Samsung Internet vs Firefox: Hangi Mobil Tarayıcıyı Kullanmalısınız?

Android dünyası web tarayıcı seçenekleriyle doludur. Herkes için bir şey var. Varsayılan olarak, çoğunluk kullanıcıları telefonlarında önceden yüklenmiş olanlara bağlı kalmaktadır. Google Chrome, hemen hemen her Android telefonda önceden yüklenmiş olarak geldiği için paketi liderlik ediyor. Ancak, Samsung Internet ve Firefox, Chrome’u teklifleriyle tehdit etmeye çalışıyor.

Firefox Vs Samsung Internet

Samsung İnternet tarayıcısı tüm Samsung cihazlarına önceden yüklenmiş olarak gelir ve şirket yakın zamanda Play Store’daki diğer Android telefonlar için kullanılabilir hale getirmiştir. Chrome’un eski bir rakibi olan Firefox, yeni Quantum motoruyla masaüstü ve mobil cihazlar için son sürümlerinde manşetlere başladı.

Bu yazıda, hangi tarayıcının Android telefonunuz için varsayılan seçimi hak ettiği sonucuna varmak için Samsung Internet’i Firefox’a yönelteceğiz. Her iki tarayıcının dengeli bir görünümünü sağlamak için Google Pixel XL kullanıyorum. Gerektiği yerde, Samsung İnternet’i bir Samsung cihazında kullanmaya ilişkin gözlemler yapacağım.

Uygulama boyutu

Samsung İnternet 40 MB civarında. Firefox uygulaması, resmi listede tam boyutu göstermiyor ancak uygulama verilerine göre değerlendiriliyor ve yaklaşık 35 MB depolama alanı gerektiriyor.

Kullanıcı arayüzü

Her iki tarayıcının ana sayfasına baktığınızda, Firefox ve Samsung Internet’teki temellerin ne kadar farklı olduğunu fark edebilirsiniz.

Bottom Bar On SamsungMenu Options On Samsung

Samsung İnternet tarayıcısı, gezinti için alt menü çubuğunu kullanır. Birden çok sekmeye geçebilir ve indirme sekmesine, yer imlerine, geçmişe ve ayarlar menüsüne alt sekmeden erişebilirsiniz.

Akıllı telefonlar uzadıkça düşünceli bir tasarım ve ulaşılabilirlik kolaylığı herhangi bir tarayıcının önceliği olmalı.

Tabs In SamsungFirefox Tabs

Samsung Internet kısa süre önce yuvarlatılmış tırnaklara sahip ‘One UI’ makyajını tanıttı ve yuvarlatılmış ekran köşeli Samsung cihazlarla mükemmel bir şekilde eşleşiyor, ancak Pixel XL ve diğer cihazlar gibi temaslardan uzak görünüyor.

Neredeyse hiç yararlı bulmayan Dailyhunt tarafından desteklenen varsayılan bir haber uygulaması (Bloatware) var. Ne yazık ki, devre dışı bırakılamaz.

Menu Options In FirefoxMenu Options In Firefox

Firefox eski adres çubuğu stiline yapışır. Tüm düğmeler üst kısımda durur ve bu da uzun telefonlarda parmak / başparmak hareketini artırabilir. Sekmeler menüsü, bir seferde daha fazla içerik gösterdiğinden sevdiğim kart tarzı bir tasarımı izler.

Diğer bir düşünceli ek, ana sayfada yalnızca bir kaydırma hareketi olan yer imlerine ve geçmiş sayfasına hızlı erişimdir.

Web İşleme Motoru

Samsung Internet, sayfayı oluşturmak için Google’ın Chromium motorunu kullanıyor. Chromium motoru açık kaynak kodlu ve Microsoft Edge ve Opera gibi birçok popüler tarayıcı tarafından kullanılıyor.

Firefox, yakın zamana kadar içeriği görüntülemek için eski bir Gecko motoru kullanıyordu. Çılgın hızlı bir Servo motorunu temel alan Quantum projesi, 60 sürümünden beri Firefox’u tamamen yeniledi. Mozilla, ilk olarak Firefox masaüstünde kullanılabilir hale getirdi ve olumlu geri bildirimlerden sonra Android’e geçti.

Hız ve Performans

Hız, herhangi bir web tarayıcısını seçmek için en kritik parametredir. Samsung Internet’i yükleyen web sayfalarını Firefox’tan daha hızlı buldum. Bunun nedeni Firefox’un Chromium’dan farklı bir işleme motoru kullanması olabilir.

Speed

Not:The other issue with Firefox is scrolling which I often found sluggish. That is a widespread issue on the Firefox Android, and sadly Mozilla still hasn’t figured it out.

Firefox’un görüntü oluşturma motoruna yavaş hız göstermemin nedeni, aynı web sitelerini Mozilla’nın bir başka tarayıcısı olan ancak Chromium’a dayanan Firefox Focus ile test ettim. Sonuçlar Samsung İnternet ile eşleşiyordu.

Platformlar Arası Kullanılabilirliği

İşte Firefox her büyük platformdaki kullanılabilirliği ile geri mücadele ediyor. Firefox’a Android, iOS, Windows, macOS ve hatta Linux üzerinden erişebilirsiniz.

Firefox Cloud

Sadece Firefox hesabına kaydolun; yer imlerini, geçmişi, kaydedilmiş sayfaları ve diğer bilgileri platformlar arasında senkronize edebilirsiniz.

Samsung Cloud

Samsung İnternet yalnızca Android’de kullanılabilir. PC’deki verilere de erişebilirsiniz, ancak bir yakalama var. Samsung, büyük ekranda yer imlerine erişebileceğiniz bir Chrome uzantısı sunar. Samsung, verileri servisler arasında senkronize etmek için bulut servisini kullanır.

Uzatma Desteği

Burada beyin jimnastiği yok. Bildiğiniz gibi Firefox, uygulamada özel bir uzantı deposu sunar. Görünümü değiştirebilir, istenmeyen reklamları engelleyebilir, koyu temayı kullanabilir ve eklentileri kullanarak onlarca daha fazla özelleştirme yapabilirsiniz.

Firefox Add OnsSamsung Extention

Samsung Internet, yalnızca uzantılar aracılığıyla reklam engelleme işlevi sunar. Bunları Google Play Store’dan indirmeniz ve uygulamanın ayarlar menüsünden açmanız gerekir. Çok basit ve işi halleder.

Okuyucu modu

Varsayılan olarak, her iki tarayıcı da bir okuyucu modu sunar. Sayfayı okuyucu modunda kolayca adres çubuğundaki küçük simgeden dönüştürebilirsiniz.

Reader Mode On Firefox

Firefox, yazı tipi boyutunu, stilini ve temayı okuyucu modunda değiştirmenizi sağlar. Samsung Internet, Firefox’ta yalnızca iki yerine seçilecek altı font stili vererek adım adım ilerliyor.

Samsung Reader ModeSamsung Reader Mode Options

Ne yazık ki, web sayfasını varsayılan olarak okuyucu modunda yükleyecek şekilde ayarlayamazsınız. Kullanmak için her zaman okuyucu modu simgesine basmanız gerekir.

Benzersiz özellikler

Samsung Internet ile, daha sonra veri olmadan okumak için bir web sayfasını kaydedebilirsiniz. Cep uygulaması gibi çalışır ve alt menüden erişebilirsiniz. Şirket ayrıca, geceleri çok metin okumayı tercih eden herkes için harika olan mükemmel bir karanlık tema ekledi.

Dark Mode And DesktopDark Mode On Samsung

Firefox bir web sayfasını pdf olarak kaydetmenize izin verir, bu kolayca paylaşılabilir olduğundan daha faydalıdır. Ayrıca, başkalarının web’de gezinmesine izin vermek için yeni bir Misafir Oturumu ekleyebilirsiniz.

Save As Pdf

Her zaman olduğu gibi, her iki uygulama da bir sitenin masaüstü sürüm sürümünü talep etmenize, bir sayfa yazdırmanıza ve menüden sayfada bir öğe bulmanıza izin verir.

Hala karıştı mı?

Sana karışıklık konusunda yardım edeyim. Samsung Internet hız, arayüz ve ekstra özelliklerde üstünlük sağlıyor. Ancak diğer platformlarda mevcut değildir. Ve burada Firefox’un parladığı yer. Firefox her büyük platformda mevcuttur ve Samsung Internet’e kıyasla daha zengin bir uzantı desteği sunar.

Sıradaki: Tüm Xiaomi telefonları yerleşik bir Mi Browser ile birlikte geliyor. Android için Google Chrome tarayıcısına karşı nasıl çalıştığını öğrenmek için aşağıdaki karşılaştırmamızı inceleyin.