Siri ipuçları ve püf noktaları: bilmeniz gereken en iyi komutlar

Siri, şimdi kalabalık bir AI yardımcısı pazarında eski bir favori. İPhone ve diğer Apple cihazlarının sahipleri şüphesiz Siri’yi zaten biliyorlar, ancak yeni özellikler her zaman eklendiğinden, sizin için henüz duymamış olabileceğiniz çok şey var. Bu makalede, temel bilgilerden daha gelişmiş özelliklere kadar en kullanışlı Siri komutlarını bir araya getirdik.

Bölüme atla:

  Siri’yi çağırmak Temel bilgiler Ayarlar Uygulamaya özel komutlar İletişim Düzenli kalın Ara Eğlence Müzik Filmler Spor Rastgele eğlenceli komutlar Hareket halindeyken Gezinme Önerileri Akıllı ev

Siri nasıl çağrılır

Asistanınızın dikkatini çekmenin birkaç yolu vardır. İPhone’unuzda, seçeneği etkinleştirdikten sonra, “Hey Siri” ile başlayarak soru sorabilir ve komutları verebilirsiniz. Ayrıca, “Hey Siri” demeye gerek kalmadan Siri’yi etkinleştirmek için Apple Earpods’un orta düğmesini basılı tutabilir veya AirPod’larınızdan birine iki kez dokunabilirsiniz. Mac bilgisayarda, menü çubuğundaki Siri simgesini de tıklayabilirsiniz. Apple Watch, iPad ve Apple TV’de bile her zaman yanınızda. Siri’yi açmak için Ayarlar> Siri> Hey Siri> Açık’a gidin.

AndroidPIT iphone se eric 9929

Temeller

Ayarlar

Siri’ye aşağıdakileri açmasını veya kapatmasını söyleyebilirsiniz: Wi-Fi, Bluetooth, kablosuz veri, uçak modu, rahatsız etmeyin modu ve gece vardiyası. Ayrıca “ses seviyesini / parlaklığı yukarı / aşağı çevir” diyerek ekran parlaklığında veya ses ses seviyesinde ayarlamalar yapabilirsiniz. Siri’nin sesinin dilini ve cinsiyetini bile değiştirebilirsiniz.

Siri’yi adınızı söyleyebilecek ve insanlarla olan ilişkilerinizi anlayacak şekilde yapılandırmak da güzel. Adınızı nasıl söyleyeceğinizi öğretmek için “Telaffuz etmeyi öğrenin …” deyin. Annenizin, erkek kardeşinizin ve hayatınızdaki diğer önemli kişilerin kim olduğunu öğretmek için, sadece “Annem Kathy Smith” deyin ve mevcut temasla ilişkilendirecektir.

  iPhone 11 Pro incelemesi: Apple’ın şaheserinin fiyatı var

Uygulamaya özel komutlar

Siri yerel ve bazı üçüncü taraf uygulamalarla çalışır. Siri’ye “Aç …” demeniz ve ardından uygulamanın adını söylemeniz yeterlidir. Siri ile normal bir fotoğraf veya selfie çekebilir ve ardından ekrana veya düğmelere dokunmak zorunda kalmadan istediğiniz uygulamadaki fotoğrafları görüntüleyebilirsiniz. Size bir Uber veya Lyft demesini isteyebilir, Paypal ile arkadaşlarınıza ödeme yapabilir ve hatta Pinterest’teki tasarım trendlerini arayabilirsiniz. Bununla birlikte, en çok kullanacağınız özelliklerden bazıları, bir sonraki bölümde ele alacağımız mesajlaşma ve çağrıları içerir.

AndroidPIT iPhone SE 4303

İletişim

Hangi uygulamaları kullanmayı tercih ederseniz edin Siri’yi kullanarak çağrı ve metin göndermek kolaydır. Tercih ettiğiniz uygulama aracılığıyla bir mesaj göndermek için “WhatsApp’ta John’a mesaj gönderin ‘Sonra görüşürüz'” deyin, ancak Facebook Messenger, Skype, WeChat veya diğerleri için WhatsApp’ı istediğiniz gibi değiştirin. Ayrıca “Annemi Ara” veya “WhatsApp’ta Annemi Ara” veya “Facetime Annesi” de kullanabilirsiniz.

Siri’yi tweetlemek, e-postaları kontrol etmek ve göndermek ve sesli mesaj iletilerini kontrol etmek için de kullanabilirsiniz. Sadece aşağıdaki komutları kullanın:

  “Tweet ‘Tatilim iyi gidiyor çünkü New York en iyi şehir’.” “Dennis’e faturayı ödemeyle ilgili e-posta gönder ve ‘Bu ay su faturasını ödedin mi?’ ‘ “E-Postanı kontrol et.” “Yeni mesajları oku.” “Yeni WhatsApp mesajlarını okuyun.” “Yeni sesli posta var mı?” “Scott’ın sesli postasını çal.”

AndroidPIT Sergio is thinking of getting iphone 3169

Örgütlü kalmak

Siri, günlük görevlerinizi, hatırlatıcılarınızı ve toplantılarınızı takip etmenize yardımcı olabilir. Belirli zamanlarda veya belirli bir yere vardığınızda size bir şeyleri hatırlatmasını söyleyebilirsiniz, örneğin, “Evden eve geldiğimde kediyi beslememi hatırlat”. Hatırlatıcı ihtiyacınız olan şey değilse, fırındaki yiyecekleri kontrol etmek için 15 dakika içinde sizi sarsacak bir zamanlayıcı da ayarlayabilirsiniz. Siri’nin “Bakkal listeme marul ekle” gibi bir şey söyleyerek Hatırlatıcılar uygulamasındaki mevcut bir listeye bir şeyler eklemesini de sağlayabilirsiniz.

GörüşlerBrittany McGheeDüzenli kalmak için Siri’yi kullanmak kolaydırWhat do you think?505018 katılımcı

Önümüzdeki yoğun gününüzü zamanında uyandırmak için “Beni sabah 5’te uyandırın” deyin ve ardından uyandığınızda “Tüm alarmları kapat” deyin. Gün için programınıza genel bir bakış için “Bugün hangi randevular var?” “Bugün saat 16’da Jennifer ile bir toplantı planla” diyerek toplantıları verimli bir şekilde planlayın ve sonra “16:00 randevumu iptal et” diyerek iptal edin.

Arama

Siri’den hem çevrimiçi hem de telefonunuzda bir şeyler aramasını isteyebilirsiniz. Bilmek istediğiniz şeyleri bulmak için kullanabileceğiniz bazı komutlar ve sorular:

  “Bugün bir şemsiyeye ihtiyacım var mı?” “Bugün hava nasıl?” “Bana dünden fotoğrafları göster.” “Chicago fotoğraflarını bul.” “Londra, İngiltere’de saat kaç?” “Apple’ın hisse senedi fiyatı nedir?” “Bir kiloda kaç ons var?” “40 doların yüzde 18’i nedir?” “Elucubrate’nin tanımı nedir?” “Twitter’da trend nedir?”

Eğlence

Müzik

Müziği sesinizle kontrol etmek için Siri’yi kullanabilirsiniz. Çalma, duraklatma, atlama, sonraki, durdurma ve önceki şarkıyı çalma gibi temel komutlar beklediğiniz gibi çalışır. Belirli bir şarkıyı çalmak için Beatles’ın “Play ‘Can’t Buy Me Love” şarkısını söyleyin veya “1964’ten en iyi şarkıları çal” veya “Altmışlılarımı karıştır çalma listesi” ile daha geniş bir seçim deneyin. Çalınacak bir sonraki şarkıyı belirtmek için “Bundan sonra, ‘Zor Bir Gündüz Gecesi'” veya “Bunun gibi daha fazla çal” deyin. Duyduklarınızı beğendiyseniz, “Bu hangi şarkı?” Shazam aracılığıyla öğrenmek ya da Siri’ye sizin için satın almasını söylemek.

  Google Play Müzik’i iTunes’a taşıma

filmler

Siri ayrıca bir film seçmenize de yardımcı olabilir. Ona “Galaksinin Koruyucuları 2″ nin özeti nedir? ” ve sonra sesini beğenirseniz, yakınınızdaki bir tiyatroda çalınıp çalmadığını sorun. Siri sizi bölgenizdeki konumlara ve gelecek gösterilere hazırlayabilir.

Spor Dalları

Siri ile spor trivia ve skorları her zaman sadece bir soru uzakta. Aşağıdaki Siri spor komutlarıyla favori takımınız veya liginiz için haberleri takip edin:

  “Yankees kazandı mı?” “Dün gece Red Sox nasıl oldu?” “Yankees Boston Red Sox’u en son ne zaman oynadı?” “Bugün hangi beyzbol oyunları var?” “Kolej futbolu sıralaması nedir?”

Rastgele eğlenceli komutlar

Sıkıldın mı? Aşağıdaki eğlenceli komutları deneyin:

  “Bana komik bir şeyler söyle.” “Tak vur.” “Tavuk neden yoldan geçti?” “Tilki ne der?” “Sıfırın sıfıra bölünmesi nedir?” “Hangi uçaklar üstümde?”

Üç sayıdan oluşan bir dizi içeren duyduğunuz Siri numaralarına dikkat edin. Prankster’lar sosyal medyada yanlış ipuçları yayınlıyorlar, bu da belirli sayı kombinasyonlarının harika özellikleri tetikleyeceğini gösteriyor. Ancak, aslında, bu numaralar telefona acil servisleri aramasını emrediyor. Siri’ye 911’i veya diğer bölgelerde acil durum kodları olduğunu bilmediğiniz diğer numaralardan herhangi birini çevirmesini söyleme: 000, 108, 999, 110 veya 112.

siri

Giderken

navigasyon

Siri, gezinmek için parmağınızı kaldırmadan tam olarak gitmek istediğiniz yere ulaşmanıza yardımcı olabilir. Bisikletle veya toplu taşımayla çalışmak için yol tarifleri alın, trafiğin araba ile eve giderken ne kadar kötü olacağını öğrenin ve ETA’nızı bir anda anlayın. “İşe / diğer destinasyonlara toplu taşıma / arabayla / yaya yol tarifini bul”, “In-N-Out Burger’e bisikletle nasıl ulaşabilirim?” veya “ETA’m nedir?” Uzun mesafeler katettiğinizde “US Airways Flight 1234 uçuş durumunu kontrol edin” diyebilirsiniz.

öneriler

Hareket halindeyken, Siri bölgenizde yapılacak işleri bulmanıza yardımcı olabilir. Gecenin ortasında açık olan benzin istasyonlarını, en yakın eczane veya sanat müzesini, Manhattan’da hamburger almak ve hatta sizin için bir masa ayırtmak için en iyi yeri bulabilir.

Akıllı ev

Siri ve HomeKit ile akıllı evinizi parmağınızı kaldırmadan kontrol edebilirsiniz – ve neden bu gadget’ları ilk etapta satın aldığınız kolaylık değil mi? Işıkları yukarı veya aşağı çevirmek, TV’yi veya diskoyu çevirmek gibi birden fazla cihazda ayarları aynı anda etkinleştirmek için “Akşam yemeği partisi”, “Parti zamanı”, “Evdeyim” veya “Film gecesi” gibi ifadeleri programlayarak ruh halini ayarlayın Belirli bir odadaki sıcaklığı değiştirmek, radyoyu açmak ve benzeri görevleri yapmak.

androidpit wwdc 2019 337

Bu ipuçlarını ve püf noktalarını denerseniz hayatınızı kolaylaştırmak için Siri ile yapabileceğiniz çok şey var. Komutları hatırlamakta zorlanıyorsanız Siri’ye “Bana ne yardımcı olabilirsiniz?” ya da sadece kanatla – asistan basit komutları anlamak için genellikle zekidir.

En sevdiğiniz Siri püf noktaları hangileri? Yorumlarda bize bildirin.

Kaynak: Apple, Cnet

Apple iPhone 11
Tips & Tricks
Android for Beginners

Facebook Twitter