Şarj edilmeyen Google Nexus 5’inizi düzeltme [Sorun Giderme Kılavuzu]

#Google Nexus 5 (# Nexus5) ile ilgili ödeme sorunları, bu harika teknolojiye sahip okuyucularımızdan aldığımız en yaygın sorunlar arasındadır. Elektronik cihazlar ve akıllı telefonlar için güç çok önemli olduğu için, güçle ilgili sorunlara ilişkin sorulara hızlı bir şekilde yanıt vermek zorundayız, çünkü ne şarj ne de açık bir akıllı telefon temelde işe yaramaz.

Bu nedenle, bu yazıda, bir nedenden dolayı ücretlendirilmeyecek Google Nexus 5’inizde nasıl sorun gidereceğiniz konusunda size rehberlik edeceğim. Yapmanız gereken prosedürler olacak ve bir sonuca varmak veya cihazınızla ilgili gerçek sorunun ne olduğunu belirlemek için tümdengelimli bir sorun giderme yöntemi kullanacağız. Sorunu öğrendikten sonra, sorunun donanımla ilgili olmadığı sürece sorunu çözebilecek bir yöntem bulmak daha kolay olurdu.

Bu sorunun neden zaman zaman meydana geldiğini anlamak için okumaya devam edin ve Nexus 5’inizde nasıl sorun gidereceğinizi öğrenin. Bununla birlikte, başka endişeleriniz varsa, bu telefonla ilgili birçok sorunu ele aldığımız için sorun giderme sayfamızı ziyaret ettiğinizden emin olun. desteklemeye başladı. Sizinkine benzer sorunları bulun ve önerdiğimiz çözümleri ve / veya sorun giderme kılavuzlarını kullanın. Çalışmazlarsa veya daha fazla yardıma ihtiyacınız varsa, Android sorunları anketimizi doldurmaktan çekinmeyin. Size daha doğru çözümler sunabilmemiz için bize sorununuz hakkında ayrıntılı bilgi verdiğinizden emin olun.

Şarj edilmeyen Google Nexus ile ilgili sorun giderme

Okuyucularımızdan aldığımız her sorunu düzeltmek istesek de, özellikle donanımla ilgili olanları kavradığımızın ötesinde sorunlar var. Bunun nedeni, ortalama kullanıcılar tarafından yapıldığında telefona zarar verebilecek yöntemler veya garantiyi geçersiz kılabilecek prosedürler önerilmemesidir. Şimdi bunu söyledim, Nexus 5’inizdeki sorunu denemek ve düzeltmek için yapmanız gerekenler:

Adım 1: Sadece donmuş bir cihaz olma olasılığını ortadan kaldırın

Telefonunuz donarsa, telefonunuzla yaptığınız her şeye yanıt vermeyebilir. Daha sık olarak, bunun gibi donmalar, cihazın yanıt vermemesine neden olabilecek bir sistem çökmesinden kaynaklanır. Telefonunuzdaki sorunun% 100 olduğundan emin olmasak da, önce bu olasılığı göz ardı etmemiz gerekiyor.

Nexus 5’in çıkarılabilir pili olmadığı için, pil çekme prosedürünü yapamadık, ancak bu, telefonunuzu yumuşak bir şekilde sıfırlayamayacağımız anlamına gelmez. Bunu yapmak için, Güç tuşunu 30 saniye basılı tutmanız yeterlidir. Telefonda yeterli pil kaldığı ve bu sorunun bir sistem çökmesinden kaynaklanması durumunda Nexus’unuzun normal olarak yeniden başlatılması gerekir ve bundan sonra yanıt verip vermediğini görmek için tekrar şarj etmeyi deneyebilirsiniz.

2. Adım: Telefonunuzu bir bilgisayara bağlayın ve yanıt verip vermediğine bakın

Orijinal şarj cihazına bağladığınızda telefonunuzun şarj olmadığını anlıyorum. Sorun, şarj cihazının kendisinde veya kullandığınız kabloda olabilir. Bir bilgisayara bağlayarak, sorunun bu aksesuarlarla ilgili olup olmadığını hemen anlayabilirsiniz. Örneğin, telefon bir bilgisayara bağlıyken şarj edilirse, bazı sorunları olan bir şarj cihazı olmalıdır. Bu durumda, şarj cihazınızdaki bağlantı noktasını engelleyen veya aşınan bir şey olup olmadığını görmeye çalışın. Bir çeşit döküntü veya tüy bulabilirseniz, temizlemeyi deneyin veya basınçlı hava verin. Ayrıca pimlerden birinin bükülüp bükülmediğini bulmaya çalışın ve mümkünse bir cımbızla düzeltin.

Öte yandan, telefon bilgisayarınız tarafından algılanmazsa, şarj olup olmadığını hemen görmeye çalışın, aksi takdirde kablo sorunu olabilir. Bunun çözülüp çözülmediğini görmek için farklı bir tane kullanmayı deneyin.

Bu sorunun şarj cihazı veya kablodan kaynaklandığını doğruladıktan sonra, yapılacak en iyi şey yeni bir şarj cihazı kiti satın almaktır.

3. Adım: Nexus 5’inizi güvenli modda yeniden başlatmayı deneyin ve şarj edin

Telefonunuzda hala yeterli pil varsa, güvenli modda yeniden başlatmayı deneyin ve bu durumda şarj olup olmayacağına bakın. Sorunun her zaman indirilen uygulamalardan kaynaklanma olasılığı vardır, bu nedenle bu olasılığı da ortadan kaldırmalıyız. Telefonunuzu güvenli modda şu şekilde açabilirsiniz:

    Cihazınızdaki Güç düğmesine basın. İletişim kutusundaki Kapat seçeneğine dokunun ve basılı tutun. Güvenli modu başlatmak için aşağıdaki iletişim kutusunda Tamam’a dokunun.

Bu moddayken, şarj olup olmadığını görmek için telefonu takın. Sorun çözülüyorsa, soruna neden olan uygulamaları bulun ve kaldırın, aksi takdirde sorun gidermeye devam edin.

Uygulamaları Nexus 5’inizden nasıl kaldıracağınız aşağıda açıklanmıştır:

    Herhangi bir Ana ekrandan, Tüm Uygulamalar’a dokunun. Ayarlar’a dokunun. Uygulamalar’a dokunun. Gerekirse, doğrudan İndirilenler ekranına kaydırın. İstediğiniz uygulamaya dokunun.

4. Adım: Önbellek bölümünü silmeyi deneyin ve ardından tekrar şarj edin

Belirgin bir sebep olmadan kendi başına meydana gelen bir sorun için, bozuk önbelleklerden kaynaklanma olasılığı vardır. Bu yüzden, hala yeterince meyve suyunuz varsa, telefonunuzu kurtarma moduna önyüklemenizi ve önbellek bölümünü silmeyi denemenizi öneririm:

    Sesi Kısma düğmesini basılı tutun, ardından telefon açılana kadar Güç düğmesini aynı anda basılı tutun. “Kurtarma modu” nu vurgulamak için Sesi Kısma düğmesine iki kez basın. Kurtarma işlemini başlatmak için Güç düğmesine basın Kırmızı ünlem işaretli bir Android robot görüntülenecektir. Güç düğmesini basılı tutarken Sesi Açma düğmesine basıp bırakın, ardından Güç düğmesini bırakın. “Önbellek bölümünü sil” öğesine gitmek için ses seviyesi düğmelerini kullanın, ardından Seçmek için güç düğmesi. Not: Bu işlemin tamamlanması 10 dakika veya daha fazla sürebilir. Sistemi yeniden başlatmak için Güç düğmesine basın.

5. Adım: Bunun bir fark yaratıp yaratmadığını görmek için telefonu sıfırlamaya çalışın

Yukarıdaki diğer tüm prosedürlerin işe yaramadığını ve dosyalarınızı ve verilerinizi yedeklemek için hala yeterli pil olduğunu varsayarsak, telefonu sıfırlamayı ve bundan sonra şarj olup olmadığını görmenizi öneririm. Bu isteğe bağlı bir yordamdır, ancak telefonu onarıma göndermeden önce yapmanız önerilir:

    Dahili bellekteki verileri yedekleyin Aygıtı kapatın. Sesi kısma düğmesini basılı tutun, ardından telefon açılana kadar Güç düğmesini aynı anda basılı tutun. ‘Kurtarma modu’nu vurgulamak için Sesi kısma düğmesine iki kez basın. Kurtarma modunu başlatmak için Güç düğmesine basın. Kırmızı ünlem işaretli bir Android robot görüntülenecektir. Güç düğmesini basılı tutarken Sesi aç düğmesine basın ve bırakın. ‘Android sistem kurtarma’ menüsü görüntülenecektir. ‘Verileri sil / fabrika ayarlarına sıfırla’ seçeneğine gitmek için ses düğmelerini kullanın, ardından seçmek için Güç düğmesine basın. “Evet – tüm kullanıcı verilerini sil” seçeneğine gidin ve seçmek için Güç düğmesine basın Sıfırlama tamamlandığında, Sistemi şimdi yeniden başlat seçeneğini seçmek için Güç düğmesine basın.

6. Adım: Telefonu kontrol / onarım için gönderin

Eğer her şey başarısız olursa, sorunun giderilmesi için bir teknisyenin yardımına ihtiyacınız vardır çünkü sorun giderme söz konusu olduğunda, üzerimize düşeni yaptınız. Ancak bu noktada, sorunun donanımda olduğunu varsaymak güvenlidir; pil veya içindeki diğer bileşenler olabilir. Telefonu kontrol ettirin, teşhis ettirin, onarın veya hatta değiştirin.

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Sorunlarınıza, sorularınıza ve önerilerinize her zaman açığız, bu yüzden bu formu doldurarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Bu, sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir ve bunun için bir kuruş talep etmeyeceğiz. Ancak, her gün yüzlerce e-posta aldığımızı ve bunların her birine yanıt vermemizin mümkün olmadığını lütfen unutmayın. Ancak, aldığımız her mesajı okuduğumuzdan emin olabilirsiniz. Yardım ettiğimiz kişiler için lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak veya sadece Facebook ve Google+ sayfamızı beğenerek veya bizi Twitter’da takip ederek kelimeyi yayın.