Satmadan önce eski Android telefonunuzla neler yapmanız gerekir: 5 önemli adım

Eski akıllı telefonunuzu veya tabletinizi vermek veya satmak istiyorsanız, yanlışlıkla kişisel bilgilerinizi başka birine vermemeniz için, önce yaptığınız bazı önemli şeyler vardır. Cihazınızı nasıl temizleyeceğinizi, el değiştirmeden önce yeni gibi açıklayacağız ve ayrıca eski bir Android telefonu satmaya karar verirseniz cihazınızı bağışta bulunup satmayacağınızı önerebiliriz.

  • Yeni bir Android telefonu nasıl kurulur?
  • İlk kez bir Android tablet nasıl kurulur?

Eski telefonunuzun veya tabletinizin kimin gittiğini önemsemiyorsanız, onlara vermeden önce onu (içeride ve dışarıda) silmelisiniz. Bunun temel nedeni gizliliğinizi korumaktır, ancak aynı zamanda onları yeniden kurmalarını kolaylaştıracaktır. Verilerinizi eski Android telefonunuzdan kaldırırken yapmanız gereken birkaç önemli nokta vardır. Bunlar aşağıda detaylandırılmıştır.

1. SIM kartı çıkarın

Eski bir telefonu yeni bir ev için hazırlarken yapılacak ilk şey, SIM kartınızı çıkarmanızdır. Yeni telefonunuzla yeni bir SIM kart alsanız bile, eski SIM kartınızda bir sürü kartvizit kayıtlı olduğundan, eski bir telefona bırakmak istemezsiniz.

SD kart tepsisini çıkarmak için bir SIM çıkartma aletine ihtiyacınız olabilir, ancak elinizde yoksa korkmayın, çünkü size daha önce bir aletsiz SIM kasetini nasıl açacağınızı gösterdik.

Take out the SIM card first. / © AndroidPIT

2. Bellek kartını çıkarın / çıkarın

Bir microSD kart yuvasına sahip bir telefonunuz varsa, SD kartı çıkarın. Telefonunuzun kenarındaki veya pil kapağının arkasındaki yuvaya bakın.

Kartı çıkarmadan önce, mümkün olduğunca çok sayıda fotoğraf, uygulama ve belge kopyalayın, böylece onlarla birlikte kolayca yeni telefonunuza götürebilirsiniz.

3. Verilerinizi silin

Sonraki iş, verilerinizi telefondan silmektir. Bunu yapmanın iki basit yolu vardır: Ayarlar'a gidin ve yedekleme / geri yükleme bölümünü bulun veya donanım düğmeleriyle manuel olarak yapın. Bu adımı atmadan önce tüm verilerinizin tam bir yedeklemesine sahip olduğunuzdan emin olun!

Aşağıdaki veriler silinir:

  • Google hesap ayarları
  • Yapılandırma verilerini ve uygulamalarını ayarlama
  • Yüklü uygulamalar
  • Müzik
  • Fotoğraflar
  • Diğer kullanıcı verileri
  • Bağlantılı hesaplar (Facebook, Dropbox, Twitter vb.)

Settings > System > Reset > Factory data reset / © AndroidPIT

4. Temizle

Telefonun iç kısımları temizlendikten sonra yapmanız gereken bir sonraki adım da dışkı temizlemektir. Ekrandaki çizikler veya genel aşınma ve yıpranma konusunda yapabilecek çok şey olmayabilir, ancak ekranın her tarafında pis parmak izi olmadan satabilirsiniz.

Potansiyel bir alıcıyı etkilemek istiyorsanız, ekran koruyucusu uygulayabilir ve pil kapağını (varsa) değiştirebilirsiniz.

Clean it! / © AndroidPIT

5. Yeniden kutuyu

İyi bir Android kullanıcısıysanız, eski Android telefonunuzla birlikte gelen kutuyu, parçaları ve parçaları saklı tutmuş olursunuz. Akıllı telefonlar, USB şarj cihazlarından ve kablolardan kulaklıklara, SIM araçlarına, kulak tıkacı kauçuklarına yedekleme yapmak için her türlü güzellik sunuyor. Bu malzemelerin ne kadar çok olursa (orijinal ekipman olmasa bile) kutuya geri dönebilirsiniz; eski telefonunuz daha iyi görünecektir.

Try to round up all the bits that originally came with the phone. / © AndroidPIT

Eski bir telefonla ne yapacaksınız?

Eski bir telefonla yapabileceğiniz çok şey var: bir arkadaşınıza veya aile üyenize hediye edin, eski akıllı telefonlara yeni bir soluk getiren değerli bir hayır kurumuna bağlayın (örneğin, Askerler için Cep Telefonları veya Yeşil Vatandaş), geri dönüştürün (örneğin, CTIA'nın Go Kablosuz, Go Green girişimiyle veya EPA aracılığıyla) (bütün veya parça için) satmak, yükseltmek için ticaret yapmak veya ona yaratıcı yollardan birinde yeni bir hayat kirası vermek.

You can still sell a broken smartphone. / © AndroidPIT

Eski bir telefonu nerede satabilirim?

Telefonunuzu satmaya karar verdiyseniz, birkaç seçenek vardır: Telefon iyi durumda ise (ve hala kutusuna sahipseniz), ikinci elden bir şey satmak için en iyi yer eBay'dir. Güzel resimler çekin, çok sayıda ayrıntıyı doldurun ve eski Android'i kullandığınız pazara yükleyin. Ayrıca Glyde, Swappa veya Craigslist gibi siteler seçeneğine sahipsiniz.

Çevrimiçi satmanın ötesinde, piyon mağazaları, EcoATM, Nakit Dönüştürücüler, elektronik pazarları, garaj satışları, ilanlar da vardır ve hatta büyük perakendeciler dahi, genellikle geri alım veya satım teklifleri sunmaktadır. Yapmanız gereken en basit şey, telefonunuzu satın aldığınız taşıyıcıya satmaktır ancak tüm telefonlar kabul edilmiyor (özellikle eski veya popüler olmayan telefonlar) ve bu şekilde üst doları almanız muhtemel değildir.

Yorumlarda yeni bir telefon aldıktan sonra eski telefonunuzu veya eski telefonlarınızı kullanarak satmayı başardıysanız bize bildirin.