Samsung Galaxy S9 Mobil Verileri Yazılım Güncellemesinden Sonra Çalışmıyor Nasıl Onarılır

#Samsung #Galaxy # S9, Güney Kore devinin en yeni amiral gemisi telefonu ve tüketicilere çeşitli olağanüstü özellikler sunuyor. Bu telefon 5.8 inç Super AMOLED ekrana sahipken, kaputun altında 4GB RAM ile eşleştirilmiş güçlü bir Snapdragon 845 işlemci var. Bu telefon, farklı ışık koşullarında mükemmel fotoğraflar çekmeyi sağlayan çift diyafram teknolojisine sahip gelişmiş bir kamera sistemine sahiptir. Bu sağlam bir performans cihazı olmasına rağmen, bugün ele alacağımız bazı sorunların ortaya çıkabileceği durumlar vardır. Sorun giderme serimizin bu son bölümünde, yazılım güncelleme sorunundan sonra çalışmayan Galaxy S9 mobil verilerinin üstesinden geleceğiz.

Bir Samsung Galaxy S9 veya bu konuda başka bir Android cihazınız varsa, bu formu kullanarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Cihazınızla ilgili endişeleriniz konusunda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Bu, hiçbir dize eklenmeden sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir. Bununla birlikte, bizimle iletişime geçtiğinizde, doğru bir değerlendirme yapılabilmesi ve doğru çözümün verilebilmesi için olabildiğince ayrıntılı olmaya çalışmanızı rica ediyoruz.

Samsung Galaxy S9 Mobil Verileri Yazılım Güncellemesinden Sonra Çalışmıyor Nasıl Onarılır

Sorun: En son işletim sistemi güncellemesini yükleyene kadar hiçbir veri bağlantısı sorunu yaşamamış bir Samsung Galaxy S9 Sprint üzerinden sahibim. Şimdi LTE almıyorum ve veriler tamamen sık çıkıyor. Tüm çubukları kaybedeceğim ve orada bir x olacak. Sprint teknik desteği ile çalıştım ve profilimi sıfırlamamı, fabrika ayarlarına sıfırlamamı ve LTE / CDMA mobil ağ modunu yeniden seçmemi sağladılar. Bunların hiçbiri yardımcı olmadı, bu yüzden bir Sprint onarım mağazasına gitmem söylendi. Oraya gittiler ve yeni bir sim kart taktılar. Hala eski sim kartla aynı LTE ve veri tamamen dışarı çıkmıyor. Herhangi bir fikir? Yardımın için teşekkürler!

Çözüm: Bu durumda yapmanız gereken ilk şey, telefonunuzun doğru Sprint APN ayarlarını kullandığından emin olmaktır.

S9’un APN ayarlarına erişin

    Ana ekrandan, Uygulamalar tepsisini açmak için boş bir yere kaydırın. Ayarlar> Bağlantılar> Mobil ağlar> Erişim Noktası Adları’na dokunun. Varsa, T-Mobile US LTE’ye (madde işareti yeşil renkle dolar) dokunun. Kullanılamıyorsa EKLE’ye dokunun. APN ayarlarınızı sıfırlamak için Menü (3 nokta)> Varsayılana sıfırla’ya dokunun. Veri APN’si için aşağıdaki ayarları doğrulayın ve güncelleyin:

Sprint APN Ayarları

    Ad: SprintAPN: cinet.spcsProxy: blankUsername: blankPassword: blankServer: Not setMMSC: blankMMS Proxy: 68.28.31.7MMS Bağlantı noktası: blankMCC: 234MNC: 15 Kimlik doğrulama türü: ayarlanmadıAPN Tür: varsayılanAPN protokolü: IPv4

Telefonunuz zaten doğru APN ayarlarını kullanıyorsa ve yine de mobil veri bağlantısı almıyorsa, telefon verilerinizi yedeklemeniz ve aşağıda listelenen adımları gerçekleştirmeniz gerekir.

S9’un önbellek bölümünü silin

    Cihazı kapatın. Sesi Açma tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Android logosu görüntülendiğinde, üç tuşu da bırakın. ‘Sistem güncellemesini yükleme’ mesajı 30 – 60 saniye boyunca görünecektir Silme önbellek bölümünü vurgulamak için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. Seçmek için Güç tuşuna basın. Evet seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma tuşuna basın ve seçmek için Güç tuşuna basın. bölümü tamamlandı, Sistemi şimdi yeniden başlat vurgulanır. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Donanım tuşlarını kullanarak S9’u fabrika ayarlarına sıfırlayın

    Sesi Yükselt tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Yeşil Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları serbest bırakın (‘Sistem güncellemesini yükleme’ yaklaşık 30 – 60 saniye önce görünecektir ‘Veri silme / fabrika ayarlarına sıfırlama’ seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. Seçmek için Güç düğmesine basın. ‘Evet – tüm kullanıcı verilerini sil’ vurgulanana kadar Sesi kısma tuşuna basın. Ana sıfırlamayı seçmek ve başlatmak için Güç düğmesi. Ana sıfırlama tamamlandığında, ‘Sistemi şimdi yeniden başlat’ vurgulanır. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Yukarıdaki adımlar sorunu çözemezse, arızalı bir donanım bileşeninden kaynaklanmış olabileceğinden telefonu bir servis merkezinde kontrol ettirmelisiniz.

Bizimle etkileşime geçin

Android telefonunuzu kullanırken karşılaştığınız soru, öneri ve sorunlarınızı bize iletmekten çekinmeyin. Bugün piyasada bulunan her Android cihazı destekliyoruz. Ve endişelenmeyin, sorularınız için tek bir kuruş talep etmeyeceğiz. Bu formu kullanarak bize ulaşın. Aldığımız her mesajı hızlı bir şekilde yanıtlayamayacağımızı okuyoruz. Size yardımcı olabildiysek, lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak kelimeyi yaymamıza yardımcı olun.