SIM Provisioned MM # 2 Hatası Hızlı Onarım Nasıl Onarılır

Yeni bir SIM kartlı yeni bir telefonunuz olduğunda veya numaranızı yeni bir SIM karta aktarmaya çalıştığınızda, genellikle SIM sağlanmamış MM # 2 hatası alırsınız. Bu sorun, mobil ağ sağlayıcısının sunucusu kullanılamıyorsa da oluşabilir. Bu genellikle, şebekeyle iletişim kurulamadığında ağa yeni bir SIM kart kaydetmeye çalışırken ortaya çıkar. SIM daha önce şebekeye kayıtlı olsa bile bu olursa, SIM kartı değiştirmeniz gerekebilir. Bu sorunu gidermek için yapmanız gereken sorun giderme adımları aşağıda listelenmiştir.

Bilgisayarınızla veya Android cihazınızla ilgili herhangi bir sorun yaşarsanız, bu formu kullanarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Cihazınızla ilgili endişeleriniz konusunda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Bu, hiçbir dize eklenmeden sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir. Bununla birlikte, bizimle iletişime geçtiğinizde, doğru bir değerlendirme yapılabilmesi ve doğru çözümün verilebilmesi için olabildiğince ayrıntılı olmaya çalışmanızı rica ediyoruz.

SIM Provisioned MM # 2 Hatası Nasıl Onarılır

Aşağıda listelenen sorun giderme adımlarından herhangi birini gerçekleştirmeden önce telefonunuzu yeniden başlatmanız gerekir. Bu basit adım, telefonun şebekeyle olan bağlantısını yenileyecek ve genellikle bu tür sorunları çözecektir.

SIM kartı tekrar takın

Sorunun nedeni yanlış takılmış bir SIM karttan kaynaklanıyor olabilir. Bu suçlu ise, telefonu kapatmalı ve SIM kartı çıkarmalısınız. SIM kart cihazdan çıkarıldığında, hasar olup olmadığını dikkatle inceleyin. Gerekirse temas noktalarını yumuşak bir bezle silmelisiniz. SIM kartı tekrar takın ve telefonu açın.

SIM sağlanmamış MM # 2 hatasının hala oluşup oluşmadığını kontrol edin.

SIM kartınızı etkinleştirin

Çoğu durumda, sahip olduğunuz SIM kart telefonunuza takıldıktan sonraki 24 saat içinde otomatik olarak etkinleştirilir. 24 saat sonra sorun devam ederse, operatörünüzün otomatik numarasını aramayı, SMS göndermeyi (destekleniyorsa) veya operatörünüzün web sitesinin etkinleştirme sayfasına giriş yapabilirsiniz.

SIM sağlanmamış MM # 2 hatasının hala oluşup oluşmadığını kontrol edin.

Servis sağlayıcınıza başvurun

Yukarıda listelenen sorun giderme adımlarını zaten denediyseniz ve sorun devam ediyorsa, servis sağlayıcınıza başvurma zamanı gelmiştir. Sorunu çözmek için şu ana kadar hangi adımları attığınızı onlara anlatın. Sorunun etkinleştirme sunucusundan kaynaklanıp kaynaklanmadığını kontrol edecekler ve sorun devam ediyorsa sorunun ne zaman çözüleceğine dair bir zaman dilimi verilecektir.

Yeni bir SIM kart edinin

Yukarıdaki adımların sorunu çözememesi durumunda, yeni bir SIM kart deneme zamanı gelmiştir. Servis ağınızın yerel şubesine gitmek ve onlardan bir SIM kart almak en iyisidir, böylece cihazınızda bazı teşhis adımları uygulayabilirler.

Bizimle etkileşime geçin

Android telefonunuzu kullanırken karşılaştığınız soru, öneri ve sorunlarınızı bize iletmekten çekinmeyin. Bugün piyasada bulunan her Android cihazı destekliyoruz. Ve endişelenmeyin, sorularınız için tek bir kuruş talep etmeyeceğiz. Bu formu kullanarak bize ulaşın. Aldığımız her mesajı okuyoruz ancak hızlı bir yanıt vermeyi garanti edemiyoruz. Size yardımcı olabildiysek, lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak kelimeyi yaymamıza yardımcı olun.