Siyah duvar kağıdı Android pilinizi nasıl kurtarabilir

Çoğu kişi, ekranın herhangi bir akıllı telefonun en çok pil tüketen unsurlarından biri olduğunu bilir, ancak bilmedikleri ise seçtikleri duvar kağıdının – evet, duvar kağıdının – pil ömründe önemli bir fark yaratabileceğidır. Saf bir siyah veya genellikle koyu renkli bir duvar kağıdı veya arka plan aslında daha hafif bir duvarın üzerinde güç tasarrufu sağlayabilir. Bu sadece sahip olduğunuz ekran tipine bağlıdır.

Öncelikle, biraz ekran teknolojisi bilgisini paylaşmamız gerekiyor. Akıllı telefon pazarında, ekranların çoğu AMOLED veya LCD’dir. Çok fazla ayrıntıya girmeyeceğim, ancak daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız (hangisinin hangisi için daha iyi olduğunu), Smartphone ekranlarında açıklanan makalemize göz atabilirsiniz. Sadece siyah duvar kağıdını istiyorsan makalenin alt kısmına atla.

Atlamak:

    LCD ekranlar nasıl çalışır? AMOLED sceens ve gerçek siyah LCD ve AMOLED pil tasarrufu nasıl yapılır AMOLED ekranlar için ekstra pil ömrü ipuçları Şimdi siyah bir duvar kağıdı alın

Ekran teknolojisi açıkladı: LCD

LCD, Likit Kristal Ekranı temsil eder ve televizyonlarınızda, monitörlerde vb. Bulacağınız teknolojiyle aynıdır. Adından da anlaşılacağı gibi, Likit Kristal Ekranlar aslında kristallerdir ve bu nedenle, kendi ışıklarını yaymazlar, onların arkasındaki ışık kaynağından ışık yayarlar.

Bu, akıllı telefonunuzda veya tabletinizde siyah olsa bile, arkadan siyahın yandığı anlamına gelir. Bu nedenle, LCD’ler gerçekten ‘gerçek’ siyah göstermez. LG G7 THinQ, HTC U11 Plus, Huawei Mate 10 ve Sony Xperia XZ2’deki gibi bir LCD ekrana sahip.

AndroidPIT HTC U11 Plus vs Huawei Mate 10 1946

LCD’ler de oldukça açlar çünkü ekran kullanımdayken her pikselin aydınlatılması gerekiyor.

Ekran teknolojisi açıkladı: AMOLED ve OLED

AMOLED Active-Matrix Organik Işık Yayan Diyot anlamına gelir ve aynı zamanda televizyon ekranlarında, daha da önemlisi akıllı telefonlar için kullanılır. OLED ekranları benzer, ancak bir Aktif Matris kullanmayın.

Örneğin Samsung ekranları genellikle AMOLED’dir: Galaxy S10, Galaxy Note9, Galaxy S9, örneğin, Google Pixel 3’te olduğu gibi bir AMOLED ekran kullanıyor.

Ekran, içinden bir akım geçtiğinde gerçekte ışık üreten organik malzemeden yapılmıştır – elektrominesans. AMOLED ekranlar pilinizde daha kolaydır çünkü her piksel her zaman yanmaz. Aynı zamanda ‘gerçek’ siyahları da gösterirler çünkü arka aydınlatma yoktur.

Pil ömrü: AMOLED vs LCD

AMOLED

Bunun nereye gittiğini muhtemelen görebilirsiniz: AMOLED ekranınız varsa, siyah duvar kağıtları veya genellikle daha koyu duvar kağıtları ve temaları kullanarak pil ömründen tasarruf edebilirsiniz.

XDA Developers’daki arkadaşlarımız küçük bir deney yaptı ve bir AMOLED ekranındaki siyah duvar kağıdını kullanarak saatte yaklaşık yüzde 6 pil ömründe yüzde 20 ve toplam parlaklıkta yüzde 8 oranında tasarruf edebileceğinizi düşündüler.

Bu sonuçlar her zaman açık olan bir ekrana dayanmaktadır, ancak rakamlar tam olarak taş olmasa bile temel teori dayanıyor. Farklı bir yöntem kullanan başka bir test cihazı, bir gün boyunca yüzde 18’lik genel bir tasarruf sağladı.

LCD

Peki ya LCD pil tasarruflu duvar kağıdını sorduğunuzu duydum? Maalesef, LCD’ler arka aydınlatmaya dayanıyor, bu yüzden pili korumak için yapabileceğiniz hiçbir şey yok.

Yapabileceğiniz tek şey, cihazınızı Batarya Tasarrufu moduna ayarlamak ve ekranınızı her zaman açmamaya çalışmak. Ekran parlaklığınızı mümkün olduğu kadar düşük tutun ve ekranınızın zaman aşımını kısaltın.

İyi haber şu ki, en parlak renkli duvar kağıdına ve akla gelebilecek temalara sahip olabilirsiniz ve bu pilinizde fark yaratmaz. Sadece, AMOLED sahiplerinin kasvetli ekranlarına baktıklarında pil ömrünü uzattığını düşünün (sadece içindeyken bir şarj cihazından uzak durmayın).

androidpit samsung galaxy s5 black wallpaper screenshot

AMOLED ekranlar için diğer pil ömrü ipuçları

AMOLED sahiplerinin pil ömrünü en üst düzeye çıkarmak için yapabilecekleri başka şeyler de var;

Sık kullandığınız birçok uygulamanın görünümünü değiştirebiliyorsanız, pil ömründen daha da tasarruf edebilirsiniz. Sonuçta, uygulamalarımızda ana ekranlarımızdan daha fazla zaman harcıyoruz. Ayrıca, metin ve e-posta tercihlerinizi siyah bir arkaplana sahip olarak ayarlayabilir ve cihazınıza ve seçilen uygulamalara bağlı olarak beyaz metni kullanabilirsiniz.

Bunu kendiniz bulmanın en kolay yolu, cihazınızı olduğu gibi tamamen şarj etmek ve neredeyse tamamen bitinceye kadar beklemek ve pilin ekran tarafından ne kadar kullanıldığını görmek. Sadece Ayarlar’a gidin ve genellikle Cihaz Ayarları / Cihaz Bakımı bölümündeki Bataryayı arayın.

Ekranınızın kullandığı yüzdesini not edin, sonra telefonunuzu şarj ederken siyah bir duvar kağıdına geçin ve farkı görmek için çevrimi tekrarlayın.

Şimdi bana siyah duvar kağıdı ver!

Akıllı telefonunuzun arka planına düz siyah bir duvar kağıdı indirmek için buradaki bağlantıya tıklayın ve pil tasarrufu sağlayan efektleri geliştirmek için uygulama temalarınızı olabildiğince karanlık olacak şekilde değiştirmeyi unutmayın.

Cihazınız için daha koyu bir sistem teması ayarlayabilir, ekran zaman aşımı ayarınızı olabildiğince kısa olacak şekilde değiştirebilir, güç tasarrufu modunu etkinleştirebilir, otomatik parlaklığı kapatabilir ve pil tasarrufunun ne kadar büyük olduğunu görebilirsiniz.

Elbette, bataryanız sadece ekrandan daha fazlası tarafından kullanılır, bu nedenle sonuçlar telefonunuzun kullanım alışkanlıklarına, işlemciye ve diğer değişkenlere bağlı olacaktır, ancak tasarruf yine de faydalı olacaktır.

    Android için en iyi ücretsiz duvar kağıdı uygulamaları Android telefonlarda pil ömründen nasıl tasarruf edilir

Bu siyah duvar kağıdı ipuçları size pil ömründen tasarruf sağladı mı? Pil ömrünü korumak için başka ipucunuz var mı? Yorumlarda bizimle paylaşın!