Samsung Galaxy S8 sorunları ve çözümleri

Birkaç ay önce, Samsung Galaxy S8 ve S8 +, Koreli üreticinin büyük ilgi gördü. Not 7'nin ateşli sona ermesinin ardından ortaya çıkan felaket izini göz önünde bulundurarak, bu tamamen anlaşılabilir. Şirket, servetini değiştirmesine yardımcı olmak için yeni amiral gemisi üzerinde bankacılık yapıyor ancak birçok yeni akıllı cihaz gibi sorunsuz da değil.

  • Samsung Galaxy S8 ve S8 + ipuçları ve püf noktaları
  • Galaxy S8'de gezinme düğmelerini değiştirme

Samsung Galaxy S8 / S8 + sorunları

Audio problemsRebooting problem
Display issuesHome button issue
Wifi disconnecting and reconnectingBluetooth connection issues
Fingerprint scanner not sensing fingerFace detection not working
Edge Lighting not workingSamsung Pay freezes phone
Infinity wallpaper not workingMy Knox not compatible with S8
Wireless charging pausedThe iris sensor is not responding. Try again later
Message sound notification not working 

Samsung Galaxy S8 ses sorunları

Samsung'un Topluluk Forumundaki kullanıcılar son zamanlarda Galaxy S8 ve Galaxy S8 + cihazlarıyla ses sorunları yaşadıklarını bildiriyor. Kullanıcılar, müzik dinlerken, akan YouTube videolarında veya oyun oynarken S8 veya S8'in ses / seslerinin rastgele kesildiğini belirtiyor. Anladığımız kadarıyla bu sayı, yalnızca kulaklıklardan gelen sesi değil, hoparlörlerden gelen sesi etkiliyor gibi görünüyor. Kullanıcılar, ses sorunlarının gevşek kablolama kaynaklı olduğundan speküle ediyorlar; bu teori, hoparlörlerin hemen üstünde bir miktar basınç uygularsanız, ses yeniden açılıyor. Anlaşılan, şiddetle S8'i sallarsanız aynı sorunu yeniden üretir. Eğer bu doğruysa, kesinlikle bir donanım sorununa işaret eder – basit bir yazılım güncellemesi Galaxy S8'deki ses sorununu düzeltmez.

Galaxy S8 ses sorunlarını çözmek için bir çözüm var mı?

Samsung, bazı kullanıcılara, bu sorunlara neden olan bir uygulama veya yazılım olabileceğini ve cihazlarını 1-2 saat boyunca güvenli modda tutmalarını ve ses kullanımını izlemelerini önerdiğini belirtti. Bu, görünüşe göre problemi tamir etmedi.

Başka bir kullanıcı, hem Galaxy S7 hem de Galaxy S7 Edge'in ses kesilmesi konusunda benzer sorunlara sahip olduğunu belirtti ve aşağıdaki çözümü önerdi:

Henüz yapmadıysanız, Galaxy S8'deki geliştirici seçeneklerini etkinleştirin. Geliştirici Seçenekleri'ne gidin -> Medya -> seçeneğine ilerleyin ve USB ses yönlendirmesini önle seçeneği arasında geçiş yapın. Bu görünüşe göre Galaxy S7'deki ses sorununu çözdü ve S8 ve S8 + için de çalışabileceğini kanıtladı.

Preventing USB audio routing on the Galaxy S8. / © ANDROIDPIT

Galaxy S8 ve S8 + hoparlörlerini güvenli bir menüde test etmek isterseniz, telefonunuzun çeviricisine gidin ve * # 0 * #

Testing the speakers and other functions in the safe menu on the Galaxy S8. / © ANDROIDPIT

Samsung Galaxy S8 yeniden başlatma sorunu

Geçtiğimiz birkaç hafta içerisinde, bir dizi kullanıcı Samsung Topluluk forumunda Galaxy S8 ve S8 + cihazlarının yeniden başlatılmaya devam ettiğini bildiriyor. Bir hızlı düzeltme, fabrika ayarlarına sıfırlama işlemidir, ancak sorun birkaç saat sonra tekrar ortaya çıkmaktadır. Bildirildiğine göre birkaç kullanıcının bu sorunu çözmek için yeniden başlatmayı denediğini ancak bunun ardından telefonlarının tekrar açılmayacağını keşfetti.

The Galaxy S8 and S8+ have taken on a life of their own. / © ANDROIDPIT

Bu konuda şirketten herhangi bir resmi onay alınmadı, ancak göstergeler bu kartın microSD kartıyla alakalı olabileceği yönünde. Bazı kullanıcılar, telefonu yeniden başlattıktan sonra "Dosyaları SD karta aktar" bildiriminde bulunduklarını bildirmiş ancak diğerleri, tüm uygulamaları karttan aktardıktan veya kaldırdıktan sonra daha fazla sorun yaşadıklarını söylediler.

Samsung'un bildirimle, etkilenen müşterilerin cihazlarını onarım, değişim veya tam geri ödeme için göndermelerini tavsiye ettiler. Buna göre, bugüne kadar bu konuda şirketten resmi bir açıklama yapılmadı. Bu, sonuçta tepki vermeleri gereken bir sorundur, çünkü bu önemli bir hata: herhangi bir akıllı telefondaki sürekli yeniden başlatma, sonunda cihazın tamamen yararsız kalmasına neden olacaktır. Umarım tüm gerekli olan bu hatayı gidermek için bir yazılım güncelleştirmesidir ancak Samsung'dan herhangi bir sözcüğün olmaması durumunda en kötü duruma hazırlanma zamanımız olabilir.

Samsung Galaxy S8 ekran sorunları

Hem Galaxy S8 hem de S8 + için en önemli satış noktalarından biri, her iki cihazı da çok doğru renk gösterimleri sağlayan süper AMOLED ekranlardır. Samsung'un, S8 ve S8 + ile ilk bildirilen sorunlarını burada gördüğü için Reddit aracılığıyla ekranda renksiz, kırmızı renklendirilmiş ekranlar oluşturan "kanamanın" olduğunu bildiren çok sayıda kullanıcı vardı.

“I see red!” – Samsung’s latest update will be to resolve a display fault / © ANDROIDPIT

Bir Reddit kullanıcısına göre, bu sayı Samsung'un OLED panelleri ile sınırlı bir şey değil. Daha da fazla teknik olmak için, Samsung'un indiyum galyum çinko oksit gibi bir malzeme yerine düşük sıcaklıkta polikristalin silikon kullanmasının sonucudur.

Samsung, cihazın renk dengesini düzenleyen bir yazılım güncellemesi dağıtarak bu soruna zaten yanıt verdi. Şirket, "renk ayarını kendi tercihlerine göre ayarlamak için daha da geliştirilmiş bir yeteneği" sunduğunu söylüyor; bu nedenle güncellemeyi aldıktan sonra, ekranı kutudan çıkardığınızdan daha fazla ayarlayabilirsiniz. Bu sorunun çözülmesi için bir yol bulup ilerlemeyeceğine bakılmaksızın. Bunları kendimiz denemek için henüz bir şansımız olmadı ama en kısa sürede güncellemenin dualarınızın veya kabusların bir cevabı olup olmadığı konusunda bilgi vereceğiz. Bu alanı izlemeye devam et.

Samsung Galaxy S8 ev düğmesi sorunları

Oldukça az sayıda Galaxy S8 sahipleri geçtiğimiz günlerde ev düğmelerinin arızalı olduğu yönündeki şikayetleri dile getirdiler. Telefonu kilitledikten sonra titremeye başlar ve ekran açılır, şifre kilidini açarak (parola veya parmak izi taraması) açılır. Anlaşılan bu sorun, telefon kilitlendikten hemen sonra ve birkaç saniyelik bir gecikmeden sonra ortaya çıkıyor.

XDA forumundaki kullanıcılar bu konuyu tartıştı ve erişilebilirlik ve şifre seçenekleri kaldırıldığında uygulamalar devre dışı bırakıldığında bile görünüyor. Sorun, ev düğmesinin duyarlılık ayarlarıyla ilgili gibi görünüyor. Galaxy S8'in artık fiziksel bir ev düğmesi yok, bu nedenle basit bir yazılım güncellemesi ile düzeltilen bir şeyler olabilir. Şu an ev düğmesi sorununun yalnızca Galaxy S8 cihazlarında oluştuğu dikkati çekmiyor.

Samsung Galaxy S8 Wi-Fi bağlantısının kesilmesi ve yeniden bağlanması

Oldukça az sayıda kullanıcı, Galaxy S8'in Wifi bağlantısının düşmeye devam ettiğini bildiriyor. Farklı Wifi frekanslarını denemek önerildi, ancak sorun 2.4ghz ve 5ghz sinyalleriyle devam etti.

Wifi sinyallerinin bağlantısının kesilmesi ve yeniden bağlanması, Galaxy S7 kullanıcıları tarafından rapor edilen ve birçoğu önbelleği temizlemeyi öneren (ve bazıları bile sert bir sıfırlamayı önermeyi öneren) bir sorundu. Önbellek siliniyor, bazı kullanıcılar için çalıştı, ancak hepsi değil.

Wifi sorunu Samsung / çeşitli taahhütler tarafından kabul edildi ve bir yama devam ediyor. Kilitli bir Samsung Galaxy S8 ürününüz varsa, doğrudan Samsung'dan düzeltme eki edinebilirsiniz. Aksi takdirde, operatörünüzün Wifi sorunu için düzeltme ekini çıkmasını beklemek zorunda kalacaksınız.

Samsung Galaxy S8 bluetooth bağlantı sorunları

Görünüşe göre birden fazla Galaxy S8 ve Galaxy S8 + kullanıcısı Bluetooth bağlantısıyla ilgili sorun yaşıyor. Cihaz Bluetooth hoparlörlerine ve kulaklık setlerine bağlandığında ses kesiliyor. Diğer kullanıcılar bluetooth hoparlörlerinden müzik dinlerken Bluetooth bağlantılarının kesildiğini bildiriyor.

Samsung, S8 ve S8 + ile olan Bluetooth sorunlarını kabul etti ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde bir yama yaptı (muhtemelen bir testti) ve şimdi bluetooth düzeltmesini küresel olarak yaymayı planlıyor. Kilitlenmemiş bir cihazınız varsa OTA doğrudan Samsung'tan alınacaktır; markalı cihazlar ise telekomünikasyon cihazları üzerinden düzeltme alacaktır.

Samsung Galaxy S8 parmak izi tarayıcı parmağını algılayamadı

Galaxy S8 parmak izi tarayıcı çeşitli sorunlara neden oluyor gibi görünüyor. Şu sıralar asıl sorun, parmak izi tarayıcının bildirim hareketlerini veya parmak izlerini alamayacağını veya tanımayacağını göstermektedir. Bazı kullanıcılar, parmak izi sensörünün temelde ölü gibi davrandığını ve S8'in kilidini açmak için kaydedilen çok sayıda parmak izini tanımayı reddettiğini bildirmektedir.

Bunun geçici olarak düzeltilmesi, basit bir yeniden başlatma gerçekleştiriyor gibi görünüyor, ancak parmak izi tarayıcının çalışmamasının tekrar ortaya çıktığı bildirildi. Samsung forumundaki kullanıcılar, gelecek bir güncellemede düzeltilmesi gereken bir donanım sorunu değil, bunun bir yazılım olduğunu söyleyen Samsung desteğiyle konuştuklarını belirttiler.

Samsung Galaxy S8 yüz algılama çalışmıyor

Hem Galaxy S8 hem de S8 + kullanıcıları, Nisan ayının sonlarında bir güncelleme aldıktan sonra yüz tespitinin durdurulduğunu bildirdiler. Bir yüzün ne sıklıkla kayıtlı olduğu ne olursa olsun, yüz tanıma çalışmayı reddeder. Her zamanki öneriler yapıldı – önbellek temizleniyor, yeniden başlatılıyor ve hiçbiri sorunu düzeltmediği halde tüm uygulamaların güncel olduğundan emin olunuyor.

Samsung, kırık yüz tespiti konusunda herhangi bir açıklama yapmadı, ancak açıkça bir yazılım meselesi gibi görünüyor.

Samsung Galaxy S8 Edge Aydınlatma çalışmıyor

Kenar Aydınlatması'nın çalışmadığı çeşitli konular var gibi görünüyor. Teorik olarak, Edge Lightning bir mesaj veya çağrı alındığında ekranın kenarını aydınlatmalıdır. Aynı zamanda beş kişiye kadar renk kodu yazabilmelisiniz. Bazı kullanıcılar, kenar şimşeklerin herhangi bir uygulama veya çağrı ile çalışmadığını ve kişilere renk atamanızın mümkün olmadığını bildirmiştir. Çoğu, bunun tek bir taşıyıcı meselesi olabileceğini düşünse de, taşıyıcı spektrumdaki kullanıcılar benzer sorunları doğruladı. Yıldırım yıldırımının yalnızca Samsung Mesajlaşma uygulamasıyla çalıştığı ve operatörünüzün sağladığı sorunu değil – yine de doğrulanmadığı gibi bir sorun da olabilir gibi görünüyor.

Birinci çözüm, Ayarlar> Ekran> Kenar ekranına gidip "Kenar Aydınlatması" na dokunup basılı tutun ("Her zaman açık" olarak ayarlandığından emin olun) ve ardından "Bildirimleri yönet" in üzerine hafifçe vurun. Bildirimler varsayılan olarak kapatılmıştır; bu nedenle, bunları tek tek açmanız gerekecektir.

Kullanıcıların bildirdiği bir diğer konu, Kenar Aydınlatması, ekran açıkken çalışıyor ancak kapatıldığında çalışmayı reddediyor.

Burada olası bir çözüm, ekran ayarlarında "ekranı kapat" seçeneğini kapatmanızdır. Bunu yapmak için Ayarlar> Ekran'a gidin ve ardından "Ekran koruyun" seçeneğine gelin ve kapatın.

Bu, herkes için bir sorunu çözmek gibi görünmüyor ve Samsung forumuna göre, şirket şu anda bu konuyu araştırıyor.

Yararlı bir hatırlatıcı, Kenar Aydınlatma özelliğinin çalışması için telefonunuzun yüzü aşağı bakacak şekilde döşenmesi gerekliliğidir.

Samsung ödemeli dondurucu telefon

Samsung Pay'ın görünüşte telefonunuzun donmasına neden olan bir hata var. Bu sorun, çoğunlukla ekranı "hızlıca kaydırıp açmaya" çalıştığınızda ortaya çıkıyor ve Samsung Pay daha sonra "tercih edilen kartınızı" göstermeye çalışıyor. Bu, telefonun her iki eylem arasında da donmasına neden olur. Ya sizin telefonunuz ne yapmak istediğini belirleyinceye kadar beklemeye zorlanır veya onu yumuşak sıfırlar.

Samsung Pay'ın kaldırılması ve yeniden kurulması bu sorunu çözmez. Sorunun kökeni, Samsung Pay'ın jestin kilidini açmak için hızlıca kaydırılacağını ve bu nedenle karışıklığa neden olduğunu görünüyor. Samsung forumundaki birçok kullanıcı, Samsung Pay uygulamasının kullanışlılığını sınırlamış olsa da favori kartın seçilmesine izin verilmemesi / kaldırılmaması sorunları düzeltmek gibi görünüyor.

Samsung Galaxy S8 sonsuzluk duvar kağıdı çalışmıyor

Sonsuzluk duvar kağıdını ana ekranınızda çalıştırmayan, ekran kilidini ve her zaman ekranda görünüyorsanız, kolay bir çözüm varmış gibi görünüyor.

Ayarlar> Ekran ve güvenlik kilidini açın ve ardından "Sürekli açık" ekranında hafifçe vurun. İstediğiniz saat formatını seçmeniz gerekir; saat biçimi, rengi ve arka planı değiştirebileceğiniz yeni bir menüye dönüşür. "Arka plan" a dokunun ve "Hiçbiri" ni seçtiğinizden emin olun. Bu, sonsuzluk duvar kağıdının tüm ekran ayarlarınızda çalışmasını sağlamalıdır.

Benim Knox, Samsung Galaxy S8'de çalışmıyor

Birçok kullanıcı Galaxy S8'de My Knox uygulamasını yalnızca, uygulamanın telefonuyla uyumlu olmadığı mesajını almak için indirmeyi denedi.

Bu ikilemin cevabı 2017 itibariyle My Knox'un Samsung Galaxy telefonlarıyla uyumlu olmayacağı ve yerini Güvenli Klasörle değiştirileceğidir.

Samsung Galaxy S8 kablosuz şarjı duraklatıldı

Hem Samsung Galaxy S8 hem de S8 + kullanıcıları, kablosuz olarak şarj etmeye çalıştıklarında yanıp sönen bir "şarj duraklatma" yaşadıklarını gördüklerini bildirdiler. Kullanıcılar ayrıca Galaxy S6 ve S7 cihazlarıyla birlikte satın aldıkları rıhtımların ve pedlerin Galaxy S8 için çalışmadığından şikayet ediyorlar.

Kablonun kendisi ped için herhangi bir fark yaratmaz gibi görünse de, güç tuğlası (elektrik prizine giren şey) suçlu gibi görünüyor. Samsung forumundaki kullanıcılar, hangi kombinasyonların kendileri için çalıştığını açıkladı ve açık bir model yok – sadece bazı elektrikli tuğlaların, kablosuz şarj pedleri ve samsung yerleştirme istasyonlarındaki hızlı şarj gücünü güçlendirecekleri gerçeği ve diğerleri olmayacak.

Şu anda tek gerçek çözüm, kablosuz şarj yastıkları ve açıkça Galaxy S8 için pazarlanan yükleme istasyonlarını kullanmanız gerektiğidir.

"Sinyal sensörü yanıt vermiyor, daha sonra tekrar deneyin"

Çeşitli forumlarda, hem Galaxy S8 hem de Galaxy S8 + 'in iris algılayıcısının bir hata oluştuğuna dair çok sayıda rapor ortaya çıktı. Telefonun kilidini açmaya çalışırken Samsung Pay veya Güvenli Klasör kullanarak en sık kırpmış gibi gözüküyor. Bu gibi durumlarda "iris sensörü yanıt vermiyor" hata mesajı üretir, daha sonra tekrar deneyin.

Samsung konunun farkındadır, ancak herhangi bir yama veya düzeltme henüz ortaya çıkmamıştır. Kullanıcılar, yeniden başlatmanın, bu sorunu geçici olarak çözmek için tek çözüm olduğu düşüncesindeydi, ancak sorun bir süre sonra tekrar başlayacaktı.

Kısa mesaj sesli bildirimi Samsung Galaxy S8 ve S8 + üzerinde çalışmıyor

Kısa mesaj geldiğinde sesli bildirim almıyor musunuz? En kolay çözüm şöyledir:

Ayarlar> Uygulamalar> İletiler> Bildirimler bölümüne gidin ve bunun "İzin Verildi" olarak ayarlandığından emin olun. Doğru şekilde ayarlanmazsa diğer bildirim ayarlarının hiçbiri işe yaramaz. Bu işlem sorunu gidermezse, verilerinizi yedeklediğinizden ve sabit sıfırlama işlemini gerçekleştirdiğinizden emin olun.

Yeni Samsung Galaxy S8 veya S8 + ile ilgili sorun yaşıyorsunuz mu? Onları çözmenin etkili bir yolunu bulabildiniz mi? Aşağıdaki yorumları bize bildirin.