Samsung Galaxy S9 Pil Ömrü Sorunları Nasıl Onarılır

Galaxy S9 teknik özelliklerinden, özelliklerinden kalite, tasarım ve daha fazlasına kadar her şeyin en iyisini elde etti. İçinde çok güçlü bir donanıma sahip ve güçlü iken ince kalması için Samsung’un pil boyutunu düşürmesi gerekiyordu. Bu nedenle, cihazın bataryası, cihazın güçlü işlemcisine ve geniş ekranına ayak uyduramıyor. Sadece bu değil, Samsung yazılımının da pil ömrünü daha fazla etkileyen bazı hatalara sahip olması nedeniyle birçok optimizasyona ihtiyacı var. Samsung Galaxy S9 batarya ömrü sorunlarını nasıl çözeceğimizi görelim.

Ayrıca bakınız: Samsung Galaxy S9 Wi-Fi Sorunları Nasıl Düzeltilir

Samsung Galaxy S9 Pil Ömrü Sorunları Nasıl Onarılır

Sorun 1: Canlı Duvar Kağıtlarını Devre Dışı Bırak

Galaxy S9 güzel bir 18: 9 ekrana sahip olduğundan, canlı duvar kağıtları üzerlerinde çok iyi durur. Pek çok kullanıcı için iyi görünseler de, cihazınızın pilini gerçekten kullanırlar. Bu duvar kağıtları sadece animasyonlar nedeniyle telefonunuzun ekranını aktif olarak kullanmakla kalmaz, aynı zamanda canlı duvar kağıdını oluşturmak için telefonunuzun işlemcisini kullanır. Ve Galaxy S9’un ekranı için bir OLED panele sahip olması nedeniyle siyah statik elektriğe geçmek pil ömrünü artırmak için çok faydalı olabilir.

Bu, duvar kağıdınız için işlemciyi kullanmadığınız gibi pilinizi koruyacaktır. Bunun dışında, OLED ekranları sadece ekrandaki tüm siyah bölümleri kapatır, bu siyah bir duvar kağıdının ekranın çoğu bölümünü kapatarak telefonunuzun pil ömrünü daha da uzatacağı anlamına gelir. Verilen talimatları izleyerek cihazınızdaki canlı duvar kağıdını siyah olanla değiştirebilirsiniz.

Çözüm:

    Samsung Galaxy S9 cihazınızın ana ekranına gidin ve boş bir alana uzun dokunun. Şimdi ‘Duvar Kağıtları’ seçeneğine gidin ve ‘Galeriden’ seçeneğini seçin ve herhangi bir siyah duvar kağıdını seçin. Bundan sonra, duvar kağıdının hem ana ekranı hem de kilit ekranını isteyip istemediğinizi soracaktır. Bunu seçtiğinizde, Galaxy S9’unuz daha az pil tüketen statik siyah bir duvar kağıdına sahip olacaktır.

Sorun 2: Pil Tasarrufu Yapmak için GPS Modlarını Değiştirme

Global Konumlandırma Sistemi veya GPS, modern akıllı telefonlarda sahip olmanız gereken bir özelliktir, çünkü hayatınızı çok kolaylaştırır. Navigasyon, web sitelerinde ve uygulamada yaklaşık konumunuzu otomatik doldurma, telefonunuzu takip etme, vb. Gibi görevlerde gereklidir. Ne yazık ki, GPS mevcut konumunuzu sürekli olarak güncellediğinden cihazınızın pilini de çok fazla tüketir. Neyse ki, Google, cihazınızın pilinden daha fazla yararlanmak için kullanılabilecek tüm android telefonlarda GPS modunu değiştirme seçeneği sunar.

Temel olarak iki tür GPS modu vardır, ‘Yüksek Hassasiyet’ ve ‘Pil Tasarrufu’. Adından da anlaşılacağı gibi, yüksek doğruluk modu, nokta konumunuzu bilmenin çok önemli olduğu Google Haritalar gibi uygulamaları kullanırken kullanışlıdır. Öte yandan, pil tasarrufu modu yalnızca yaklaşık konumunuzu gerektiren uygulamalar ve web siteleri için yararlı olabilir. Bu nedenle, navigasyon sırasında pil tasarrufu sağlayan GPS moduna geçmek, arka planda çok fazla pil ömrü tasarrufu yapacağınız anlamına gelir. Samsung Galaxy S9’unuzdaki GPS modlarını aşağıdaki adımlarla değiştirebilirsiniz.

Çözüm:

    S9’unuzdaki ‘Ayarlar’ uygulamasını açın ve ‘Bağlantılar’a gidin. Bundan sonra, ‘Konum’ ayarlarını açın ve ‘Konum Yöntemi’ seçeneğini seçin. Artık sadece GPS modunu ihtiyaçlarınıza göre değiştirebilirsiniz; Bataryadan tasarruf etmek istiyorsanız, batarya tasarrufunu seçin ve navigasyon kullanmak istemediğiniz sürece her şey yoluna girecek.

Sorun 3: Çözünürlüğü FHD + olarak değiştirin

Samsung Galaxy S9, S9 Plus ile birlikte QHD + ekran ile geliyor. Bu ekran sınıfının en iyisi ve net görünmesine rağmen, yüksek çözünürlük nedeniyle çok fazla pil tüketiyor. Basit bir ifadeyle, işlemcinizin vermesi gereken çözünürlük ne kadar yüksek olursa, o kadar fazla pil tüketir.

Neyse ki, Samsung, telefonunun, cihazınızın pil ömrünü arttırmada yardımcı olacak olan telefonun çözünürlüğünü değiştirmesini sağlayan bir seçenek olduğunu düşündü. Bu özellik hakkında en iyi yanı; kullanımı oldukça kolaydır ve hareket halindeyken cihazınızın çözünürlüğünü hızlı bir şekilde değiştirebilirsiniz. Verilen adımları kullanarak Galaxy cihazınızdaki çözünürlüğü değiştirmek çok kolaydır.

Çözüm:

    Telefonunuzdaki ‘Ayarlar’ uygulamasına gidin ve buradaki ‘Ekran’ bölümünü açın. Şimdi, cihazınızın çözünürlüğünü kolayca ayarlayabileceğiniz ‘Ekran Çözünürlüğü’ ayarlarını açın. Çözünürlüğü, pil ömrü ve telefonunuzun ekranının netliği arasındaki tercihinize göre değiştirebilirsiniz.

Samsung Galaxy s9 FHD+

Sorun 4: Ekranda Her Zaman Kapat

Samsung Galaxy S9, oldukça iyi çalışan ‘Always on Display’ seçeneğini eklediklerinden dolayı bir OLED ekrana sahip. OLED ekranlar bir ekranın seçilen alanlarını açabildiğinden, her zaman ekran, telefonunuzdaki saati, tarihi, bildirimleri, hava durumu vb. Şeyleri kilidini açmadan kontrol etmenizi sağlar. Bu özelliğin en iyi yanı, ekran teknolojisi nedeniyle neredeyse hiç pil tüketmemesi.

Her zaman açık olan ekran özelliği düşük güç modunu da açarken, bazı kullanıcılar AoD özelliğini devre dışı bırakmanın pillerinde bazı gelişmeler olduğunu bildirmişlerdir. Bu nedenle, bu özelliği devre dışı bırakmayı da deneyebilir ve verilen talimatları izleyerek telefonunuzda herhangi bir fark olup olmadığını görebilirsiniz.

Çözüm:

    Telefonunuzdaki ‘Ayarlar’ uygulamasına açın ve buradaki ‘Kilit Ekranı’ bölümüne geçin. Ondan sonra, ‘Her Zaman Ekranda’ geçişini burada bulmalısınız. Bu seçeneği kullanarak Samsung Galaxy S9 veya S9 Plus’ınızdaki ekranda her zaman kolayca kapatabilirsiniz.

Sorun 5: Uygulamaları İyileştirme ve Kaldırma

Telefonunuza yüklenen uygulamalar, cihazınızın toplam pil tüketiminde büyük bir rol oynar. Bu nedenle, cihazınızda yüklü olmayan, kullanmadığınız herhangi bir ek uygulamanız varsa, bunların çoğunun arka planda çalışmaya devam ettiklerinden hemen kaldırdığınızdan emin olun. Bu nedenle işlemciniz sürekli çalışıyor ve bataryanız çok daha hızlı bir şekilde sıfıra geliyor. Bu nedenle, uygulama simgelerini tutarak ve kaldırma seçeneğine sürükleyerek cihazınızdaki eski uygulamaları kaldırdığınızdan emin olun.

Çözüm: Ekstra uygulamaları kaldırdıktan sonra, düzenli olarak kullandığınız cihazınıza yüklenen uygulamaları daha da optimize edebiliriz. Bunun için Samsung, ayarlar uygulamasında Cihaz Bakımı için bir seçenek sundu. Bunu RAM’i serbest bırakacak tüm cihazı optimize etmek, önbelleği silmek ve çok daha fazlasını yapmak için kullanabilirsiniz! Genel olarak, optimize etmek, telefonunuzun pil ömrü için ekstra bir avantaj olacaktır.

Sorun 6: Pil Tasarrufunu Etkinleştirme ve Yapılandırma

Çözüm: En sonunda Samsung Galaxy S9 ve S9 Plus’ta dahili batarya tasarruf moduna sahibiz. Batarya Tasarrufu modunu, telefonunuzun Batarya ayarlarında ‘Orta’ ve ‘Maks’ olarak da görebileceğiniz iki modda bulabilirsiniz. Bu batarya tasarruf modları, Samsung amiral gemisi cihazınızın batarya ömrünü artırmak için çözünürlük, animasyonlar, işlemci hızı, parlaklık ve çok daha fazlası gibi telefonunuzun farklı yönlerini değiştirir.

 

Sonuç

Samsung Galaxy S9 telefonunuzun pil ömrünü etkileyen birçok faktör olduğundan, yukarıda belirtilen düzeltmelerin sorunlarınızı çözmemiş olabileceği ihtimali vardır. Cihazınızla tam olarak deneyimlediğiniz şey buysa, cihazınızı fabrika ayarlarına sıfırlamanız veya en yakın Samsung servis merkezine başvurmanız gerekir; çünkü Samsung’un eğitimli uzmanları Galaxy S9 veya S9 Plus’ınızdaki tüm sorunları kesinlikle çözecektir.