Samsung Galaxy S9 cihazınızda Google Play Store 101 hatası nasıl düzeltilir

Samsung Galaxy S9 kullanıcılarının şikayet ettiği bir diğer Play Store sorunu 101 hatası. Bu, cihazınızın bir uygulamayı güncellemesini ve yüklemesini engelleyen bir tür hata olabilir. Diğer Play Store sorunları gibi, bu durum sistemdeki küçük bir aksaklık, dengesiz internet bağlantısı ve bozuk önbellek ve veriler tarafından tetiklenebilir. Ancak endişelenmeyin, bu oldukça yaygın bir konudur ve basit prosedürlerle çözebilirsiniz.

Bu yazıda, bu hata mesajının neden ekranda görünme ihtimalini dışlamak için sizi sorun giderme prosedürlerine yönlendireceğim. Bir çözümü formüle etmeden ve sorunu çözmeden önce izlemeniz gereken bir adım adım kılavuz olacaktır. Bu nedenle, bu cihazın sahiplerinden biriyseniz ve şu anda Google Play Store hatası 101 tarafından engelleniyorsanız, bu gönderi size yardımcı olabileceğinden okumaya devam edin.

Şimdi, başka hiçbir şey yapmadan önce, telefonunuzla ilgili başka sorunlarınız varsa, okuyucularımız tarafından bildirilen yüzlerce sorunun çözümünü sunduğumuz için sorun giderme sayfamızı bıraktığınızdan emin olun. Muhtemelen, şu anda yaşadığınız soruna bir çözüm sunmuş olabileceğimize göre, o sayfada sizinkiyle benzer sorunları bulmaya çalışın ve önerdiğimiz çözümleri kullanmaktan çekinmeyin. Çalışmazlarsa veya daha fazla yardıma ihtiyacınız olursa, Android sorunları anketimizi doldurun ve bizimle iletişime geçmek için gönder düğmesine tıklayın.

Play Store hatası 101 ile Galaxy S9 sorunlarını giderme

Bu sorun giderme prosedürlerinde, bu hata mesajının neden ekranda göründüğünü her olasılığını ekarte etmeye çalışacağız. İşte Galaxy S9’unuzda yapmanız gereken adımlar:

İlk Çözüm: Yumuşak Sıfırlama gerçekleştirin

Bu prosedür, sistemdeki bir aksaklığın soruna yol açtığı şüphesini ortadan kaldıracaktır. Bu, çıkarılabilir bataryaları olan cihazlara yaptığımız batarya çekme prosedürünün karşılığıdır. Telefonunuzun hafızasını yeniler ve arka planda çalışan tüm uygulamaları kapatır. İşte böyle yapılır:

    Ses kısma ve Güç tuşlarını birlikte 10 saniye veya daha uzun süre basılı tutun ve yeniden başlayana kadar bekleyin.

İşlemden sonra Play Store uygulamanızı açın ve 101 numaralı hatanın hala devam edip etmediğini kontrol edin. Öyleyse, sonraki yöntemi deneyin.

Samsung Galaxy S9 üzerinde Google Play Store hatası 941 nasıl düzeltilir

İkinci Çözüm: Play Store Önbelleğini ve Verilerini Sil

Google Play Store önbelleğini ve verilerini silerek, yeni ayarların oluşturulabilmesi için uygulamayı varsayılan ayarlarına getiriyoruz. Öyleyse, bozuk önbellek ve veriler hata iletisinin sorulmasına neden olduysa, bu prosedür onu düzeltecektir. Bunu yaptıktan sonra, önbelleği yeniden oluşturmak ve sorunun tekrar ortaya çıkıp çıkmayacağını gözlemlemek için birkaç dakika bekleyin.

    Ayarlar uygulamasını açın.Tap Apps.Tap sağ üstte Daha fazla ayar üzerine dokunun (üç-nokta simgesi) .Sistem uygulamalarını göster’i seçin. Google Play Store’u bulun ve dokunun. Depolama alanına dokunun. Verileri Temizle düğmesine dokunun. Telefonunuzu yeniden başlatın ve sorunu kontrol edin .

Ancak işlem ve hata 101 hala devam ediyor ise, bir sonraki çözüme geçin.

Üçüncü Çözüm: Google hesabını kaldırın ve tekrar ekleyin

Bu hata mesajının neden açıkça görülmediğini gösterdiğini düşünmek için bir başka faktör de senkronizasyon sorunudur. Yani, bu sefer tek yapmanız gereken Google hesabınızı kaldırmak ve cihazınızı yeniden başlatmak.

Cihaz hazır olduğunda, Google hesabınızı tekrar ekleyin ve hatanın devam edip etmediğini görmek için bir uygulamayı güncellemeyi deneyin. Öyleyse, Galaxy S9’unuzda sıfırlama yapmaktan başka seçeneğiniz yok.

Samsung Galaxy S9’ınıza pil tasarrufu nasıl yapılır (Pil Tasarrufu İpuçları)

Dördüncü Çözüm: Fabrika Ayarlarına Sıfırla

Sorunu çözmek için son başvurunuz, yapmanız gereken tek şey fabrika ayarlarına sıfırlama yapmak. Bu işlem, tüm dosyalarınızı ve verilerinizi silecek ve cihazı varsayılan ayarlarına getirecektir. Ve hata 101 yazılımla ilgili bir sorun olduğundan, fabrika ayarlarına sıfırlama yapılması kesinlikle çözülecektir. Ancak, sıfırlama işleminden önce, önemli dosya ve verilerinizin yedeğini aldığınızdan ve Google ve Samsung hesaplarınızı kaldırdığınızdan emin olun; İşte telefonunuzu nasıl sıfırladığınız:

    Cihazı kapat. Bu önemli. Kapatamazsanız, hiçbir zaman Kurtarma Moduna ön yükleme yapamazsınız. Cihazı Gç düğmesi üzerinden düzenli olarak kapatamıyorsanız, telefonun pili bitene kadar bekleyin. Ardından Kurtarma Moduna geçmeden önce telefonu 30 dakika şarj edin. Ses Açma tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Yeşil Android logosu göründüğünde, tüm tuşları bırakın (‘Sistem güncellemesini yükleme’ Android sistem kurtarma menüsü seçeneklerini göstermeden önce yaklaşık 30 – 60 saniye gösterecektir.) ‘Verileri sil / fabrika ayarlarına sıfırla’ seçeneğini vurgulamak için Ses kısma tuşuna birkaç kez basın. Seçmek için Güç düğmesine basın. tüm kullanıcı verilerini sil ‘vurgulanır. Ana sıfırlamayı seçmek ve başlatmak için Güç düğmesine basın. Ana sıfırlama tamamlandığında,’ Sistemi şimdi yeniden başlat ‘vurgulanır. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Bizimle iletişime geçin

Sorunlarınıza, soru ve önerilerinize her zaman açığız, bu formu doldurarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Bu sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir ve sizden bunun için bir kuruş talep etmeyiz. Ancak, her gün yüzlerce e-posta aldığımızı ve her birine yanıt vermemizin mümkün olmadığını lütfen unutmayın. Ancak aldığımız her mesajı okuduğumuzdan emin olun. Yardım ettiğimiz kişiler için, yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak, ya da sadece Facebook sayfamızı beğenerek ya da Twitter’da takip ederek, lütfen kelimeyi yayın.

İLGİLİ POSTLAR:

    SIM kart takılı değil demeye devam eden bir Samsung Galaxy S9 nasıl düzeltilir (kolay adımlarla) Çözüldü Samsung Galaxy S9 Mobil Veri Çözüdü Wi-Fi Menzil Dışında Olmadığında Otomatik Olarak Bağlanma