Şarj edilmeyen Temel Telefonunuz (PH-1) hakkında ne yapmalı [Sorun Giderme Kılavuzu]

Şarj sorunları bir aksaklık kadar küçük olabilir, ancak özellikle sorun donanımda kaynaklanıyorsa da ciddi olabilir. Sorun gidermelerini gerçekten zorlaştıran şey, telefonunuzun artık pil neredeyse boşaldığında veya güç kesintisi nedeniyle zaten kapandığında artık şarj olmadığını bilmenizdir. Bildiğiniz gibi, açılmayan bir telefon hakkında yapabileceğiniz çok şey var.

Bu yazıda, Essential Phone’unuz (PH-1) fişi taktığınızda artık şarj olmuyorsa yapmanız gereken birkaç şeyi anlatacağım. Hala yeni olduğunu anlıyorum ve bunun gibi sorunlarla uğraşmamalısınız ama bunlar hiçbir şey uyarılmadan gerçekleşir. Mağazaya gitmekten ve sırada beklemekten kurtulmak için telefonu bir teknolojiden yardım almadan tamir edip edemeyeceğimizi görmek zorundayız. Eğer bunu yapamıyorsak, onu mağazaya geri getirmelisin ve düzeltmek yerine, bir değiştirme için pazarlık etmenizi öneririm.

Şimdi, burada gerçekten bazı işlemler yapmadan önce, farklı bir soruna bir çözüm arıyorsanız, en sık bildirilen sorunlardan bazılarını zaten ele aldığımız için Temel PH-1 sorun giderme sayfamızı ziyaret etmeyi deneyin. Sizinkine benzer sorunları bulmaya çalışın ve önerdiğimiz çözümleri kullanın. Çalışmazlarsa veya daha fazla yardıma ihtiyacınız varsa, Android sorunları anketimizi doldurun ve bizimle iletişime geçmek için gönder’i tıklayın.

Şarj edilmeyen Temel telefonunuzdaki sorun giderme

Endişelenmeyin, burada önerdiğim adımların hiçbiri telefonunuza zarar veremez. Sadece soruna katkıda bulunabilecek dış faktörler olup olmadığını görmek zorundayız çünkü eğer değilse, sorun donanımda olmalı ve sorunu çözmek için bir teknisyene ihtiyacınız var.

1. Adım: Telefonunuzun şarj bağlantı noktasını kontrol edin

Öncelikle bu sorunun su hasarından kaynaklanmadığından emin olmalısınız. Bu yılki amiral gemilerinin çoğundan farklı olarak, Temel Telefonunuzun suya dayanıklı bir derecesi yoktur, bu nedenle suyun gerçekten içine girmesi ve ayarlarını bozması birkaç saniye sürecektir. Suyun ana giriş noktası şarj portudur, bu nedenle nemli veya su damlacıkları olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Islak görünüyorsa, bir parça kuru doku alın ve limana yerleştirin. Bu, nemli bir bez kullandığınızdan daha hızlı emilir.

Nemli ortamın yanı sıra, konektörler arasında uygun teması önleyebilecek kalıntı, tüy, kir ve korozyon olup olmadığını da kontrol edin. Orada olmayan bir şey varsa, dışarı çıkarmaya çalışın veya şarj portuna üfleyin. Eğer bir basınçlı hava kutunuz varsa, bu daha iyi olurdu, çünkü sadece tek bir patlama limandan çıkan kalıntıları veya kiri gönderecektir. Bükülmüş ve diğerine dokunan bir iğne varsa, telefonunuzun şarj olmamasının nedeni de bu olabilir. Pimlerin kırılgan olmadığını biliyorum, ancak telefonu dükkana getirmenizi ve teknolojinin sadece zarar vermeyeceğinizden veya kırmayacağınızdan emin olmak için düzeltmesine izin vermenizi öneririm.

2. Adım: Şarj cihazını ve USB kablosunu kontrol edin

Telefonunuzun şarj bağlantı noktasını kontrol ettikten sonra orada hiçbir şey göremezsiniz, o zaman şarj cihazını ve USB kablosunu kontrol etmenin zamanı geldi. Şarj cihazı üzerindeki bağlantı noktası telefonunuzla olduğundan çok daha büyük olduğundan, şarj işlemini engelleyebilecek yabancı nesneleri temizlemek veya balık tutmak çok daha kolay olacaktır.

Kablo ile ilgili olarak, her iki ucu su, kir, kir ve korozyon açısından kontrol etmeniz gerekir. Aslında her iki uçtaki konektörleri temizlemek için alkole batırılmış bir diş fırçası kullanabilirsiniz, ancak konektörleri bükmemek veya yerinden oynatmamak için hafifçe fırçalayabilirsiniz.

Şimdi, şarj cihazını ve USB kablosunu zaten kontrol ettiğiniz veya temizlediğiniz varsayılarak, telefonunuzu şarj etme zamanı geldi. Ancak bu sefer şarj cihazınızı çalışan duvar prizine taktığınızdan emin olun. Telefon hala şarj olmuyorsa sonraki adımı deneyin.

3. Adım: Telefonunuzu orijinal kabloyu kullanarak bir bilgisayara bağlayın

Bu, sorunun şarj cihazı, kablo veya telefonla ilgili olup olmadığını hemen söyleyecektir. Telefon şarj olur veya en azından bilgisayara bağladığınızda yanıt verirse, sorunun şarj cihazıyla ilgili olma olasılığı vardır. Telefonun şarj olmasına izin verin, ancak orijinaliyle aynı güç çıkışına sahip yedek bir şarj cihazınız varsa, çalışıp çalışmadığını görmek için kullanmayı deneyin. Varsa, telefonunuz için yeni bir şarj cihazı satın almalısınız.

Ancak, telefon bilgisayara bağlandığında yanıt vermiyorsa, mümkünse farklı bir USB kablosu kullanmayı deneyin. Farklı bir kabloyla çalışıyorsa, sadece orijinal aksesuarları kullandığınızdan emin olmak için yeni bir şarj cihazı satın almanız gerekir.

Son olarak, telefonunuz farklı bir kablo ve şarj cihazıyla bile yanıt vermiyorsa, sorun donanımdır ve bu noktada, mağazaya geri getirip değiştirilmesini sağlamak dışında yapabileceğiniz çok şey yoktur. .

İşte böyle! Sorunun telefonunuzla ilgili olabileceği sonucuna varmak için olasılıkları tek tek dışlarsınız. Yine, düzeltmeyi kabul etmeyin, bunun yerine bir değişim için pazarlık yapın, çünkü sorunun üretimde olması çok olasıdır. Bu tür bir problemle defalarca uğraşmak zorunda değilsiniz. Umarım bu yardımcı olur.

Bizimle iletişime geçin

Sorunlarınıza, sorularınıza ve önerilerinize her zaman açığız, bu yüzden bu formu doldurarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Bu, sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir ve bunun için bir kuruş talep etmeyeceğiz. Ancak, her gün yüzlerce e-posta aldığımızı ve bunların her birine yanıt vermemizin mümkün olmadığını lütfen unutmayın. Ancak, aldığımız her mesajı okuduğumuzdan emin olabilirsiniz. Yardım ettiğimiz kişiler için lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak veya sadece Facebook ve Google+ sayfamızı beğenerek veya bizi Twitter’da takip ederek kelimeyi yayın.