Samsung One UI vs Nova Launcher: Hangi Başlatıcı Sizin için En İyisidir

Samsung’un rezil TouchWiz kullanıcı arayüzü nihayet Android Pie’nin kullanıma sunulmasında ihtiyaç duyulan bakımı elden geçirdi. Neyse ki Samsung, sadık hayranlarını, üçüncü taraf uygulamalara lansman ve başka şeyler olarak başvurma konusundaki şaşkın TouchWiz sefaletinden kurtarıyor.

Samsung Galaxy S10 Plus 4

One UI’nın piyasaya sürülmesiyle şirket, mevcut neslin artan acı noktalarına odaklanmış ve aynı zamanda son tüketiciye yararlı olan işlevleri de eklemiştir.

Tahmin edebileceğiniz gibi, One UI mükemmel olmaktan uzak ama hey o zaman yine Güney Koreli şirketten gelen en iyi Android ve yorumcular ve kullanıcılar onları iki eliyle karşıladılar.

Eski TouchWiz’i fanların favori Nova başlatıcısıyla karşılaştırmış olsak da, bu yazıda telefonunuzda varsayılan başlatıcı olacak kadar iyi olup olmadığını görmek için Nova başlatıcısını OneUI’ye yerleştiriyoruz. Dallayalım.

Ana ekran

Nova başlatıcısının güzelliği, ana ekranın geçerli düzenini başlatıcıya doğrudan aktarabilirsiniz. Bu pek çok rampanın sunmadığı bir şey ve eminim ki kusursuz geçişi takdir edersiniz.

Tüm ana ekranı tekrar ayarlamak için acıyı hayal edin, Nova başlatıcısı sizin için ağır bir kaldırma yapıyor.

Nova Home ScreenNova Dock

Özelleştirme hakkında konuşurken, Nova Launcher’ı kullanarak her ayrıntıyı değiştirebilirsiniz. Masaüstü ızgara düzeni, simge düzeni, arama çubuğunu değiştirme, rıhtımı kişiselleştirme vb. İle oyun oynayabilirsiniz.

Home Screen SettingsImg 3521

Bir Kullanıcı Arabirimi, ana ekran ızgarasını ve uygulama ekranı ızgarasını değiştirmenize olanak sağlar. Başlatıcı ayrıca simge rozet numaralarını göstermenize, uygulamaları gizlemenize, manzara modunu ayarlamanıza ve daha pek çok şeye olanak sağlar.

Uygulama Çekmecesi

Android’de üçüncü taraf başlatıcısının gerçek potansiyelini görebileceğiniz yer burasıdır. One UI ile, seçenekler yatay menülerle sınırlıdır, uygulamaları gizler ve bunları alfabetik sıraya göre sınıflandırır.

Nova App Drawer

Nova, orada bir dizi özelleştirme seçeneği ile devam ediyor. Renk ekleyebilir, saydamlık seçeneklerini oynayabilir, görüntü ekleyebilir, karanlık temaya geçebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

Samsung App Drawer

Diyelim ki Samsung’un hala Android Lollipop günlerinde yatay kaydırma menülerini kullanan uygulama çekmecesindeki hayranı değilsiniz. Nova Launcher’ın yardımıyla bu davranışı Google’ın vizyonuna değiştirebilirsin.

Karanlık modu

Son Nova Launcher güncellemesinde, şirket karanlık bir tema çeşitlerini ekledi. Koyu gri veya saf siyah tema seçeneğini kullanabilirsiniz. Uygulama çekmecesini, klasörünü ve yuva arkaplanını karanlık modla değiştirir; bu, AMOLED panelli telefonlarda biraz meyve suyu tasarrufu yapmak için kullanışlıdır.

Nova Dark Theme

Samsung’da, Ayarlar’a gitmeniz ve seçeneği karanlık moda geri döndürmeniz gerekir. Değişiklik Ayarlar menüsüne, Bixby sayfasına, rehbere, mesajlara ve diğer yerleşik Samsung uygulamalarına yansıyacaktır.

Notification Panel

Şirket ayrıca, akşamları karanlık modunu açan ve sabahları beyaz temaya geri döndüren zamanlamayı ayarlamanıza olanak tanır.

Not: You can see the difference between a third-party and an OEM launcher here. The launchers like Nova and Action can only implement a dark theme to the app drawer, folder, launcher settings menu, and quick settings drawer. It won’t and can’t change the details in phone’s Settings menu, notification panel, built-in apps or lock screen.

Besleme Menüsü

Samsung, Samsung’un varsayılan Google Asistan başlatıcısını kendi Bixby Home ile değiştirdi. Şirket, amiral gemisi üzerinde, menüye hızlıca erişmeyi sağlayan özel bir donanım düğmesi bile sunuyor.

Sola kaydırın ve kullanıcı arabirimi sizi kullanımınıza göre kişiselleştirilmiş ana menü ile karşılar. Tarih, saat, hava durumu, takvim etkinlikleri, haberler, yerleşik uygulamaların yanı sıra üçüncü taraf uygulamaların widget’larını görüntüler ve Bixby Home’dan Twitter Trendleri gibi rutinlere ve seçeneklere erişir.

Bixby Home

Google Feed’den daha çok beğendim. Benim için Google Feed’ten daha kişisel ve uygun olduğunu hissettim. Tek sorunum, menüye sola kaydırırken meydana gelen hafif bir gecikme. Zaman zaman zahmetli olabilecek besleme menüsünü yenilemek biraz zaman alabilir.

Nova, Google Asistan entegrasyonunu hayata geçirdi. İşlevselliği kullanmak için Nova Google Companion uygulamasını APKMirror’dan yüklemeniz gerekir. Uygulamayı yüklediğinizde, kullanıcı arayüzünde Google Feed sayfasını etkinleştirir.

Ekstra Hediyeler

Nova’nın özelleştirmenin tartışmasız kralı olmasının bir nedeni var. Şirket akıllı telefonunuzu tam olarak istediğiniz gibi görünmesini ve hissetmesini sağlamak için her küçük numarayı ekledi.

Nova GesturesNova Animation Speed

Nova, klasör seçeneklerini keşfetme, yerleşik hareketlerle uğraşma ve hatta ayarlar menüsünden uygulama açma / kapama animasyonlarıyla oynamayı yapma gibi birçok ekstra özellikte dokunur.

Samsung, ikonları, duvar kağıtlarını ve UI’nın diğer özelliklerini değiştiren özel Theme store’u ekledi. Diğer işlevler arasında dahili ekran kaydedici, Oyun modu, gezinme hareketleriyle oynatma ve daha fazlası bulunur. Bir kullanıcı arayüzü, kullanıcı arayüzünün temel özelliklerinin erişilebilirliğine özel önem vermiştir.

Samsung Theme StoreAdvanced Features

Ayarlar, Mesajlar, Telefon, Rehber, Galeri ve diğer uygulamalar alt kısımdaki ana seçeneklerle geliyor. Ve iyi haber şu ki, bunların hepsi de üçüncü taraf başlatıcısı için geçerli. Yani, Nova’yı kullanmayı tercih ederseniz, Samsung’un dahili eklentilerinin de tadını çıkarabilirsiniz.

Hala karıştı mı?

Samsung One UI, şirketin eski TouchWiz günlerinden bu yana büyük bir adım attı. Hafif, düşünceli bir uygulama yürütüyor, Google’ın vizyonuyla eşleşiyor ve işe yaramaz hileler Ayarlar menüsünde kazınıyor veya gömülüyor. Ancak daha sonra, kişiselleştirme seçenekleri Nova Launcher ile karşılaştırıldığında sınırlıdır. Bu nedenle, başlatıcının gerçekten ekstra eklentilerini istiyorsanız, o zaman Nova ile devam edin.

Sıradaki: Yıllar boyunca, OnePlus da Oxygen OS ile oyununu hızlandırdı. OnePlus Launcher’ı Nova’ya karşı çektiğimizde ne olur? Öğrenmek için aşağıdaki yazıyı okuyun.