Samsung Galaxy S10e, S10 ve S10 + ‘da pil tasarrufu nasıl yapılır

Samsung’un ileri teknoloji ürünü aygıtları uzun ömürlülüğü ile kesinlikle bilinmemektedir. Bununla birlikte, Galaxy Note9’un gelmesiyle birlikte üretici, geliştirebileceğini ve yeni Galaxy S10 serisinin daha az olmadığını göstermiştir. Ancak, batarya gücü hiçbir zaman yeterli değildir, bu yüzden Samsung Galaxy S10e, S10 veya S10 + cihazlarınızda size biraz daha tasarruf etmenize yardımcı olmaya karar verdik.

Karanlık Modu Etkinleştir

Pil gücünden tasarruf etmeye başlamanın ilk adımlarından biri, karanlık modunu sistem seviyesinde aktif hale getirmektir. One UI’nin piyasaya sunulmasıyla birlikte Samsung cihazları, karanlık teması nedeniyle AMOLED ekranındaki piksellerin çoğunu tam anlamıyla kapatan bu özelliğin keyfini çıkarabilir.

Yeni Galaxy S10 cihazlarında Karanlık Modu etkinleştirmek için Ayarlar> Ekran’a gidin ve Gece Modunu etkinleştirin. Alternatif olarak, bildirim açılır penceresindeki kullanışlı geçişi, daha hızlı etkinleştirmenizi ve devre dışı bırakmanızı sağlayacak şekilde kullanabilirsiniz.

    Pil gücünden tasarruf etmek için Koyu Modu kullanın

galaxy s10 dark mode night mode

Elbette Karanlık Mod, özellikle geceleri daha az göz yorgunluğu sağlayacaktır. Bu nedenle Samsung, Gece Modu olarak adlandırır ve belirli zamanlarda otomatik olarak etkinleştirmenizi sağlar.

FHD + çözünürlüğüne geç

Galaxy S10 ve S10 +, ekran çözünürlüğünü WQHD + ‘dan FHD +’ ya ayarlayabilmenizi sağlar (bu özellik sadece FHD + çözünürlüğünü desteklediği için daha küçük modelde mevcut değildir). Bu işlem, Samsung’un AMOLED panelinin kalitesinin keyfini çıkarmanıza olanak sağlar, ancak çok fazla pil gücü tasarrufu sağlar.

galaxy s10 screen resolution

Çözünürlüğü değiştirmek için, Ayarlar> Ekran> Ekran Çözünürlüğü bölümüne gidin ve FHD + (2280×1080) öğesini seçin. Uygula düğmesine basmayı unutmayın!

Her Zaman Açık Ekranı Devre Dışı Bırak

Her yönden daha kullanışlı olan bildirim LED’inin kullanımdan kaldırılması için tasarlanan Always On Display (AOD), AMOLED ekranlı akıllı telefonların en havalı özelliklerinden biridir. Ancak, çok az miktarda olsa bile, değerli enerji tükettiğinin farkındayız.

galaxy s10 always on display

Galaxy S10 Series cihazlarında Always On Display özelliğini devre dışı bırakmak için, Ayarlar> Engelleme Ekranı> Always On Display bölümüne gidin. Bu ekranda, devre dışı bırakmayı, ekrana dokunarak veya yalnızca belirli bir süre içinde yalnızca 10 saniye etkinleştirmeyi seçebilirsiniz.

    Herhangi Bir Android Akıllı Telefonda Her Zaman Ekranda Nasıl Var

AOD’yi etkinleştirmek / devre dışı bırakmak için daha hızlı bir yol, genellikle ikinci sayfada bulunan bildirim açılır listesinde AOD geçişini kullanmaktır.

Adaptif Pili Etkinleştir

Sadece Galaxy S10 serisinde mevcut olan yeni özelliklerden biri, üç akıllı telefonun içindeki yeni SoC Exynos 9820’nin NPU ünitesi tarafından desteklenen yapay zeka ve makine öğrenimini kullanan Adaptive Battery. Adaptif batarya, cihazı kullandığı gibi kullanıcının en sık kullandığı çeşitli uygulamaları öğrenerek, sıklıkla kullanılmayanları sınırlayarak öğrenmeye özen gösterir.

Bu işlevi etkinleştirmek için yolu takip etmelisiniz: Ayarlar> Cihaz desteği> Batarya. Burada daha sonra seçenekler düğmesine basmanız gerekir (sağ üstte üç nokta) ve Ayarlar’ı seçin. Artık Adaptif Batarya dahil olmak üzere çeşitli özellikleri etkinleştirebilirsiniz.

Otomatik optimizasyonu etkinleştir

One UI ile sunulan yeni özelliklerden bir diğeri de, daha yakın zamanda kullanılanlar dışında arka plandaki uygulamaları kapatarak ve kişisel olanlar dışındaki gereksiz dosyaları silerek akıllı telefonunuzu günde bir kez otomatik olarak optimize edecek olan otomatik optimizasyondur.

Otomatik optimizasyon sadece ekran kapalıyken ve akıllı telefon kullanılmadığında meydana gelir, bu yüzden gece optimizasyonunu zamanlamayı öneriyoruz. Ben, biri için, öğleden sonra 3: 00’te başlatmayı seçtim.

    Bu özellikleri aktive ederek One UI’den en iyi şekilde yararlanın

Fonksiyonu yönetmek için, sadece Ayarlar> Cihaz Desteği bölümüne gidin. Burada seçenekler düğmesine basmanız (sağ üstte üç nokta) ve Otomatik optimizasyon öğesini seçmeniz gerekir. İşlevi etkinleştirebileceğiniz veya devre dışı bırakabileceğiniz ve başlangıç saatini seçebileceğiniz ilgili ekran açılır.

Yeni Galaxy S10’un pilinin daha performans göstermesini sağlayacak başka çözümler biliyor musunuz? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.