Samsung Galaxy S9’unuz kablolu şarj cihazıyla şarj olmazsa ne yapmalısınız?

Samsung Galaxy S9’a sahip bazı okuyucularımız, kablolu şarj cihazını kullanarak telefonlarını şarj ederken bazı sorunlar yaşıyor gibi görünüyor. Hızlı şarj işlevinin artık çalışmadığını bildirenler vardı, diğerleri ise cihazlarının kablolu şarj cihazıyla şarj olmadığını söyledi.

Şarj sorunları biraz karmaşık olabilir, çünkü bir yazılım sorununun işareti olabilir ve bu nedenle donanım sorunlarından da kaynaklanabilir. Sorunun ne olduğunu ve bununla nasıl başa çıkılacağını belirlemek için bazı sorun giderme prosedürleri uygulamanız gerekir. Bu yazının amacı budur, bu nedenle bu cihazın sahiplerinden biriyseniz ve şu anda benzer bir sorunla karşılaşıyorsanız, bu yazı size yardımcı olabileceğinden okumaya devam edin.

Her şeyden önce, cihazınızla ilgili başka sorunlarınız varsa, bu cihazla ilgili birkaç sorunu ele aldığımız için sorun giderme sayfamıza göz atmayı deneyin. Oranlar, benzer sorunları ele alan bir yayın yayınlamış olmamızdır. Şu anda sahip olduğunuzlarla benzer semptomlara sahip olan sorunları bulmayı deneyin ve önerdiğimiz çözümleri kullanmaktan çekinmeyin. Sizin için işe yaramıyorlarsa veya hala yardımımıza ihtiyacınız varsa, anketimizi doldurun ve bizimle iletişime geçmek için gönder’i tıklayın.

Kablolu şarj cihazı ile şarj edilmeyen Galaxy S9’da sorun giderme

Galaxy S9 ile ilgili iyi bir şey, pilini şarj etmenin iki yolu olması; kablosuz ve kablolu. Yani, eğer biri işe yaramazsa, en azından, pili doldurmak için başka bir seçeneğiniz vardır. Bununla birlikte, cihazınızın sorun gidermeye hala ihtiyacı vardır, çünkü cihaz sadece şarj cihazıyla ilgili değil ciddi bir donanım sorununun işareti olabilir. İşte bu konuda yapmanız gerekenler…

Telefonunuzun kablosuz şarj cihazını kullanarak şarj olup olmadığını öğrenin. Bu, tüm sahipler için mümkün olmayabilir, ancak kablosuz şarj cihazına sahip Galaxy S9 sahiplerinden biriyseniz, cihazınızın hala pilini şarj edip edemediğini görmeye çalışmalısınız. Telefon yine de kablosuz olarak şarj oluyorsa, sorun kablolu şarj cihazında veya kabloda olabilir. Ancak, şarj olmuyorsa, bir ürün yazılımı sorunu olabilir.

Telefon kablosuz olarak şarj oluyorsa, yapmanız gereken bir sonraki şey kablolu şarj cihazının durumunu kontrol etmektir. Açmak zorunda değilsiniz, ancak limanda askıda kalan tüy veya kalıntı olup olmadığını kontrol etmeye çalışın. Elektriği engelleyen herhangi bir şey bulursanız limandan avlanmalıdır. Şarj cihazını kontrol ettikten sonra, kablonun her iki ucunda da kırılma ve tıkanma olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Ayrıca ketenler ve döküntüler varsa, elektrik yapmak için onlardan kurtulmalısınız. Ancak, hem şarj cihazında hem de kabloda sorun yoksa, bir sonraki prosedürü uygulamayı deneyin.

Telefonunuzu bir bilgisayara veya dizüstü bilgisayara bağlayın. Telefonunuz kablolu şarj cihazını kullanarak şarj olmuyorsa bu işlemi yapmanız önemlidir, çünkü sorunun şarj cihazında mı yoksa telefonunuzda mı olduğunu hemen söyleyecektir. Galaxy S9’unuz bilgisayara bağlandığında şarj oluyorsa, sorun şarj cihazındadır, ancak çalışmıyorsa telefonunuzdaki sorun olabilir. Bu durumda ve sorun gidermemizdeki bu noktada, sorunun donanımda olduğu ve bu konuda yapabileceğiniz çok şey olmadığı açıktır. Yani, mağazaya veya mağazaya getirin ve teknisyenin ilgilenmesine izin verin.

Telefonunuz kablosuz olarak şarj olmuyor ve hala açıksa, Ana sıfırlamayı yapmayı denemelisiniz. Ürün yazılımı şarj işleminde büyük bir rol oynar ve bununla ilgili bir sorun vardır, bu sorun oluşabilir. Bu nedenle, dosyalarınızı ve verilerinizi yedekleyin ve ardından ana sıfırlamayı gerçekleştirin. Bundan sonra sorun devam ederse, bir teknisyenin sizin için kontrol edebilmesi için telefonu dükkana getirmelisiniz.

Telefonunuzu nasıl sıfırlayacağınız aşağıda açıklanmıştır:

    Dahili bellekteki verileri yedekleyin. Cihazda bir Samsung hesabında oturum açtıysanız Hırsızlığa KarĢı Koruma özelliğini etkinleştirdiniz ve ana sıfırlamayı bitirmek için Samsung kimlik bilgilerinize ihtiyacınız olacaktır. Cihazı kapatın. Sesi Açma tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun ve ardından Yeşil Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları bırakın (Android sistem kurtarma menü seçeneklerini göstermeden önce ‘Sistem güncellemesini yükleme’ yaklaşık 30 – 60 saniye boyunca görünecektir). ‘silin’ seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. seçmek için Güç düğmesine basın. ‘Evet – tüm kullanıcı verilerini sil’ vurgulanana kadar Sesi kısma tuşuna basın. Ana sıfırlamayı seçmek ve başlatmak için Güç düğmesine basın. Ana sıfırlama tamamlandığında, ‘Sistemi yeniden başlat Şimdi ‘vurgulanır. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Umarım bu sorun giderme kılavuzu size şu ya da bu şekilde yardımcı olabilir. Telefonunuzla bizimle paylaşmak istediğiniz başka sorunlarınız varsa, istediğiniz zaman bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin veya aşağıya yorum bırakın.

Ayrıca kontrol etmek isteyebileceğiniz gönderiler:

    Açılmayacak yeni Samsung Galaxy S9’unuzu nasıl düzeltebilirsiniz (kolay adımlar) Kendi kendine kapanıp tekrar açılmayacak Samsung Galaxy S9’u nasıl düzeltebilirsiniz (kolay adımlar) Galaxy S9 hızlı şarj olmaz, Uyarlanabilir Hızlı şarj işlemi durdu [sorun giderme kılavuzu] Samsung Galaxy S9 cihazınız çok yavaş şarj oluyorsa ne yapmalı [Sorun Giderme Kılavuzu ve Şarj İpuçları]

Bizimle iletişime geçin

Sorunlarınıza, sorularınıza ve önerilerinize her zaman açığız, bu yüzden bu formu doldurarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Bu, sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir ve bunun için bir kuruş talep etmeyeceğiz. Ancak, her gün yüzlerce e-posta aldığımızı ve bunların her birine yanıt vermemizin mümkün olmadığını lütfen unutmayın. Ancak, aldığımız her mesajı okuduğumuzdan emin olabilirsiniz. Yardım ettiğimiz kişiler için lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak veya sadece Facebook ve Google+ sayfamızı beğenerek veya bizi Twitter’da takip ederek kelimeyi yayın.