öneririm.

Gerçekleştireceğimiz ilk sorun giderme adımları, sorunun donanımdaki bir sorundan kaynaklanıp kaynaklanmadığını kontrol etmek için tasarlanmıştır.

Telefonun şarj bağlantı noktasını temizleme

Telefonun şarj bağlantı noktasına yapışmış kir veya pisliğin cihazın yavaş şarj olmasına neden olabileceği durumlar vardır. Telefonun şarj bağlantı noktasında bulunan yabancı partikülleri gidermek için bu bağlantı noktasını basınçlı hava kullanarak temizlemelisiniz. Bu yapıldıktan sonra telefonun normal şekilde şarj olup olmadığını kontrol etmeyi deneyin.

Farklı bir şarj kablosu ve duvar şarj cihazı kullanmayı deneyin

Bazen arızalı bir şarj cihazı ve şarj kablosu ve bu soruna neden olur. Soruna neden olan şeyin bu olup olmadığını kontrol etmek için, telefonunuzu şarj etmek için farklı bir şarj kablosu ve duvar şarj cihazı kullanmayı denemelisiniz.

Bu soruna neden olabilecek yazılımla ilgili aksaklıklar için bir sonraki sorun giderme adımları önerilir.

Yazılımdan sıfırlama gerçekleştirme

Yapmanız gereken ilk sorun giderme adımlarından biri yumuşak sıfırlamadır. Bu, telefon yazılımını yeniler ve genellikle küçük yazılım hatalarını düzeltir.

    Güç ve Sesi kısma tuşunu 45 saniyeye kadar basılı tutun. Cihaz yeniden başlarken bekleyin.

Telefon başladıktan sonra telefonun normal şarj olup olmadığını kontrol etmeyi deneyin.

Sorunun Güvenli Modda olup olmadığını kontrol edin

Telefonunuza indirdiğiniz bir uygulamanın sorunlara neden olabileceği durumlar vardır. Bir üçüncü taraf uygulamasının bu soruna neden olup olmadığını kontrol etmek için, yalnızca önceden yüklenmiş uygulamaların bu modda çalışmasına izin verildiğinden telefonu Güvenli Mod’da başlatmanız gerekir.

    Cihazı kapatın.Güç tuşunu cihaz adıyla ekranın ötesine basılı tutun. Ekranda ‘SAMSUNG’ göründüğünde, Güç tuşunu bırakın.Güç tuşunu bıraktıktan hemen sonra Sesi kısma tuşunu basılı tutun. Ekranın sol alt köşesinde güvenli mod görüntülenecektir. ‘Güvenli Mod’ seçeneğini gördüğünüzde Sesi azaltma tuşunu serbest bırakın.

Sorun bu modda ortaya çıkmazsa, sorunun nedeni indirdiğiniz uygulamalardan biri olabilir. Bunun hangi uygulama olduğunu öğrenin ve kaldırın.

Telefonun önbellek bölümünü silin

Telefonunuz, uygulamaların önbelleğe alınmış verilerini dahili depolama alanındaki özel bir bölümde saklar. Bu veriler, uygulamaların daha iyi bir mobil deneyim için daha hızlı açılmasına yardımcı olur. Ancak bu önbelleğe alınan verilerin bozulabileceği ve cihazla ilgili sorunlara neden olabileceği durumlar vardır. Soruna neden olanın bu olup olmadığını kontrol etmek için telefonun önbellek bölümünü silmelisiniz.

    Sesi Açma tuşunu ve Ana Ekran tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Cihaz logosu ekranı görüntülendiğinde, yalnızca Güç tuşunu serbest bırakın.Android logosu görüntülendiğinde tüm tuşları bırakın (‘Yükleme Sistem güncellemesi ‘, Android sistem kurtarma menü seçeneklerini göstermeden önce yaklaşık 30 – 60 saniye boyunca görünecektir).’ Önbellek bölümünü sil ‘seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. öğesini seçmek için Güç tuşuna basın ‘evet’i vurgulayın ve seçmek için Güç tuşuna basın. Silme önbellek bölümü tamamlandığında,’ Sistemi şimdi yeniden başlat ‘vurgulanır. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Sorunun hala devam edip etmediğini kontrol edin.

Fabrika ayarlarına sıfırlama

Yukarıdaki adımların sorunu çözemediğini düşünmek için son bir sorun giderme adımı fabrika ayarlarına sıfırlamadır. Bu, telefonu orijinal fabrika durumuna geri döndürür. Bu adımı uygulamadan önce telefon verilerinizi yedeklediğinizden emin olun.

    Telefonun kapalı olduğundan emin olun. Sesi Açma tuşunu ve Ana Ekran tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun Cihaz logosu ekranı görüntülendiğinde, yalnızca Güç tuşunu serbest bırakın Android logosu görüntülendiğinde tüm tuşları serbest bırakın (‘ Sistem güncellemesi yüklendiğinde, Android sistem kurtarma menüsü seçeneklerini göstermeden önce yaklaşık 30 – 60 saniye gösterilir). ‘Verileri sil / fabrika ayarlarına sıfırla’ seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. Öğesini seçmek için Güç düğmesine basın. ‘Evet – tüm kullanıcı verilerini sil’ vurgulanana kadar tuşuna basın. Ana sıfırlamayı seçmek ve başlatmak için Güç düğmesine basın. Ana sıfırlama tamamlandığında, ‘Sistemi şimdi yeniden başlat’ vurgulanır. Telefonunuz tamamen başlatıldı Telefonunuza henüz herhangi bir uygulama yüklemeyin. Önce pilin çabuk bitip bitmediğini kontrol etmeye çalışın.

Sorunun yukarıda listelenen adımları uyguladıktan sonra hala devam etmesi durumunda, bu durum arızalı bir donanım bileşeninden, muhtemelen pilden kaynaklanmış olabilir. Şu anda yapılacak en iyi şey, telefonu bir servis merkezine götürmek ve kontrol ettirmek.

Bizimle etkileşime geçin

Android telefonunuzu kullanırken karşılaştığınız soru, öneri ve sorunlarınızı bize iletmekten çekinmeyin. Bugün piyasada bulunan her Android cihazı destekliyoruz. Ve endişelenmeyin, sorularınız için tek bir kuruş talep etmeyeceğiz. Bu formu kullanarak bize ulaşın. Aldığımız her mesajı okuyoruz, ancak hızlı bir yanıt garanti edemiyoruz. Size yardımcı olabildiysek, lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak kelimeyi yaymamıza yardımcı olun.