Şifrenin En İyi 4 Yolu Paylaşmadan Önce OneDrive Bağlantılarını Koru

Sabit diskler veya kalem sürücüler aracılığıyla içerik paylaşma dönemi zaten sona erdi. Şimdi insanlar bu ihtiyaçlar için bulut hizmetlerini kullanıyor. Ve neden olmasın? Rahat, kolay erişilebilir, güvenli ve uygun fiyatlı. Microsoft One Drive ve Google Drive iki önemli örnektir.

Dosyaları ve medyayı bir bulut hizmetinden göndermenin en yaygın yolu paylaşılabilir bir bağlantı oluşturmaktır. Tüm büyük bulut depolama sağlayıcıları, gizli bir şeyi paylaşmak istemediğiniz sürece, yerleşik ve kolayca kullanılabilecek özelliklere sahip mobil uygulamalar sunar. OneDrive'ın rakiplerine karşı puan aldığı yer.

İOS için OneDrive'ı indirin

Geçen yıl Microsoft, paylaşılabilir bağlantıları başkalarına göndermeden önce korumak için yeni eklemeler yaptığını duyurdu. Ne de olsa, diğer kişi gizli dosyalara veya medyaya erişim sağlayan bağlantıya dikkat etmezse mağdur olmak istemezsiniz. Bu yayında paylaşılabilir bağlantıların nasıl güvence altına alınacağı ve mobil ve web uygulamalarında nasıl kullanılacağı hakkında konuşacağız.

Also on Guiding Tech
OneDrive vs Google Photos: What's Best for Backing Up Photos

Read More

1. Parola Koruması Ekleme

En çok talep edilen OneDrive özelliklerinden biri nihayet Microsoft tarafından eklenmiştir. Şimdi bir OneDrive bağlantısına başkalarıyla paylaşmadan önce bir şifre ekleyebilirsiniz. Alıcının OneDrive bağlantısındaki dosyalara erişmeden önce tam şifreyi kullanması gerekecektir.

OneDrive dosyalarına erişmeden erişen herhangi bir üçüncü taraf için endişelenmenize gerek yok. OneDrive web'i kullanarak erişmek için aşağıdaki adımları izleyin.

Adım 1: OneDrive sayfanıza gidin ve Microsoft kimlik bilgilerini kullanarak giriş yapın.

Adım 2: Paylaşmak istediğiniz dosyaları veya klasörü seçin.

Adım 3: Klasörü seçin ve sol üst köşedeki 'Paylaş' düğmesine dokunun.

Adım 4: Paylaş iletişim kutusunda, parola belirle seçeneğini seçin.

Adım 5: Bağlantıya bir şifre ekleyin ve 'Bir link al' seçeneğini seçin.

Adım 6: Bağlantıyı kopyalayın ve başkalarıyla paylaşın (Bağlantıdaki dosyalara erişebilmesi için Şifreyi alıcı kişiyle paylaşmanız gerekir).

Ne yazık ki, işlevsellik yalnızca OneDrive Web'de bulunur ve herhangi bir mobil uygulamada veya Windows 10 yerel uygulamasında kullanılamaz. Microsoft'un daha iyi rahatlık için yakında mobil uygulamalara seçenek ekleyeceğini umuyor.

2. Bağlantılara Zamanlayıcı Ekleme

Bir OneDrive bağlantısına son kullanma tarihi eklemek, kötüye kullanılmamasını sağlamak için başka bir kullanışlı yoldur. Belli bir süre sonra, bağlantı kesilecektir ve üzerine dokunduğunuzda herhangi bir işlem yapılmayacaktır. İşte nasıl kullanılacağı.

OneDrive Web için, paylaşım iletişim kutusu açılıncaya kadar yukarıdaki adımları kullanabilirsiniz. Şimdi, parola seçeneğini seçmek yerine, son kullanma bağlantı braketine dokunun ve buna bir zamanlayıcı ekleyin. Oluşturulan bağlantı bir süre sonra sona erecektir.

Şimdi mobil uygulamalar için, bir zamanlayıcı eklemek için bu adımları kullanın.

Adım 1: OneDrive'ı indirin ve ilgili ayrıntıları kullanarak giriş yapın.

Adım 2: Klasöre gidin, paylaş düğmesini seçmek için üç nokta simgesine dokunun.

Adım 3: Bağlantı Ayarları seçeneğini seçin.

Adım 4: Sona Erme Tarihi Ekle seçeneğini açın.

Adım 5: Yukarıdaki menüden bağlamak ve kopyalamak için bir zamanlayıcı ekleyin.

Yukarıdaki örnekte, bağlantı 5 Şubat Salı günü sona erecek. Bu özelliği yalnızca web'de değil tüm platformlarda daha sık kullanıyorum.

Maksimum güvenlik için, OneDrive Web'den hem şifre ekle hem de son kullanma tarihi seçeneğini kullanabilirsiniz. Bu şekilde bağlantı parola korumalı olacak ve kısa bir süre sonra sona erecek.

Also on Guiding Tech

.camp-list-889{background-image:linear-gradient(to left,rgba(42,0,113,.3),rgba(42,0,113,.8) 50%),url(‘https://cdn.guidingtech.com/imager/media/assets/206237/OneDrive-Display-File-Extensions-Featured-2_1584714de1996cb973b8f66854d0c54f.png?1539447387’);background-size:cover;background-position:center center}

#onedrive

Click here to see our onedrive articles page

3. 'Yalnızca Görüntüleme' İzni Kullanın

Bağlantıyı paylaşırken çoğu insan "yalnızca görüntüle" ve "düzenle" seçenekleri arasında şaşırıyor. Varsayılan olarak, OneDrive oluşturulan bir bağlantıda düzenleme seçeneklerine izin verir ve eğer biriyle uğraşıyorsa bu sorun yaratabilir.

Tavsiyem 'Yalnızca görüntüle' seçeneğini kullanmak ve gerekirse yalnızca düzenleme seçeneğine izin vermektir. İşte nasıl kullanılacağı.

OneDrive Web'de, paylaşım iletişim kutusundan 'Düzenlemeye izin ver' seçeneğini devre dışı bırakın. Bu şekilde servis, varsayılan olarak 'Yalnızca görüntüle' bağlantısı üretecektir.

Mobil uygulamalarda kullanmak için, üç nokta menüsünde simgesine dokunun, paylaş'ı seçin ve kenar çubuğu menüsünden Yalnızca görüntüle seçeneğini seçin.

Unutmayın, uygulama otomatik olarak düzenlenebilir bir bağlantı oluşturacaktır. Bu nedenle, OneDrive dosyalarını ve ortamını her paylaştığınızda yalnızca seçenekleri seçmeniz gerekir.

4. Açma Biyometrisi

Bu, herkesin kullanması gereken en temel güvenlik özelliğidir. Microsoft, Android (Parmak İzi), iOS (Yüz Kimliği) ve Windows 10'da (Windows Merhaba) varsayılan her biyometrik kimlik doğrulamasını destekler.

Ayarlar> Güvenlik'e gidin ve ilgili seçeneği açın. Varsayılan olarak, biyometrik bir seçeneği kullanamamanız durumunda 4 basamaklı bir şifre belirlemelisiniz.

Note: If you enable Face ID/Passcode option on OneDrive iOS app, you need to provide read permission to ensure OneDrive folders appear in the Files app. Or else, the biometrics option will block the access.

Also on Guiding Tech
Why It's More Convenient to Use OneDrive on iPhone and iPad (iOS 11)

Read More

Endişelenmeyin

Birçoğu, bulut platformlarına dosya ve medya yüklemek, onları sabit disklere kaydetmekten daha güvenilir ve kolay erişilebilir olduğuna inanıyor. Ayrıca, paylaşım yeterli güvenlik önlemleriyle son derece özelleştirilebilir. Yukarıda belirtilen seçenekleri kullanarak, yüklenen içeriği sorumlu bir şekilde paylaşabilir ve güvenliği aynı anda sıkılaştırın.

Microsoft paylaşılabilir bağlantılar için güvenliğini artırdı ve bu hoş bir değişiklik. Google’ın Drive’a ne kadar para ödeyeceğini henüz şaşırtmadı.

Sonraki: Android klasörlerini otomatik olarak OneDrive klasörlerine çoğaltabileceğinizi biliyor musunuz? Android için OneSync uygulamasını kullanarak nasıl kullanılacağı hakkında aşağıdaki yazıyı okuyun.