SHAREit vs Files Go: En İyi Dosya Paylaşımı Uygulaması Nedir

Android cihazların çoğu özel bir dosya paylaşım uygulamasından yoksundur. Mi cihazları artık diğer Mi Drop kullanıcıları ve PC'nizle dosya paylaşmanızı sağlayan uygulama olan Mi Drop ile birlikte gelirken, Lenovo cihazları önceden SHAREit ile birlikte gelir.

SHAREit, tüm Android cihazlar için en popüler dosya paylaşım uygulamasıdır. Geçtiğimiz yıl, Google dosyaları görüntülemenizi, depolamayı kontrol etmenizi ve dosyaları paylaşmanızı sağlayan üçü bir arada bir araç başlattı. Uygulama, Dosyalar Go adıyla gider ve Play Store'da ücretsiz olarak kullanılabilir.

Bu iki uygulamayı birbirimize karşı çürütmeye ve nasıl ücret aldıklarına bakmaya karar verdik. Bu gönderide, SHAREit ve Files Go arasında ayrıntılı bir karşılaştırma bulacaksınız.

Başlayalım.

Uygulama Boyutu

Google'ın Dosyalar Go uygulaması, Lenovo'nun SHAREit'inden daha az ağırlığındadır. İkincisi 14MB'ye kadar çıkarken, eski cihazınızda 6MB'den daha az yer kaplayacak.

Dosyaları indir

SHAREit indir

Tasarım ve Kullanıcı Arayüzü

SHAREit uygulaması kendi içinde farklı bir dünyadır. Uygulamayı başlattığınızda, üstte iki düğmeyle karşılanacaksınız – Gönder ve Al. Bu düğmelerin altında videolar, resimler vb. Bulabileceğiniz bir özet akışı var.

Bu besleme ayarlarda kişiselleştirilebilir olsa da, gerçekler söylenmeli, yem uygulamada gereksizdir. Temiz bir görünümden uzaklaşır, uygulamayı karıştırır ve temel özelliklerini gizler. Uygulamanın tüm bu saçmalık olmadan nasıl kullanılabilir olmasını diliyorum.

Sol üst köşedeki profil resmi simgesine dokunursanız daha fazla dosya aktarımı seçeneği elde edersiniz.

Neyse ki, Dosyalar Go uygulamasında, temiz bir düzen elde edersiniz. Ana ekranda, Temiz sekmesinde, cihazınızdan çıkarılabilecek dosyaları güzel kart tabanlı bir düzende bulacaksınız. Herhangi bir kartın kaydırılması, ana ekranınızdan kaldırılacaktır. Dosyalar sekmesinde, farklı klasörlere ve Dosya Aktarımı özelliğine sahip olacaksınız.

Desteklenen Dosya Türleri

Hem SHAREit hem de Files Go, her tür dosyayı paylaşmanızı sağlar. Görüntüleri, videoları, PDF'leri, uygulamaları vb. Gönderebilirsiniz. Ancak, SHAREit ayrıca klasörleri paylaşma özelliği de sunar. Şu anda, Dosyalar Go uygulaması bunu desteklemiyor.

Also on Guiding Tech
Mi Drop vs Xender vs SHAREIt: Battle of the Best Android File Transfer Apps

Read More

Çapraz Platform Kullanılabilirliği

SHAREit, geniş bir platform yelpazesinde kullanılabilir. Android, iOS, Windows ve Mac'te dosya göndermek ve almak için bunu kullanabilirsiniz. Ne yazık ki, Dosyalar Go Android ile sınırlıdır. Ne bir iOS sürümü ne de bir Windows uygulaması var.

Birden Çok Kullanıcı Paylaşımı

Çapraz platform işlevselliğine benzer şekilde, çok kullanıcılı paylaşım özelliği yalnızca SHAREit uygulamasında kullanılabilir. Bu özellik, Grup Paylaşımı adıyla gider ve bu sayede dosyaları bir seferde 5 cihaz arasında paylaşabilirsiniz.

Dosyalar Go uygulamasında, dosyaları bir seferde yalnızca bir cihazla paylaşabilirsiniz.

Boş alan

Files Go uygulamasının birincil hedefi, eski dosyaları depolama alanınızdan temizlemek ve cihazınızdaki boş alanı artırmaktır. Uygulamayı başlattığınızda, ilk ekran telefondan silinebilen dosyaları gösterir.

Verileri, her karttan temizlenebilecek depolama miktarından bahseden kart tarzı bir düzende sunar. Uygulama aynı zamanda çift dosyaları gösterir ve geçici uygulama dosyaları gibi gereksiz dosyaları temizlemenizi sağlar.

Öte yandan, SHAREit ayrıca gereksiz dosyaları cihazınızdan temizlemenizi sağlar. Ancak, yinelenen dosyaları bulmak için bir özellik ile gelmiyor. Eğer merak ettiyseniz, önemsiz özellik Diğerleri sekmesinde bulunur.

Also on Guiding Tech
8 Ways To Free Up Storage Space on Android

Read More

Arama

Google'ın Files Go kısa süre önce arama özelliğini tanıttı. Bunun hakkında bir şey söylemem gerek? Kahretsin, hızlı! Girilen sorguyu gerçekten hızlı bir şekilde bulur ve sonuçları otomatik olarak tamamlamaya çalışır. Ayrıca, herhangi bir şey için arama yapabilirsiniz – bu ses dosyaları, resimler, belgeler, uygulamalar vb.

Arama özelliği, en üstteki Dosyalar sekmesinde bulunur. Sadece ona dokunun ve sorgunuzu girin. Konumundan bahsettiğim nedeni, SHAREit'te kendi sekmelerinde bulunan müzik ve videolar için iki ayrı arama simgesi almanızdır.

SHAREit sadece bu iki şey için aramayı destekler. Başka bir şey arayamazsın.

Dosya Görüntüleyici

Dosyalar Go, yerleşik bir dosya yöneticisiyle birlikte gelir (tür). Dosyalarınızı Uygulamalar, Görseller, Videolar, Dokümanlar vb. Kategorilere göre görüntülemenize izin verirken, tüm depolama alanını göremezsiniz. Yani, cihazınızdaki her klasör gösterilmeyecektir. Dosyalar otomatik olarak bu klasörlere kategorize edilir.

Ayrıca, kes, kopyala, vb. Gibi işlemleri gerçekleştiremezsiniz. Ancak, alanınızı kaydetmek için dosyalarınızı doğrudan Google Drive'dan Google Drive'a yükleyebilirsiniz. Ayrıca dosyalarınızı yeniden adlandırabilirsiniz.

Diğer yandan, SHAREit ayrıca videolarınızı, müziklerinizi ve resimlerinizi görmenize izin verirken, arayüz kötüdür. Daha önce de belirtildiği gibi, bu uygulamadaki önemli özellikleri bulmak için gözlerinizi açık tutmanız gerekiyor.

Reklamlar

SHAREit uygulaması bir reklam merkezi gibi görünüyor. İlk ekrandan herhangi bir lanet ekrana kadar, reklamları ve aptal beslemeleri bulacaksınız.

Neyse ki, Dosyalar Go uygulaması bu işkence ücretsizdir. Kullanıcılarına herhangi bir reklam göstermez. Bunun nedeni uygulamanın Google’dan gelmesi ve Google’ın genellikle uygulamalarında reklam göstermemesidir.

Geçmişi Görüntüle

SHAREit, paylaşılan öğelerin geçmişini görmenize izin verse de, yine diğer özelliklere benzer şekilde, gömülüdür. Bunu, cihaz başına geçmişini de görüntüleyebileceğiniz Diğerleri sekmesinde bulabilirsiniz. Bu, paylaşılan dosyaları cihazlara göre görüntüleyebileceğiniz için harika bir özellik.

Dosyalar Go uygulaması şu anda paylaşılan öğelerin geçmişini göstermiyor.

İyi olan?

Dosyalar Go uygulaması temel olarak eski dosyaları cihazınızdan temizler. Ayrıca dosya paylaşımının ek bir özelliği ile birlikte gelir. Ancak, sadece Android ile sınırlıdır. Öte yandan, SHAREit tüm platformlarda bulunan özel bir dosya paylaşım uygulamasıdır.

SHAREit'in kullanıcı arabirimi göz önüne alındığında, Files Go uygulamasını herhangi bir günde seçebilirim, ancak Files Go, çoklu aygıt ve klasör desteğinden yoksun olduğu için şu anda işlevsellikte sınırlı. Cihazlar arasında dosya aktarmak veya SHAREit'e zorlu bir rekabet kazandıran Xender uygulamasını indirmek için şimdilik SHAREit ile yaşamak zorunda kalacağım.