Samsung Galaxy S10e Mobile Network Kullanılamaz Sorun Nasıl Onarılır

#Samsung #Galaxy # S10e, ilk olarak Mart 2019’da piyasaya sürülen premium bir Android akıllı telefon modelidir. Hem ön hem de arkada Corning Gorilla Glass’lı bir Alüminyum çerçeve kullanan sağlam bir yapı kalitesine sahiptir. 1080 x 2280 piksel çözünürlüğe sahip 5.8 inç Dinamik AMOLED ekrana sahiptir. Kaputun altında 6GB / 8GB RAM ile eşleştirilmiş güçlü bir Exynos 9820 / Snapdragon 855 var. Bu sağlam bir performans cihazı olmasına rağmen, bugün ele alacağımız bazı sorunların ortaya çıkabileceği durumlar vardır. Sorun giderme serimizin bu son bölümünde, Samsung Galaxy S10e mobil ağ mevcut değil sorununu ele alacağız.

Bir Samsung Galaxy S10e veya bu konuda başka bir Android cihazınız varsa, bu formu kullanarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Cihazınızla ilgili endişeleriniz konusunda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Bu, hiçbir dize eklenmeden sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir. Bununla birlikte, bizimle iletişime geçtiğinizde, mümkün olduğunca ayrıntılı olmaya çalışın, böylece doğru bir değerlendirme yapılabilir ve doğru çözüm verilebilir.

Samsung Galaxy S10e Mobile Network Kullanılamaz Sorun Nasıl Onarılır

Aşağıda listelenen sorun giderme adımlarını gerçekleştirmeden önce, telefonunuzun en son yazılım sürümünde çalıştığından emin olmak en iyisidir. Bir güncelleme varsa, önce indirip yüklemenizi öneririm. Operatörle ilgili yazılım güncellemelerini kontrol etmeniz önemlidir, çünkü bu genellikle operatöre ilişkin bağlantı hatalarını giderir.

İyi bir resepsiyona sahip olduğunuzdan emin olun

Şebeke sinyali zayıf olan veya hiç bulunmayan bir konumdaysanız, telefonunuz büyük olasılıkla mobil şebekede bulunmayan bir hatadan muzdarip olacaktır. Bunun kapsama ilişkin bir sorun olup olmadığını doğrulamak için, aynı ağ altındaki diğer cihazların da yakın çevrenizde aynı sorunu olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Ancak, mükemmel ağ kapsama alanına sahip bir alandaysanız ancak telefonunuz hiç sinyal almıyorsa, sorunun bir ağ kesintisinden kaynaklanma olasılığı vardır. Bir kesinti olup olmadığını doğrulamak için operatörünüze başvurmadan önce, aşağıda listelenen ek sorun giderme adımlarına devam etmelisiniz.

Yazılımdan sıfırlama gerçekleştirme

Telefonunuzda depolanan geçici verilerin bozuk olmasının bu soruna neden olabileceği durumlar vardır, bu yüzden telefon yazılımınızı yenilemeniz gerekecektir. Yapmak isteyeceğiniz şey, cihazdaki bozuk geçici verileri ortadan kaldıracak telefonu yeniden başlatmaktır.

    Güç ve Sesi kısma tuşunu 45 saniyeye kadar basılı tutun. Cihaz yeniden başlarken bekleyin.

Samsung Galaxy S10e mobil ağ kullanılamıyor sorununun devam edip etmediğini kontrol edin.

SIM kartınızı kontrol edin

Bu SIM kartla ilgili bir sorunsa, telefon kapatılıp SIM kart çıkarılarak bu sorun çözülebilir. SIM kartı tekrar takmadan önce birkaç dakika bekleyin ve ardından telefonu açın. Sorunun hala devam edip etmediğini kontrol edin.

Sorunun arızalı bir SIM karttan kaynaklanma olasılığını ortadan kaldırmak için telefonunuzda farklı bir SIM kart kullanmayı da denemelisiniz.

Telefonun dolaşım durumunu doğrulayın

Kendi ülkenizdeyseniz, telefonun dolaşım durumunun kapalı olduğundan emin olmak istersiniz. Bu, farklı bir ülkeden dönen ve yine de cihazın dolaşım durumu etkin olan gezginler için geçerlidir. Telefonunuzun dolaşım ayarlarına Ayarlar> Bağlantılar> Mobil ağlar> Veri dolaşımı bölümünden erişebilirsiniz.

Samsung Galaxy S10e mobil ağ kullanılamıyor sorununun devam edip etmediğini kontrol edin.

Uçak Modunun kapalı olduğundan emin olun

Uçak modu, telefonunuzun uçaktayken genellikle açılan bir ayardır. Bu etkinleştirildiğinde, telefonunuz herhangi bir kablosuz sinyal almaz veya iletmez. kapalı konumda.

Telefon şebekesi modunuzu değiştirme

Telefonunuzun, operatörünüzün kullandığı modla eşleşen doğru ağ modunu kullandığından emin olun. Çoğu GSM operatörü için telefonunuzun 4G veya LTE olarak ayarlanması gerekir.

    Ayarlar uygulamasını açın. Bağlantılar’a dokunun. Mobil ağlar’a dokunun. Ağ moduna dokunun ve 4G veya LTE veya otomatik bağlantı’yı seçin.

Samsung Galaxy S10e mobil ağ kullanılamıyor sorununun devam edip etmediğini kontrol edin.

Telefonu Güvenli Modda başlatın

Google Play Store’dan indirdiğiniz bir uygulama yüklendiğinde telefonda sorunlara neden olabilir. İndirdiğiniz bir uygulamanın soruna neden olup olmadığını kontrol etmek için, yalnızca önceden yüklenmiş uygulamaların bu modda çalışmasına izin verildiğinden telefonu Güvenli Mod’da başlatmanız gerekir.

    Cihazı kapatın. Ekranda görünen model adı ekranını geçecek şekilde Güç tuşunu basılı tutun. SAMSUNG ekranda göründüğünde, Güç tuşunu bırakın. Güç tuşunu bıraktıktan hemen sonra Sesi kısma tuşunu basılı tutun. Ekranın sol alt köşesinde Güvenli mod görüntülendiğinde, Sesi kısma tuşunu serbest bırakın.

Sorunun bu modda ortaya çıkmaması durumunda, büyük olasılıkla yüklediğiniz bir uygulamadan kaynaklanır. Bunun hangi uygulama olduğunu öğrenin ve kaldırın.

Telefonun önbellek bölümünü silin

Telefonun özel bölümünde saklanan önbelleğe alınan verilerin bozulabileceği durumlar vardır. Bu durumda, bu genellikle telefonda belirli sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Soruna neden olan şeyin bu olduğunu ortadan kaldırmak için telefonun önbellek bölümünü kurtarma modundan silmeniz gerekir.

    Cihazı kapatın. Sesi Açma tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Android logosu görüntülendiğinde, üç tuşu da bırakın. ‘Sistem güncellemesini yükleme’ mesajı 30 – 60 saniye boyunca görünecektir Silme önbellek bölümünü vurgulamak için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. Seçmek için Güç tuşuna basın. Evet’i vurgulamak için Sesi kısma tuşuna basın ve seçmek için Güç tuşuna basın. bölüm tamamlandığında, Sistemi şimdi yeniden başlat vurgulanır. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Samsung Galaxy S10e mobil ağ kullanılamıyor sorununun devam edip etmediğini kontrol edin.

Fabrika ayarlarına sıfırlama

Yukarıdaki adımların sorunu çözememesi durumunda, bunun bir yazılım aksaklığından kaynaklanma olasılığı vardır. Şu anda bununla başa çıkmanın en iyi yolu fabrika ayarlarına sıfırlamaktır. Sıfırlamayı yapmadan önce telefon verilerinizi yedeklediğinizden emin olun.

    Dahili bellekteki verileri yedekleyin. Cihazda bir Samsung hesabında oturum açtıysanız Hırsızlığa KarĢı Koruma özelliğini etkinleştirdiniz ve ana sıfırlamayı bitirmek için Samsung kimlik bilgilerinize ihtiyacınız olacaktır. Cihazı kapatın. Sesi Açma tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun ve Yeşil Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları bırakın (Android sistem kurtarma menü seçeneklerini göstermeden önce ‘Sistem güncellemesini yükleme’ yaklaşık 30 – 60 saniye boyunca görünecektir). Seçmek için Güç düğmesine basın. ‘Evet – tüm kullanıcı verilerini sil’ vurgulanana kadar Sesi kısma tuşuna basın. Ana sıfırlamayı seçmek ve başlatmak için Güç düğmesine basın. Ana sıfırlama tamamlandığında, ‘Sistemi yeniden başlat Şimdi ‘vurgulanır. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Yukarıda listelenen adımları uyguladıktan sonra bile sorun devam ederse, bu zaten hatalı bir donanım bileşeninden kaynaklanıyor olabilir. Şu anda yapılacak en iyi şey, telefonu bir servis merkezine götürmek ve kontrol ettirmek.

Bizimle etkileşime geçin

Android telefonunuzu kullanırken karşılaştığınız soru, öneri ve sorunlarınızı bize iletmekten çekinmeyin. Bugün piyasada bulunan her Android cihazı destekliyoruz. Ve endişelenmeyin, sorularınız için tek bir kuruş talep etmeyeceğiz. Bu formu kullanarak bize ulaşın. Aldığımız her mesajı okuyoruz ancak hızlı bir yanıt vermeyi garanti edemiyoruz. Size yardımcı olabildiysek, lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak kelimeyi yaymamıza yardımcı olun.