Şarj sırasında Galaxy S8 eksik bağlantı hatası nasıl düzeltilir, sorunu açmaz

Bugünün # GalaxyS8 sorun giderme makalesi güçle ilgili iki sorunu ele alıyor – şarj sırasında eksik bağlantı hatası ve açılmıyor (Güç Yok). İlki (şarj sırasında eksik bağlantı hatası) geçen yıldan bu yana ara sıra gerçekleşmeye başladı, ikincisi ise tüm akıllı telefon türlerinde çok yıllık bir sorun. Bu yazıda, her ikisine de, kullanıcılarla yüzleştiklerinde hangi yollarla gideceklerini aydınlatmaları için hitap ediyoruz. Ana nedenin kötü yazılım olduğu durumlarda, kullanıcılar genellikle bu sorunları sonunda bitirebilirler. Bununla birlikte, daha ciddi donanım nedenleri olan durumlarda, onarım veya değiştirme gerekebilir. Bu yazı ile sürekli büyüyen Android topluluğumuza yardımcı olabileceğimizi umuyoruz.

Kendi #Android sorununuza çözüm arıyorsanız, bu sayfanın alt kısmında verilen bağlantıyı kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sorununuzu açıklarken, lütfen ilgili çözümü kolayca bulabilmemiz için olabildiğince ayrıntılı olun. Mümkünse, nereden başlayacağımız konusunda bize bir fikir vermek için tam hata mesajlarını ekleyin. Bize e-posta göndermeden önce bazı sorun giderme adımlarını denediyseniz, yanıtlarımızdan atlayabilmemiz için bunlardan bahsettiğinizden emin olun.

Sorun 1: Şarj sırasında Galaxy S8 eksik bağlantı hatası nasıl düzeltilir

Telefonumu her şarj etmeye çalıştığımda bağlantı eksik olduğunu söylüyor. Tamamen kapalıyken şarj etmeyi denedim ama inanılmaz derecede yavaş şarj olacak. % 14 ila% 55 gibi 8 saat sürer. Hala orijinal şarj bloğumu ve kabloumu kullanıyorum. Güç kaynağı olarak bir bilgisayar kullanarak şarj etmeyi denedim ama bu da yardımcı olmuyor. Telefonu sadece Haziran 2017’den bu yana yaklaşık 7 ay geçirdim. Ayrıca kablonun ve bağlantı noktasının her iki tarafını da kontrol ettim ve engel olabilecek herhangi bir enkaz veya kir görünmüyor. Her şeyi denemiş gibi hissediyorum. – Maddy

Çözüm: Merhaba Maddy. Geçen yıl başlayarak bu sorun hakkında rapor veren Samsung Galaxy S8 kullanıcılarının uzun bir listesi olduğu göz önüne alındığında, bunun bir telefon yerine aksesuar sorunu olabileceğini düşünmek istiyoruz. Bu sorunu aylardır izliyoruz, ancak şarj sırasında S8 eksik bağlantı hatasını özellikle bildiren ilk sizsiniz. Geçtiğimiz birkaç hafta boyunca aldığımız birçok S8 şarj sorunu, eksik hızlı şarj işleviyle ilgilidir.

Samsung şu anda S8 eksik bağlantı hatasının resmi bir onayını yayınlamadığından, sorunun nasıl çözüleceğine dair diğer parçalardan parça parça veya anekdot hesapları bıraktık. Size yardımcı olabilecek olası çözümler aşağıdadır.

Tüm yazılım ayarlarını varsayılanlarına geri döndürün

Yukarıda belirtildiği gibi, sorunun telefonla ilgili olduğuna inanmıyoruz. Yine de, buna neden olan herhangi bir yazılım hatası olmadığından emin olmak istiyoruz. Bu nedenle, bu olasılığı ortadan kaldırmak için, tüm ayarları fabrika durumlarına döndürerek sorun gidermeye başladığınızdan emin olun. S8’inizi fabrika ayarlarına sıfırladıktan sonra, aksesuarlarla ilgili olası sorunları daraltmaya başlayabilirsiniz.

Daha önce S8’inizde fabrika ayarlarına sıfırlamayı denemediyseniz, aşağıdaki adımları izleyin:

    Ana ekrandan, Uygulamalar tepsisini açmak için boş bir yere kaydırın. Ayarlar> Bulut ve hesaplar öğesine dokunun. Yedekle ve geri yükle öğesine dokunun. İsterseniz, kaydırıcıyı AÇIK veya KAPALI konuma getirmek için Verilerimi yedekle öğesine dokunun. Kaydırıcıyı AÇIK veya KAPALI’ya getirmek için geri yükleyin.Ayarlar düğmesine Ayarlar menüsüne dokunun ve Genel Yönetim> Sıfırla> Fabrika verilerine sıfırla öğesine dokunun. Cihazı sıfırla öğesine dokunun. herşey.

Fabrika ayarlarına sıfırlamadan önce fotoğraflar, videolar vb. Gibi önemli dosyalarınızı yedeklediğinizden emin olun.

Üçüncü taraf uygulaması olmadığında telefonunuzun nasıl ücret aldığını gözlemleyin

Telefonunuz artık temizlendiğine göre, nasıl şarj edileceğini belirleme zamanı. Hatırlanması gereken önemli bir nokta, bu süre zarfında hiçbir zaman hiçbir uygulamayı yüklememektir. Uygulamalarınızı fabrika ayarlarına sıfırlandıktan hemen sonra yükleyecekseniz, bunlardan herhangi birinin suçlanıp suçlanmayacağını bilmenin bir yolu yoktur. Telefonunuzu varsayılan ayarlarla çalışır durumda bırakmanız yeterlidir. Pil bitene kadar telefonu kullanın, ardından nasıl şarj edildiğine dikkat edin.

S8’iniz düzgün şarj olur ve eksik bağlantı hatası gösterilmezse, uygulamalarınızdan biri veya işletim sistemiyle ilgili bir sorun olabilir. Bunun bir uygulama sorunu olup olmadığını görmek için uygulamaları tek tek yüklediğinizden emin olun. Her uygulama yüklemesinden sonra telefonu şarj etmeyi denediğinizden emin olun. Suçluyu tanımlayana kadar her uygulama için aynı döngüyü yapın.

S8’iniz üçüncü taraf uygulamaları olmasa bile eksik bağlantı hatasını göstermeye devam ederse, aşağıdaki sorun giderme işleminin geri kalanına geçin.

Şarj kablosunun uçlarını temizleyin

Bir S8 sahibi, şarj kablosunun uçlarını temizleyerek sorunu başarıyla çözebildi, bu yüzden de yaptığınızdan emin olun. Şarj kablosunun her ucu açıkta kalır, bu nedenle doğru noktada kir varsa, adaptöre veya telefonunuzdaki şarj bağlantı noktasına eksik bağlantıya neden olabilir.

Şarj ederken kabloyu hareket ettirin

Bu, bozuk / hasarlı şarj kablosu veya şarj portu olanlar için ortak bir numaradır. Yine de, bu sorunu bildiren S8 kullanıcılarından biri tarafından kanıtlanmış bir çözümdür, bu yüzden denerseniz kaybedeceğiniz çok şey yoktur. Şarj ederken, kabloyu yanlara doğru hareket ettirmeye çalışın ve sorunun çözülüp çözülmeyeceğini görün.

Başka bir şarj kablosu veya adaptör kullanın

Herhangi bir akıllı telefon için herhangi bir şarj sorunu için, olası nedenleri daraltmak için farklı bir şarj kablosu veya adaptör seti denemek her zaman mantıklıdır. Bazı S8 kullanıcıları, şarj kablosunu değiştirerek eksik bağlantı hatası sorununu çözebildiler. Kullanmak için farklı bir şarj kablonuz varsa, S8’inizle mutlaka deneyin.

Bağlantı noktasını temizlemek için basınçlı hava kabı kullanın

Galaxy S8’inizin suya ve toza dayanıklı olması gerekiyor, bu nedenle pimleri veya şarj kablosunu bloke eden olası kir veya tüyler için şarj portunun temizlenmesi mantıksız görünebilir. Yine de, telefonunuzun bu bölümünün beklendiği gibi çalıştığından emin olmak için yapmanızı öneririz. Konektörlerin herhangi birine zarar vermemek için bağlantı noktasına hiçbir şey yapıştırmayın. Bunun yerine, olası kir veya kalıntıları temizlemek için bir kutu basınçlı hava kullanmayı deneyin.

Destek için Samsung ile iletişim kurun

Yukarıdaki tüm öneriler sorununuzu çözmede yardımcı olmazsa, Samsung’a bunu bildirmeniz gerekir. Şu anda, bu onarım ile düzeltilebilirse veya bir ünite değişimiyle sonuçlanacaksanız herhangi bir veriye sahip değiliz.

Sorun 2: Galaxy S8 tamamen yanıt vermiyor ve tekrar açılmıyor

Telefonum telefonumu güncellemem için beni uyardı ancak bir hafta boyunca güncellemedi, çünkü güncelleme yapmadan önce telefonumdan biraz yer veya bellek temizlemem gerekiyor. Ama geçen hafta bunu yapma şansım olmadı. Bu yüzden sadece güncellemeyi yüklememi hatırlatıyor ve daha sonra yüklemeye devam ediyorum. Dün gece düşük pil ile telefonumdaydım ve şarj etmek için koydum. Sabah uyandığımda, mavi titreşen ışığı olan siyah bir ekrandı ve açılmadı. Ben her şeyi deniyorum. Yumuşak sıfırlama (güç düğmesini ve ses düzeyini basılı tut) ve donanım sıfırlaması (güç, ev ve ses seviyesini artırma düğmesini basılı tutar) ancak ekranda hiçbir şey görünmez ve bu ikisi çalışmadı. SIM kartı çıkardım ve tekrar taktığımda hala siyah bir ekrandı ama artık mavi ışık YOK. Telefonum şarj edildi. Şimdi sadece siyah ekran yanıp sönmüyor. Bana yardım et. Pil olabilir mi? – Melissa

Çözüm: Merhaba Melissa. Yapmadığınızı varsayarak

    yanlışlıkla öğelerinizi düşürün, fiziksel olarak etkileyin veya maruz bırakın (su, çok fazla ısı veya soğuk)

yanıt vermeyi durdurmadan önce, sorunun olası nedenleri aşağıdakileri içermelidir:

    yazılım arızası, kötü pil, kötü şarj kablosu ve / veya adaptör (böylece telefon artık düzgün veya hiç şarj olmuyor) veya gereksiz donanım hatası.

Bu durumda yapmanız gereken ilk sorun giderme adımı, başka bir şarj kablosu ve adaptör kullanmayı denemektir. Bu, telefonunuzun şarj olmama olasılığını ortadan kaldırarak sorunun daraltılmasına yardımcı olacaktır.

Bilinen başka bir şarj kablosu ve adaptör bulduğunuzda, telefonu en az bir saat şarj ettiğinizden emin olun. Bu, telefonu tekrar açmak için pili şarj etmek için yeterli olacaktır (pilin elbette sorun olmadığını varsayarsak). Telefonunuz şarj oluyor gibi görünüyorsa ve LED ışıklı aydınlatma uygulaması gibi bazı yaşam belirtileri göstermeye başlarsa, telefonu 1 saat boyunca şarj etmeye devam edin. Daha sonra ekran siyah kalırsa, cihazı alternatif önyükleme modlarına kadar önyükleme yapıp yapamayacağınızı deneyin. Bunu yapabiliyorsanız, bir işletim sistemi sorunu daha olasıdır. Bunu yapmak, ekranda bir sorun olup olmadığını belirlemenize de yardımcı olacaktır. Genel olarak, sorun yalnızca ekranda görünüyorsa, ekran siyah olmasına rağmen telefon yaşam belirtileri gösterecektir. Bu durumda, telefonunuzu çalabilmeniz gerekir.

Referans olarak, S8’inizi alternatif modlara nasıl önyükleyeceğinizle ilgili adımlar:

S8’i Kurtarma moduna yeniden başlatma

    Telefonu şarj edin. Bixby ve Sesi Açma tuşlarını basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Samsung Galaxy logosu ekranda görüntülendiğinde, Güç tuşunu bırakın ancak Bixby ve Sesi Açma tuşlarını basılı tutmaya devam edin. gösterir, Kurtarma modunda, bu moddayken önbellek bölümünü silebilir veya fabrika ayarlarına sıfırlayabilirsiniz.

S8’iniz normal önyükleme modunda Android’i yüklemiyorsa, fabrika ayarlarına sıfırlama yaptığınızdan emin olun.

İndirme Moduna S8 Nasıl Yeniden Başlatılır

 

    Telefonu şarj edin. Bixby ve Sesi Kısma tuşlarını basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Samsung Galaxy logosu ekranda görüntülendiğinde, Güç tuşunu bırakın ancak Bixby ve Sesi Kısma tuşunu basılı tutmaya devam edin. İndirme ekranı belirir.Telefonu indirme modunda önyükleyebilir, ancak diğer modlarda önyükleme yapamazsanız, tek çıkış yolunuzun bir stok veya özel ürün yazılımını yanıp sönmesi olabileceği anlamına gelir.

 

Telefon hala tamamen yanıt vermiyorsa – ışık yok, ses yok, titreşim yok, ekran çalışmıyor – o zaman tek yapmanız gereken onu göndermek. Bu durumda, arızalı bileşeni tanımlamak için kapsamlı bir donanım teşhisi gerekir. . Pil, güç yönetimi IC’si veya diğer bazı anakart bileşenleri olabilir.

S8’iniz bir garanti kapsamındaysa, Samsung ile iletişim kurduğunuzdan emin olun.

 


Bizimle etkileşime geçin

Cihazınızla bir sorunla karşılaşan kullanıcılardan biriyseniz, bize bildirin. Android ile ilgili sorunlara ücretsiz çözümler sunuyoruz, bu nedenle Android cihazınızla ilgili bir sorununuz varsa, bu bağlantıdaki kısa anketi doldurun ve cevaplarımızı sonraki yazılarda yayınlamaya çalışacağız. Hızlı bir yanıt garanti edemeyiz, bu nedenle sorununuz zamana duyarlıysa, lütfen sorununuzu çözmenin başka bir yolunu bulun.

Bu gönderiyi yararlı bulursanız, lütfen kelimeyi arkadaşlarınıza yayarak bize yardımcı olun. TheDroidGuy’un sosyal ağ varlığı da var, bu yüzden Facebook ve Google+ sayfalarımızda topluluğumuzla etkileşim kurmak isteyebilirsiniz.