Samsung Galaxy S10 Google Play Store hatası 495 Nasıl Onarılır

“Google Play Store Hata 495 Nedeniyle İndirilemedi” hata mesajı Samsung Galaxy S10 kullanıcılarının şikayet ettiği sorunlardan biri. Google Play Store, telefonunuzda yüklü bir çekirdek uygulama olsa da, bunun gibi bir sorunla karşılaşmayacağı anlamına gelmez. Bu çok sinir bozucu bir sorundur çünkü yalnızca bir uygulamayı indirirken oluşur ve kendi kendine ortadan kalkmayacağından hemen çözmeniz gerekir.

Bu yazıda, Play Store 495 hatası ile karşılaşan Samsung Galaxy S10 cihazınızdaki sorunları gidermenize yardımcı olacağım. Geçmişte benzer sorunlarla karşılaştık, bu yüzden bu hatayı düzeltebilecek bir veya iki şeyi zaten biliyoruz. Ancak tekrar mükemmel çalışması için telefonunuzu iyice gidermeliyiz. Bu nedenle, bu cihazın sahiplerinden biriyseniz ve şu anda benzer bir sorundan rahatsızsanız, bu yazı size bir şekilde yardımcı olabileceğinden okumaya devam edin.

Farklı bir soruna çözüm arayanlar için, bu telefondaki en yaygın sorunlardan bazılarına değindiğimiz için sorun giderme sayfamıza bakın. Sizinkine benzer sorunları bulmak ve önerdiğimiz çözümleri kullanmak için sayfaya göz atın. Sizin için çalışmıyorlarsa veya hala yardımımıza ihtiyacınız varsa, Android sorunları anketimizden istediğiniz zaman bize ulaşın.

Play Store hatası 495 ile Galaxy S10 nasıl giderilir

Bu sorunu giderirken, bu hataya yol açan tüm olasılıkları göz önünde bulundurmamız gerekir. Sorun çözülene kadar izlemeniz gereken bir adım adım prosedür olacaktır. Yine de bu, Firmware hiçbir şekilde değiştirilmediği sürece Play Store veya bir uygulama ile ilgili olarak ciddi bir sorun değildir. Tüm bunlar söylendiğinde, Galaxy S10’unuzdaki 495 hatasını düzeltmek için yapmanız gerekenler:

İlk Çözüm: Zorla Yeniden Başlatma Gerçekleştir

Arka planda çalışan çok sayıda uygulama varsa, sistemin artık normal şekilde çalışmaması ve 495 numaralı hataya neden olması ihtimali vardır. Uygulamalar arasında geçiş yapmanın önceden kullandığınız uygulamayı kapatmayacağını bilmelisiniz; arka planda çalışan bırakılacaktır. Şu anda telefonunuzda gerçekten durum buysa, aşağıdaki yordamın onu düzeltebilmesi gerekir…

    Ses kısma tuşunu basılı tutun ve serbest bırakmayın. Ses düğmesini basılı tutarken, açma / kapatma tuşunu da basılı tutun. 15 saniye boyunca bir arada veya Galaxy S10 logosu ekranda görünene kadar basılı tutun.

Cihaz yeniden başlatıldığında, Google Play Store uygulamanızı açın ve 495 numaralı hatanın hala devam edip etmediğini kontrol edin. Hala devam ederse, bir sonraki çözümü deneyin.

DA OKUYUN: Görüşme sırasında Galaxy S10 ses çıkarmazsa ne yapmalı | görüşmeler sırasında duyamıyorum

İkinci Çözüm: Play Store Önbelleğini ve Verilerini Sil

495 numaralı hatayı düzeltmenin bir başka yolu, Play Store uygulamanızı varsayılan ayarlarına getirmektir. Önbellek ve veri dosyaları, uygulamanın işlevselliği konusunda büyük bir rol oynamaktadır, çünkü bu dosyalar ve veriler bozulursa, uygulama normal şekilde çalışmayabilir. Bu yüzden, bu sefer, Play Store’un önbelleğini ve verilerini silmeye çalışacağız, böylece yeni olanlar oluşturulacak. Google Play Store uygulamanızı nasıl sıfırlayabilirsiniz:

    Ayarlar uygulamasını açın.Tap Uygulamaları’nı tıklayın.Daha fazla ayar simgesine dokunun (üç-nokta simgesi, sağ üst) .Tap Sistem uygulamalarını göster. Google Play Store uygulamasını bul ve dokun. TAMAM.

Bu işlemden sonra Play Store’u tekrar başlatın ve herhangi bir uygulamayı indirmeyi deneyin. 495 hatası hala ortaya çıkıyorsa, telefonunuzun ağ bağlantısının bununla bir ilgisi olabilir. Bir sonraki çözüme geçin.

DA OKUYUN: Samsung Galaxy S10’daki Google Play Store Hatası 20 Nasıl Onarılır

Üçüncü Çözüm: Ağ Ayarlarını Sıfırla

Bir uygulamayı indirirken veya yüklerken, sabit bir internet bağlantınızın olması şarttır. Bağlantı işlemi sırasında koparsa, bazen dosyaların bozulmasına neden olur ve 495 hatasını veya bu konunun ortaya çıkması için herhangi bir hatayı tetikler. Bu hatanın kesik bir bağlantıdan kaynaklanma olasılığını ekarte etmeliyiz ve bunu yapmak için tek yapmanız gereken ağ ayarlarını sıfırlamak. İşte böyle yapılır:

    Bildirim panelini aşağı çekmek için ekranın üstünden aşağı kaydırın. Sağ üst köşedeki Ayarlar simgesine dokunun. Genel yönetim seçeneğine gidin ve dokunun. Sıfırla’ya dokunun. Ağ ayarlarını sıfırla öğesine dokunun. Ayarları sıfırla öğesine dokunun. İstenirse, PIN’inizi, Parolanızı veya Şablonunuzu girin. Son olarak, Sıfırla’ya dokunun.

Galaxy S10’unuzdaki ağ ayarları sıfırlandıktan sonra, aynı ağa bağlanmasına izin verin. Bağlandıktan sonra Play Store’u başlatın ve bir uygulama indirin. 495 hatası hala gösteriliyorsa, bir sonraki çözümü deneyin.

Dördüncü çözüm: Önbellek bölümünü silin

Bir ana sıfırlamanın bu hatayı düzeltebileceğini her zaman biliyorduk ama bunu yapmadan önce, Play Store bir çekirdek uygulama olduğundan ve sistem önbellek bölümünde bunun için bir önbellek oluşturduğundan önce sistem önbelleğini silmeyi deneyin. Bu prosedür eski sistem önbelleğini siler ve yeni bir tane oluşturur. İşte Galaxy S10’unuzdaki işlemler:

    Aygıtı kapatın. Sesi Açma tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Galaxy S10 logosu göründüğünde, üç tuşun hepsini de bırakın. Galaxy S10’unuz Kurtarma Modunda çalışmaya başlar. Mavi ve sarı metinlerle siyah bir ekran gördüğünüzde, bir sonraki adıma geçin. Önbellek silme bölümünü vurgulamak için Ses kısma tuşuna birkaç kez basın. Seçmek için Güç tuşuna basın. Seçmek için Güç kısma tuşuna basın, evet, bunları vurgulamak için Güç tuşuna basın ve seçmek için Güç tuşuna basın. . Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Telefon, önbelleğin silinmesinden sonra başarıyla yeniden başlatıldıktan sonra, Play mağazasını açmayı deneyin ve 495 hatasının düzeltilip düzeltilmediğine bakın. Hala devam ederse, bir sonraki çözümü deneyin.

DA OKU: Nasıl Galaxy S10 Wi-Fi Çağrı engelleme aramaları düzeltmek için | Wi-Fi Araması çalışmıyor

Beşinci Çözüm: Telefonunuzu Sıfırlayın

Yaptığınız yöntemlerden hiçbiri sorunu çözmediyse, yapabileceğiniz en son seçenek S10’unuzu sıfırlamaktır. Bu gibi sorunları çözme konusunda, sıfırlama işlemi kesinlikle cihazınızı normal işlevlerine döndürür ve bu nedenle tekrar mükemmel çalışmasını sağlar. Ancak adımları izlemeden önce, önemli dosyalarınızı ve verilerinizi sildiğiniz için bir yedekleme oluşturduğunuzdan emin olun. Yedekleme tamamlandığında, kilitlenmemesi için Google ve Samsung hesabınızı kaldırmayı unutmayın. Cihazınızı şu şekilde sıfırlayabilirsiniz:

    Aygıtı kapatın. Sesi Açma tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Galaxy S10 logosu göründüğünde, üç tuşun hepsini de bırakın. Telefonunuz kurtarma moduna girer ve bir kez mavi ve sarı metinlerle siyah ekrana ulaştığında, bir sonraki adıma geçmeye hazırsınız. ‘Verileri sil / fabrika ayarlarına sıfırla’yı vurgulamak için Ses kısma tuşuna birkaç kez basın. Seçmek için Güç düğmesine basın. ‘Evet – tüm kullanıcı verilerini sil’ vurgulanır. Ana sıfırlamayı seçmek ve başlatmak için Güç düğmesine basın. Ana sıfırlama tamamlandığında, ‘Sistemi şimdi yeniden başlat’ vurgulanır. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Umarım Play Store hata 495’i göstermeye devam eden Galaxy S10’unuzu düzeltmenize yardımcı olabiliriz. Sözcüğü yaymamıza yardımcı olursanız seviniriz, bu yüzden yararlı bulduysanız lütfen bu yazıyı paylaşın. Okuduğunuz için çok teşekkür ederim!

Bizimle iletişime geçin

Sorunlarınıza, soru ve önerilerinize her zaman açığız, bu formu doldurarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Bu sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir ve sizden bunun için bir kuruş talep etmeyiz. Ancak, her gün yüzlerce e-posta aldığımızı ve her birine yanıt vermemizin mümkün olmadığını lütfen unutmayın. Ancak aldığımız her mesajı okuduğumuzdan emin olun. Yardım ettiğimiz kişiler için, yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak, ya da sadece Facebook sayfamızı beğenerek ya da Twitter’da takip ederek, lütfen kelimeyi yayın. Ayrıca her hafta yararlı videolar yayınladığımız için Youtube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.