Samsung Knox’tan Güvenli Klasöre nasıl geçilir

Samsung Knox, Samsung cihazlarında Android 4.3 sürümüne resmi güncellemede bulunan bir güvenlik sistemidir. Bugünlerde durdurulan bir hizmettir ve Galaxy S6 ve S6 Edge’den beri varsayılan olarak devre dışı bırakıldı, bu nedenle daha yeni bir telefonunuz varsa, endişelenecek bir şey yok. Bununla birlikte, bazı eski cihazlarda hala Knox kurulu ve varsayılan olarak etkinleştirilmiş durumda. İşte Knox’u Galaxy cihazlarından nasıl çıkaracağınız.

Atlamak:

  Samsung Knox’un şu anki durumu nedir? My Knox’tan Güvenli Klasöre Verilerinize Nasıl Aktarılır Knox’la ilgili sorunlar nelerdi? Knox sistemi nasıl etkiler? Knox’u devre dışı bırakma ve verilerinizi yedekleme

Samsung Knox’un şu anki durumu nedir?

Samsung Eylül 2013’te Knox’u başlattı ancak resmen Aralık 2017’de desteklemeyi resmen durdurdu. Başlangıçta Galaxy Note 3 ve Galaxy Note 10.1 2014 baskısıyla başlatılan bu güvenlik sisteminin amacı, cihazlar için tam koruma sağlamak ve bunu kolaylaştırmaktı. Kendi Cihazını Getir (BYOD) ortamlarında hem iş hem de oyun için cihazları kullanın.

Samsung, My Knox’u yeni Secure Folder uygulamasının lehine bıraktı ve Aralık 2017 itibariyle, Knox artık Play Store’da görünmüyor. Galaxy S7, S8 veya S9 gibi daha yeni telefonlar ve en son Note ve A serisi cihazlar, My Knox kullanmıyor.

Cihazınızda Knox varsa, kullanmaya devam edebilirsiniz. Benzer şekilde, kaldırıldıktan sonra My Knox artık Play Store’dan kurtarılamaz.

My Knox portalı hala bazı fonksiyonlara sahip. Mesela My Knox’un kilidini açabilir veya şifrenizi My Knox’a sıfırlayabilirsiniz. Bununla birlikte, kullanıcıların Samsung’un yeni çözümü Secure Folder’a geçmeleri teşvik edilmektedir.

Verilerim My Knox’tan Güvenli Klasöre nasıl aktarılır

My Knox yedekleme ve geri yükleme özelliğini kullanmak için bir Samsung hesabı gerekir. Şu anda, Güvenli Klasör Android 7.0 ve üstü cihazlarla uyumludur.

  My Knox Ayarları> Yedekle ve geri yükle> My Knox verilerini yedekle seçeneğine gidin. Google Play Store’a gidin ve Güvenli Klasörü yükleyin. Kurulumdan sonra, yedeklediğiniz verileri My Knox’tan geri yükleyebilirsiniz.


Güvenli Klasör
androidpit computer developer 1

Knox’un problemleri nelerdi?

Knox bölgesinin dışında çalışan uygulamalar, depolanmış verilere sınırlı erişime sahiptir. Birçok kişi bu bilgilerde göz kapağı takmazken, flaş sayacını cihazınızda sıfırlamak için tasarlanmış popüler TriangleAway uygulamasını oluşturan Chainfire ve SuperSU gibi birçok geliştirici kullanacaktı.

Sorun, Knox güvenlik sisteminin cihazınızı rootladığınızda birden fazla uygulamaya erişimi engellemesi ve telefonunuzda yapılan değişikliklerin flaş sayacını açması (ve sıfırlanmasını engellemesi) nedeniyle garantinizle ilgili sorunlara neden olabilmesidir.

  Android için en iyi root uygulamaları Galaxy S6 için en iyi özel ROM’lar

androidpit knox

Bunun tartışmalı olmasının nedeni, Knox’un bir cihazın ne zaman değiştiğini takip etmek için kullanılan bir eFUSE (otomatik yapılandırma teknolojisi) ile çalışmasıdır. Bu, Samsung’un garanti süresince kullanıcı desteği taleplerini reddetmek için Knox verilerini kullanabileceği anlamına gelir, çünkü cihazın kullanıcı tarafından zarar gördüğü varsayılır.

Samsung, işletim sistemine ne kadar zaman geçtiğinizin kaydını tutan önyükleyicide bir sayaç kullanmıştı. Sorun, daha önce de belirttiğim gibi, Knox konteynerinin dışında çalışan uygulamaların depolanan verilere erişiminin sınırlı olması ve dolayısıyla, modding topluluğu tarafından geliştirilen uygulamaların olumsuz etkilenmesidir.

Knox nasıl devre dışı bırakılır

Knox’u devre dışı bırakmak için SuperSU veya RootChecker gibi uygulamaları tekrar kullanmanıza izin verecek birkaç yöntem vardır.

Ancak, flaşlı sayacı sıfırlayamazsınız, çünkü resmi Android 4.3 güncellemesinde yer alan “ayarlanmış bit garantisi”, önyükleyici düşürme işlemini gerçekleştirmenizi önler.

Samsung destek sayfası, aşağıdaki açıklamaları sunar; bu, yalnızca Galaxy S3 gibi Android 4.3 çalıştıran cihazlar için geçerlidir:

  Knox uygulamasını bulun, başlatın ve Ayarlar’a dokunun. Knox Ayarları’nı seçin. Knox’u Kaldır’ı seçin. Knox’u kaldırırken, Knox verilerinizi yedeklemek isteyip istemediğiniz sorulacaktır. Evet derseniz, kaldırma işlemi sırasında cihazınızın Knox klasörüne kaydedilecektir. Bu verileri yedeklemek için, Şimdi Yedekle’yi ve ardından Tamam’ı seçin.

androidpit knox settings

Not: Fotoğraflar, müzik dosyaları, kişiler ve takvim etkinlikleri gibi kişisel veriler kurulum sırasında kopyalanır. Ancak, e-posta ve uygulama verileri değildir.

  Knox şifrenizi girin ve Devam düğmesine basın. İleri’yi seçin. Kaldırma işlemi tamamlanmadan önce verileriniz kaydedilecektir. Knox’u kaldırmak için Tamam’ı seçin. Menü> Dosyalarım> Tümü> Knox. Knox’tan kişisel içeriğinizin bulunduğu bir zip dosyası olacak. MicroSD kartınız varsa, bunun yerine Tüm> Depolama Aygıtı> Knox’u seçin.

Samsung tarafından sunulan seçenek sizi ikna etmediyse, aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz (root erişimi gerektirir):

  Kök Gezgini’ni yükleyin. Kök Gezgini’ni çalıştırın ve büyüteç arama işlevinde Knox yazın. Knox adındaki tüm dosyaları seçin. Onları çıkarın ve Samsung cihazınızı yeniden başlatın.


Kök Gezgini
androidpit knox uninstall

Bu yöntemler işe yaramazsa veya hala memnun kalmazsanız, XDA Developers forumu ayrıca Knox’u kurtarma yoluyla silmek için bir dosya sunar:

  Cihazınızdaki tüm verileri yedekleyin. XDA Developers tarafından sağlanan aşağıdaki dosyayı işaretleyin: KNOX removerV2.1.zip. (Sayfaya git: XDA-Geliştiriciler). Knox etiketli tüm dosyaları silin. Tekrar başlat.

Knox hakkındaki düşüncelerin neler? Olumlu bir güvenlik çözümü mı, sıkıntı mı? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın.