Samsung Galaxy S9 Yazılım Güncellemesi Sırasında Bootloop’ta Sıkışmış

#Samsung #Galaxy # S9, bu yıl piyasaya sürülecek en iyi amiral gemisi modellerinden biri olarak kabul ediliyor. Bu telefon selefinin geleneğini sürdüren sağlam bir yapı kalitesine sahiptir. Aynı 5,8 inçlik Süper AMOLED ekranı kullanıyor ancak iç kısmında 4 GB RAM ile eşleştirildiğinde cihazın herhangi bir uygulamayı sorunsuz bir şekilde çalıştırmasını sağlayan en yeni Snapdragon 845 işlemcisini kullanıyor. Her ne kadar bu güçlü bir performans telefonu olsa da, bugün ele alacağımız bazı sorunların ortaya çıkabileceği durumlar vardır. Sorun giderme serimizin bu son bölümünde, yazılım güncellemesi sırasında önyüklemede sıkışmış Galaxy S9 ile mücadele edeceğiz.

Bu konuda bir Samsung Galaxy S9 veya başka bir Android cihaza sahipseniz, bu formu kullanarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Cihazınızla ilgili herhangi bir endişeniz konusunda size yardımcı olmaktan mutluluk duyacağız. Bu, ip takılmadan sunulan ücretsiz bir hizmettir. Bununla birlikte, bizimle iletişime geçtiğinizde, mümkün olduğunca ayrıntılı olmaya çalışın, böylece doğru bir değerlendirme yapılabilir ve doğru çözüm verilebilir.

Samsung Galaxy S9 Yazılım Güncellemesi Sırasında Bootloop’ta Sıkışmış

Sorun: Samsung Galaxy S9’um var. Bir yazılım güncellemesinin ortasındaydı ve yeniden başlatıldığında bir önyükleme döngüsünde sıkışıp kalmıştı. Tüm sorun giderme ipuçlarını ve çözüm yollarını boşuna takip ettim. Samsung’u aradım ve beni daha önce denediğim her şeyden geçirdiler. Tek çözüm fabrika sıfırlaması yapmaktı. Yazılım güncellemesinin zayıf bir internet bağlantısı tarafından kesilmesi durumunda bunun bir sorun olduğunu söylediler. Fabrika ayarlarına sıfırladım ve hala bir döngüde sıkışıp kaldım. Şansa gerek kalmadan telefonu Android Recovery ekranından yeniden başlattım. Telefonu kapatmamın tek yolu bu kurtarma ekranından geçiyor. Kapattım, 10 dakika bekledim ve şanssızlıkla yeniden başlattım. Lütfen yardım et! Sahip olduğum tüm fotoğrafları ve videoları çoktan kaybettim, şimdi işe yaramayacak bir telefonla sıkışıp kaldım.

Çözüm: Bu aygıt bir yazılım güncellemesi sırasında genellikle bir önyüklemede sıkışıp kalmaması nedeniyle bu sorunun meydana gelmesi talihsiz bir durumdur. Bu sorunu çözmek için aşağıda listelenen sorun giderme adımlarını gerçekleştirmelisiniz.

Telefonu şarj et

Yapmanız gereken ilk şey, telefonun bataryasının yeterli şarj olduğundan emin olmaktır. Telefonu duvardaki şarj cihazına bağlayın, ardından tamamen şarj olmasına izin verin. Telefonun şarj olmaması durumunda, aşağıda listelenen adımlara ilerleyin.

    Telefonun şarj portunu, portta biriken kir veya kalıntıların giderildiğinden emin olarak basınçlı hava kabı kullanarak temizleyin. Telefonu, farklı bir USB kablosu ve duvar şarj cihazı kullanarak şarj edin. Telefonu bir bilgisayar USB portundan şarj etmeyi deneyin.

Yumuşak sıfırlama yapın

Telefon tamamen şarj olduğunda, yazılım sıfırlaması ile devam edin.

    Cihaz kapanana kadar Güç + Sesi azaltma düğmelerini basılı tutun (yaklaşık 10 saniye). Bakım Önyükleme Modu ekranı görünecektir. Normal Önyükleme’yi seçin.

Telefonun önbellek bölümünü silin

Bu, telefonun geçici sistem verilerini siler. Bu veriler karışık veya modası geçmiş hale geldiğinde, cihazla ilgili sorunlara neden olabilir, bu nedenle önbellek bölümünü silmek genellikle bu durumda yardımcı olur.

    Telefonu kapatın. Sesi Açma tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Android logosu görüntülendiğinde, üç tuşun hepsini bırakın. Bir ‘Sistem güncellemesini yükleme’ mesajı 30 – 60 saniye gösterecektir. Android sistem kurtarma menüsü seçenekleri görünmeden önce .Seç önbellek bölümünü vurgulamak için Ses kısma tuşuna birkaç kez basın. Seçmek için Güç tuşuna basın. Evet, onları vurgulamak için Ses kısma tuşuna basın ve seçmek için Güç tuşuna basın. bölüm tamamlandı, Sistemi şimdi yeniden başlat vurgulanır. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Donanım tuşları ile fabrika ayarlarına sıfırlama yapın

    Telefonu kapatın. Ses Açma tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Yeşil Android logosu göründüğünde, tüm tuşları bırakın (‘Sistem güncellemesini yükleme’ yaklaşık 30 – 60 saniye boyunca gösterilecektir. Android sistem kurtarma menüsü seçeneklerini gösterme.) ‘Verileri sil / fabrika ayarlarına sıfırla’yı vurgulamak için Ses kısma tuşuna birkaç kez basın. Seçmek için Güç düğmesine basın.’ Evet – tüm kullanıcı verilerini sil ‘vurgulanana kadar Ses kısma tuşuna basın. Ana sıfırlamayı seçmek ve başlatmak için güç düğmesi. Ana sıfırlama tamamlandığında, ‘Sistemi şimdi yeniden başlat’ vurgulanır. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Yukarıdaki adımları uyguladıktan sonra da sorunun devam etmesi durumunda, telefonu bir servis merkezine götürüp kontrol ettirmeniz en iyisidir.

Bizimle meşgul

Android telefonunuzu kullanırken karşılaştığınız soru, öneri ve problemlerinizi bize göndermekten çekinmeyin. Bugün piyasada bulunan her Android cihazını destekliyoruz. Ve endişelenme, sorularınız için sizden tek bir kuruş talep etmeyeceğiz. Bu formu kullanarak bize ulaşın. Aldığımız her mesajı çabucak cevaplayacağımızı garanti etmiyoruz Size yardım edebilseydik, lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak sözcüğü yaymamıza yardımcı olun.