Samsung Galaxy S10 Google Play Store hatası 940 nasıl düzeltilir

Bir uygulamayı indirmeye veya yüklemeye çalışırken Samsung Galaxy S10’un bazı sahiplerini rahatsız eden görünen Google Play Store hatası 940 oluşuyor. Elbette, sadece tekrar tekrar aynı hatayla karşılaşmak için uygulamayı yeniden indirmenizi isteyen indirme işlemini durdurur. 940 hatası gösterilmeye devam ederse, herhangi bir uygulamayı indiremezsiniz en kısa sürede bu sorunu çözmeniz gerekir.

Bu yayında, 940 numaralı Play Store hatasını göstermeye devam eden Galaxy S10’unuzla ilgili sorunları gidermek için size yol göstereceğim. Sorunun nedenini belirleyene ve umarım sorunu çözene kadar her olasılığını göz önünde bulunduracağız ve hepsini bir kenara bırakacağız . Bu telefonun sahiplerinden biriyseniz ve şu anda benzer bir sorundan rahatsızsanız, bu makalenin bir şekilde size yardımcı olabileceği için okumaya devam edin.

Her şeyden önce, cihazınızla ilgili başka sorunlarınız varsa, bu cihazla ilgili birkaç sorunu daha önce ele aldığımız için sorun giderme sayfamıza göz atmaya çalışın. Muhtemelen benzer sorunları çözen bir gönderi yayınladık. Şu anda sahip olduklarınızla benzer semptomları olan ve bulmaya çalıştığımız çözümleri kullanmaktan çekinmeyin. Sizin için çalışmazlarsa veya hala yardımımıza ihtiyacınız varsa, anket formumuzu doldurun ve bize ulaşmak için gönder düğmesine basın.

Uygulamaları yüklerken Play Store hatasını 940 gösteren Galaxy S10 sorunlarını giderme

Bunun gibi yazılım sorunlarını giderirken, veri kaybını önlemek için kapsamlı olmalısınız. Bir sıfırlama bu sorunu çözebilir ancak dosyalarınızı ve verilerinizi silmeden size yardımcı olabilecek başka çözümler de vardır. İlk önce yapmamız gereken şey bu ve eğer olası tüm çözümleri tükettikten sonra sorun devam ederse, sıfırlamayı yapmanız gerekir. Bununla birlikte, telefonunuzdaki 940 hatasını düzeltmeye çalışmak için yapmanız gerekenler şunlardır:

İlk Çözüm: Zorla yeniden başlatmayı gerçekleştirin

Yapmanız gereken ilk şey, zorunlu başlatmayı gerçekleştirmektir. Bu, bu sorunun yalnızca küçük bir üretici yazılımı sorunu nedeniyle ya da sadece bir aksaklık nedeniyle olma olasılığını ortadan kaldıracaktır. Zorunlu bir yeniden başlatma, telefonunuzun belleğini tazeleyecek ve tüm uygulamalarını ve servislerini yeniden yükleyecektir. İşte böyle yapılır:

    Ses Düzeyi düğmesini basılı tutun ve henüz serbest bırakmayın. Ses seviyesi düğmesini basılı tutarken, Güç tuşunu da basılı tutun. 15 saniye boyunca bir arada basılı tutun veya Galaxy S10 logosu ekranda görünene kadar basılı tutun .

Telefon yeniden başlatmayı tamamladığında, Play Store’u açın ve 940 hatasının oluşup oluşmayacağını görmek için herhangi bir uygulamayı indirmeyi deneyin. Hala devam ederse, bir sonraki çözüme geçin.

DA OKU: Nasıl Galaxy S10 yanlışlıkla ekran dokunmatik düzeltmek için | Yanlışlıkla Dokunma Korumasını etkinleştirme adımları

İkinci Çözüm: Play Store Uygulamasını Sıfırla

Uygulama ile ilgili sorunlar, önbellek ve veriler bozuksa veya eskiyse ortaya çıkar. Bu noktada, bu eski dosyaları ve verileri silmemiz gerekir, böylece yepyeni dosyalar değiştirilir ve Play Store uygulamanız varsayılan ayarlarına ve yapılandırmasına geri döner. Endişelenmeyin, işlem sırasında hiçbir uygulamanız silinmeyecek.

    Bildirim panelini aşağı çekmek için ekranın üstünden aşağı doğru kaydırın. Sağ üst köşedeki Ayarlar simgesine dokunun. Uygulamalar seçeneğine gidin ve ardından öğesine dokunun. Google Play Store öğesini bulun ve dokunun. onaylamak için Tamam öğesine dokunun. Play Store sıfırlandıktan sonra, belleği yenilemek için telefonunuzu yeniden başlatın.

Yeniden başlattıktan sonra Play Store’u açın ve bir uygulama indirin. Google Play Store hatası 940 hala ortaya çıkıyorsa, bir sonraki çözüme geçin.

Üçüncü Çözüm: Ağ Ayarlarını Sıfırla

Telefonunuzun sağlam bir internet bağlantısına sahip olması önemlidir. 940 hatasının oluşmasının bir olasılığı, bağlantının kurulum sırasında kesilmiş olmasıdır. Sonuç olarak, indirme işlemi durduruldu ve hata ile sonuçlandı. Bu olasılığı elemek için, Galaxy S10 cihazınızın ağ ayarlarını sıfırlayın ve işte böyle yapın:

    Bildirim panelini aşağı çekmek için ekranın üstünden aşağı doğru kaydırın. Sağ üst köşedeki Ayarlar simgesine dokunun. Genel yönetim öğesine gidin ve dokunun. Sıfırla öğesine dokunun. Ağ ayarlarını sıfırla öğesine dokunun. PIN, Şifre veya Desen. Son olarak, Sıfırla’ya dokunun.

Şebeke sıfırlama işlemi tamamlandıktan sonra, telefonunuzun şebekenize yeniden bağlanmasına izin verin ve ardından Play Store’u açın ve bir uygulama indirmeyi deneyin. Sorun devam ederse veya 940 hatası hala görünüyorsa, bir sonraki çözümü deneyin.

Ayrıca OKUYUN: Nasıl Galaxy S10 Samsung Ödeme düzeltmek açılır | Samsung Pay popup açılır görünmeye devam ediyor

Dördüncü çözüm: Önbellek bölümünü sil

Daha önce de söylediğim gibi, sıfırlama işlemi bu sorunu çözecektir, ancak bunu yapmadan önce yapmanız gereken tek bir işlem var ve bu önbellek bölümünü silmektir. Sistem önbelleğini silecek ve değiştirecektir. Önbelleğin bozulduğu ve gerçekleştiği zaman, Play Store’dan uygulama indirdiğinizde performans sorunları veya hata 940 da dahil olmak üzere herhangi bir hata türü olabilir. İşte bunu nasıl yapıyorsunuz:

    Aygıtı kapatın. Sesi Açma tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Galaxy S10 logosu göründüğünde, üç tuşun hepsini de bırakın. Galaxy S10’unuz Kurtarma Modunda çalışmaya başlar. Mavi ve sarı metinlerle siyah bir ekran gördüğünüzde, bir sonraki adıma geçin. Önbellek silme bölümünü vurgulamak için Ses kısma tuşuna birkaç kez basın. Seçmek için Güç tuşuna basın. Seçmek için Güç kısma tuşuna basın, evet, bunları vurgulamak için Güç tuşuna basın ve seçmek için Güç tuşuna basın. . Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Telefon başarıyla yeniden başlatıldıktan sonra, Play Store’u açın ve 940 hatasının hala devam edip etmediğini görmek için herhangi bir uygulamayı indirmeyi deneyin. Hala devam ederse, bir sonraki çözüme geçin.

Beşinci Çözüm: Bir Ana Sıfırlama Yapın

Bu, bellenimin herhangi bir şekilde değiştirilmemesi koşuluyla, bu sorunun nihai çözümüdır. Ancak işlemi yapmadan önce, önemli dosyalarınızın ve verilerinizin silineceklerinden, özellikle telefonunuzun dahili deposuna kaydedilenlerin bir kopyasını oluşturduğunuzdan emin olun. Yedeklemeden sonra, kilitlenmemeniz için Google ve Samsung hesaplarınızı kaldırın. Her şey yolunda olduğunda, telefonunuzu sıfırlamak için aşağıdaki adımları izleyin:

    Aygıtı kapatın. Sesi Açma tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Galaxy S10 logosu göründüğünde, üç tuşun hepsini de bırakın. Galaxy S10’unuz Kurtarma Modunda çalışmaya başlar. Mavi ve sarı metinler içeren siyah bir ekran gördüğünüzde, bir sonraki adıma geçin. ‘Verileri sil / fabrika ayarlarına sıfırla’yı vurgulamak için Ses kısma tuşuna birkaç kez basın. Seçmek için Güç düğmesine basın.’ Evet’e kadar Ses kısma tuşuna basın. Ana sıfırlamayı seçmek ve başlatmak için Güç düğmesine basın. Ana sıfırlama tamamlandığında, ‘Sistemi şimdi yeniden başlat’ vurgulanır. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Umarız 940 numaralı Google Play Store hatasını göstermeye devam eden Samsung Galaxy S10’unuzu düzeltmenize yardımcı olabiliriz. Sözcüğü yaymamıza yardımcı olursanız memnun oluruz, bu yüzden yararlı bulduysanız lütfen bu yazıyı paylaşın. Okuduğunuz için çok teşekkür ederim!

DA OKUMA: Samsung Galaxy S10 Google Play Store hatası 921 düzeltmek için nasıl

Bizimle iletişime geçin

Sorunlarınıza, soru ve önerilerinize her zaman açığız, bu formu doldurarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Bu sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir ve sizden bunun için bir kuruş talep etmeyiz. Ancak, her gün yüzlerce e-posta aldığımızı ve her birine yanıt vermemizin mümkün olmadığını lütfen unutmayın. Ancak aldığımız her mesajı okuduğumuzdan emin olun. Yardım ettiğimiz kişiler için, yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak, ya da sadece Facebook sayfamızı beğenerek ya da Twitter’da takip ederek, lütfen kelimeyi yayın. Ayrıca her hafta yararlı videolar yayınladığımız için Youtube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.