Samsung Galaxy S9 Aşırı Isınma Sorunları Nasıl Düzeltilir

Samsung Galaxy S9’unuzu ısıtmak için çeşitli faktörler tetikleyebilir. Genellikle, akıllı telefonlar, ağır uygulamaların sürekli yüklenmesi veya çoklu görev nedeniyle sürekli işlemden geçirildiği zaman yavaş yavaş ısınır. Yaygın nedenlerden dolayı telefonu uzun süre kullanmaya devam ederken cihazın normalden daha sıcak olması normaldir.

Cihazı şarj etmeye çalıştığınızda da benzer bir şey olabilir. Ancak, aşırı ısınma kontrolün dışına çıkarsa; veya telefonu aşırı sıcağa bağlı tutamazsanız, soruna dikkat etmeniz ve derhal çözüm aramaya başlamanız gerekir. Cihazın gereksiz yere ısınmasının en belirgin sebeplerinden biri, kötü amaçlı yazılım güncellemeleri. Bu sorun, mağazadan yeni edinmiş olsanız bile, birkaç cihazda ortaya çıkabilir.

Ayrıca bakınız: Samsung Galaxy S9 nasıl hızlandırılır

Samsung Galaxy S9 aşırı ısınma sorunları nasıl giderilir

Koruyucu kılıfı çıkarma

Mantıklı gelmese de, bu durum telefonda aşırı ısınma sorunlarına yol açan nedenlerden biri. Davayı kaldırmayı ve farkı görmeyi deneyebilirsiniz.

  Her zaman telefonun koruyucu kılıfını çıkarmayı deneyin ve sonra telefonu şarj ederken kılıfı çıkarmayı da deneyebilirsiniz.

Cihazı şarj etme kurallarına uyun

Pek çok insan, herhangi bir soruna yol açmayacağını düşünerek, telefonu şarj etme özelliklerini göz ardı etmeye çalışıyor. Ancak, sonuçlar sizi en iyi hareket tarzına sokmaya zorlar.

  Telefonun fazla kullanılması, genellikle şarjı boşaltır ve kullanımdayken şarj etmeyi denersiniz. Kullanımdayken telefonu şarj etmekten kaçının. Uzun süre kullanmaya devam ederseniz, sonunda telefona daha çok zarar verir ve sık sık ısıtırsınız.

Sık Yazılım güncellemeleri

Telefondaki sık yazılım güncellemeleri aşırı ısınma sorunlarına neden olabilir. Ayrıca, bilginiz dışında telefon ayarlarını da değiştirebilir. Bu, telefonun çok sık ısınmasının nedenlerinden biriyse, telefonun sürekli çalışabilmesi için ayarların değişmiş olması gerekir. Ayarları sıfırlamanız ve gerekli seçenekleri yeniden yapılandırmanız gerekir.

  Giriş ekranından boş bir noktaya kaydırmanız ve uygulama tepsisini açmanız gerekir. Ayarlara ve ardından genel yönetime dokunun. Sıfırlama seçeneğine dokunmak için kaydırın. İstendiğinde, cihazın şifresini sağlamanız gerekebilir.

Yaptığınız işlemi onaylamak için dinlenme ayarları seçeneğine tekrar dokunmanız gerekir.

Hızlı kablo şarjı seçeneğinin yenilenmesi

Genellikle, Galaxy S9’daki hızlı kablo şarj etme özelliğinin kendi kendine etkinleştirdiği bildirilir. Bu özelliğin çalışmasına izin verdiğinizde telefonun aşırı ısınabileceği bir uyarıdır. Yapabileceğiniz en iyi şey, telefonun şarj olması için normal zaman alabilmesi için bu özelliği devre dışı bırakmaktır. Ancak, bu seçeneği devre dışı bırakıp ardından yeniden etkinleştirerek birkaç dakika yenileyebilirsiniz.

  Ayarları ziyaret edebilirsiniz. Pili seçin Hızlı şarj seçeneği özelliğine dokunun Açma / kapatma düğmesini açıp yenilemek için açıp kapatmayı deneyin.

Cihazın yazılımdan sıfırlanması

Yazılım sıfırlama seçeneğini etkinleştirdiğinizde, arka planda çalışan uygulamalarla birlikte telefonun otomatik olarak kapandığını fark edeceksiniz.

  Cihazı yazılımdan sıfırladığınızda, hafıza alanını boşaltmayı kolaylaştırırsınız ve telefon, bu işlemi yapmadan önce kaynakları olduğu gibi kullanmaz. Bu adımın yardımıyla, verileri güvenli ve güvende olduğu için kaybetme konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

Yazılım sıfırlama işlemini yaptıktan sonra, telefondaki ısıtma sorununun tekrar oluşup oluşmadığını kontrol etmeniz gerekir.

Optimize edilmiş pil kullanımı seçeneğini optimize etme

Bu, telefonun benzersiz ayarlarından biridir ve üncü taraf uygulamaların pili aşırı kullanmasına izin vermediğinden yararlıdır.

  Ayarlara gitmeniz ve bataryaya dokunmanız gerekir Cihazınızdaki batarya kullanımını seçin Bundan sonra, başka bir menü açmak için DAHA FAZLA düğmesine dokunmanız gerekir. En iyi duruma getirilmiş pil kullanımını seçin

Alt menüye girdiğinizde, hepsi için aktif olduğundan emin olmak için tüm uygulamaları seçebilirsiniz.

Üçüncü taraf uygulamaların güvenlik modunu kontrol etme

Bir yazılım güncellemesi yaptıktan sonra bile telefon ısınmaya devam ederse, hatalı uygulamayı aşırı ısınma için suçlayabilirsiniz. Cihazı aşırı ısınmanın nedeni olup olmadığını kontrol etmek için uygulamayı güvenli modda çalıştırmayı deneyebilirsiniz. Sorun güvenli modda not edilemezse, sorunun güvenli modda çalışmayan üçüncü taraf uygulamaların eylemlerinden kaynaklandığından emin olun. Cihazdaki sorunları tespit ettikten sonra uygulamaları kaldırmanız veya cihazın üçüncü taraf uygulamalara erişimini kesmeniz gerekir.

  İlk önce cihazınızdaki güç düğmesine basmanız gerekir. Ekranda Güvenli Modda Yeniden Başla seçeneği belirene kadar bu düğmeyi tutmaya çalışın. Telefon yeniden başlayana kadar seçeneğe tıklamanız gerekir.

Güvenli Mod’a girdikten sonra, cihazın aşırı ısınma sorunlarını durdurabildiğini kontrol etmek için birkaç saat veya gün boyunca saklayabilirsiniz.

Yazılımın güncellenmesi

Aygıtta yüklü uygulamaların yazılımını güncellemeyi tercih etmeyebilirsiniz. Ancak, bu telefonun aşırı ısınması sorununa yol açan sorunlardan biridir. İdeal olarak, yazılım güncellemeleri eski hataları önceki yazılımdan kaldırır. Bu sorunları çözmezseniz, telefonunuzu her zaman çok sıcak hale getiren kaynakların aşırı kullanımı olabilir.

  Ayarlara gidin ve yazılım güncelleme seçeneğini seçin. Mevcut güncellemeleri kontrol etmeye çalışın.

Tarama işlemi başlayana kadar bekleyin ve uygulamalar için yazılımın en son sürümüne geçmek için Şimdi Güncelle seçeneğini seçin.

Fabrika ayarlarına sıfırlama yapılması

Telefondaki fabrika ayarlarına sıfırlama seçeneğinin başlatılması, hataları veya arızalı yazılımı gidermek için ayarlanmış ayarlar da dahil olmak üzere cihazda mevcut olan her şeyi silecektir. Çok etkili bir seçenektir ve bu akıllı telefonun sorunlarının çoğunu ortadan kaldırıyor. Ancak, fabrika ayarlarına sıfırlamadan sonra onları geri aldığınızdan emin olmak için tüm dosyaları, videoları, fotoğrafları ve müzikleri yedeklemeniz gerekir.

  Cihazı açın ve Giriş ekranından ayarlar seçeneğine gidin. Mevcut seçeneklerden “Kullanıcı ve Yedeklemeyi Seçin”. Fabrika verilerine sıfırlama seçeneğini seçin. Telefonun sahibi olduğunuzdan emin olmanız istendiğinde PIN kodunuzu veya şifrenizi girin. Tümünü Sil seçeneğini seçin. İşlemi bitirene kadar bekleyin.

Telefon yeniden başladığında, baştan yapılandırmanız gerekir. Sorunların devam edip etmediğini kontrol edin. Geçmezse, daha fazla araştırma için bulunduğunuz yerdeki yetkili servis merkezine götürmeniz gerekir.

Sonuç

Samsung Galaxy S9’un kusursuz özellikleri ya da göz kamaştırıcı ekran ve harika işlevler olsun, bu telefonun özelliklerinden kurtulmaya çok razısınız. Ancak, telefon sık sık ısınırsa, cihazın aşırı ısınması ile ilgili sorunları giderip çözemeyeceğinizi kontrol etmek için adımları tek tek gerçekleştirmeye çalışmalısınız.