Şarj edilmeyen bir Asus Zenfone Max Plus (M1) akıllı telefon nasıl düzeltilir? [Sorun giderme kılavuzu]

Mobil cihazlardaki şarj sorunları genellikle zayıf bir pile bağlıdır. Ancak bu, Asus Zenfone Max Plus (M1) ile şarj edilmiyor, ancak yeni bir cihaz olduğu göz önüne alındığında durum böyle değil. Kesinlikle mağazalarda kullanıma sunulmadan önce bir dizi kalite testinden geçecektir. Bunu söyledikten sonra, yavaş şarj olması veya hiç şarj olmaması durumunda cihazınızda şarj sorunlarının oluşmasına neden olabilecek diğer faktörlere bakmayı düşünebilirsiniz. Diğer yaygın suçlular arasında hatalı uygulamalar, kötü güncellemeler, hatalı şarj cihazı, hasarlı şarj portları veya elektrik prizleri ve telefondaki fiziksel veya sıvı hasar bulunur. Son faktör, özellikle telefonunuzu düşürdüyseniz veya sorunun başlangıcından önce ıslattıysanız temel neden olabilir. Daha sonra olmasa da sıvı hasar belirtileri daha sonra ortaya çıkabilir, bu yüzden daha iyi düşünün.

Bu arada, yazılımla ilgili şarj sorunları, sonunda bazı geçici çözümler gerçekleştirilerek çözülebilir. Bu nedenle, dışarı çıkmadan ve bir servis merkezine seyahat etmeden önce, bir şeyler de deneyebilir ve sorunu evde çözmeye çalışabilirsiniz. Gerekirse, bu gönderideki sonraki şarj ipuçlarına ve geçici çözümlere başvurabilirsiniz. Sadece aşağı kaydırın ve okuyun.

Devam etmeden önce, telefonunuzla ilgili bir soruna çözüm arıyorsanız, cihazınızı destekleyip desteklemediğimizi görmek için sorun giderme sayfalarımıza göz atmayı deneyin. Telefonunuz desteklenen cihazlar listemizdeyse, sorun giderme sayfasına gidin ve benzer sorunları arayın. Çözümlerimizi ve geçici çözümlerimizi kullanmaktan çekinmeyin. Endişelenme ücretsiz. Ancak yine de yardımımıza ihtiyacınız varsa, Android sorunları anketimizi doldurun ve bizimle iletişime geçmek için gönder’i tıklayın.

Doğru şarj prosedürüne uyun

Akıllı telefon üreticileri genellikle cihazın kendisinde herhangi bir hasara neden olmasını önlemek için güvenlik nedeniyle uygun şarj yöntemiyle ilgili önerilerde bulunur. Ve bunlar şu şekildedir:

    Yalnızca orijinal (OEM) şarj cihazını kullanın. Orijinal şarj cihazı, telefonunuzu belirli bir süre içinde şarj etmek için gereken doğru gücü üretmek üzere tasarlanmıştır. Bu nedenle, diğer şarj cihazlarını veya üçüncü taraf aksesuarlarını kullanmak önerilmez, çünkü güç çıkış seviyesinin telefonunuzla uyumlu olmaması ihtimali vardır. Olası sonuç olarak, cihazınız şarj edilebilir, ancak orijinal şarj cihazıyla şarj etmekle karşılaştırıldığında çok yavaş veya en kötüsü, hiç şarj olmayabilir. Elektrik prizlerinden veya duvar prizlerinden şarj edin. Telefonunuzu bir bilgisayar bağlantı noktasına veya diğer USB / şarj bağlantı noktalarına takabilmenize rağmen, güç çıkışı güç kaynağı veya duvar prizleriyle aynı olmayabilir. Yolun ortasında değilseniz ve sahip olduğunuz tek şey bir güç bankası veya bir dizüstü bilgisayar değilse, telefonunuzu sahip olduğunuz herhangi bir güç kaynağından şarj edebilirsiniz. Ancak şarj süresi duvar prizlerine göre daha uzun olabilir.

Tüm bu uygun şarj önerilerine uyduysanız ancak yine de cihazınızın istendiği gibi şarj edilmesini sağlayamadıysanız, telefonunuzda şarj edilmesini engelleyebilecek yazılım hatalarına geçin ve sorun giderin.

Asus Zenfone Max Plus (M1) cihazınızdaki şarj sorunlarına yönelik potansiyel çözümler

Aşağıda, altta yatan nedeni belirlemenize ve cihazınız için nihai şarj düzeltmesini almanıza yardımcı olacak genel çözümler ve yöntemler bulunmaktadır.

Herhangi bir hasar belirtisi olup olmadığını kontrol edin.

Şarj sisteminin cihazınızda çalışması için şarj portu, USB kablosu ve AC adaptörünün çalışır durumda olması gerekir. Şarj sistemi, telefonunuzun şarjı bittiği andan tam olarak şarj olduğu zamana kadar şarj işlemlerini gerçekleştirmek üzere atanan gizli programlardan / uygulamalardan biridir. Şarj bileşenlerinden herhangi biri çalışmıyorsa, bu da şarj sisteminin amacına hizmet etmesini durdurur. Kısacası, bu da çalışmaz.

Şarj cihazınızın hangilerinin çalışmadığını belirlemek için şarj portları, USB kabloları veya şarj cihazları arasında geçiş yapmayı deneyebilirsiniz.

Alternatif olarak, Asus Zenfone Max Plus M1’iniz için yeni bir şarj cihazı deneyebilirsiniz. Ancak bu, tedarik için bazı paraların harcanması anlamına gelebilir. Ama buna değebilir.

Şarj cihazına bağlıyken telefonunuzu yeniden başlamaya zorlayın.

Bu yöntem, şarj sisteminin işini engellemesine neden olabilecek bazı yazılım hataları veya sistem hataları nedeniyle telefonunuzun şarj edememesi durumunda yardımcı olabilir. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

    Telefonunuzu bir güç kaynağına takın. Takıldığında, Sesi Açma ve Güç tuşlarını yaklaşık 30 saniye basılı tutun. Telefonunuzun titreştiğini duyar veya duyarsanız. Bu noktada Güç tuşunu ve Ses Açma tuşunu bırakabilir ve ardından telefonunuzu yaklaşık 30 dakika boyunca şarj cihazına bağlı bırakabilirsiniz.

Geçen süre geçtikten sonra şarj edip edemediğini kontrol edin. Değilse, muhtemelen en fazla 1 ila 2 saat şarj etmek için biraz daha zaman verin.

Telefonunuz tekrar şarj edilebiliyorsa ne yapmalı?

Cihazınızın tekrar şarj edilmesini sağlayabiliyorsanız, son zamanlarda yüklediğiniz şüpheli uygulamaları, özellikle telefonun gücü bitmeden önce eklediğiniz uygulamaları kaldırmayı deneyin. İndirilen belirli bir uygulamanın hatalı olması ve büyük pil boşalmasına neden olması mümkündür. Bu, cihazınızın tekrar güç kazanmak için zor zaman geçirmesinin ana nedeni olabilir. Uygulamaları güvenli modda teşhis edebilir veya hemen Uygulama Yöneticisi’ne gidebilir ve şüpheli uygulamaları oradan kaldırabilirsiniz. Ayrıca, cihazınızın Pil Kullanımı menüsüne giderek hangi uygulamalarınızın çok fazla güç tükettiğini belirlemenize yardımcı olur.

Telefonunuzdaki kötü uygulamaları kaldırmanın yanı sıra, özellikle sorun cihazınıza yeni yazılım güncellemeleri yüklendikten sonra başladıysa, donanımdan sıfırlamaya başvurabilirsiniz. Yeni güncellemelerin mevcut ayarlarınızı geçersiz kılması veya daha da kötüsü, cihazınızdaki şarj sistemini bozmanız mümkündür. Kişisel ayarlar ve bilgiler ve / veya herhangi bir yazılım hatası dahil tüm veriler işlem sırasında silinir ve böylece telefonunuza yeni ve hatasız bir başlangıç sağlar. Mümkünse, ayarlar menüsünden bir donanım sıfırlaması gerçekleştirebilir ve gerçekleştirebilirsiniz. İşte böyle yapılır:

    Donanımdan sıfırlama veya fabrika ayarlarına sıfırlama işlemine başlamak için önemli bilgilerinizi yedekleyin ve ardından Ayarlar-> Yedekle ve sıfırla-> Fabrika verilerine sıfırla-> Telefonu Sıfırla’ya gidin. Onaylamak ve tam sistem sıfırlamasına devam etmek için Her şeyi temizle seçeneğini belirleyin.

Telefonunuz kullanıma hazır olana kadar otomatik olarak yeniden başlatılır.

Daha fazla yardım isteyin

Sonunda başka hiçbir şey işe yaramıyorsa, problem yükseltme işlemini son seçeneğin olarak düşün. Asus Zenfone Max Plus (M1) cihazınız sorunu gidermek için olası tüm yolları tükettikten sonra hala şarj olmuyorsa, daha fazla yardım ve öneriler için operatörünüze veya Asus Destek ekibine ulaşmayı seçebilirsiniz. Yedek pil veya şarj ekipmanı gibi garantilerden de yararlanıp yararlanamayacağınıza bakın. Aksi takdirde, teknik servis veya onarım için ekstra ödeme yapmanız gerekecektir.

Bizimle iletişime geçin

Sorunlarınıza, sorularınıza ve önerilerinize her zaman açığız, bu yüzden bu formu doldurarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Bu, sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir ve bunun için bir kuruş talep etmeyeceğiz. Ancak, her gün yüzlerce e-posta aldığımızı ve bunların her birine yanıt vermemizin mümkün olmadığını lütfen unutmayın. Ancak, aldığımız her mesajı okuduğumuzdan emin olabilirsiniz. Yardım ettiğimiz kişiler için lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak veya sadece Facebook ve Google+ sayfamızı beğenerek veya bizi Twitter’da takip ederek kelimeyi yayın.