Samsung Galaxy S9 Şarj Durdu Nasıl Onarılır

#Samsung #Galaxy # S9, geçen yıl piyasaya sürülen ve öne çıkan birçok özelliğe sahip bir amiral gemisi telefonu. Bu, Corning Gorilla Glass arasına sıkıştırılmış bir Alüminyum çerçeve kullanan IP68 sertifikalı bir cihazdır. Önde 5,8 inç Süper AMOLED ekran, malın altında 4GB RAM ile eşleştirilmiş bir Snapdragon 845 işlemci var. Bu sağlam bir performans cihazı olmasına rağmen, bugün ele alacağımız bazı sorunların ortaya çıkabileceği durumlar vardır. Sorun giderme serimizin bu son bölümünde, Galaxy S9 durdurulan şarj sorununu ele alacağız.

Bir Samsung Galaxy S9 + veya bu konuda başka bir Android cihazınız varsa, bu formu kullanarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Cihazınızla ilgili endişeleriniz konusunda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Bu, hiçbir dize eklenmeden sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir. Bununla birlikte, bizimle iletişime geçtiğinizde, mümkün olduğunca ayrıntılı olmaya çalışın, böylece doğru bir değerlendirme yapılabilir ve doğru çözüm verilebilir.

Samsung Galaxy S9 Şarj Durdu Nasıl Onarılır

Sorun: Merhaba, sık karşılaşılan şarj hatalarıyla ilgili sayfanızı okudum ve sanırım her hatayı biraz almayı başardım. Sorunlarım yaklaşık 3 ay önce başladı, Galaxy S9’um herhangi bir kabloyla şarj edemedi. Bu noktada, yaklaşık 3 ay boyunca telefonun sahibi olmuştum ve birkaç kez düştüm, ön ve arka ekranların çatlamasına neden oldu, ancak beni bırakan kablo bağlantı noktasının zamanlaması ilgisiz görünüyor. Bir süre şarj bağlantı noktası nemi almadım ve neyin yanlış gittiğini merak ettim, ancak taşınabilir bir kablosuz şarj cihazı kullanarak telefonu şarj edebildim, bu yüzden hiçbir şey düşünmedim. Sonra yaklaşık 2 ay önce mavi renkten bu hata bildirimini almaya başladım ve o zamandan beri gitmedi. Limanı veya kabloyu onlara zarar verme korkusundan temizlemek için kapsamlı bir şekilde denemedim, ama bana öyle geliyor ki, sorun buysa kuruması için 2 veya 3 ay daha fazla zaman alacaktır. Son saman bu sabah geldi benim S9 gece ortasında kablosuz şarj durdu. Yatağa gittiğimde çalışıyordu ve bu sabah değildi. Arızanın şarj cihazının ucunda olup olmadığını test etmek için başka bir cihazım yok, ancak telefonumun geçmişi göz önüne alındığında, bunun son derece eminim. Bahsettiğim ilk zamanlardan beri düşürmedim, bu yüzden şimdi benden vazgeçmek için telefonumun içinde neyin geçtiğinden emin değilim. Ayrıca hangi Android sürümünü çalıştırdığımı bilmiyorum ama bu telefon türü için en güncel sürüm.

Çözüm: Bu telefonda herhangi bir sorun giderme adımı uygulamadan önce, en son yazılım sürümünde çalıştığından emin olmak en iyisidir. Bir güncelleme varsa, önce indirip yüklemenizi öneririm.

Sorunu tanımladığınız şekilde, bunun hatalı bir donanım bileşeninden kaynaklandığı anlaşılmaktadır. Şu anda yapmanız gereken, telefonun şarj bağlantı noktasını basınçlı hava kabı kullanarak temizlemek ve içine sıkışmış kir ve kalıntıların temizlenmesini sağlamaktır. Bu yapıldıktan sonra, telefonu şarj etmek için farklı bir USB kablosu ve duvar şarj cihazı kullanın. Ayrıca kablosuz şarj pedine bağlı farklı bir duvar şarj cihazı kullanarak telefonu kablosuz olarak şarj etmeyi de denemelisiniz.

Sorun devam ederse, soruna neden olabilecek yazılımla ilgili aksaklıkları ortadan kaldırmanıza izin veren aşağıda listelenen ek sorun giderme adımlarına devam edin.

Yazılımdan sıfırlama gerçekleştirme

Bu durumda yapmak isteyeceğiniz şey telefon yazılımını yenilemektir. Bunu, genellikle bir telefon yanıt vermediğinde gerçekleştirilen ancak bu durumda da önerilen yumuşak bir sıfırlama yaparak yapabilirsiniz.

    Güç ve Sesi kısma tuşunu 45 saniyeye kadar basılı tutun. Cihaz yeniden başlarken bekleyin.

Telefon yeniden başlatıldığında sorunun devam edip etmediğini kontrol edin

Sorunun Güvenli Modda olup olmadığını kontrol edin

Telefonunuza indirdiğiniz bir uygulama bu soruna neden olabilir. Durumun bu olup olmadığını kontrol etmek için, yalnızca önceden yüklenmiş uygulamaların bu modda çalışmasına izin verildiğinden telefonu Güvenli Mod’da başlatmanız gerekir.

    Telefonu kapatın. Ekranda görünen model adı ekranını geçecek şekilde Güç tuşunu basılı tutun. SAMSUNG ekranda göründüğünde, Güç tuşunu bırakın. Güç tuşunu bıraktıktan hemen sonra Sesi kısma tuşunu basılı tutun. Ekranın sol alt köşesinde Güvenli mod görüntülendiğinde, Sesi kısma tuşunu serbest bırakın.

Sorunun bu modda ortaya çıkmaması durumunda, sorunun büyük olasılıkla indirdiğiniz bir uygulamadan kaynaklanması muhtemeldir. Bunun hangi uygulama olduğunu öğrenin ve kaldırın.

Telefonun önbellek bölümünü silin

Telefon sisteminin önbelleğe alınmış verileri, telefon uygulamalarınıza erişimi hızlandırmak için kullanılır. Bazen bu veriler bozularak cihazda sorunlara neden olabilir. Önbelleğe alınmış bozuk verilerin soruna neden olup olmadığını kontrol etmek için telefonun önbellek bölümünü kurtarma modundan silmeniz gerekir.

    Sesi Açma tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları bırakın (‘Sistem güncellemesini yükleme’ gösterilmeden önce yaklaşık 30 – 60 saniye boyunca görünecektir Android önyükleme menüsü seçenekleri). “Önbellek bölümünü sil” seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma tuşuna basın. Seçmek için Güç tuşuna basın. “Evet” seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma tuşuna basın ve seçmek için Güç tuşuna basın. bölümü tamamlandı, “Sistemi şimdi yeniden başlat” vurgulanır Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Sorunun hala devam edip etmediğini kontrol edin.

Fabrika ayarlarına sıfırlama

Dikkate almanız gereken son bir sorun giderme adımı fabrika ayarlarına sıfırlamadır. Bu, telefonunuzu orijinal fabrika durumuna geri döndürür. Sıfırlama işlemini gerçekleştirmeden önce telefon verilerinizi yedeklediğinizden emin olun; işlem sırasında silinecektir.

    Sesi Yükselt tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Yeşil Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları serbest bırakın (‘Sistem güncellemesini yükleme’ yaklaşık 30 – 60 saniye önce görünecektir ‘Veri sil / fabrika ayarlarına sıfırla’ seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. Seçmek için Güç düğmesine basın. ‘Evet – tüm kullanıcı verilerini sil’ vurgulanana kadar Sesi kısma tuşuna basın. Ana sıfırlamayı seçmek ve başlatmak için Güç düğmesi. Ana sıfırlama tamamlandığında, ‘Sistemi şimdi yeniden başlat’ vurgulanır. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Yukarıda listelenen sorun giderme adımlarını uyguladıktan sonra bile sorun devam ederse, bu büyük olasılıkla hatalı bir donanım bileşeninden kaynaklanır. Şu anda yapılacak en iyi şey, telefonun bir servis merkezinde onarılmasını sağlamaktır.

Bizimle etkileşime geçin

Android telefonunuzu kullanırken karşılaştığınız soru, öneri ve sorunlarınızı bize iletmekten çekinmeyin. Bugün piyasada bulunan her Android cihazı destekliyoruz. Ve endişelenmeyin, sorularınız için tek bir kuruş talep etmeyeceğiz. Bu formu kullanarak bize ulaşın. Aldığımız her mesajı okuyoruz ancak hızlı bir yanıt vermeyi garanti edemiyoruz. Size yardımcı olabildiysek, lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak kelimeyi yaymamıza yardımcı olun.