Samsung Internet Beta vs Chrome: Hangi Android Tarayıcı Daha İyi

Google Chrome, birçok telefon kullanıcısı için en çok tercih edilen tarayıcılardan biridir. Tüm uzantılarınızı ve yer imlerinizi PC ve mobil cihazlarınız arasında senkronize edebilmeniz, bunu çok sıcak bir seçim haline getiriyor. Ancak, hikaye Samsung kullanıcıları için biraz farklı. Bugün, neredeyse tüm Samsung telefonları Samsung İnternet Tarayıcısı adlı şirket içi tarayıcısını bir araya getiriyor.

Samsung Internet Beta Vs Google Chrome Which Android Browser Is Better

Son zamanlarda, şirket Samsung Internet Beta tarayıcısına bir dizi modern özellik getirdi. Yani Downloads gibi standart özellikler, Dark modu gibi modern özelliklere sahip omuzları ovalar.

Bu nedenle, hem Chrome’u hem de Samsung Internet Beta’yı birbirleriyle yüz yüze koymak ve ihtiyaçlarınız için hangi Android tarayıcısının en uygun olduğunu görmek mantıklıdır.

Uygulama boyutu

Her iki uygulamanın boyutuyla başlayalım. Galaxy S10’umda, Google Chrome 159 MB ölçerken Samsung İnternet Tarayıcı Beta yaklaşık 129 MB depolama alanı kullandı.

Erişilebilirlik ve Kullanıcı Arabirimi

Bugün uygulamalar hakkında en çok neyi beğenmiyorsunuz? Basit bir Google araması yapmak için iki elimi de kullanmak zorunda kalmaktan nefret ediyorum. Neyse ki, geliştiriciler bu sorunu fark etmeye başladı ve şimdi tek elle kullanılabilen uygulamalar tasarladı.

Samsung Internet Beta tek elle kullanıma uygundur. Geri, İleri, Yeni Sekme ve Ayarlar gibi tüm temel düğmeler alt şerittedir.

Samsung Internet BetaSamsung Internet Beta Vs Google Chrome 013

Bu nedenle, telefonunuzun ekranı yüksek olsa bile, bu seçenekler aracılığıyla birden fazla sekme arasında kolayca dolaşabilirsiniz. Ayrıca, ayarlar menüsü baş parmağınızın elinizin altında.

Tek sorun, adres çubuğunun üste oturmasıdır. Bir şey aramak veya yeni bir web sitesini ziyaret etmek istiyorsanız başparmağınızı uzatmanız veya iki elinizi de kullanmanız gerekir.

Samsung Internet Beta Vs Google Chrome 015

Google Chrome, önemli işlevlerinin çoğunu sayfanın en üstüne yerleştirir. Sigh, bir eliyle kullanamazsın.

Yeni bir sekme açmanız veya açık sekmeler arasında geçiş yapmanız gerekip gerekmediğini, parmaklarınızın sayfanın üstüne gitmesi gerekir. Gümüş astar, adres çubuğunu ekranın altına koymanızı sağlayan Krom Bayraklar.

Comparison Samsung Internet Beta Vs Google Chrome 004Comparison Samsung Internet Beta Vs Google Chrome 002

Bunun dışında, açık sekmeler arasında geçiş yapmak veya sayfalar arasında ileri geri gitmek gibi temel işlevler aynı kalır.

Samsung Internet Beta Vs Google Chrome 016Samsung Internet Beta Vs Google Chrome 017

Seçtiğiniz sekmeyi ziyaret etmek için açık sekmeler arasında gezinmeniz yeterlidir.

İndirilenler ve Kayıtlı Sayfalar

Chrome, üç noktalı menü altında gruplanmış Yer İmleri, İndirilenler ve Geçmiş gibi üç ana seçenekle aynı tasarımı sunmaya devam ediyor. Ayrıca, önceden kaydedilmiş sayfalara erişmek için kullanıcıların İndirilenler bölümünü açması gerekir.

Samsung Internet Beta Vs Google Chrome 004Samsung Internet Beta Vs Google Chrome 019

Sayfaları daha sonra okumak üzere kaydederseniz, bu kabul edilebilir. Bununla birlikte, duvar kağıtları, APK dosyaları ve resim dosyaları indirme alışkanlığınız varsa, çevrimdışı okuma için birini bulmak zor olacaktır.

Öte yandan, Samsung Internet Beta, kaydedilmiş tüm sayfaları çevrimdışı okuma için saklayan özel bir Kayıtlı sayfa özelliği sunar.

Samsung Internet Beta Vs Google Chrome 020Samsung Internet Beta Vs Google Chrome 021

Ayarlar menüsündeki Kayıtlı sayfalar düğmesine dokunmanız gerekir.

Karanlık Mod ve Okuma Modu

Meslektaşım Mehvish’in dediği gibi, bu dünyada iki tür insan var – biri karanlık modu, diğeri ise sevmiyor. İkinci kategoriye aitseniz, Chrome’daki özel ve kolay erişilebilir bir karanlık modun olmaması sizi rahatsız etmeyecektir.

Ama karanlık modunu seviyorsanız, Samsung Internet Beta’nın özel Karanlık modu ile kendinizi evinizde hissedeceksiniz. Sadece estetik açıdan hoş görünmekle kalmaz, aynı zamanda gözler için de iyidir.

Samsung Internet Beta Vs Google Chrome 022Samsung Internet Beta Vs Google Chrome 023

İkinci düşüncelerde, Chrome’un Karanlık modda olmadığını söylemek yanlış olur. Karanlık ve basitleştirilmiş bir görüntüleme deneyimi sunar. Tek sorun, özelliğin ayar katmanlarında gizlenmesidir.

Ayrıca, reklamlardan ve diğer dikkat dağıtıcı olaylardan kaçınılması söz konusu olduğunda, kullanıcılar Basitleştirilmiş görünümde açmaları gerekir. Başta, Chrome ek bir okuma modu (Sepya) ve bir sürü başka yazı tipi içerir.

Screenshot 20190226 184622 ChromeSamsung Internet Beta Vs Google Chrome 028

Tahmin ettiğiniz gibi, Samsung Internet Beta özel bir Okuma modu ile birlikte gelir. Üstteki simge ile kolayca etkinleştirebilirsiniz. Ancak, diğer renk tonlarını değiştirmenize izin vermez. Yazı tipi boyutunu ve yazı tipini değiştirerek içerikli olmanız gerekir.

İlginç bir şekilde, iOS için Chrome, web sayfalarını çevrimdışı okuma için kaydetmek için özel bir Okuma Listesi’ne sahiptir. Umarım, Google yakında Android özelliğini tanıtır.

Not: Do note that Reading Mode or Simplified view is only available on supported web pages.

Veri Tasarrufu Modu

Google Chrome, veri tasarrufu moduyla üst düzeydir. Tarayıcıda, verileri az kullanırken veya sivilceli bir internet bağlantınız olduğunda etkinleştirebileceğiniz dahili bir veri koruyucu bulunur. Web sayfalarını sıkıştırır ve daha az veri tüketir.

Üç noktalı (veya taşma) menüyü açmanız gereken tek şey, Ayarlar’a gidip Veri Tasarrufunu etkinleştirmek. Şu andan itibaren, taşma menüsü her işlemde kaydedilen veri miktarını gösterecektir.

Samsung Internet Beta Vs Google Chrome 005Samsung Internet Beta Vs Google Chrome 018

Geçmişte ziyaret ettiğiniz tüm web sayfaları için kaydedilen toplam verileri bile görebilirsiniz.

Ne yazık ki, Samsung Internet Beta henüz bir veri koruma özelliğine sahip değil. Eğer kapatılmamış bir internet veya Wi-Fi bağlantınız varsa, bu özellik pek önemli değil. Bununla birlikte, kapalı bir veri planındayken web’e erişmeniz önemli bir rol oynar.

Veri ve Şifre Senkronizasyonu

Google ekosistemine bağlı kalmanın en önemli avantajlarından biri, veri senkronizasyon tesisi. Yer imleri, şifreler veya geçmiş sorgular gibi hepsini birden fazla platformda senkronize edebilirsiniz.

Google Chrome, varsayılan olarak senkronizasyon özelliklerini etkinleştirir. Bilgisayarınızda kullandığınız kimlik bilgilerini kullanarak giriş yaptığınızdan emin olmanız gerekir.

Comparison Samsung Internet Beta Vs Google Chrome 0059Comparison Samsung Internet Beta Vs Google Chrome 003

Beklediğiniz gibi, şifre veya veri senkronizasyonu doğrudan Samsung İnternet Beta’da mevcut değildir. Dikkat et, doğrudan söyledim. Bir Google eklentisinin kullanılmasını içeren küçük bir geçici çözüm var.

Uygulamalı olarak Samsung Internet adlı bu uzantı, yer işaretlerini PC’nizin Chrome tarayıcısı ile telefonunuzun tarayıcısı (Samsung İnternet Beta) arasında senkronize eder.

Samsung Internet Beta Vs Google Chrome 006Samsung Internet Beta Vs Google Chrome 007

Tek sorun, her ikisinde de Samsung kullanıcı kimliğinizi ve şifrenizi kullanarak giriş yapmanız gerektiğidir. Şifre senkronizasyonu söz konusu olduğunda, bir şifre yöneticisine güvenmeniz gerekir.

Reklam Engelleyicileri

Tarama yaparken reklamlarla bombardıman edilmesi can sıkıcıdır. Bu durumda, Chrome, reklam politikalarına uygun olmayan reklamları engelleyerek sistematik bir yöntem benimser. Bu seçeneklere Ayarlar> Site ayarları> Reklamlar bölümünden ulaşabilirsiniz.

Samsung Internet Beta Vs Google Chrome 008Samsung Internet Beta Vs Google Chrome 009

Chrome’un tüm reklamları, sadece müdahaleci olanları devre dışı bırakmadığını unutmayın.

Öte yandan, Samsung Internet Beta’da yerleşik bir reklam engelleyici yoktur. Bunun yerine, tarama deneyimini kolaylaştırmak için reklam engelleyici uzantılarına güvenir. Kullanılabilir uzantıların listesi yeterlidir ve tek yapmanız gereken güvenilir olanı indirmek.

Samsung Internet Beta Vs Google Chrome 011Samsung Internet Beta Vs Google Chrome 012

Ayrıca, bu uzantılara doğrudan Ayarlar menüsünden erişebilirsiniz.

Hangisini seçerdin?

Google’ın genişleyen uygulama ve hizmet ağından kaçmak neredeyse imkansız. PC’nizde Chrome kullanıyorsanız, Android’de aynı duruma geçmek kesintisiz tarama için daha mantıklı olur.

Ancak, hepsi aradığınız şeye bağlı. Her iki tarayıcı da Karanlık mod, Okuma modu ve reklamları engelleme yöntemi gibi temel özellikleri sunar. Samsung Internet Beta’yı beğenilerime daha çok uyduğunu gördüm. Tek elle kullanılan modunu sevdim, hazır karanlık modunu ve sayfaların biraz daha hızlı yüklendiğini hissettim.

Sıradaki: İnsanlar Samsung Notes’un Google Keep’ten daha iyi olduğunu söylüyor, öyle mi? Hangisinin sizin için daha iyi olduğunu bulmak için aşağıdaki karşılaştırmayı okuyun.