Senkronize etmeyen Fitbit Flex 2 nasıl düzeltilir?

Fitbit Flex 2 sağlık izleyicileriniz çok basit bir şekilde çalışır ve onunla düzgün şekilde eşleştirilebilecek diğer cihazlarla mükemmel çalışacak çok basit bir sisteme sahiptir. Ancak, senkronizasyon sorunlarının ortaya çıkabileceği zamanlar vardır; düzgün bir şekilde senkronize edilemiyorsa veya izleyici ile telefon arasında aktarılan veriler doğru değil.

Bu yazıda, artık senkronize edilmeyen Fitbit Flex 2’nizde sorun gidermede size yol göstereceğim. Bu nedenle, bu izleyicinin kullanıcılarından biriyseniz ve şu anda benzer sorunlar yaşıyorsanız, bu yayın size bir şekilde yardımcı olabileceğinden okumaya devam edin.

Farklı bir soruna çözüm arayanlar için, bu cihazla ilgili en sık karşılaşılan sorunların bir kısmını düzelttiğimizden dolayı Fitbit Flex 2 sorun giderme sayfamızı ziyaret ettiğinizden emin olun. Sizinkine benzer sorunları bulun ve çözümlerimizi kullanmaktan çekinmeyin. Yine de yardımımıza ihtiyacınız varsa, anket formumuzu doldurarak ve göndererek bize ulaşabilirsiniz.

Sorun gidermemize geri dönersek, işte Fitbit Flex 2’niz doğru şekilde senkronize edilmezse yapılması gerekenler …

Sistem sadece yenilenmeye ihtiyaç duyduğundan, önce Flex 2’nizi yeniden başlatın . Bu genellikle kullanıcıların bildirdiği sorunların çoğunda geçerlidir. Aslında, çevrimiçi olarak bildirilen vakaların çoğu basit bir yeniden başlatma ile giderildi. Flex 2’nizi şu şekilde yeniden başlatıyorsunuz:

  1. Şarj kablosunu bilgisayarınızdaki USB bağlantı noktasına veya UL sertifikalı bir USB duvar şarj cihazına takın.
  2. Çakıl taşını bileklikten çıkarın ve şarj kablosundaki bölmeye bastırın. Şarj kablosundaki pimler, yerine sağlam bir şekilde kilitlenmeleri için çakıl taşının arkasındaki karşılık gelen pimlerle aynı hizada olmalıdır. Çakıl taşı titreştiğinde bağlantının güvenli olduğunu ve gösterge ışıklarının yanıp söndüğünü gördüğünüzü anlayacaksınız.
  3. İzleyici bölmesinin altındaki şarj kablosundaki düğmeyi bulun.
  4. Beş saniye içinde üç kez basın. İzleyici, düğmeye her bastığınızda titrer. Üçüncü basıştan birkaç saniye sonra tüm ışıklar aynı anda yanıp söner. Bu, çakıl taşının yeniden başladığı anlamına gelir. Işık flaşını özlüyorsanız ancak çakıl şarjının şarj edilmeye başladığını fark ederseniz, bu da yeniden başlatmanın başarılı olduğunu onaylar.
  5. Çakıl kablosunu şarj kablosundan çıkarın ve tekrar bilek bandına yerleştirin.

Telefonunuzla izleyiciniz arasındaki bağlantıyı yenileyin . Bunu yapmak için önce telefonunuzu yeniden başlatın ve aktif hale geldikten sonra Flex 2’nizde Bluetooth’u devre dışı bırakın ve yeniden etkinleştirin. Ayarlar> Bluetooth bölümüne gidin ve Bluetooth’u tekrar açın ve tekrar açın. Cihazın yeniden bağlanmasına bir veya iki dakika izin verin ve bundan sonra, sorunun hala devam edip etmediğini kontrol etmeye çalışın.

Fitbit uygulamasını kapatmaya zorlayın ve tekrar açın . Cihazınız arasındaki bağlantının sağlam olduğundan ve problemin devam ettiğinden emin olduktan sonra yapmanız gereken sonraki şey, telefonunuzdaki uygulamayı yenilemek. Bu nedenle, akıllı telefonunuzdaki Fitbit uygulamasını kapatmaya zorlayın ve ardından tekrar açın. Sorun devam ederse, Fitbit uygulamasını kaldırın ve ardından yeniden yükleyin. Bu sorunu çözmeli. Değilse, desteği arayın veya izleyicinizi mağazaya veya mağazaya geri getirin.

Bizimle iletişime geçin

Sorunlarınıza, soru ve önerilerinize her zaman açığız, bu formu doldurarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Bu sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir ve sizden bir kuruş talep etmeyiz. Ancak, her gün yüzlerce e-posta aldığımızı ve her birine yanıt vermemizin mümkün olmadığını lütfen unutmayın. Ancak aldığımız her mesajı okuduğumuzdan emin olun. Yardım ettiğimiz kişiler için lütfen gönderilerinizi arkadaşlarınızla paylaşarak ya da Facebook ve Google+ sayfamızı beğenerek ya da Twitter’da takip ederek sözleri yayınlayın.