Samsung Galaxy S8 Plus’ta kilitlenmeye devam eden Google Play Hizmetleri nasıl düzeltilir (kolay adımlar)

Google Play Hizmetleri, genellikle bireysel bir hizmet olarak adlandırılırken, aslında arka planda çalışan ve genellikle önyükleme işlemi sırasında yüklenen birkaç hizmet için toplu bir terimdir. Bu hizmetlerden biri kilitlenirse, gecikmeler, dondurmalar ve diğer performans sorunlarının eşlik ettiği “Maalesef Google Play Hizmetleri durdu” hata mesajını alabilirsiniz.

Bu yazıda, sizinle bu sorunu ele alacak bir çözüm paylaşacağım. Bu sorunla ilk karşılaştığımız zaman değil, bu yüzden hata mesajından kurtulacak ve gelecekte tekrar olmasını önleyecek bir veya iki şey biliyoruz. Bu durumda, sorun gidermemizin konusu Samsung Galaxy S8 Plus’tır, bu nedenle bu cihazın sahiplerinden biriyseniz ve şu anda benzer bir sorunla karşı karşıyaysanız, bu yazı size yardımcı olabileceğinden okumaya devam edin.

Sorun giderme işlemimize devam etmeden önce, farklı bir soruna çözüm arıyorsanız, bu telefonla ilgili en yaygın sorunlardan bazılarını zaten ele aldığımız için sorun giderme sayfamızı ziyaret edin. Size en uygun çözümü bulmak için sayfaya göz atın. Bundan sonra hala yardımımıza ihtiyacınız varsa, Android sorunları anketimiz aracılığıyla bizimle iletişime geçin.

Kilitlenmeye devam eden Google Play Hizmetleri ile Galaxy S8 + ‘ı düzeltin

Özellikle CPU ve RAM kullanarak arka planda çalışan çok fazla uygulama varsa, hizmetlerin kendi başlarına çöktüğü zamanlar vardır. Ama endişelenmeyin, göründükleri gibi karmaşık, aslında düzeltilmesi çok kolay. Aslında, aşağıdaki prosedürlerden biri sorunu çözebilir ve telefonunuzu normal çalışmasına getirebilir …

İlk Çözüm: Galaxy S8 Plus’ınızı yeniden başlatın

Doğru! Yeniden başlatma böyle sorunları çözebilir. Önyükleme işlemi, telefonu kapatıp tekrar açmaktan daha fazlasıdır, hizmetler de kapatılır ve yeniden yüklenir. Belirgin bir sebep olmadan ortaya çıkan bir sorun olduğunda cihazınızı yeniden başlatmanızın nedenlerinden biri de budur.

Bu nedenle, bu sorunu düzeltmek için kullanabileceğiniz başka prosedürleri düşünmeden önce, o güç düğmesine basın ve telefonunuzu kapatıp tekrar açın. Bu işe yaramazsa, deneyebileceğiniz başka bir numara var…

Zorunlu Yeniden Başlatma yapmak için Sesi Kısma düğmesini ve Güç tuşunu birlikte 10 saniye basılı tutun. Telefonunuzun belleğini yenileyen ve cihazınızdaki her temel hizmeti yeniden yükleyen pil bağlantısını keser. Bunu yaptıktan sonra sorun devam ederse, bir sonraki çözüme geçin.

İLGİLİ YAZILAR:

    “Ne yazık ki, Internet durdu” hata mesajını göstermeye devam eden Samsung Galaxy S8 Plus’ınızı düzeltme [Sorun Giderme Kılavuzu] “Ne yazık ki, Dosyalarım durdu” hatasını göstermeye devam eden Samsung Galaxy S8 Plus nasıl düzeltilir [Sorun Giderme Kılavuzu] Samsung Galaxy S8 Plus, “Maalesef, Samsung Hesabı durdu” hatasını gösteriyor [Çözüm ve Sorun Giderme Kılavuzu] Samsung Galaxy S8 Plus, “Maalesef, Galeri durdu” hatasını gösteriyor [Sorun Giderme Kılavuzu] Samsung Galaxy S8 Plus, “Maalesef İnternet durdu” hatası [Sorun Giderme Kılavuzu]

İkinci Çözüm: Google Play Hizmetlerinin önbelleğini silin

Önbellekler her uygulama ve hizmet için oluşturulur ve bu dosyalar geçici ve küçük olsa da, bozulduğunda telefonunuzun performansını etkileyebilecek sorunlara neden olur. Kilitlenmeyi sürdüren hizmetin varsayılan veya temel bir hizmet olduğu bu durumda, sorun daha kötü olabilir. Telefonunuzdaki önbelleği bu şekilde silersiniz…

    Bir Ana ekrandan, tüm uygulamaları görüntülemek için dokunun ve yukarı veya aşağı kaydırın. Ana ekrandan, şuraya gidin: Ayarlar> Uygulamalar. Uygulama Yöneticisi’ne ve ardından Gmail’e dokunun. Depolama’ya dokunun. CACHE’Yİ TEMİZLE üzerine dokunun.

Bu, böyle bir soruna karşı çok etkili bir çözümdür, ancak yine de sorunun çözüleceğine dair bir garanti yoktur. Bu yüzden bunu yaptıktan sonra sizi rahatsız etmeye devam ederse, bir sonraki adımı yapmanız gerekecektir.

Üçüncü Çözüm: Önemli dosyalarınızı ve verilerinizi yedekleyin, ardından telefonunuzu sıfırlayın

Önceden yüklenmiş veya üçüncü taraflara bakılmaksızın uygulama ile ilgili tüm endişeler için sıfırlama, ürün yazılımı hiçbir şekilde değiştirilmediyse bunları her zaman düzeltebilir. Bu nedenle, ilk iki yöntemden sonra ve sorun hala sizi rahatsız ediyorsa, sorunsuz bir şekilde kullanmaya devam etmek için telefonunuzu sıfırlamanız gerekir. Ama sorun şu ki, tüm dosyalarınızı ve verilerinizi sorun sırasında silinecekleri için yedekleme zahmetinden geçmeniz gerekecek. Bu nedenle, dosyalarınızı SD kartınıza veya bilgisayarınıza kopyalamak için zaman ayırın. Yedeklemeden sonra, sıfırlama işleminden sonra cihazınızdan kilitlenmemeniz için Fabrika Sıfırlama Korumasını devre dışı bırakın, ardından cihazınızı sıfırlamak için şu adımları izleyin…

    Sesi Yükselt tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Yeşil Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları serbest bırakın (‘Sistem güncellemesini yükleme’ önce yaklaşık 30 – 60 saniye boyunca görünecektir Android veri kurtarma menü seçeneklerini gösterir). “Verileri sil / fabrika ayarlarına sıfırla seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. öğesini seçmek için Güç düğmesine basın. ‘Evet – tüm kullanıcı verilerini sil’ vurgulanana kadar Sesi kısma tuşuna basın. ana sıfırlamayı seçmek ve başlatmak için düğmesine basın. Ana sıfırlama tamamlandığında, “Sistemi şimdi yeniden başlat” vurgulanır. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Umarım bu gönderi telefonunuzdaki sorunu çözmenize yardımcı olabilir. Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Bizimle iletişime geçin

Sorunlarınıza, sorularınıza ve önerilerinize her zaman açığız, bu yüzden bu formu doldurarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Bu, sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir ve bunun için bir kuruş talep etmeyeceğiz. Ancak, her gün yüzlerce e-posta aldığımızı ve bunların her birine yanıt vermemizin mümkün olmadığını lütfen unutmayın. Ancak, aldığımız her mesajı okuduğumuzdan emin olabilirsiniz. Yardım ettiğimiz kişiler için lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak veya sadece Facebook ve Google+ sayfamızı beğenerek veya bizi Twitter’da takip ederek kelimeyi yayın.

Ayrıca okumak isteyebileceğiniz gönderiler:

    Uygulamaları açarken çok yavaş ve halsiz çalışan Samsung Galaxy S8 Plus’ınızla ne yapmalı [Sorun Giderme Kılavuzu] Yeni Samsung Galaxy S8 Plus’ınız ölümün siyah ekranını yaşıyorsa ne yapmalı [Sorun Giderme Kılavuzu] Samsung Galaxy S8 + Kendi Sıkıştığında Yeniden Başlıyor Önyükleme Ekranı Sorunu ve İlgili Diğer SorunlarSamsung Galaxy S8 Plus’ı siyah ekran ve mavi ışık yanıp sönüyorsa nasıl düzeltebilirim? [Sorun Giderme Kılavuzu] Samsung Galaxy S8 Plus’ınız yeniden başlatılmaya / yeniden başlatılmaya devam etmelidir [Sorun Giderme Kılavuzu] Ayrıca siyah ekran ve mavi yanıp sönen ışıklar [Sorun Giderme Kılavuzu]