Şarj etmeyen veya şarj edemeyen ancak çok yavaş olan bir Motorola Moto E4 nasıl düzeltilir [Sorun Giderme Kılavuzu]

Bir akıllı telefon aniden şarj olmazsa, şarj sisteminin olağan rutini yerine getirmesini durduran bazı rastgele yazılım hataları yaşıyor olabilir. Mobil cihazlardaki çoğu şarj sorunu aslında yazılım hatalarıyla ilgilidir ve bu, son kullanıcılar tarafından düzeltilebileceği anlamına gelir. Şarj cihazı çalıştığı ve cihaz ıslanmadığı veya düşmediği sürece, her zaman sorunla başa çıkmanın bir yolu vardır. Bu bağlamda, bir Motorola Moto E4 akıllı telefonda şarj sorunlarıyla başa çıkmak için önerilen bazı geçici çözümler yer almaktadır. Moto E4’ünüz aniden şarj olmuyorsa veya çok yavaş şarj oluyorsa ne yapacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

Moto E4’ünüz şarj oluyor ancak çok yavaş çalışıyorsa, büyük olasılıkla bir yazılım sorunuyla uğraşıyorsunuz demektir. Bu durumda, bu geçici çözümlerden herhangi birini deneyebilirsiniz.

İlk geçici çözüm: Tüm arka plan uygulamalarını sonlandırın ve ardından telefonunuzu yeniden başlatın.

Arka plan uygulamaları, özellikle çöktüklerinde veya bozulduklarında ana suçlu olabilir. Arka plan uygulamaları, son açtığınız veya kullandığınız ancak kapatılmadığınız uygulamalardan oluşur. Arka planda çalışmaya devam ederler ve her tetiklendiğinde fırlatılmaya hazırdırlar. Ne yazık ki, bu arka plan uygulamalarından herhangi biri rastgele hatalar verebilir ve sonunda diğer telefon işlevlerini durdurabilir. Cihazınızda şarj sorunlarına neden olan şeyin bu olmadığından emin olmak için Moto E4’ünüzdeki tüm yeni uygulamaları şu adımlarla temizleyin:

  Ana ekrandan Son Uygulamalar simgesine dokunun. Bunu yaptığınızda, son kullanılan veya açılan uygulamaların bir listesi gösterilir. Uygulamayı kaldırmak için bir uygulamayı sola veya sağa kaydırın.

Tüm uygulamalar kapanana kadar aynı işlemi yapın. Tüm arka plan uygulamalarını temizledikten sonra, Moto E4’ünüzü aşağıdaki adımlarla yeniden başlatın / yumuşak sıfırlayın:

  Güç düğmesine birkaç saniye basın, ardından menü görüntülendiğinde bırakın. Kapat’ı seçin ve Tamam’a dokunun. Telefonunuz kapanacaktır. 30 saniye sonra, telefonu tekrar açmak için Güç düğmesine basın.

Alternatif olarak, Moto E4’ünüzü aşağıdaki adımlarla yeniden başlatmaya zorlayabilirsiniz:

  Güç düğmesini yaklaşık 10 ila 20 saniye basılı tutun. Telefon yeniden başlatıldığında ve önyükleme sırasında geçtiğinde düğmeyi serbest bırakın.

Yumuşak sıfırlama veya yeniden başlatma dökümleri önbellek ve geçici verileri düzenleyerek dahili belleği ve işletim sistemini yeniler.

İkinci geçici çözüm: Pil kullanımını kontrol edin ve uygulamaları yönetin.

Aniden çok yavaş şarj olan bir cihazın içinde pili hızla tüketen bir şey olabilir. Bu durumda, gerçekte olan şey, telefonunuzun normal bir hızda şarj olmasıdır, ancak bir şey gücünü hızlı bir şekilde tükettiği için, pilin tamamen şarj olması daha uzun sürdüğü için çok yavaş şarj olduğu görülmüştür. Çoğu durumda, sahte uygulamalar ve hizmetler ana suçlulardır. Moto E4’ünüzde hangi alt sistemin, bileşenin veya uygulamanın en fazla gücü kullandığını aşağıdaki adımlarla görebilirsiniz:

  Uygulamalar simgesine dokunun.Ayarlar’a ve ardından Pil’e dokunun.

Pil kullanımının ayrıntılarını içeren yeni bir ekran görünecektir. Hangi uygulamanın telefonunuzun en fazla güç tüketdiğini kontrol edin ve görün. Bir uygulamanın güç tüketimi ile olağandışı bir şey görürseniz, o uygulamayı yönetmeniz gerekir. Bu uygulamayı geçici olarak devre dışı bırakmanız veya cihazınızdan tamamen kaldırmanız gerekebilir. İkincisini tercih ederseniz, hatalı uygulamayı Moto E4’ünüzden silmek / kaldırmak için şu adımları izleyin:

  Uygulamalar simgesine dokunun. Google Play Store’a dokunun.

Hatalı uygulamaları kaldırmayı bitirdiğinizde cihazınızı yeniden başlatın.

Üçüncü geçici çözüm: Telefon yazılımını en son sürüme güncelleyin.

Güncellemeler bazen mobil cihazlarda pilin bitmesi gibi sorunlara neden olabilir. Ancak başlangıçta mevcut hatalardan ve kötü amaçlı yazılımlardan kurtulmak için yeni özellikler, gelişmiş işlevsellik ve güvenlik yamaları da dahil olmak üzere avantajlar sunmayı amaçlamaktadırlar. Karşılaştığınız şarj sorunu bazı kötü amaçlı yazılım veya yazılım hatalarıyla ilişkilendirilirse, güncellemelerin yüklenmesi büyük olasılıkla çözülür. Bununla birlikte, aşağıdaki adımlarla Moto E4’ünüz için mevcut herhangi bir sistem yazılımı güncellemesini kontrol edin:

  Uygulamalar menü simgesine dokunun. Ayarlar’a dokunun. Sistem’e dokunun. Sistem Güncellemeleri’ne dokunun.

Uygulama güncellemelerini yüklemek, özellikle hatalı uygulamalar suçlanacaksa da yardımcı olabilir. Uygulama güncellemeleri ayrıca uygulamanın hileli hale gelmesine neden olabilecek hataları ve kötü amaçlı yazılımları temizlemek için güvenlik yamaları sunar. Cihazınızı veya uygulamalarınızı kullanılabilir güncellemeleri otomatik olarak yükleyecek şekilde ayarlamadıysanız, uygulamalarınız için bekleyen güncellemeleri manuel olarak kontrol edebilir ve yükleyebilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

  Uygulamalarınızın listesini görüntülemek için Uygulamalar simgesine dokunun. Play Store’a dokunun. Menü’ye dokunun. Uygulamalarım ve oyunlarım üzerine dokunun. ardından Tüm uygulamaları aynı anda güncelle seçeneğine dokunun.Tek uygulamaları güncellemek için uygulama adının yanındaki Güncelle düğmesine dokunun.

Uygulamalarınız için bekleyen güncellemeleri yüklemeyi tamamladıktan sonra, tüm yeni değişikliklerin doğru şekilde uygulandığından emin olmak ve aynı şekilde herhangi bir uygulamanın hileli olmasını önlemek için Moto E4’ünüzü yeniden başlatın / yumuşak sıfırlayın.

Dördüncü çözüm: Android kurtarma modu ile fabrika verilerine sıfırlama (harici sıfırlama).

Telefonunuz yüzde 50’ye kadar şarj edebiliyorsa, şarj sisteminin çalışmasına neden olabilecek önemli sistem hatalarını temizlemek için harici bir sıfırlama gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bu sadece son çare arasında düşünülmelidir, çünkü indirilen uygulamalar, özelleştirmeler, indirilen dosyalar ve kişisel veriler dahil olmak üzere telefondan her şeyi silecektir. Devam etmek isterseniz, tüm önemli dosyalarınızı yedekleyin, ardından Moto E4’ünüzde harici bir sıfırlama yapmak ve fabrika varsayılanlarını geri yüklemek için aşağıdaki adımları izleyin:

  Telefonunuz kapalıyken, telefonunuz açılana kadar Güç düğmesini ve Sesi Kısma düğmesini aynı anda basılı tutun.Daha sonra Kurtarma Modu’na gitmek ve vurgulamak için Sesi Kısma düğmesine basın. Kurtarma modunun yeniden başlamasını onaylamak için Güç düğmesine basın. Kırmızı ünlem işaretli bir Android bot görüntüsü görünecektir. Bu resmi gördüğünüzde, Güç düğmesini basılı tutarken Sesi Aç düğmesine basın.Sonra verileri sil / fabrika ayarlarına sıfırla seçeneğine gitmek ve vurgulamak için Sesi Kısma düğmesine basın. Seçimi onaylamak için Güç düğmesine basın. Evet – tüm kullanıcı verilerini sil seçeneğine gitmek ve vurgulamak için Sesi Kısma düğmesine basın.Ardından seçimi onaylamak için Güç düğmesine basın. Sıfırlama işlemini tamamlamak ve fabrika varsayılan ayarlarını geri yüklemek için cihazınızın yanına gidin.

Ardından, sıfırlama işlemi tamamlandığında telefonunuz yeniden başlatılır. O zamana kadar ilk kurulum işlemine devam edebilirsiniz. Yavaş şarj da dahil olmak üzere yazılımla ilgili tüm sorunlar artık giderilmelidir.

Moto E4’ünüz hiç şarj olmuyorsa, aşağıdaki şarj ipuçlarına bakın:

  Yalnızca orijinal (OEM) şarj cihazı / şarj ekipmanını kullanın. Üçüncü taraf şarj cihazları, telefonunuzun şarj sistemiyle uyumlu olmayabilir ve bu nedenle çalışmaz. Mümkünse, yalnızca cihazınızla birlikte verilen şarj cihazını kullanın. Yedek bir OEM şarj cihazınız varsa, sorunun orijinal şarj cihazında olup olmadığını belirlemek için bunu kullanmayı deneyebilirsiniz. Doğru güç kaynağından şarj edin. Cihazınızın yeterli güç girişi aldığından emin olmak için bir güç kaynağından veya duvar prizinden şarj edin. Diğer şarj portları, cihazınızın daha hızlı şarj olması için doğru miktarda güç sağlayamayabilir. Kullandığınız elektrik prizinin veya kaynağının çalıştığından emin olun. Gerekirse güç kaynakları veya duvar prizleri arasında geçiş yapmayı deneyin. Şarj portunu toz veya iplikten temizleyin. Şarj portunda tıkanmış toz veya lif, şarj cihazından teması engelleyebilir. Sonuç olarak, telefon şarj edemeyebilir veya şarj edip açmayabilir. Şarj portunu kontrol edin ve içine kir veya lif bulaşmadığından emin olun. Üçüncü taraf kasa telefonu aksesuarlarını çıkarın. Üçüncü taraf muhafazası veya koruyucu kılıf, özellikle telefonunuza iyi uymuyorsa, şarj bağlantı noktası ile şarj cihazı arasında temasa da neden olabilir. Nedenin bu olmadığından emin olmak için, cihazınızdaki tüm kılıfları çıkarmaya çalışın ve tekrar şarj edin.

Diğer seçenekler

Başka hiçbir şey çalışmıyorsa ve Motorola Moto E4 cihazınız hala şarj olmuyor veya şarj edilemiyorsa ancak çok yavaş çalışıyorsa, şimdi bir servis merkezine seyahat etmeyi düşünmelisiniz. Batarya gibi telefon bileşenlerinizden herhangi birinde fiziksel veya sıvı hasarı olabilir, bu da düzgün şarj edilmesini önler. Ve herhangi bir donanım hasarı varsa, bunun biraz onarılması gerekir.

Bizimle iletişime geçin

Sorun, soru ve önerilerinize her zaman açığız, bu yüzden bu formu doldurarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Bu, sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir ve bunun için bir kuruş talep etmeyeceğiz. Ancak, her gün yüzlerce e-posta aldığımızı ve bunların her birine yanıt vermemizin mümkün olmadığını lütfen unutmayın. Ancak, aldığımız her mesajı okuduğumuzdan emin olabilirsiniz. Yardım ettiğimiz kişiler için lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak veya sadece Facebook ve Google+ sayfamızı beğenerek veya bizi Twitter’da takip ederek kelimeyi yayın.