Şarj Portunda Çözülmüş Samsung Galaxy Note 8 Nem Tespit Edildi

#Samsung #Galaxy # Note8, Güney Koreli şirketin geçen yılın 4. çeyreğinde piyasaya sürdüğü en son premium Android akıllı telefon modellerinden biridir. Bu cihaz, sadece parmaklarınızla değil, aynı zamanda S Pen adı verilen bir kalemle çalışan büyük bir 6.3 inç Süper AMOLED ekrana sahiptir. Telefon, 6GB RAM ile birlikte bir Snapdragon 835 / Exynos 8895 işlemci kullanıyor ve birden fazla uygulamayı sorunsuz bir şekilde çalıştırabiliyor. Bu sağlam bir performans cihazı olmasına rağmen, bugün ele alacağımız bazı sorunların ortaya çıkabileceği durumlar vardır. Sorun giderme serimizin bu son bölümünde, şarj bağlantı noktası sorunu ve diğer ilgili sorunlarda tespit edilen Galaxy Note 8 nemini ele alacağız.

Samsung Galaxy Note 8 veya bu konuda başka bir Android cihazınız varsa, bu formu kullanarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Cihazınızla ilgili endişeleriniz konusunda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Bu, hiçbir dize eklenmeden sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir. Bununla birlikte, bizimle iletişime geçtiğinizde, doğru bir değerlendirme yapılabilmesi ve doğru çözümün verilebilmesi için olabildiğince ayrıntılı olmaya çalışmanızı istiyoruz.

Bu serinin önceki bölümlerine göz atmak istiyorsanız, bu bağlantıya göz atın.

Bize Facebook ve Google+ sosyal medya hesaplarımızdan da ulaşabilirsiniz.

Not 8 Şarj Portunda Nem Algılandı

Sorun: Merhaba, kontrol USB nem ile ilgili bir sorun yaşıyorum (not 8) ve araştırmadan iki gün sonra hala toplam bir çözüm bulamadım. Pilimin boşalmasına izin verdim ve uyumaya başladığımda taktım, ama şarj etmedi. Bu yüzden son gasp ve çek usb bildirimi pop-up ile güçlendirilmiş. Bu yüzden iyi için kapatıldı. başka bir kablo ya da hiçbir şey denedim. Daha sonra usb bağlantı noktasının korozyon olduğunu gördüm, ancak su ile temasından bu yana en az iki ay. Güç ve ses seviyesini basılı tutarak şarj etmeyi başardım ve sonra bazen Nem sorunlarını gösteren ve bazen hayır gösteren aynı kabloları takın. Fişi kontak temizleyici ile temizledim, mükemmel bir şekilde temizledim. GÜVENLİ MODU denedim. Fabrika ayarlarına sıfırladım. ve hala. Sorun bazen ok ücret ve iyi çalışıyor olmasıdır. Ancak RANDOMLY, nem bildirimini göstermeye başlar veya “SAMSUNG” logosunu veya “LOCK ikonunu” ve ekrana ve nem bildirimini gösteren hızlı bir yeniden başlatma yapar. Uygulamalar hala iyi çalışıyor. Ne olduğunu gerçekten bilmiyorum. Nem bildirimi maviden veya doğru çalışan bir kablodan çıkabilir. Pls u ne olabilir biliyorum. Adımlarının çoğunu takip ettim. teşekkürler, ur zaman ayırdığınız için üzgünüm!

Çözüm: Nem algılandı hatası genellikle telefon sensörü telefonun şarj bağlantı noktasında nem algıladığında ortaya çıkar. Bu hata oluştuğunda, dahili devrenin hasar görmesini önlemenin bir yolu olduğundan telefonu şarj edemezsiniz. Bununla birlikte, şarj portunda bir yazılım hatası veya kir gibi diğer faktörlerin bu hatayı tetikleyebileceği durumlar vardır.

Bu durumda yapmanız gereken ilk şey, telefonun şarj bağlantı noktasının nem içermediğinden emin olmaktır. Bunu yapmak için, bu porttaki nemin varlığını gidermek için mini bir vakum veya saç kurutma makinesi kullanın.

Telefonun kuru olması ve hatanın hala meydana gelmesi durumunda, bunun arızalı bir donanım bileşeninden kaynaklanmış olması ihtimali vardır, muhtemelen sensör düzgün çalışmıyor olabilir. Sorunu çözmeyen telefonda fabrika ayarlarına sıfırlama işlemi gerçekleştirdiğiniz için herhangi bir yazılım hatası olasılığını ekleyebiliriz.

Şu anda yapabileceğiniz en iyi şey, telefonu bir servis merkezine götürmek ve kontrol ettirmek.

Not 8 Açılmıyor

Sorun: Galaxy Note 8 bir hafta boyunca zayıf çalışıyor, bu yüzden önbelleğe alınmış öğeleri temizledim, birkaç uygulamayı sildim ve muhtemelen olmamam gereken bir şey üzerinde zorla durdum. Telefonu kapatıp açmam istendi. Geri gelmeyecekti. Şarj olduğunu göstermez. Hiçbir şey değil. Siyah ekran. Bulabildiğim her türlü sorunu denedim ve hiçbir şey yapmadım. Sonunda kısaca geldi, yeniden başlatma ekranı gibi görünüyordu. ‘Telefonu normal aç’ seçeneğini seçtim ve android adam ekranda belirdi. Öldü gibi düştü ve telefon tekrar çaldı. Ne denediğim önemli değil, geri gelmesini sağlayamıyorum. Lütfen yardım et!

İlgili Sorun: Telefonum aniden kapandı ve tekrar açılmıyor, tüm sorun giderme ipuçlarını denedim, ancak hiçbir şey çalışmıyor. Sadece 4 ay boyunca aldım ve garantisiyle iade etmeyi denedim, ancak Verizon garanti kapsamında kabul etmiyor çünkü cihazda küçük bir çizik var (bu, sorunlarla ilgisi yok).

Çözüm: Bu özel durumda yapmanız gereken ilk şey, telefonun pilinin yeterli şarj olduğundan emin olmaktır. Telefonu şarj etmek için aşağıda listelenen adımları izleyin.

    Telefonun şarj bağlantı noktasını basınçlı hava kullanarak temizleyin. Bağlantı noktasında sıkışmış kir ve kalıntıları çıkardığınızdan emin olun. Duvar şarj cihazı kullanarak telefonu en az 20 dakika şarj edin. Telefonun şarj olmaması durumunda farklı bir şarj kablosu ve duvar şarj cihazı kullanmayı deneyin. Telefonun bilgisayarın USB bağlantı noktasından şarj olup olmadığını da kontrol etmelisiniz. Telefonun microSD kartını çıkarın (takılıysa). Hem güç hem de ses azaltma düğmelerini en az 10 saniye basılı tutarak telefonu açın. Bundan sonra telefonunuz yeniden başlatılmalıdır.

Sorun devam ederse, telefonu kurtarma modunda başlatmayı deneyin, ardından fabrika ayarlarına sıfırlayın. Bunun telefon verilerinizi sileceğini unutmayın.

Yukarıdaki adımlar sorunu çözemezse, telefonu bir servis merkezine getirmeniz ve arızalı bir donanım bileşeninden kaynaklanabileceğinden kontrol ettirmeniz gerekir.

Bizimle etkileşime geçin

Android telefonunuzu kullanırken karşılaştığınız soru, öneri ve sorunlarınızı bize iletmekten çekinmeyin. Bugün piyasada bulunan her Android cihazı destekliyoruz. Ve endişelenmeyin, sorularınız için tek bir kuruş talep etmeyeceğiz. Bu formu kullanarak bize ulaşın. Aldığımız her mesajı hızlı bir şekilde yanıtlamayı garanti edemiyoruz. Size yardımcı olabildiysek, lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak kelimeyi yaymamıza yardımcı olun.