Samsung'un cihaz bakım özelliği: kullanışlı mıdır?

Doğrudan Galaxy S7 kullanım kılavuzundan gelir: "cihaz bakımı, cihazınızın pil, depolama alanı, RAM ve güvenlik sisteminin durumunun genel bir görünümünü sağlar.Ayrıca parmağınızla dokunarak cihazınızı otomatik olarak optimize edebilirsiniz." Ancak Android Nougat'a bir güncelleme kapsamında eklenen bu özellik gerçekten işe yarar mı?

  • Android Nuga, Samsung Galaxy S7 Edge'deki kullanıcı deneyimini değiştirecek
  • İkinci izlenim: Galaxy S7 Edge Android Nuga çalıştırıyor

Galaxy S7 Edge'de ve daha önce Galaxy S7'de ilk olarak Android 7.0 Nougat'ı yüklediğim andan itibaren "Cihaz Bakımı" özelliğini kullanıyorum. Hatırlamayan kullanıcılar için Samsung, "Akıllı Yönetici" adlı bir uygulama ile Galaxy S6'da benzer bir şey denedi. Aslında, biz bu özelliği oldukça eleştirdik:

  • Galaxy S6 sahipleri: Burada asla kullanmamalı bir özellik var

Galaxy S7'nin piyasaya sürülmesi ile Güney Koreli üretici, bu özelliği gerçek sisteme dahil etti ve Galaxy Not 7'deki Experience UX arayüzünde optimize etti. Artık Nougat'ın güncellemesiyle Galaxy S7, benzer bir özelliği tümleşik olarak taşıyor. TouchWiz içine. Birkaç dezavantaja rağmen, genel görüş "Aygıt Bakımı" nın günlük kullanıcılar için hoş bir ek olması olduğunu itiraf etmeliyim. Tek sorun, onu satın aldığınız andan itibaren bir premium cihazda kullanmanız gerektiğidir.

Cihaz Bakımı ile ne yapabilirsiniz?

Ayarlarda bulunan optimizasyon özelliğini kullanarak hızlı optimizasyon seçeneğini tıklayın. Bu, Galaxy S7'nizin performansını aşağıdaki adımlarla iyileştirmenizi sağlayacaktır:

  • Biraz bellek temizleme
  • Gereksiz dosyaları silme ve arka planda çalışan uygulamaları kapatma
  • Alışılmadık pil kullanımını yönetme
  • Kötü amaçlı yazılım taranıyor

You don’t always need 100%. / © AndroidPIT

Ardından, özellikte yer alan her araç için özel eylemlerimiz var.

pil

Cihazın kalan pil gücünü ve kullanım süresini kontrol edin. Pil ömrünüz azaldıkça, enerji tasarruf özelliklerini etkinleştirerek sistem enerji tasarrufu yapacaktır. Bu, ancak uygulama bildirimlerini alamamak gibi cihazınızın kullanımını sınırlar.

Bunu yapmak için arka plan uygulamaları izlenecek, böylece tüm pilinizi tüketmeyecekler.

Device Maintenance: Battery. / © AndroidPIT

Ayrıca, cihazınızı daha hızlı şarj olacak şekilde ayarlamak ve durum çubuğunda pil yüzdesini göstermek için bu özelliği kullanabilirsiniz. Her iki özellik de varsayılan olarak etkinleştirilmelidir, ancak "Gelişmiş Ayarlar" a (ekranın üst kısmındaki üç nokta "Pil") giderek emin olmak zarar vermez.

Device Maintenance: Advanced Battery Settings. / © AndroidPIT

Performans modu

Adın belirttiği gibi, bu seçenek kullanıcının performansına göre cihazın performansını değiştirir. Bu nedenle, cihazınızı oyun oynamak veya müzik dinlemek için kullanıyor olun, cihazınız buna göre her bir işlem için daha iyi performans, enerji tasarrufu veya enerji sunabilir. Bu özelliğin amacı, her belirli eylem için performansı artırmaktır.

Device Maintenance: Performance Mode. / © AndroidPIT

Depolama

Burada hem kullanılan bellek hem de kullanılabilir belleğin durumunu kontrol etmek mümkündür. Hepimizin bildiği gibi, depolama kapasitesi ve aslında mevcut olan şeyler hiçbir zaman aynı değildir çünkü stok uygulamaları ve sistem kendisi dahili depolama alanı almaktadır.

Device Maintenance: Storage. / © AndroidPIT

"Depolama" seçeneği ile, cihazınızın önbellekleri ve farklı sitelerde, uygulamalarda ve oyunlarda açılan reklamlar gibi kalan dosyaları silerek alanı boşaltabilirsiniz. Bu seçenekle, SD kartınızdaki depolama alanına erişebilirsiniz. Bu özellik Clean Master'ın geliştiricileri Cheeta Mobile ile birlikte geliştirildi.

Veri deposu

Bu özelliğin amacı, kullandığınız RAM miktarını azaltarak cihazınızı hızlandırmaktır. Bunu, RAM'i korumak için hangi uygulamaları durdurmak istediğinizi seçmenize izin vererek yapar.

Device Maintenance: RAM management. / © AndroidPIT

Koruma

Cihazın güvenlik durumunu kontrol edin. Bu özellik, cihazınızda kötü amaçlı yazılım olup olmadığını tarar. Intel Güvenlik ile birlikte yürütülür.

Device Maintenance: Protection. / © AndroidPIT

Cihaz Bakımını Kullanmanın Artıları

Mevcut hizmetin gelmesinden önce Samsung, bu türden cihaz performans optimizasyon aracı ile oldukça fazla deney yaptı. Birçok güncellemeden sonra nihayet bugünün özelliklerine ulaştık ve açıkçası, akıllı telefonlarındaki RAM'in gerçekten ne anlama geldiğini bilmeyenler için bile, günlük kullanıcıların kullanımı daha kolaydır. Günümüzde bunların, Samsung müşterilerinin veya diğer akıllı telefon üreticilerinin çoğunu bu konuda telafi ettiğine inanıyoruz.

Patronlarımdan bir gün bana, bilgisayarımdaki tüm özellikleri kullanan hafıza yüzdesi sordu. Dürüst olmak gerekirse ve bugüne kadar hala muhtemelen yarısından biraz fazla. Buradaki asıl dikkatli nokta, Mac'i kullanmamın, burada her şeyin maksimuma getirilmesi ve böylece çok fazla düşünmem gerekmesidir.

Bu nedenle, bu özellikle ilgili en iyi şey, cihazınızın performansı ve güvenliği ile ilgili tüm önemli bilgileri bir araya getirmesidir. Bu özellik sayesinde, örneğin, bir kullanıcı ilk olarak Knox'u cihaz ayarlarında etkinleştirmezse, bu menü aracılığıyla bunu yapması için yönlendirilirler. Aslında, sistem hakkında sağlanan tüm detayları okumak için çok tembel değilseniz, Galaxy S7'nizin gerçek potansiyeli hakkında biraz bilgi sahibi olabilirsiniz.

Son olarak, bu hizmet sisteme girdiğinde, akıllı telefonlarının tümünün potansiyelini kullanmak isteyen kullanıcılar "Aygıt Bakımı" ndaki özellikleri iyileştirebilir ve sistemlerini her temizlemek için üçüncü taraf uygulamaları indirmeye ihtiyaç duyulmaz. şimdi ve sonra. Bunun için bir stok hizmeti var.

  • Android cihazınızı nasıl temizleyebilirim: önbellek, geçmiş, dosyalar ve daha fazlası

Cihaz Bakımını Kullanmanın Eksileri

Öte yandan, "Aygıt Bakımı" na kolay erişim, bazı kullanıcıları, performans düzeylerinin her zaman% 100'de olması gerektiğine inanabilir. Arka planda RAM'i kullanması gereken uygulamalar olduğunu dikkate almak zorunda olduğunuzdan bu doğru değil. Sadece onları kapatmak kısa görüş ve uzun vadede performans problemlerine neden olabilir.

  • Uygulamaların Android'de arka planda çalışmasını durdurma

Birçok akıllı telefon temizleme uygulaması, cihazınızın hafızasını ve performansını artırmayı taahhüt eder. Bu gerçekleşir, ancak birçok kez cihazın önbelleğini temizleme pahasına olur. Önbellek, temelde verinin ve sık kullanılan işlemlerin ileride daha hızlı erişim için kaydedildiği bir saklama alanıdır. Bu, akıllı telefonunuzun donanımının hem zaman hem de gereksiz kullanımından kazandırır.

Bu nedenle, telefonunuz biraz yavaş veya hafızasında her zaman bir temizlik hizmeti kullanmak kısa vadede en iyi seçenek gibi görünebilir ancak bu gelecekte büyük sorunlara neden olabilir.

Buna ek olarak, neredeyse bir yıl önce piyasaya çıkan Galaxy S7 gibi yeni Samsung cihazları, TouchWiz'i sorunsuz bir şekilde kullanabilen en gelişmiş donanımı barındırıyor. Günlük kullanımdaki kullanıcılar, kullanımın ilk altı ayında performans hakkında endişelenmemelidir.

Son düşünceler

"Akıllı Yönetici" den "Aygıt Bakımı" ya geçmenin iyi bir gelişme olduğunu söyleyebilirsiniz. Genellikle, üst seviye akıllı telefonlarda görev katillerinden çok hoşlanmıyorum. Ancak şunu söylemeliyim ki, akıllıca kullanılıyorsa, bataryayı sistem ayarlarıyla cihaz güvenlik mekanizmaları yoluyla optimize etme arasındaki bağlantıyı Samsung'un azalttığı şekilde, akıllı telefonunuzun performansını optimize edebilir ve onunla ilgili kendi bilgilerinizi geliştirebilir.

Nougat güncellemesini aldıktan sonra bu sistem özelliği sayesinde Galaxy S7'mizi kaç kez optimize ettiğimi sorarsanız, en az üç kez söylerim. Bunu çoğunlukla denemek için yaptım ve büyük fark görmedim. Bununla birlikte, bana altı ayda bir, belki de bir yıl tekrar sorarsanız, cevap kesinlikle farklı olacaktır.

Önerim, cihazınızın organik performansını optimize etmekten çok daha fazla bir bakış sağlamak için bu sistem özelliğini kullanmaktır.

Galaxy S7 veya S7 Edge için en yeni Nougat güncellemesini aldığınızdan beri Cihaz Bakımı'nı kullandınız mı? Cihazınızın performansını artırmanın aracı olduğuna inanıyor musunuz? Aşağıdaki yorumları bize bildirin.