Şarj edilmeyen Huawei Mate 9’u düzeltme [Sorun Giderme Kılavuzu]

    #Huawei Mate 9 (# Mate9) gibi birinci sınıf bir akıllı telefonun neden aniden şarj etmeyi durdurduğunu ve prize takılıyken yanıt vermeyeceğini okuyun ve anlayın. Ayrıca, bu sorun ortaya çıktığında cihazınızda nasıl sorun giderileceğini öğrenin.

Akıllı telefonlarla şarjın ne kadar önemli olduğunu vurgulayamıyorum ve cihazınız kablosuz şarj pedine takıldığında veya yerleştirildiğinde yanıt vermezse, sadece zaman meselesi olduğu için derhal ele alınması gereken gerçekten, gerçekten yanlış var. önce pil biterse ve telefonunuzun pil yetersizliği nedeniyle açılmaması nedeniyle daha fazla sorun giderme işlemi gerçekleştiremezsiniz.

Şarj etmeme sorunları, okuyucularımız tarafından bildirilen en yaygın sorunlar arasındadır ve genellikle pilin yenilenme sürecinin şarj cihazıyla başladığını ve pille bittiğini düşünürken, günümüzde özellikle akıllı telefonlarda her zaman böyle değildir. Bu kısa gönderide, Huawei Mate 9’unuzdaki sorunun artık bir nedenden dolayı ücretlendirilmemesi olduğunu anlamanıza yardımcı olmak için bu sorunu çözeceğim.

Sorun gidermemize geçmeden önce, telefonunuzla ilgili başka sorunlarınız varsa, Galaxy 9 cihazlarında yaptığımız gibi bu telefonu destekleyeceğimiz için Mate 9 sorun giderme sayfamıza düştüğünüzden emin olun. Sorununuzu zaten ele almış olabiliriz, bu nedenle size benzer olan sorunları bulmaya çalışın ve çözümlerimizi veya sorun giderme kılavuzlarımızı kullanmaktan çekinmeyin. Çalışmazlarsa veya daha fazla yardıma ihtiyacınız varsa, Android sorunları anketimizi doldurun ve gönder’i tıklayın.

Şarj edilmeyen Huawei Mate 9 ile ilgili sorun giderme

Bu gönderide kullanacağım sorun giderme yöntemi, teknisyenlerin telefonunuzdaki sorunun ne olduğunu belirlemek için yaptığımız gerçek sorun gidermeye dayanmaktadır. Kısacası, burada sadece pratik sorun giderme prosedürlerini kullanacağız, ancak endişelenmeyin, bunlar da etkilidir. Sorun gidermemiz için yapmanız gerekenler…

1. Adım: Orijinal şarj cihazını ve kabloyu kullandığınızdan emin olun

Başka bir şey yapmadan önce, orijinal şarj cihazı mı yoksa üçüncü taraf mı olduğunu öğrenmek için kullandığınız şarj cihazının etiketini kontrol edin. Üreticilerin normalde bir şarj setini ana üniteyle birlikte paketlemesinin nedeni, bu aksesuarların doğru voltaj ve akım vererek telefonla mükemmel çalıştığı test edilmesidir.

Üçüncü taraf aksesuar üreticileri, bazı cihazların özelliklerine eşit olabilecek şarj cihazları da üretirler, ancak cihazınızla çalışıp çalışmayacaklarından gerçekten emin olamazsınız. Bir şarj sorununu giderirken, orijinal şarj cihazını ve kabloyu kullandığınızdan emin olmak en iyisidir.

2. Adım: Telefonunuzu birkaç kez yeniden başlatın

Orijinal şarj cihazını ve kabloyu kullandığınızı ve telefonunuzun hala şarj olmadığını varsayarsak, henüz daha karmaşık sorun giderme işlemlerine geçmeyelim. Bunun yerine, sorunun küçük bir ürün yazılımı veya donanım aksaklığından kaynaklanma olasılığını ortadan kaldırmak için telefonunuzu birkaç kez yeniden başlatın.

Yeniden başlatmalar genellikle sistemdeki hataları veya zaman zaman oluşan geçici bir donanım sorununu giderir. Telefonunuzu birkaç kez yeniden başlatmayı deneyin ve ardından telefonu şarj edin. Ayrıca kapalıyken şarj etmek de pratik olacaktır. Bundan sonra hala şarj olmazsa, bir sonraki adım sizi biraz meşgul edecektir.

Adım 3: Şarj cihazını, kabloyu ve bağlantı noktalarını fiziksel olarak kontrol edin

Kontrolü gerçekten yapmadan önce, şarj cihazını çalıştığını bildiğiniz farklı bir duvar prizine takmayı deneyin, çünkü buradaki sorun olabilir. Sorun diğer çıkışlarda bile devam ederse, şarj cihazının fiziksel kontrolüne devam edin.

Kabloyu ondan çıkarın ve ardından döküntü, lint, korozyon veya bükülmüş pim olup olmadığını görmek için bağlantı noktasına bakın. Enkaz ve tiftik için, onları bir çift cımbız kullanarak limandan avlayabilir veya mümkünse bir basınçlı hava verebilirsiniz. Korozyon için, alkollü bir Q ucu ile temizleyebilir ve bükülmüş pimler için, bir çift cımbızla düzeltmeyi deneyin.

Kabloyu kontrol ederken, yapmanız gereken tek şey parmağınızı bir uçtan diğer uca doğru topak veya kopukluk hissetmek için geçirmektir. Ayrıca, şarj cihazınızın bağlantı noktasında bulmaya çalıştığımız şeyler için her iki uçtaki konektörleri de kontrol etmeniz gerekir. Ancak, kablonun hala elektrik iletip iletmediğini kontrol etmek için, mümkünse bilgisayarınıza bağlamayı deneyin ve ardından telefonunuza takın. USB seçenekleri ortama veya dosya aktarımına ayarlanmışsa (yalnızca Şarj değil) ve herhangi bir kesinti yoksa, bilgisayarınız bunu algılayabilmelidir.

Şarj cihazının ve kablonun sorun yaşamadığını doğruladıktan sonra, telefonunuzun şarj bağlantı noktasında kir, korozyon ve bükülmüş pim olup olmadığını kontrol edin. Temiz olduğundan emin olmak için basınçlı hava ile patlatın ve eğilmiş pimler durumunda, düzleştirmeye çalışabilirsiniz, ancak onlara zarar vermemek için çok dikkatli olabilirsiniz. En güvenli yol, eğer gerçekten durumdaysa teknolojinin sizin için yapmasına izin vermektir.

4. Adım: Değiştirme talebi

İlk 3 adım herhangi bir olumlu sonuç vermediyse, telefonunuz için zaten yapabileceğiniz çok şey yoktur. Mağazaya geri getirmenin, teknolojiye ne olduğunu açıklamanın ve mümkünse, özellikle sorun belirgin bir neden olmadan başlamışsa tamir ettirmek yerine değiştirilmesini sağlamanın zamanı geldi. Bu bir dahili veya üretim sorunu olabilir ve planınızın veya telefonunuzun tüm ömrü boyunca bununla uğraşmanıza gerek yoktur.

Bununla birlikte, sorun suya batırıldıktan veya sert bir kaldırıma düştükten sonra başladıysa, ücretsiz bir değişim mümkün değildir. Yani, her şey bağlıdır.

Umarım bu basit sorun giderme kılavuzu size yardımcı olabilir.

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Sorunlarınıza, sorularınıza ve önerilerinize her zaman açığız, bu yüzden bu formu doldurarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Bu, sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir ve bunun için bir kuruş talep etmeyeceğiz. Ancak, her gün yüzlerce e-posta aldığımızı ve bunların her birine yanıt vermemizin mümkün olmadığını lütfen unutmayın. Ancak, aldığımız her mesajı okuduğumuzdan emin olabilirsiniz. Yardım ettiğimiz kişiler için lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak veya sadece Facebook ve Google+ sayfamızı beğenerek veya bizi Twitter’da takip ederek kelimeyi yayın.