Samsung Galaxy S8 üzerinde çalışmıyor otomatik döndürme saptamak nasıl

Telefonunuzun her iki portre modunda sıkışmış gibi göründüğü ve eğildiğinde otomatik olarak manzaraya değişmediği için Samsung Galaxy S8 için otomatik olmayan döndürmeyi düzeltmek için çözümler mi arıyorsunuz? Bazı S8 kullanıcıları son zamanlarda telefonlarının otomatik dönmeyi durdurduğundan ve sorunu çözemediğinden şikayet ediyorlar. Bazıları için, portre kilidinde olmamasını sağlamak için telefonun ayarlarını değiştirmek meselesidir, ancak diğer kullanıcılar için sorun daha derin olabilir ve kötü niyetli bir uygulamadan etkilenebilir. S8’de çalışmayan otomatik döndürme çözümleri:

Ayrıca bakınız- Samsung Galaxy S8’de Yüz Tanıma Nasıl Kurulur

Samsung Galaxy S8’de Otomatik Döndürme sorununu giderme adımları

Otomatik Döndürme ve Portre Kilidini Aç / Kapat

İlk kez sorunu yaşıyorsanız, otomatik döndürme seçeneğinin yanlışlıkla kapatılıp kapatılmadığını kontrol edin. Bazen, sadece otomatik döndürme seçeneğini açıp kapatarak hile yapabilirsiniz. Otomatik döndürme kapalıysa, bildirim panelindeki simgeler listesinde otomatik döndürme simgesini bulamazsınız. Bunun yerine, simgenin altında yazılmış portresi göreceksiniz. Dikey bir kilit simgesi, telefon ekranının altındaki küçük bir kilidi gösterir.

  S8’inizdeki bildirimler panelini aşağı çekin Portre veya otomatik döndür simgesini arayın ve üzerine dokunun. Portre kilidindeyse, şimdi otomatik döndür özelliğini kullanabilmelisiniz. Ancak, zaten otomatik döndürme modundaysa ve çalışmıyorsa, portre kilidi etkinleştirilecektir. 5 saniye bekleyin ve simgeyi otomatik döndürmek için geri çevirin ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

auto-rotate not working for Samsung Galaxy S8

Bu çözüm, bir kereye mahsus bir sorun olarak bu sorunu karşılayan S8 aygıtları için hızlı bir düzeltmedir. Ancak, cihazınızdaki sorun devam ederse, aşağıdaki diğer çözümleri denemelisiniz.

Samsung S8’inizi yeniden başlatın

Otomatik döndürme işlevi, otomatik döndürme seçeneğini seçtikten sonra bile çalışmadıysa, S8’inizi yeniden başlatın. Bazen, telefonunuz takılır veya bazı işlevler çalışmaz ve basit bir yeniden başlatma işleri normale döndürebilir. Nadir durumlarda otomatik döndürme sorunuyla karşılaşırsanız, bu çözümü kullanın.

  S8’inizdeki Gç düğmesini Gç menüsünü görene kadar basılı tutun Yeşil yeniden başlat simgesine dokunun Yeniden başlat

Telefonunuzun yeniden başlatılmasını ve tekrar açılmasını sağlayın, bildirim panelini aşağı çekin ve otomatik döndür seçeneğinin açık olup olmadığını kontrol edin. Açıksa, sorunun düzeltilip düzeltilmediğini kontrol edin.

Akselerometre ve G-sensörü problemi

Otomatik döndürme işlevi, telefonun ivmeölçerine ve G-sensörüne büyük ölçüde güveniyor. Bunu düzeltmek için telefonunuzu yeniden kalibre edebilirsiniz. Kalibrasyon, telefonun dahili Kalibre seçeneğini kullanarak veya Google Play Store’da ücretsiz olarak kullanılabilen GPS Durumu ve Araç Kutusu gibi üçüncü taraf bir uygulama kullanarak yapılabilir.

Telefonun Dahili Özelliğini Kullanarak Kalibre Etmek için:

  S8’inizin bildirimi panelini aşağı çekin ve otomatik döndürmenin kapalı olduğundan emin olun; bu, telefonun dikey kilitlendiği anlamına gelir. Cihazınızın Ayarlar menüsüne gidin Telefonunuzu düz bir yüzeye yerleştirin

Kalibrasyon tamamlanana kadar telefonunuzu hareket ettirmeyin. Tamamlandıktan sonra, dikey kilit simgesine basarak otomatik döndürme işlevini açın ve Galaxy S8 otomatik döndürme sorununun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

auto-rotate not working for Samsung Galaxy S8

TouchWiz çalışmıyor

Bazen, otomatik döndürme işlevi yalnızca TouchWiz çalışmadığı için çökebilir. Samsung S8’iniz birçok telefon işlevi için TouchWiz’e güvendiğinden, sorunu çözmek için telefonunuzu yeniden başlatabilirsiniz. Ancak, TouchWiz sorununun telefonunuzdaki diğer işlevleri etkilemeye başladığını fark ederseniz ve otomatik döndürmenin hala sabit olmadığını, o zaman verileri silebilir ve TouchWiz uygulaması için önbelleği temizleyebilirsiniz.

  S8’inizin Ayarlar menüsüne gidin Uygulamalar üzerine dokunun Uygulama Yöneticisi üzerine dokunun TouchWiz için arayın ve üzerine dokunun

Uygulama için oluşturulan tüm önbellek dosyalarını silmek için Önbelleği Temizle üzerine dokunun. Ardından, Verileri Sil seçeneğine dokunarak uygulamadaki verileri silin. Veri silme ile ilgili bir uyarı göreceksiniz, işlemi tamamlamak için Tamam’a dokunun. Bu yapıldıktan sonra cihazınızı yeniden başlatın ve otomatik döndürmenin beklendiği gibi çalışmaya başlayıp başlamadığını görün. Bildirimler panelinde kontrol ederek otomatik döndürmenin açık olduğundan emin olun.

Telefonunuzu güncelleyin

Bazı problemler yazılımdaki hatalardan kaynaklandığı için, tüm önceki hataların ve diğer yazılım sorunlarının Samsung tarafından etkin bir şekilde ele alındığından emin olmak için telefonunuzu her zaman güncel tutmak en iyisidir. Telefonunuzun güncellenmiş olup olmadığını kontrol edin; Samsung’un önceden ayarladığı bir yazılım sorunu nedeniyle otomatik döndürme sorununa neden olmadığından emin olun.

  Telefonun Ayarlar menüsüne git Cihaz Hakkında üzerine dokunun Güncellemeleri Manuel Olarak Kontrol Et üzerine dokunun

auto-rotate not working for Samsung Galaxy S8

Telefonda güncelleme olup olmadığını öğrenmek için manuel bir kontrol yapılır. Bir güncelleme varsa, indirme ve yükleme şansına sahip olacaksınız. Güncellemenin kurulumunu tamamlayın ve ardından Galaxy S8’deki otomatik döndürme sorununun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

Üçüncü taraf uygulamasıyla ilgili sorun – Güvenli Mod

Bazı üçüncü parti uygulamalar, telefonunuzu otomatik olarak dikeyden yatay moda döndürme iznine sahiptir. Böyle bir izni olan bir uygulama haydut olursa, o zaman elinizde bazı sorunlar olabilir. Sorununla karşı karşıya kalmaya başladığınızdan beri en son yüklediğiniz uygulamaları belirleyin. Bunlar otomatik döndürme sorununun nedeni olabilecek uygulamalardır. Uygulamaları kaldırın ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin. Eğer sorunla daha fazla karşılaşmazsanız, o zaman uygulama suçlanacak.

Ancak üçüncü taraf bir uygulamanın soruna neden olup olmadığından emin değilseniz, telefonunuzun Güvenli Modda sorunsuz çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için telefonunuzu Güvenli Mod olarak kullanabilirsiniz. Güvenli Mod, kullanıcıların telefonun dahili özelliklerini ve işlevlerini kullanabilecekleri ancak tüm üçüncü taraf uygulamaların devre dışı bırakılacağı yerdir. Sorunun bir üçüncü taraf uygulamasıyla mı yoksa telefonun yazılımıyla veya donanımıyla mı karşılaştığını belirlemede yardımcı olur.

  Telefonu kapatın Beş saniye bekleyin ve sonra açmak için Güç tuşunu basılı tutun. Ekranda Samsung yazılana kadar Güç tuşuna basmaya devam edin. Sonra açma / kapatma tuşunu serbest bırakın ve ses kısma tuşuna anında basın Telefon yeniden başlatana kadar ses kısma tuşunu bırakmayın Ekranın altında yazılı Güvenli Mod kelimesini göreceksiniz.

Bu, telefonunuzu Güvenli Modda başarıyla başlattığınız anlamına gelir. Telefonunuzun bu modda sorunsuz çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Sorun çözüldüyse, üçüncü taraf bir uygulama yanlış çalışıyordur. Normal moda dönmek için cihazınızı yeniden başlatın ve problem çözülene kadar uygulamaları birer birer kaldırın.

Donanım sorunu

Sizin için hiçbir şey işe yaramazsa, o zaman Samsung’un uzmanları tarafından düzeltilmesi gereken cihazın donanımında bir sorun olabilir. Cihazınızı bir Samsung Yardım Merkezine götürün ve cihazınızı kontrol etmelerini sağlayın. Sorun çözülecek veya telefonunuz garanti kapsamındaysa, yenisini alabilirsiniz.

 

Sonuç

Samsung Galaxy S8’de çalışmayan otomatik döndürmeyi düzeltmek için aşağıdaki çözümleri kullanın. En kolaylarından başlayarak, biraz karmaşık çözümlere kadar olan çözümleri listeledik. Hiçbir şey işe yaramazsa, Samsung, telefonunuzun garanti kapsamında olması koşuluyla değiştirme konusunda size yardımcı olabilir.

Als Oku: Samsung Galaxy S8 Oyun Launcher Nasıl Etkinleştirilir