Samsung Galaxy Tab S4 cihazınız donmaya ve gecikmeye devam ederse ne yapmalı?

Samsung Galaxy Tab S4 nispeten yenidir ve ciddi ve muhtemelen donanım veya üretim sorunları hakkında herhangi bir rapor bulunmamaktadır. Bu yüzden birkaç hafta kullandıktan sonra ve yeni tabletinizin yavaşladığını ve donmaya veya gecikmeye devam ettiğini düşünüyorsanız, sorun bellenimde veya bazı uygulamalardan kaynaklanıyor olabilir. Daha sık, bu tür sorunlar aslında ciddi değildir ve bazı temel sorun giderme işlemlerini yaparak bunları kendi başınıza çözebilirsiniz.

Bu yazıda, Galaxy Tab S4’ünüz donmaya ve gecikmeye başlarsa yapabileceğiniz bazı pratik noktaları sizinle paylaşacağım. Sorunun gerçekte ne olduğunu belirlemeye çalışacağız ve sorunu giderebilmemiz için her olasılığı göz ardı edeceğiz. Bu tabletin sahiplerinden biriyseniz ve şu anda benzer semptomlardan rahatsızsanız, bu makale size bir şekilde yardımcı olabileceğinden okumaya devam edin.

Farklı bir soruna çözüm arayan kullanıcılar için sorun giderme sayfamıza uğrayın, çünkü bu cihazla ilgili en yaygın sorunlardan bazılarını zaten ele aldık. Sizinkine benzer sorunları bulmak için sayfaya göz atın ve önerdiğimiz çözümleri kullanın. Çalışmazlarsa veya daha fazla yardıma ihtiyacınız varsa, Android sorunları anketimizi doldurarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Donma / gecikmeyi sürdüren Galaxy Tab S4 ile ilgili sorun nasıl giderilir?

Bulmamız gereken ilk şey, tüm üçüncü taraf uygulamaları devre dışı bırakıldığında donmaların ve gecikmelerin de meydana gelip gelmediğidir, çünkü genellikle bu sorunların nedeni de çökmeye devam eden veya RAM ve CPU gibi çok fazla kaynak kullanan uygulamalardır. . Bununla ilgili olarak yapmanız gerekenler:

İlk çözüm: Galaxy Tab S4’ünüzü Güvenli Modda çalıştırın

Bunu yaparak, tüm üçüncü taraf uygulamaları bir kerede geçici olarak devre dışı bırakıyorsunuz ve bu sorunun nedeni aslında indirdiğiniz ve yüklediğiniz uygulamalardan biri ise size bir fikir verecektir.

    Cihazı kapatmak için Güç / Kilit tuşunu bir veya iki saniye basılı tutun. Samsung logosu görüntülendiğinde, kilit ekranı görüntüleninceye kadar Sesi azaltma tuşunu basılı tutun. Kilit ekranı Güvenli mod görüntülendiğinde ekranın sol alt köşesinde gösterilir.

Tabletiniz donma ve gecikme olmadan normalde güvenli modda normal bir şekilde çalışıyorsa, sorunun nedeni üçüncü taraf bir uygulama veya iki. Artık Güvenli Mod’dan çıkmak için cihazınızı normal olarak yeniden başlatabilirsiniz ve bundan sonra soruna neden olan uygulamayı çalıştırana kadar normal şekilde çalışabilir. Yani, hangisinin suçlu olduğunu bilmek için kullandığınız uygulamalara dikkat edin. Bir fikriniz olduğunda, önce bunu sıfırlamayı deneyebilirsiniz ve sorun devam ederse, sorunu gidermek için cihazınızdan kaldırabilirsiniz.

Bununla birlikte, donmalar ve gecikmeler güvenli modda bile devam ediyorsa, bu sorunun yazılımın kendisinde olabileceği anlamına gelir. Sonraki çözümleri deneyin.

İkinci çözüm: Önbellek Bölümünü Sil

Dışarıda bırakmamız gereken başka bir olasılık, sistem önbelleğinin bir nedenden dolayı bozulmuş olabilir. Ayrıca cihazın sık sık donma, çökme ve gecikmelerle yavaş çalışmasına neden olur. Bunun işe yarayıp yaramadığını görmek için tabletinizin önbellek bölümünü silmeniz gerekir ve böylece sistem önbelleğini silip değiştirirsiniz. Bunu yapmak için, Tab S4’ünüzü Kurtarma Moduna yeniden başlatmanız ve önbellek bölümünü oradan silmeniz yeterlidir. İşte adım adım öğretici:

    Ses kapatma tuşunu ve Giriş tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Samsung Galaxy Tab S2 logo ekranı görüntülendiğinde, üç tuşun tümünü serbest bırakın, ardından Güç tuşunu basılı tutun ve hemen bırakın. sistem güncellemesi ‘yaklaşık 30 – 60 saniye boyunca gösterilir, ardından Android sistem kurtarma menü seçeneklerini göstermeden önce bir’ Komut yok ‘Android görünür.’ Önbellek bölümünü sil ‘seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. Silme işlemi tamamlandığında, ‘Sistemi şimdi yeniden başlat’ vurgulanır. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Önbelleği yeniden oluştururken tabletinizin yeniden başlatılması biraz zaman alacaktır, ancak bir kez aktif hale geldiğinde, donmaların ve gecikmelerin kaybolup kaybolmadığını bilmek için normalde yaptığınız gibi kullanın. Hala aynıysa, bir sonraki çözümü denemelisiniz.

Üçüncü çözüm: Tüm Ayarları Sıfırla

Tabletinizdeki tüm ayarları sıfırlayarak, fabrika ayarlarına sıfırlama kadar yakın olursunuz, ancak tek fark dosyalarınızın ve verilerinizin bozulmadan ve dokunulmadan kalmasıdır. Bu sorun bazı yanlış yapılandırmalardan kaynaklanıyorsa, bu prosedür sorunu düzeltmek için yeterli olacaktır. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

    Ana ekrandan, Uygulamalar tepsisini açmak için boş bir yere kaydırın. Ayarlar> Genel Yönetim> Sıfırla> Ayarları sıfırla öğesine dokunun. AYARLARI SIFIRLA üzerine dokunun. Bir PIN ayarladıysanız, girin. AYARLARI SIFIRLA üzerine dokunun. Ayarları sıfırlamak için yeniden başlatın.

Bu işlemden sonra sorun devam ederse, tabletinizi sıfırlamaktan başka seçeneğiniz yoktur.

Dördüncü çözüm: Ana Sıfırlama yapın

Sorun gidermemizin bu noktasında, diğer her şey sorunu çözemediğinden ana sıfırlamayı yapmak gerekir. Performansla ilgili sorunlar söz konusu olduğunda, bir sıfırlama sorunu düzeltebilir, ancak önemli dosyalarınızı ve verilerinizi özellikle tabletinizin dahili deposuna kaydedilmişlerse silinebilecekleri için yedeklemeniz zaman alır.

    Dahili bellekteki verileri yedekleyin. Cihazda bir Samsung hesabında oturum açtıysanız, Hırsızlığa KarĢı Koruma özelliğini etkinleştirdiniz ve ana sıfırlamayı bitirmek için Samsung kimlik bilgilerinize ihtiyacınız olacaktır. Cihazı kapatın. Sesi Açma tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun ve ardından Yeşil Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları serbest bırakın (Android sistem kurtarma menü seçeneklerini göstermeden önce ‘Sistem güncellemesini yükleme’ yaklaşık 30 – 60 saniye boyunca görünecektir). ‘silin’ seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. seçmek için Güç düğmesine basın. ‘Evet – tüm kullanıcı verilerini sil’ vurgulanana kadar Sesi kısma tuşuna basın. Ana sıfırlamayı seçmek ve başlatmak için Güç düğmesine basın. Ana sıfırlama tamamlandığında, ‘Sistemi yeniden başlat Şimdi ‘vurgulanır. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Bizimle iletişime geçin

Sorunlarınıza, sorularınıza ve önerilerinize her zaman açığız, bu yüzden bu formu doldurarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Bu, sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir ve bunun için bir kuruş talep etmeyeceğiz. Ancak, her gün yüzlerce e-posta aldığımızı ve bunların her birine yanıt vermemizin mümkün olmadığını lütfen unutmayın. Ancak, aldığımız her mesajı okuduğumuzdan emin olabilirsiniz. Yardım ettiğimiz kişiler için lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak ya da sadece Facebook ve Google+ sayfamızı beğenerek ya da bizi Twitter’da takip ederek kelimeyi yayın.