Şişirme ve önceden yüklenmiş Android uygulamaları nasıl kaldırılır?

Akıllı telefonunuzdaki önceden kurulu tüm uygulamalar sizin için uygun olmayabilir. İstemediğiniz veya ihtiyaç duymadığınız uygulamaları kaldırırsanız telefonunuzun performansını artırabilir ve depolama alanınızı boşaltabilirsiniz. İhtiyacınız olmayan, ancak kaldıramayacağınız uygulamalara şifreleme yazılımı denir. İpuçlarımızla, önceden kurulu uygulamalarınızı ve şifreniz yazılımlarınızı silebilir, kaldırabilir, devre dışı bırakabilir veya en azından gizleyebilirsiniz.

 • Telefonunuzdaki kötü amaçlı yazılımlardan nasıl kurtulabilirsiniz
 • Android telefon verilerini uzaktan nasıl silmek için kullanılır

Bloatware nedir?

Bloatware, çok fazla özellik barındıran ve dolayısıyla yavaş veya verimsiz olan yazılımlar için gayri resmi bir terimdir. Bloatware, çoğunlukla, bir cihazda üreticisi tarafından önceden kurulu olan ticari bir yazılımdır; ister kullanışlı olsun ister olmasın, bellek ve kaynakları boşa harcama eğilimindedir.

 • Şimdi kaldırmanız gereken 5 uygulama

Çoğu kullanıcı, yeni telefonlarında önceden kurulmuş çok sayıda uygulamaya asla dokunmaz ancak orada değerli bilgi işlem gücünü harcamaktan ve telefonunuzu yavaşlatmaktan vazgeçmek yerine bunları kaldırmak veya en azından devre dışı bırakmak en iyisidir ve bu kılavuz size nasıl yapılacağını gösterecektir.

Bölümüne geç:

 • Şişkinliği devre dışı bırakma: genel rehberlik
 • Samsung'un önceden yüklenmiş uygulamalarını silme veya devre dışı bırakma
 • Önceden yüklenmiş uygulamaları nasıl silebilirsiniz?
 • Standart Google uygulamalarını kaldırın ve devre dışı bırakın
 • Android uygulamalarını devre dışı bırakırsam ne olur?
 • Tonlarca uygulama kaldır

Şişkinliği devre dışı bırakma: genel rehberlik

Birçok uygulama etkin kullanımda değilken kaynakları tüketmeye devam eder. Ayrıca, uygulama çekmecesinde yer kaplıyorlar. Ancak, Android 4.0'dan bu yana, uygulamaları devre dışı bırakma seçeneği var.

Ayarlar> Uygulamalar / Uygulamalar'a gidin.

Burada, çoğu telefonda üç sekme bulunur: Tüm Uygulamalar, Devre Dışı ve Etkin.

Check out your apps in the Settings menu. / © AndroidPIT

Bu veya bu uygulamaya dokunarak, bazı uygulamaların kaldırılabileceğini farkedeceksiniz. Bu, kendiniz indirmiş olabileceğiniz uygulamalar için de geçerlidir, ancak kaldırmanız gereken gereksiz zarif yazılım olacaktır (yukarıdaki örnekte olduğu gibi, telefon Booking.com'un uygulaması önceden yüklenmiş olarak gelir).

 • Android uygulamalarının arka planda çalışmasını durdurma

Bazı uygulamalar kaldırılamaz veya devre dışı bırakılamaz (örneğin Ayarlar uygulaması). Bu uygulamalar, Android'in düzgün çalışması için gereklidir.

Korunan bir sistem bölümünde olmadıkça, bu iki kategoriden birine girmeyen herhangi bir şey genellikle devre dışı bırakılabilir (bazı üreticiler bunu kasıtlı olarak uygulamalarıyla yaparlar).

Bir sonraki ekran görüntüsünde TalkBack'ta olduğu gibi bazı uygulamalar devre dışı bırakılabilir, ancak uygulamayı fabrika ayarlarına sıfırlayacak olan Güncellemeleri Kaldır seçeneği de vardır.

The option to uninstall updates, taking the app back to its factory state. / © AndroidPIT

Veya, e-postalar için üçüncü taraf bir uygulamayı kullanıyorsanız, Android'deki varsayılan e-posta uygulamasının kaybolmasına izin verebilirsiniz. Bir uygulamayı devre dışı bırakırken, sistem bazı programların sonradan düzgün çalışmayabileceği konusunda sizi uyarır. Bu, normal şekilde çalışması için söz konusu uygulamaya dayanan uygulamaları ifade eder.

Opinion by Nicholas MontegriffoI always appreciate it when a phone comes with fewer preinstalled appsWhat do you think?5050255 participants

Zihninizi değiştirirseniz, uygulama listesine geri dönüp işlemi tersine çevirebilirsiniz. Her uygulama, uygulama çekmecesinde görünmese bile orada listelenmeye devam edecektir. Düzen, üreticinin işletim sistemine bağlı olarak biraz değişiklik gösterse de, çoğu akıllı telefonda işlem çok benzer. Aşağıda, Samsung uygulamalarının ne kadar kolay kaldırıldığını öğrenebilirsiniz.

Samsung'un önceden kurulu uygulamalarını silme veya devre dışı bırakma

Samsung'un kullanıcı arayüzü, birkaç yoldan Android'den sıyrılıyor ve uygulamaları devre dışı bırakmak için alternatif bir süreç geliyor:

Sadece Uygulama Çekmeceyi açmanız yeterlidir

Ardından, uygulamayı devre dışı bırakmanıza veya mümkünse kaldırmanıza olanak tanıyan bir kabarcık yaratmak için herhangi bir uygulamaya uzunca basın .

Long pressing on an app icon will bring up the option to disable or remove. / © AndroidPIT

Devre dışı bırakılmış bir uygulama artık arka planda çalışmayacak ve herhangi bir güncelleme alamayacak ve gereksiz kaynakları tahliye etmeyecek.

 • Samsung akıllı telefonunuzdaki TouchWiz'i kaldırma

Önceden yüklenmiş uygulamaları nasıl silebilirsiniz?

Gerçekten bir uygulamayı silmek istediğinizde sinir bozucu olabilir, ancak sistem yalnızca onu devre dışı bırakmanıza izin verir. Ne yaptığınızı gerçekten biliyorsanız, telefonunuzun yazılımı üzerinde tam kontrol sahibi olmanın bir yolu vardır.

Garantinizi iptal etmekten ve Samsung Pay gibi uygulamalardan kurtulmaktan korkmuyorsanız cihazınızı da kökten alabilirsiniz. Sonra herhangi bir uygulamayı tamamen kaldırabilirsiniz. Sistem uygulaması sökücü (ROOT) sadece bunu yapmanıza yardımcı olur. Bununla birlikte, uyarıldı – bunu yaparak diğer uygulamaların sayısının doğru çalışmasını durdurabilir.

İşlemi ve sonuçlarını daha iyi anlamak için, bu makalelere (ve cihazınıza özgü bir öğreticiye) danışmadan önce başvurun.

 • Android'i nasıl kökleştireceksiniz: tam kılavuz
 • Cihazınızı köklendirmemek için beş neden
 • Özel ROM ve kök: açıklanan en önemli şartlar

System app remover (ROOT)

Standart Google uygulamalarını kaldırın ve devre dışı bırakın

Android çeşitli yazılım bileşenleri ve uygulamaları içeren bir ağıdır. Alternatif kullanmayı seçerseniz, bu uygulamalardan bazıları gereksiz hale gelir. Sonuçta, bir süre sonra, sistemde ölü ağırlık. Bir alternatif kurduktan sonra devre dışı bırakılacak standart uygulamaların bir listesi:

Uygulamalar ve Uygulama Kimliği

App-Name
App-ID
Browsercom.android.browser
Downloadscom.android.providers.downloads.ui
E-mailcom.android.email
Gallerycom.android.gallery3d
Cameracom.android.camera2
SMS/MMScom.android.mms
Sound Recordercom.android.soundrecorder
Voice Dialercom.android.voicedialer
Video Studiocom.android.videoeditor

Android uygulamalarını devre dışı bırakırsam ne olur?

Devre dışı bırakıldıktan sonra uygulamalar, uygulama çekmecenizden kaybolur, güncellemeleri almayı bırakır ve artık arka planda sessizce çalışmaz. Buna ek olarak, devre dışı bırakılmış uygulamaya bağımlı olan tüm uygulamalar çalışmaz. Örneğin, Google Play Hizmetleri'ni devre dışı bırakırsanız, birkaç sistem uygulaması devreye girecektir ve büyük olasılıkla Google'la doğrudan ilgisi olmayan birkaç uygulama düzensiz davranıyor.

Bu nedenle, onları devre dışı bıraktığınızda teminatlı hasara neden olmayan güvenilir bir şekilde araştırılan bir uygulama listesini elde etmek önemlidir. Yukarıdaki liste tamamlanmamıştır ve yardımınız olmadan bu şekilde kalacaktır. Bu nedenle, yorumları devre dışı bırakılmış uygulamalarla deneyiminizi paylaşmaya davet ediyoruz.

Tonlarca uygulama kaldır

Akıllı telefonlarımızı temizleme konusunda en azından biraz tembel olmaktan suçluyuz. Artık kullanmadığımız uygulamalar hızlı bir şekilde görünmez bir şekilde birikebilir. Tek tek uygulamaların Play Store üzerinden kaldırılması zaman alır, bu nedenle bir defada bir yük kaldırmak daha pratiktir. Kılavuzumuzda, özgür Uygulama ES Dosya Gezgini'ni kullanarak birden fazla uygulamanın nasıl silinebileceğini özetledik.

İlk adım, ES Dosya Gezgini'ni Google Play Store'dan indirmektir.

ES File Explorer File Manager

 • Uygulamayı açın. Uygulamayı ilk defa açtıysanız, size kısa bir tanıtım yapılacaktır, ancak üç kez dokunulduktan sonra, dosya dizininizi görürsünüz.
 • Menüyü açmak için sol üst taraftaki simgeyi seçin.

From the side menu, select APP. / © AndroidPIT

 • Kütüphane altında başlık kısmından APP'yi seçin .
 • ES Dosya Gezgini, şimdi yüklediğiniz uygulamalara genel bir bakış sunar. Bir simgeye uzunca bastığınızda bir uygulama seçilir ve daha sonra ekranın üst kısmındaki çöp tenekesi simgesini kullanarak uygulamayı silmek için seçeneğiniz olur.

Use the checkboxes to select multiple apps. / © AndroidPIT

 • Birden fazla uygulama seçmek için onay kutularını kullanın .
 • Kaldırmak istediğiniz uygulamaların seçimini tamamladığınızda , kaldırma düğmesine basın (çöp kutusu).

Güvenlik için, her uygulamayı Tamam'a basarak doğrulamanız gerekir. Bunun avantajı, yanlışlıkla seçilen herhangi bir uygulamayı silememeyi seçerek tüm işlemi iptal etmemenizdir.

Elinizde var, bunlar istenmeyen uygulamaları silmek, durdurmak ve saklamanın en iyi yolları. Telefonunuzdaki uygulamaları son kez temizlediniz mi? Herhangi bir sorunuz veya öneriniz var mı? Aşağıdaki yorumları bizimle paylaşın.