SHAREit vs Zapya: En İyi Dosya Transferi Uygulamalarının Karşılaştırması

Son birkaç yılda cihazlar arasında kablosuz dosya aktarımı çok kolaylaştırdı. Kızılötesi'den Bluetooth'a geçtik ve şimdi Wi-Fi doğrudan var. Her yeni teknolojiyle, dosya aktarım hızı da büyük ölçüde artmıştır.

Sadece bu değil, artık dosyaları aktarmak için Wi-Fi doğrudan teknolojisini kullanan birden fazla uygulamaya sahibiz. Bu uygulamalar, grup paylaşımı, yerleşik müzik çalarlar, FTP desteği vb. Gibi ek işlevler sunar.

Dosya transferi söz konusu olduğunda iki uygulama – SHAREit ve Zapya oldukça popüler. Onları birbirlerine karşı çukur etmeye ve hangisinin daha iyi özellikler sunduğuna karar verdik.

Heyecanlı? Ben de! Hadi başlayalım o zaman.

Uygulama Boyutu

Zapya uygulaması cihaza bağlı olarak yaklaşık 8-10MB ağırlığındadır. Öte yandan, SHAREit 15 MB'a değen Zapya’nın biraz ilerisinde.

SHAREit indir

Zapya'yı indirin

Tasarım ve Kullanıcı Arayüzü

Her iki uygulama da, hiç birinin temiz bir düzen sunmadığı garip bir arayüze sahip. Zapya uygulamasında, Discover, Öner, Dosya Aktarımı, Dosyalar ve Me düğmelerinin bulunduğu bir sekme elde edersiniz. Uygulamayı başlattığınızda, Dosyalar sekmesine yönlendirilirsiniz. Bu ekran, cihazınızda bulunan dosyaları gösterir. Paylaşmak için herhangi bir dosyaya dokunabilirsiniz.

Keşfet sekmesinde video gösteren bir yayın var. Feed'in bir dosya aktarım uygulamasında kullanımını anlamıyorum. İçeriği tüketmek için zaten başka birçok kaynımız var, birileri bunu yapmak için neden bir dosya aktarımı uygulaması kullanıyor? Ancak, SHAREit'in bile bir yemle geldiği göz önüne alındığında, insanların gerçekten tükettikleri görülüyor.

Dosyalar sekmesinden ayrı olarak, dosya aktarımı seçenekleri için altta özel bir düğme de bulacaksınız. Alt çubuktaki pembe simgeye bakın. Bahsettiğim simge bu. Burada Grup paylaşımı, QR kod paylaşımı, Telefon Replicate, PC'ye Bağlan vb. Seçenekleri bulacaksınız.

SHAREit uygulamasında da, Ev, Videolar, Müzik, Resimler ve Diğerleri simgesini barındıran alt kısımda bir sekme elde edersiniz. Dosya aktarma özelliği Giriş sekmesinde bulunur.

Bunu Zapya'ya verelim, en azından besleme ayrı bir sekmede mevcut. SHAREit uygulamasında, feed'i her sekmede alırsınız. Ihh! Ana ekrandaki Gönder ve Al düğmelerinin hemen altında, beslemeyi bulacaksınız ve ardından her yerde sizi takip edersiniz.

Videolar, Müzik vb. Diğer sekmeler, cihazınızda ve alınan dosyalarda bulunan ilgili dosyaları gösterir. Tüm dosya aktarım özelliklerinin tek bir yerde kullanılabildiği Zapya'dan farklı olarak, SHAREit'te bazıları profil resmi simgesinin altında, diğerleri ise sağ üst simge altındadır.

Her iki uygulamanın dosya seçim ekranı oldukça benzerdir. Fotoğraflar, Videolar vb. Gibi dosya türlerine, üst kısımdaki seçeneklere ve ardından tek tek dosyalara sahipsiniz. İsterseniz, bu uygulamaları kullanarak klasörleri de paylaşabilirsiniz.

Desteklenen Dosya Türleri

Bu iki uygulama birçok yönden oldukça benzer. Benzer oldukları yollardan biri de destekledikleri dosya türleridir. İlginçtir, her tür dosyayı bir cihazdan diğerine herhangi bir kısıtlama olmaksızın aktarmanıza izin verir.

Her iki uygulama da tüm dosya türlerini destekler.

Ayrıca, bu iki uygulamayı kullanarak klasörleri de aktarabilirsiniz. Bu, birden çok dosya paylaşmak istediğiniz zamanlarda oldukça yararlıdır.

Çapraz Platform Desteği

Neyse ki, her iki uygulama da geniş bir platform yelpazesini destekliyor. Bu uygulamalar Android veya iOS ile sınırlı değildir, ancak dosyaları Windows ve Mac gibi platformlar arasında aktarmanıza izin verir.

Dosyaları aktarmak için bir uygulamayı indirmenize gerek olmayan web paylaşım aracını kullanarak da dosyaları aktarabilirsiniz. Uygulama bir Hotspot oluşturur ve alıcının buna bağlanmak ve paylaşılan bir sayfa üzerinden dosyalara erişmesi gerekir.

Grup Paylaşımı

Dosyalarınızı birden fazla kişiyle paylaşmak ister misiniz? Bunu Grup Paylaşımı özelliği ile yapabilirsiniz. Bu özellik hem Zapya hem de SHAREit'te mevcuttur. Tek yapmanız gereken dosya göndermek veya dosya almak için bir gruba katılmak için bir grup oluşturmaktır.

Reklamlar

Her iki uygulamada reklamlar her yerde bulunabilir. Dosyaları paylaşmak için ek işlevsellik ile bir adware uygulaması açmışsınız gibi görünüyor. Çok az sayıda reklam sunan Xender ve Mi Drop gibi diğer dosya aktarma uygulamalarının aksine, bu iki uygulamanın hemen hemen her yerde reklamları vardır. Sadece bu değil, aynı zamanda tam ekran reklamlar tarafından da karşılanacaksınız.

Also on Guiding Tech
Mi Drop vs Xender vs SHAREIt: Battle of the Best Android File Transfer Apps

Read More

Dosya Aktarımı Geçmişini Görüntüle

Dosyaları aktarmayı tamamladığınızda ve alınan dosyaları kontrol etmek istediğinizde, bunları doğrudan bu uygulamalardan yapabilirsiniz. Neyse ki, her ikisi de dosyaların aktarım geçmişini görüntülemenizi sağlar. Cihazlar arasında dosya aktarmak için bu uygulamaları düzenli olarak kullanırsanız, geçmişi cihazla da görüntüleyebilirsiniz.

Arama

Arama, bu iki uygulamanın birbirinden farklı olduğu özelliklerden biridir. Her iki uygulama da arama olanağı sunarken, Zapya belgeleri, uygulamaları, ses dosyalarını, video dosyalarını vb. Arayabileceğiniz evrensel bir arama çubuğu sunar.

Öte yandan, arama sadece SHAREit uygulamasındaki video ve müzik dosyaları için kullanılabilir. Onlar da ayrı bir arama çubuğuna sahipler. İlginç bir şekilde, SHAREit uygulaması, dosyaları göndermeden önce önizleyebileceğiniz yerleşik bir ses ve video oynatıcı ile birlikte gelir.

Paylaşım Yöntemleri

Hem Zapya hem de SHAREit, dosyaları üç yolla paylaşmanıza izin verir. Kişiselleştirilmiş bir QR kodu oluşturabilir veya hotspot kullanarak yakındaki cihazlarla dosya paylaşabilirsiniz. Birden fazla cihaz için, Grup paylaşım özelliğini kullanabilirsiniz.

SHAREit uygulamasında, Paylaşım Bölgesi olarak bilinen ek bir paylaşım özelliği de alırsınız. Buna dosya eklediğinizde, bunlar Paylaşım Bölgesine katıldıklarında alıcı cihazında otomatik olarak görünecektir.

Also on Guiding Tech

.camp-list-1295{background-image:linear-gradient(to left,rgba(42,0,113,.3),rgba(42,0,113,.8) 50%),url(‘https://cdn.guidingtech.com/imager/media/assets/Organised/Cover-Images/1294/shutterstock_216071350-copy_1584714de1996cb973b8f66854d0c54f.jpg?1529332142’);background-size:cover;background-position:center center}

#Android

Click here to see our Android articles page

Daha fazla uygulama hangisi sunuyor?

Her iki uygulama da oldukça benzer. Bu uygulamalarda neredeyse aynı özelliklere sahip olursunuz. Ve elbette, can sıkıcı reklamlar da.

Kişisel olarak, Zapya'nın genel arayüzünün SHAREit'ten daha iyi olduğunu hissediyorum. Kullanım kolaylığı yukarıda bir çentikti. Ancak farklı hissedebilirsiniz, bu yüzden ikisini de deneyin ve bize, kullanılabilirlik açısından beğendiğiniz aşağıdaki yorumlardan bizi haberdar edin.