Samsung Galaxy S9 + Tek Numaraya Kısa Mesaj Göndermez

#Samsung #Galaxy # S9 +, bir mobil cihazda en iyi özelliklerden bazılarına sahip olan bu yıl piyasaya sunulan premium bir üst düzey Android akıllı telefon. Telefon 6.2 inçlik bir Süper AMOLED ekrana sahip ve 6GB RAM ile birlikte güçlü Snapdragon 845 işlemciyi kullanıyor. Bu cihaz ayrıca çift 12MP arka kamera kurulumu sayesinde mükemmel kalitede fotoğraflar çeker. Bu, sağlam bir performans sergileyen cihaz olmasına rağmen, bugün ele alacağımız bazı sorunların ortaya çıkabileceği durumlar vardır. Sorun giderme serimizin bu son bölümünde, Galaxy S9 + ile tek bir sayı mesajına kısa mesaj göndermiyoruz.

Bu konuda Samsung Galaxy S9 + veya başka bir Android cihaza sahipseniz, bu formu kullanarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Cihazınızla ilgili herhangi bir endişeniz konusunda size yardımcı olmaktan mutluluk duyacağız. Bu, ip takılmadan sunulan ücretsiz bir hizmettir. Bununla birlikte, bizimle iletişime geçtiğinizde, mümkün olduğunca ayrıntılı olmaya çalışın, böylece doğru bir değerlendirme yapılabilir ve doğru çözüm verilebilir.

Samsung Galaxy S9 + Tek Numaraya Kısa Mesaj Göndermez

Sorun: Geçenlerde aynı ağdaki 2 telefon arasında bir sorun yaşamaya başladım Tmobile Samsung S9 plus cihazım var ve annem LG V40 ThinQ cihazına sahipti, yine de yaptığım en kötü yatırım. 2 gün önce ona bir metin ya da bir resim göndermeye çalıştığımda, elde ettiğim her şey geçmedi, görüntüde İPTAL EDİLDİ ve metin de geçmiyor Bu yüzden telefonumda bir sorun olduğunu düşündüm. bu yüzden sadece ben değildim ve sıfırlamanın hepsi olduğundan emin olmak için fabrika sıfırlama işlemi yaptım ve yaptım, hala aynı sorunu yaşadım. Bu yüzden başkalarına problemsiz bir şekilde gönderirim, herkes mesajlarını ve resimlerini alır. Annemden görüntüler ve metinler alabilirim ama hiçbir şey gönderemiyorum, lütfen ona yardım edin ve bir yıl önce aldığım bu pişmanlıklı yatırım benim için önemlidir. LG telefonuyla yaşadığım kötü tecrübe için özür dilerim ama ona Xmas için Samsung getiremedim, şimdi param yok. İşimi kaybettim. Bu yüzden meseleye en hızlı şekilde yardım etmeme yardımcı olmanı umuyorum ve dua ediyorum Bütün yardımlarınız için teşekkür ederim ve bu sorunu çözmek için sunabileceğiniz bir tür yardım.

Çözüm: Telefonda herhangi bir sorun giderme adımı gerçekleştirmeden önce, cihazın en son yazılım sürümünde çalıştığından emin olmalısınız. Bir güncelleme varsa, önce onu indirmenizi ve yüklemenizi öneririm.

Tek bir kişiye kısa mesaj gönderemezseniz, yapmak istediğiniz ilk şey, o kişinin telefon numarasının telefonunuzda doğru bir şekilde saklandığından emin olmaktır. Kişiyi telefonunuzdan silmenizi öneririm. Kişinin Google kişiler hesabınızla senkronize edilmesi durumunda, oradan da silin. Silindikten sonra numarayı tekrar ekleyin ve ardından kısa mesaj gönderip gönderemediğinizi kontrol edin.

Sorunun devam etmesi durumunda, aşağıda listelenen sorun giderme adımlarına devam edin.

Yumuşak sıfırlama gerçekleştir

Bu, genellikle telefon yanıt vermediğinde yapılır ve genellikle küçük yazılım hatalarının neden olduğu çoğu sorunu çözer.

    Güç ve Sesi azaltma tuşunu 45 saniyeye kadar basılı tutun. Aygıt yeniden başlatılıncaya kadar bekleyin.

Telefon tamamen açıldığında, annenin numarasına bir kısa mesaj göndermeyi deneyin.

Sorunun Güvenli Modda olup olmadığını kontrol edin

İndirdiğiniz uygulamaların bu özel soruna neden olabileceği durumlar vardır. Durumun böyle olup olmadığını kontrol etmek için telefonu Güvenli Modda başlatmalısınız. Telefon bu modda çalışırken, yalnızca önceden yüklenmiş uygulamaların çalışmasına izin verilir.

    Güç kapalı istemi görüntüleninceye kadar Güç düğmesini basılı tutun ve ardından serbest bırakın. Bu işlemin tamamlanması 30 saniye sürebilir.

Sorun bu modda oluşmuyorsa, indirdiğiniz bir uygulamadan kaynaklanıyor olabilir. Bunun ne olduğunu öğrenin ve kaldırın.

Telefonun önbellek bölümünü kurtarma modundan silin

Telefonunuzun yazılımında, bozulmasına neden olabilecek geçici sistem verileri biriktirme eğilimi vardır. Bu veriler telefonda bulunduğunda, cihazda sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Soruna neden olanın bu olmadığından emin olmak için telefonun önbellek bölümünü kurtarma modundan silmelisiniz.

    Telefonu kapatın. Sesi Açma tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Android logosu görüntülendiğinde, üç tuşun hepsini bırakın. Bir ‘Sistem güncellemesini yükleme’ mesajı 30 – 60 saniye gösterecektir. Android sistem kurtarma menüsü seçenekleri görünmeden önce .Seç önbellek bölümünü vurgulamak için Ses kısma tuşuna birkaç kez basın. Seçmek için Güç tuşuna basın. Evet, onları vurgulamak için Ses kısma tuşuna basın ve seçmek için Güç tuşuna basın. bölüm tamamlandı, Sistemi şimdi yeniden başlat vurgulanır. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Telefon verilerinizi yedekleyin ve fabrika ayarlarına sıfırlayın

Yapmanız gereken son sorun giderme adımı fabrika ayarlarına sıfırlamadır. Bu, telefonunuzu orijinal fabrika durumuna döndüreceğinden, bu işlemi gerçekleştirmeden önce telefon verilerinizi yedeklemeniz gerekir.

    Telefonu kapatın. Ses Açma tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Yeşil Android logosu göründüğünde, tüm tuşları bırakın (‘Sistem güncellemesini yükleme’ yaklaşık 30 – 60 saniye boyunca Android sistemi kurtarma menüsü seçeneklerini gösterme.) ‘Verileri sil / fabrika ayarlarına sıfırla’ seçeneğini vurgulamak için Ses kısma tuşuna birkaç kez basın. Seçmek için Güç düğmesine basın. Ana sıfırlamayı seçmek ve başlatmak için güç düğmesi. Ana sıfırlama tamamlandığında, ‘Sistemi şimdi yeniden başlat’ vurgulanır. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Sorunun hala devam edip etmediğini kontrol etmeye çalışın.

Bu soruna yol açabilecek diğer faktörler aşağıdaki gibidir.

    Cihazınızın en az 2 sinyal çubuğu gösterdiğini kontrol edin. Daha azına sahipseniz, sinyaliniz güvenilir mesajlar için çok düşük. My T-Mobile web sayfasında, birincil hesap sahibiniz, Hattınızdaki Mesaj engelleme servisini veya Aile Ödeneklerini arayabilir ve kaldırabilir. Ön ödemeli hesap kullanıyorsanız, Hesap bakiyeniz var. T-Mobile şebekesini kullandığınızdan emin olmak için Wi-Fi’yi kapatın. Cihazdaki tarih ve saati güncelleyin ve otomatik güncellemeyi etkinleştirin. Cihaz SMSC ayarını kontrol edin +120630004.

Bizimle meşgul

Android telefonunuzu kullanırken karşılaştığınız soru, öneri ve problemlerinizi bize göndermekten çekinmeyin. Bugün piyasada bulunan her Android cihazını destekliyoruz. Ve endişelenme, sorularınız için sizden tek bir kuruş talep etmeyeceğiz. Bu formu kullanarak bize ulaşın. Aldığımız her mesajı okuruz ancak hızlı bir cevap vermeyi garanti edemeyiz. Size yardım edebilseydik, lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak bu sözcüğü yaymamıza yardımcı olun.