Samsung Galaxy S8 Sadece Kablosuz Şarj Cihazı Kullanarak Şarj Edildi

#Samsung #Galaxy # S8, geçen yıl piyasaya sürülen ve tüketicilere çeşitli olağanüstü özellikler sunan bir amiral gemisi telefonu. Bu cihaz, hem ön hem de arka kısımda Gorilla Glass içeren parlak bir alüminyum çerçeveye sahiptir. Selefi tarafından kullanılan 5 inçlik ekrandan daha büyük 5.8 inçlik Super AMOLED ekran kullanıyor. Kaputun altında, telefonun uygulamaları sorunsuz bir şekilde çalıştırmasını sağlayan 4GB RAM ile birleştirilmiş bir Snapdragon 835 işlemci var. Bu sağlam bir telefon olmasına rağmen, bugün ele alacağımız bazı sorunların ortaya çıkabileceği durumlar vardır. Sorun giderme serimizin bu son bölümünde, Galaxy S8’in yalnızca kablosuz şarj cihazı sorununu ve diğer ilgili sorunları kullanarak ücretlendireceğiz.

Bir Samsung Galaxy S8 veya bu konuda başka bir Android cihazınız varsa, bu formu kullanarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Cihazınızla ilgili endişeleriniz konusunda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Bu, hiçbir dize eklenmeden sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir. Bununla birlikte, bizimle iletişime geçtiğinizde, mümkün olduğunca ayrıntılı olmaya çalışın, böylece doğru bir değerlendirme yapılabilir ve doğru çözüm verilebilir.

Bu serinin önceki bölümlerine göz atmak istiyorsanız, bu bağlantıya göz atın.

Bize Facebook ve Google+ sosyal medya hesaplarımızdan da ulaşabilirsiniz.

S8 Yalnızca Kablosuz Şarj Cihazı Kullanarak Şarj Ediyor

Sorun: Telefondaki portum şarj almıyor, sadece 20 dakika önce olduğu gibi. 10 farklı suçlama gibi denedim. Kablosuz bir kapsülüm var ve bu konuda ücret alıyor, bu yüzden limana bir şey oldu ve anlamıyorum çünkü bugün bütün gün elimde. İki ay içinde yeni telefon alıyorum ama telefon bağlantı noktasını çalıştırmak için geçici bir düzeltme olup olmadığını görmek istedim çünkü evden çıkarken pil şarjını çok kötü kaybediyor normalde araba veya güç bankası üzerinden şarj edeceğim ve şimdi kullanamıyorum bunlardan yalnızca kablosuz kapsülü şarj edin. Ben alabilirim herhangi bir yardım için teşekkür ederiz !!!

Çözüm: Şu anda yapabileceğiniz en iyi şey, telefonun şarj bağlantı noktasını basınçlı hava kullanarak temizlemektir. Cihazın şarj edilmesini engelleyebileceğinden, bağlantı noktasına yapışmış kir ve kalıntıları çıkardığınızdan emin olun. Bağlantı noktası temizlendikten sonra, telefonu şarj etmek için farklı şarj kabloları ve duvar şarj cihazları kullanmayı deneyin. Sorun devam ederse, telefonun şarj portu montajının arızalı olması muhtemeldir. Sorunun çözülmesini istiyorsanız bunu bir servis merkezinde kontrol ettirmeniz ve muhtemelen değiştirmeniz gerekir.

S8 Rastgele Kapatılıyor

Sorun: Android sürümünden tam olarak emin değilim ama işte burada. Bir gün telefonum sürekli olarak yaklaşık 10 kez kapanmaya ve açılmaya başladı .. bu yüzden pil ısınmaya başladı ve onu kapattım, yaklaşık 8 saat orada bıraktım … bundan sonra telefon normal bir şekilde açıldı ve yaklaşık 13 saat çalışmaya devam etti günler. daha sonra, telefon .5 saniyelik ses döngüsünü çizen çizilmiş bir disk gibi bir ses döngüsünde dondu. böylece tekrar kapatmak ve tekrar açmak için çalıştı .. ama kesinlikle tepkisiz. Şarj ekranı yok, herhangi bir düğmeden yanıt yok … yumuşak sıfırlama ve diğer düğme kombinasyonları bile … ekran hala siyah katı … Sonra kalan telefonun tamamını şarj etmeye ve boşaltmaya gittim ve bunu yaptım ve bundan sonra telefonu şarj ettim. telefon doğru başladı ve yaklaşık 5 gün boyunca şapka gibi kaldı … sonra tekrar dondu .. Ben aynı işlemi yaptım hiçbir şey olmadı .. i denemek ve kısa bir süre için pil kısa gitti .. ve çalıştı … yani birden çok kez tekrar açmayı başardılar… bazen sadece telefonu yeniden başlatıyor ve tekrar açmak için geri dönüyor … bazen tahliye, kısa ve daha fazla şey için birden fazla girişimde bulunuyor… ama tam olarak bulamadığımdan eminim bu sorunu çözüyor… bu sadece video ile ilgili rastgele bir uygulamada gerçekleşiyor ve sorunun ne olduğunu anlamak daha çok bir merakım. Umarım siz bu zorlukla veya bu özel durumla ilgilenirsiniz… sizinle birlikte çalışmaktan ve bunu çözüp çözemeyeceğimize çok sevinirim.

Çözüm: Bunun zaten hatalı bir donanım bileşeninden kaynaklanmış olması muhtemeldir. Ancak, fabrika ayarlarına sıfırlama yaparak önce bir yazılım aksaklığının bu soruna neden olup olmadığını kontrol etmeyi deneyebilirsiniz. Sıfırlamayı yapmadan önce telefon verilerinizi yedeklediğinizden emin olun. Sıfırlama işlemi tamamlandıktan sonra, cihazın microSD kartını çıkarın (takılıysa), daha sonra telefonunuza henüz herhangi bir uygulama yüklemeyin. Telefonunuzu normalde yaptığınız gibi kullanın, ardından sorunun devam edip etmediğini kontrol edin. Sorun devam ederse, telefonu bir servis merkezine götürmeli ve kontrol ettirmelisiniz.

S8 Kapatılmadı Tekrar Açılmıyor

Sorun: 2 haftalık bir S8 kendini kapattı ve sonra HERHANGİ BİR şey yapmayı reddetti. Bu olduğunda en az% 70 şarj olması gerekirdi. Güç düğmesini 30 saniye basılı tutarak yeniden başlatmaya zorladım, ama şans yok. Daha sonra güç düğmesini ve ses kısma düğmesini 2 dakika boyunca basılı tutmayı denedim, ancak yine yanıt yok. Yeni bir telefon sipariş ettim, ancak gelmeden önce kartı çıkarmak için SIM yuvasını açtım. Bunu yaptığımda, iki gün boyunca ölmüş olan ekran% 0 uyarı ile pil ile hayat buldu! Bundan sonra, telefon normal şekilde şarj olur, önyüklenir ve çalışır. Artık iki gündür, sorunsuz ve Samsung’un bir tür ciddi sorunu var. Kulağa kendi yazılımları olabileceğini söylemiştin, ki bu kulağa makul geliyor. Çok sinir bozucu olsa.

Çözüm: Telefonunuz şu anda açık olduğundan, verilerini yedeklemenizi ve ardından fabrika ayarlarına sıfırlamanızı öneririm. Sıfırlama işlemi tamamlandıktan sonra, cihaza henüz bir şey yüklemeyin. Sorunun hala devam edip etmediğini kontrol etmeye çalışın. Değilse, bu sadece sıfırlama tarafından çözülen bir yazılım aksaklığından kaynaklanabilir. Sorun devam ederse, bu büyük olasılıkla zaten hatalı bir donanım bileşeninden kaynaklanmaktadır. Şu anda yapabileceğiniz en iyi şey, telefonu bir servis merkezine götürmek ve kontrol ettirmek.

S8 Nem Algılama Uyarı Hatası

Sorun: Yeni gökada S8, suya yakın bir yerde olmadığında son 2 gündür nem algılama uyarısını gösteriyor. Telefonumdan çalışıyorum, bu yüzden bu uyarı nedeniyle şarj edemediğimde bu büyük bir sorun. Hem şarj cihazını hem de telefonu sallamayı denedim, saatlerce kapattım, güç ve ses düğmesini tuttum ama hiçbir şey yardımcı olmadı.

Çözüm: Bu durumda yapmanız gereken ilk şey, telefonun şarj bağlantı noktasının tamamen kuru olduğundan emin olmaktır. Limanda nem varlığını gidermek için mini vakum veya saç kurutma makinesi kullanın. Bu yapıldıktan sonra telefonu şarj edip edemeyeceğinizi kontrol edin. Sorun devam ederse, bu büyük olasılıkla bir yazılım aksaklığından kaynaklanır. Şu anda yapılacak en iyi şey, telefon verilerinizi yedeklemek ve fabrika ayarlarına sıfırlamaktır. Sıfırlamadan sonra sorun çözülmelidir.

Bizimle etkileşime geçin

Android telefonunuzu kullanırken karşılaştığınız soru, öneri ve sorunlarınızı bize iletmekten çekinmeyin. Bugün piyasada bulunan her Android cihazı destekliyoruz. Ve endişelenmeyin, sorularınız için tek bir kuruş talep etmeyeceğiz. Bu formu kullanarak bize ulaşın. Aldığımız her mesajı hızlı bir şekilde yanıtlayamayacağımızı okuyoruz. Size yardımcı olabildiysek, lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak kelimeyi yaymamıza yardımcı olun.