Samsung Galaxy S9’da telefon görüşmesi yapamıyorsanız veya alamıyorsanız ne yapmalısınız (kolay adımlar)

Samsung Galaxy S9’unuzda telefon görüşmesi yapamaz veya alamazsanız, şebeke kapsama alanınızın dışında olabilirsiniz veya telefonunuzdaki bir şey telefon görüşmelerinin yapılmasını veya geçmesini engeller. Genel olarak, bir yazılım sorunu veya donanım sorunu ile ilgileniyor olabilirsiniz. Aniden veya telefon ayarlarınızı değiştirdikten, yeni uygulamalar indirdikten veya cihazınıza yeni yazılım güncellemesi yükledikten sonra bir yazılım sorunu daha olasıdır. Öte yandan, özellikle cihazınızda daha önce düşme veya sıvıya maruz kalma durumları varsa, sorun bir donanım sorunuyla da ilişkilendirilebilir. Ne yazık ki bu durumda, sorunu çözmek için en iyi umudunuz hizmettir, bu da bir servis merkezi ziyaretine ihtiyaç olduğu anlamına gelir. Bu arada, yazılımla ilgili arama sorunları hala bazı geçici çözümlerle ele alınabilir, böylece sorunu evde çözme şansınız olur.

Aşağıda, Galaxy S9’unuzda arama yapmanızı veya almanızı engelleyebilecek yazılım hatalarını gidermek istediğinizde referans olarak sunulan bazı girişler ve olası çözümler verilmiştir. Gerektiğinde bu yöntemlerden herhangi birini denemekten çekinmeyin.

Daha ileri gitmeden önce, sorununuza bir çözüm bulmaya çalıştığınız için bu yayını bulduysanız, telefonla sıkça bildirilen sorunların çoğuna zaten değindiğimiz için Galaxy S9 sorun giderme sayfamızı ziyaret etmeyi deneyin. Okuyucularımız tarafından bildirilen bazı sorunlara zaten çözümler sunduk, bu nedenle sizinkine benzer sorunları bulmaya ve önerdiğimiz çözümleri kullanmaya çalışın. Sizin için işe yaramıyorlarsa ve daha fazla yardıma ihtiyacınız varsa, Android sorunları anketimizi doldurun ve gönder’i tıklayın.

Telefon görüşmesi yapamayan veya alamayan Galaxy s9 nasıl düzeltilir?

Başlamadan önce, kişi numarasının cihazınızdaki Otomatik Reddet listesinde olmadığından emin olun. Listedeyse, kişi numarasından gelen aramaların geçmesine izin vermek için önce listeyi kaldırmanız gerekir. Samsung S9’unuzdaki çağrı reddetme listesini yönetmek için Telefon uygulamasını açın, ardından Diğer simgesine dokunun. Menü seçeneklerinden Ayarlar’ı seçin ve ardından Numaraları Engelle’ye dokunun. Bir kişi numarasını listeden kaldırmak için, karşılık gelen numaranın veya kişinin yanındaki Kaldır simgesine dokunun. Ayrıca cihazınızda Uçak modunun veya Uçuş modunun kapalı veya devre dışı olduğundan emin olun. Hassas ekipmanla herhangi bir etkileşimi önlemek için Uçuş modu etkinleştirilmişse, tüm ağ bağlantıları cihazınızla sınırlıdır. Uçuş modunda aramalar, mesajlar veya mobil veriler geçici olarak kullanılamıyor, bu nedenle devre dışı bırakıldığından emin olun.

Sorun devam ederse, aşağıdaki geçici çözümlere ve olası çözümlere devam edin:

İlk çözüm: Telefon uygulamasını kapatmaya zorlayın ve Samsung S9’unuzu yeniden başlatın (yazılımdan sıfırlama).

Telefonunuzdaki rasgele yazılım sorunları nedeniyle arama yaparken veya telefon araması alamayacağınız durumlar olabilir. Genellikle Telefon uygulaması hatalı çalışıyorsa ortaya çıkar. Rastgele oldukları gibi, bu tür sorunlar haydut uygulamasından çıkıp yeniden başlatılarak giderilebilir. Aynı şey Telefon uygulaması için de geçerlidir. Sorununuzun nedeni olmadığından emin olmak için önce yapmayı deneyebileceğiniz şeyler:

    Telefonunuzun sol alt köşesindeki Son uygulamalar tuşuna dokunun ve basılı tutun. Telefon uygulamasını veya Çevirici uygulamasını bulun, ardından sağa kaydırın veya uygulamadan çıkmak için X işaretine dokunun.

Arka planda çalışan tüm yeni uygulamaların kapatılması, sorunun kilitlenen arka plan uygulamalarından herhangi birinden kaynaklanması durumunda da yardımcı olabilir. Son uygulamaların tümünü kapatmak için son uygulamalar ekranından Tümünü Kapat’a dokunun.

Ardından, uygulamaları ve sistem işlevlerini yenilemek için Samsung S9’unuzu (yazılımdan sıfırlama) yeniden başlatın. Zaten amaçlandığı gibi çalışıp çalışmadığını görmek için bir test araması yapmaya çalışın. Değilse, bir sonraki olası çözüme geçin.

İkinci çözüm: Telefonunuzu önyükleme güvenli moddur ve arama yapıp yapamayacağınızı görün.

Güvenli moda önyükleme, uygulamaları teşhis etmenize ve sorunun üçüncü taraf bir uygulama tarafından tetiklenip tetiklenmediğini belirlemenize yardımcı olabilir. Tüm üçüncü taraf uygulamalar ve hizmetler geçici olarak güvenli bir şekilde devre dışı bırakılır, böylece sorunu izole etmenizi kolaylaştırır.

Samsung Galaxy S9’unuzda güvenli modu nasıl etkinleştireceğiniz ve kullanacağınız aşağıda açıklanmıştır:

    Model adı ekranı ekranda göründükten sonra Güç düğmesini basılı tutun. Samsung logosu göründüğünde Güç düğmesini serbest bırakın. Güç düğmesini bıraktıktan hemen sonra Sesi Kısma düğmesini basılı tutun. Ekranın sol alt köşesinde Güvenli Mod etiketini gördüğünüzde Sesi Kıs düğmesini bırakın.

Telefonunuz artık güvenli modda çalışıyor. O zaman bir test çağrısı yapın. Cihazınızı güvenli modda çalıştırırken mükemmel şekilde arama yapabilir ve alabilirsiniz, bu üçüncü taraf bir uygulamanın suçlandığı anlamına gelir. Bu durumda, sorunun ne zaman başladığını ve ilk belirtinin başlamasından önce hangi uygulamayı indirip yüklediğinizi düşünmeye çalışın. Muhtemelen en son indirdiğiniz uygulamaları tek tek kaldırın ve aramaların şimdi düzgün çalışıp çalışmadığını test edin.

Üçüncü çözüm: Çağrı engelleme veya reddetme özelliklerine sahip uygulamaları devre dışı bırakın veya kaldırın.

Diğer ilgili uygulamalar da benzer şekilde çakışmaya neden olabilir ve cihazınızda telefon görüşmesi yapmanızı veya almanızı önler. Bu genellikle, bu ilgili uygulamalardan herhangi biri yanlış yapılandırıldığında, kilitlendiğinde, hata yaptığında ve kötü niyetli olduğunda gerçekleşir. Bunu ortadan kaldırmak için, S9’unuzda engelleme ve reddetme özelliklerini destekleyen tüm uygulamaları devre dışı bırakmaya veya kaldırmaya çalışın. İşte böyle yapılır:

    Uygulamalar tepsisini açmak için Ana ekrandan boş bir alana doğru hızlıca kaydırın.Ayarlar’a dokunun, ardından Uygulamalar’a dokunun. Kaldırmak istediğiniz uygulamayı seçin. Kaldır’a dokunun.

Daha sonra telefonunuzu yeniden başlatın ve nasıl çalıştığını görmek için bir test araması yapın.

Dördüncü çözüm: Samsung S9’unuzdaki ağ ayarlarını sıfırlayın.

Yanlış veya yanlış yapılandırılmış ağ ayarları, telefonunuzun arama işlevlerinde de aynı soruna neden olabilir. Ağ ayarları manuel veya otomatik olarak değiştirilebilir. Cihaz ayarlarınızda bazı değişiklikler yaptıktan sonra sorun ortaya çıkarsa, yaptığınız değişiklikleri önceki yapılandırmalara geri döndürmeye çalışın. Ancak bu mümkün değilse, bunun yerine bir ağ ayarlarını sıfırlayabilirsiniz. Ancak bu, tüm ağ verilerinizi siler, böylece daha sonra Wi-Fi ağınızı ayarlamanız ve bu ağa bağlanmanız gerekir. Denemek isterseniz, aşağıdaki adımları izleyin:

    Uygulamalar tepsisini açmak için Ana ekrandan boş bir yere kaydırın.Ayarlar’a dokunun. Genel Yönetim’e dokunun. Seçeneğine gidin ve Sıfırla’ya dokunun. Eylemi onaylamak için Ayarları Sıfırla’ya tekrar dokunun.

Beşinci çözüm: Samsung S9’unuzu donanımdan sıfırlama / fabrika ayarlarına sıfırlama.

Donanımdan sıfırlama, yalnızca önceki tüm araçların tüketilmesinden sonra sorun devam ederse, ancak sonuç alınmadığında son çare olarak kabul edilmelidir. Bu sıfırlama, kişisel bilgi verileriniz de dahil olmak üzere cihazınızdaki her şeyi silecektir. Sistem yapısı içinde, cihazınızın telefon görüşmesi yapmasını veya almasını engelleyebilecek büyük hata hataları da aynı şekilde temizlenir.

Bu sıfırlamaya devam etmeden önce telefon verilerinizin yedeğini oluşturmanız önemle tavsiye edilir.

    Sıfırlamadan önce verilerinizi yedeklemek için Uygulamalar-> Ayarlar-> Bulut ve hesaplar-> Yedekle ve geri yükle seçeneğine gidin. Ardından Verilerimi yedekle veya Otomatik geri yükle seçeneğini seçin. Fabrika ayarlarına sıfırlamak için Ayarlar-> Genel yönetim-> Sıfırla-> Fabrika verilerine sıfırla-> Sıfırla-> seçeneğine gidin ve ardından onaylamak için Tümünü Sil’e dokunun. İstenirse, sıfırlamaya devam etmek ve tamamlamak için kimlik bilgilerinizi girin veya Samsung hesabınızı ve şifrenizi doğrulayın.

Operatörünüzden daha fazla yardım isteyin

Hesap hizmetlerinizin hiçbirinin çağrıları engellememesine veya otomatik olarak reddetmesine neden olmadığından emin olmak ve şebeke servis sağlayıcınıza veya operatörünüze başvurun. Ayrıca, bulunduğunuz yerde ağ hizmetlerini kesintiye uğratabilecek herhangi bir kesinti olup olmadığını kontrol edin. Zamanlanmış ağ bakımı veya ağ tabanlarında / kulelerinde beklenmeyen teknik sorunlar da ağ hizmetlerinin geçici olarak kullanılamamasına neden olabilir. Kesinti sona erdiğinde hizmetler kaldığı yerden devam eder, böylece tek yapmanız gereken beklemektir.

Bizimle iletişime geçin

Sorunlarınıza, sorularınıza ve önerilerinize her zaman açığız, bu yüzden bu formu doldurarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Bu, sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir ve bunun için bir kuruş talep etmeyeceğiz. Ancak, her gün yüzlerce e-posta aldığımızı ve bunların her birine yanıt vermemizin mümkün olmadığını lütfen unutmayın. Ancak, aldığımız her mesajı okuduğumuzdan emin olabilirsiniz. Yardım ettiğimiz kişiler için lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak ya da sadece Facebook ve Google+ sayfamızı beğenerek ya da bizi Twitter’da takip ederek kelimeyi yayın.