Samsung Internet vs Firefox: Hangi Mobil Tarayıcıyı Kullanmalısınız?

Android dünyası web tarayıcı seçenekleriyle doludur. Herkes için bir şey var. Varsayılan olarak, çoğunluk kullanıcıları telefonlarına önceden yüklenmiş olanlara bağlı kalmaktadır. Google Chrome, hemen hemen her Android telefonda önceden yüklenmiş olarak geldiği için paketi liderlik ediyor. Ancak, Samsung Internet ve Firefox, Chrome'u teklifleriyle tehdit etmeye çalışıyor.

Samsung İnternet tarayıcısı tüm Samsung cihazlarına önceden yüklenmiş olarak gelir ve şirket yakın zamanda Play Store'daki diğer Android telefonlar için kullanılabilir hale getirmiştir. Chrome'un eski bir rakibi olan Firefox, yeni Quantum motoruyla masaüstü ve mobil cihazlar için yeni sürümlerinde manşetlere başladı.

Bu yazıda, hangi tarayıcının Android telefonunuz için varsayılan seçimi hak ettiği sonucuna varmak için Samsung Internet’i Firefox’a çağıracağız. Her iki tarayıcının da dengeli bir görünümünü sağlamak için Google Pixel XL kullanıyorum. Gerektiği yerde, Samsung İnternet’i bir Samsung cihazında kullanmaya ilişkin gözlemler yapacağım.

Uygulama boyutu

Samsung İnternet 40 MB civarında. Firefox uygulaması, resmi listede tam boyutu göstermiyor, ancak uygulama verilerine göre değerlendiriliyor ve yaklaşık 35 MB depolama alanı gerektiriyor.

Samsung İnternet'i indirin

Android için Firefox'u indirin

Kullanıcı arayüzü

Her iki tarayıcının ana sayfasına baktığınızda, Firefox ve Samsung Internet'teki temellerin ne kadar farklı olduğunu görebilirsiniz.

Samsung İnternet tarayıcısı, gezinti için alt menü çubuğunu kullanır. Birden çok sekmeye geçebilir ve indirme sekmesine, yer imlerine, geçmişe ve ayarlar menüsüne alt sekmeden erişebilirsiniz.

Akıllı telefonlar uzadıkça düşünceli bir tasarım ve ulaşılabilirlik kolaylığı her tarayıcının önceliği olmalı.

Samsung Internet kısa süre önce yuvarlatılmış tırnaklara sahip 'One UI' makyajını tanıttı ve yuvarlatılmış ekran köşeli Samsung cihazlarla mükemmel bir şekilde eşleşiyor, ancak Pixel XL ve diğer cihazlar gibi temaslardan uzak görünüyor.

Neredeyse hiç yararlı bulmayan Dailyhunt tarafından desteklenen varsayılan bir haber uygulaması (Bloatware) var. Ne yazık ki, devre dışı bırakılamaz.

Firefox eski adres çubuğu stiline yapışır. Tüm düğmeler üst kısımda durur ve bu da uzun telefonlarda parmak / başparmak hareketini artırabilir. Sekmeler menüsü, bir seferde daha fazla içerik gösterdiğinden sevdiğim kart tarzı bir tasarımı izler.

Diğer bir düşünceli ek, ana sayfada yalnızca bir kaydırma hareketi olan yer imlerine ve geçmiş sayfasına hızlı erişimdir.

Also on Guiding Tech
20 Samsung Internet Browser Tips and Tricks on Android

Read More

Web İşleme Motoru

Samsung Internet, sayfayı oluşturmak için Google'ın Chromium motorunu kullanıyor. Chromium motoru açık kaynak kodlu ve Microsoft Edge ve Opera gibi birçok popüler tarayıcı tarafından kullanılıyor.

Firefox, yakın zamana kadar içeriği görüntülemek için eski bir Gecko motoru kullanıyordu. Çılgın hızlı bir Servo motorunu temel alan Quantum projesi, 60 sürümünden beri Firefox'u tamamen yeniledi. Mozilla, ilk olarak Firefox masaüstünde kullanılabilir hale getirdi ve olumlu geri bildirimlerden sonra Android'e geçti.

Hız ve Performans

Hız, herhangi bir web tarayıcısını seçmek için en kritik parametredir. Samsung Internet'i web sayfalarını yüklerken Firefox'tan daha hızlı buldum. Bunun nedeni Firefox'un Chromium'dan farklı bir işleme motoru kullanması olabilir.

Note: The other issue with Firefox is scrolling which I often found sluggish. That is a widespread issue on the Firefox Android, and sadly Mozilla still hasn’t figured it out.

Firefox’un render motoruna yavaş hız göstermemin nedeni, aynı web sitelerini Mozilla’nın bir başka tarayıcısı olan ancak Chromium’a dayanan Firefox Focus ile test ettim. Sonuçlar Samsung İnternet ile eşleşiyordu.

Android için Firefox Focus'u indirin

Platformlar Arası Kullanılabilirliği

İşte Firefox her büyük platformdaki kullanılabilirliği ile geri mücadele ediyor. Firefox'a Android, iOS, Windows, macOS ve hatta Linux üzerinden erişebilirsiniz.

Sadece Firefox hesabına kaydolun; yer imlerini, geçmişi, kaydedilmiş sayfaları ve diğer bilgileri platformlar arasında senkronize edebilirsiniz.

Samsung İnternet yalnızca Android'de kullanılabilir. Bilgisayardaki verilere de erişebilirsiniz, ancak bir yakalama var. Samsung, büyük ekranda yer imlerine erişebileceğiniz bir Chrome uzantısı sunar. Samsung, verileri cihazlar arasında senkronize etmek için bulut servisini kullanır.

Chrome için Samsung İnternet uzantısını edinin

Also on Guiding Tech
Firefox Focus vs DuckDuckGo: Which Is the Best Browser for Privacy

Read More

Uzatma Desteği

Burada beyin jimnastiği yok. Bildiğiniz gibi Firefox, uygulamada özel bir uzantı mağazası sunuyor. Görünümü değiştirebilir, istenmeyen reklamları engelleyebilir, karanlık temayı kullanabilir ve eklentileri kullanarak onlarca daha fazla özelleştirme yapabilirsiniz.

Samsung Internet, yalnızca uzantılar aracılığıyla reklam engelleme işlevi sunar. Onları Play Store'dan indirmeniz ve uygulamanın ayarlar menüsünden açmanız gerekir. Çok basit ve işi halleder.

Okuyucu modu

Varsayılan olarak, her iki tarayıcı da bir okuyucu modu sunar. Sayfayı okuyucu modunda kolayca adres çubuğundaki küçük simgeden dönüştürebilirsiniz.

Firefox, font boyutunu, stilini ve temayı okuyucu modunda değiştirmenizi sağlar. Samsung Internet, Firefox’ta yalnızca iki yerine seçilecek altı font stili vererek adım adım ilerliyor.

Ne yazık ki, web sayfasını okuyucu modunda varsayılan olarak yüklenecek şekilde ayarlayamazsınız. Kullanmak için her zaman okuyucu modu simgesine basmanız gerekir.

Benzersiz özellikler

Samsung Internet ile, daha sonra veri olmadan okumak için bir web sayfasını kaydedebilirsiniz. Cep uygulaması gibi çalışır ve alt menüden erişebilirsiniz. Şirket ayrıca, geceleri çok fazla metin okumayı tercih eden herkes için harika bir karanlık tema ekledi.

Firefox bir web sayfasını pdf olarak kaydetmenize izin verir, bu kolayca paylaşılabilir olduğundan daha faydalıdır. Ayrıca, başkalarının web'de gezinmesine izin vermek için yeni bir Misafir Oturumu ekleyebilirsiniz.

Her zaman olduğu gibi, her iki uygulama da bir sitenin masaüstü sürüm sürümünü talep etmenize, bir sayfa yazdırmanıza ve menüden sayfada bir öğe bulmanıza izin verir.

Also on Guiding Tech

.camp-list-501{background-image:linear-gradient(to left,rgba(42,0,113,.3),rgba(42,0,113,.8) 50%),url(‘https://cdn.guidingtech.com/imager/media/assets/213639/Top-IOS-Browsers-With-Dark-Mode-Featured_1584714de1996cb973b8f66854d0c54f.png?1547650911’);background-size:cover;background-position:center center}

#browser

Click here to see our browser articles page

Hala karıştı mı?

Sana karışıklık konusunda yardım edeyim. Samsung Internet hız, arayüz ve ekstra özelliklerde üstünlük sağlıyor. Ancak diğer platformlarda mevcut değildir. Ve burada Firefox'un parladığı yer. Firefox her büyük platformda mevcuttur ve Samsung Internet'e kıyasla daha zengin bir uzantı desteği sunar.

Sıradaki: Tüm Xiaomi telefonları, yerleşik bir Mi Tarayıcı ile birlikte geliyor. Android için Google Chrome tarayıcısına karşı nasıl çalıştığını öğrenmek için aşağıdaki karşılaştırmamızı inceleyin.