Samsung telefonunuzdaki TouchWiz nasıl kaldırılır?

Android açık kaynaklı bir sistemdir. Bu, üçüncü taraf üreticilerin ne isterlerse yapabileceklerini çok fazla yapabilir. Buna örnek olarak, Samsung’un kişiselleştirilmiş UI katmanı olan One UI (eskiden Samsung Experience ve bundan önce TouchWiz), bu genellikle ısınan tartışmaların konusunu bulur – herkes hayran değildir. Kullanıcı arayüzünü telefonunuzdan kaldırmak istiyorsanız, ortalama bir kullanıcı veya bir Android uzmanı olmanıza yardımcı olmak için size yardımcı olacak birkaç farklı çözümümüz var.

  Galaxy A7 (2018) hands-on: Samsung, biraz daha cesur ol! Samsung Experience: genç ve yaşlı cihazlar için ipuçları ve püf noktaları

Atlamak:

  TouchWiz / Greace UX / Samsung Deneyimi nedir? Samsung uygulamaları root olmadan nasıl devre dışı bırakılır Yeni bir başlatıcıyla Samsung UI’nin görünümünü değiştirin Touchwiz / Samsung Experience’ı özel bir ROM ile değiştirin

TouchWiz / Grace UX / Samsung Experience Nedir?

Tüm Samsung akıllı telefonlar Samsung’un benzersiz arayüzü, TouchWiz veya Samsung Experience ile birlikte gelir. Çağrılan Galaxy Note 7 ile başlayarak, birçok isim değişikliği yapılmış olmasına rağmen Grace UX adlı yeni bir arayüz tasarımı tanıtıldı. Koreli üreticinin Android Nougat’a yaptığı cihaz güncellemesiyle, bu yeni tasarım genişletildi. Arayüz yol boyunca biraz değişti, Galaxy S8 gibi yeni cihazlarda görebildiklerimiz bu. Öte yandan, Galaxy S9 ve Galaxy Note 9 yakında Samsung’un kullanıcı arayüzünün en yeni sürümü olan One UI ile donatılacak.

Ancak, herkes bu yeni kullanıcı deneyimini sevmiyor. Samsung akıllı telefonunuz varsa ancak arayüzü hissetmiyorsanız, değiştirerek size yardımcı olabiliriz.

Samsung uygulamalarını devre dışı bırak (root olmayan)

Açıkçası, bu Samsung cihazınızdan TouchWiz / Samsung Deneyimini tamamen silmeyecek, ancak önceden yüklenmiş uygulamaların (bloatware) sürekli istediği ve dahili belleğinizi sürekli tüketen sinir bozucu güncellemelerden kurtulacak. Samsung’un önceden yüklediği bildirimlerden ve uygulamalardan kurtulabiliriz. Kısayol ve widget’tan kurtularak başlayabilirsiniz, ancak uygulamayı gerçekten durdurmak için, Ayarlar> Uygulamalar> Uygulama yöneticisi bölümüne gitmeniz, rahatsız edici uygulamayı aramanız ve seçmeniz gerekir.

Get rid of Touchwiz Setup 1

Uygulama bilgisine girdikten sonra:

  Bildirimleri göster seçeneğinin seçimini kaldırın Önbelleği sil Verileri sil Son olarak, Devre Dışı Bırak üzerine dokunun.

Bu şekilde, uygulama bir tür hazırda bekletme modunda kalır, güncellenmez ve yalnızca birlikte geldiği ilk alanı kaplar. Tekrar açmak istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey tekrar uygulama yöneticisine gitmek ve ‘devre dışı’ altında, kapattığınız tüm uygulamaları göreceksiniz.

Farklı bir başlatıcı kurun, böylece TouchWiz / Samsung Experience’a bakmak zorunda kalmazsınız

Bu, telefonunuzu açmadan yapabileceğiniz en ciddi değişikliktir. Touchwiz’in simgeleri veya yüksek kontrastlı arka planı beğeninize göre değilse, Android deneyiminizi biraz daha çekici hale getirmek için görünüşü her zaman değiştirebilirsiniz. Özelleştirilmiş bir başlatıcı ile, masaüstünün ve simgelerin görünümünü değiştirebilirsiniz. Sadece Google Play Store’a gitmenizi ve mevcut birçok rampadan birini indirmenizi gerektirir. En popüler olanlar Nova, Apex ve Microsoft Launcher’dır. En iyi rampaların bir seçimini burada bulabilirsiniz.

  Androidinizin görünümünü özelleştirmek için en iyi rampalar

Get rid of Touchwiz Setup 2

Google Play Store’a gidin ve en çok hangisini isterseniz yükleyin. İlk kez açtığınızda, hangi başlatıcıyı kullanmak istediğinizi soracaktır. Yeni yüklediğiniz başlatıcıyı seçin ve ‘her zaman’ seçeneğini tıklayın. Herhangi bir nedenden dolayı TouchWiz’e geri dönmek istiyorsanız, bunu Ayarlar> Varsayılan Uygulamalar> Ana ekran’da değiştirebilirsiniz, başlatıcınızı seçin ve ana sayfa düğmesine tıklayın.

  Resmi başlatıcısıyla telefonunuzu bir Pocophone F1’e dönüştürün

Tarafından görüşLuis OrtegaYeni bir telefon aldığımda başlatıcıyı her zaman özelleştiriyorumWhat do you think?50501041 katılımcı

TouchWiz / One UI silmek: root ve AOSP ROM kurmak

Samsung’un kullanıcı arayüzünü cihazınızdan tamamen kaldırmak istiyorsanız, tek seçeneğiniz, cihazında içinde TouchWiz bulunmayan yeni bir ROM ile yanıp sönmektir. Knox sayacı sıfıra ayarlanacağı için bu garantinizi geçersiz kılar. Samsung’unuzu flaş etmek için ihtiyacınız olan ilk şey Odin. Touchwiz’i telefonunuzdan silmek için birkaç şeye ihtiyacınız olacak: ilk önce özel bir kurtarma yükleyin ve ardından yeni ROM’u özel kurtarmadan yükleyin. Bazı ROM’lar varsayılan olarak önceden yüklenmiş olarak gelir, ancak diğerleri için isteğe bağlıdır.

AndroidPIT odin samsung firmware flash

Samsung için en yaygın özel kurtarma TWRP’dir. Yüklemek için, telefon modelinize uygun tam dosyaya ihtiyacınız olacak. Resmi sayfasından indirebilirsiniz: TWRP destekli cihazlar. Kurtarma işlemini Odin ile yüklemek için, .tar uzantılı dosyaya ihtiyacınız olacaktır.

  Android’inizi nasıl çalıştırırsınız: eksiksiz rehber

Özel kurtarma hazır olduğunda, TouchWiz olmadan bir ROM aramaya başlayabilirsiniz. XDA forumunda, deneyebileceğiniz saf Android (AOSP) tabanlı bir sürü ROMS bulacaksınız. Dikkat edilmesi gereken en önemli şey ne sıklıkta güncelleme yaptığı ve kullanıcı yorumlarıdır. Nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, Lineage OS iyi bir yer olabilir. TouchWiz / One UI hoşunuza gitti mi? Değilse, kullanıcı arayüzünü daha kolay bir hale getirmek için ne gibi değişiklikler yaptınız? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin!