Siyah duvar kağıdı Android pilinizi nasıl kurtarabilir?

Çoğu kişi ekranın herhangi bir akıllı telefonun en fazla pil açabilen elemanlarından biri olduğunu biliyor, ancak bilmedikleri şey, duvar kağıdının seçtiği duvar kağıdı – evet, duvar kağıdı – pil ömründe önemli bir fark yaratabilir. Saf siyah veya genellikle koyu renkli bir duvar kağıdı veya arka plan, gücü daha hafif olandan tasarruf edebilir. Sadece sahip olduğunuz ekranın türüne bağlıdır.

  • Android için en iyi ücretsiz duvar kağıdı uygulamaları
  • Android telefonlarda pil ömründen tasarruf etme

I am afraid of getting hacked.You too?5050964 participants

İlk önce, ekran teknolojisi bilgisini paylaşmalıyız. Akıllı telefon pazarında, ekranların çoğunluğu AMOLED veya LCD'dir. Çok fazla ayrıntıya girmeyeceğim, ancak daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız (ve hangisinin daha iyi olduğu), Smartphone ekranlarımıza açıklanmış makalemizi inceleyebilirsiniz. Sadece siyah duvar kağıdını istiyorsanız, makalenin alt kısmına geçin.

Atlamak:

  • LCD ekranlar, nasıl çalışırlar?
  • AMOLED sceens ve gerçek siyah
  • LCD ve AMOLED'de pil tasarrufu nasıl yapılır
  • AMOLED ekranlar için ekstra pil ömrü ipuçları
  • Şimdi siyah bir duvar kağıdı alın

Ekran teknolojisi açıkladı: LCD

LCD, Likit Kristal Ekran için duruyor ve televizyonlarınızda, monitörlerde vb. Adından da anlaşılacağı gibi, Sıvı Kristal Ekranlar aslında kristallerdir ve bu nedenle, kendilerine ait ışık yaymazlar, aksine ışık arkasındaki ışık kaynağından ışık iletmezler.

Bu, akıllı telefonunuzda veya tablet ekranınızda siyah görünseniz bile, aslında arkadan siyah aydınlatılmış demektir. Bu nedenle, LCD'ler gerçekten 'gerçek' siyah görünmüyor. LG G7 THinQ, HTC U11 Plus, Huawei Mate 10 ve Sony Xperia XZ2 gibi bir LCD ekrana sahip.

The HTC U11 Plus and Huawei Mate 10 both use LCD displays. / © AndroidPIT by Irina Efremova

LCD'ler de oldukça güç aç, çünkü ekran kullanımda olduğunda her pikselin aydınlatılması gerekiyor.

Ekran teknolojisi açıkladı: AMOLED ve OLED

AMOLED, Active-Matrix Organik Işık Yayan Diyodu temsil eder ve aynı zamanda televizyon ekranlarında da özellikle akıllı telefonlar için kullanılır. OLED ekranlar benzerdir, ancak bir Aktif Matris kullanmaz.

Samsung'un ekranları genellikle AMOLED: Galaxy S9, Galaxy Note 8, Galaxy S8, örneğin Google Pixel 2 gibi bir AMOLED ekran kullanıyor.

Ekran, bir akım geçtiğinde ışık üreten organik malzemeden oluşur – elektrominesans. AMOLED ekranlar pilinizde daha kolaydır, çünkü her piksel her zaman yanmaz. Ayrıca, arka ışık olmadığı için 'gerçek' siyahlar gösterirler.

Pil ömrü: AMOLED vs LCD

AMOLED

Muhtemelen bunun nereye gittiğini görebilirsiniz: AMOLED ekranınız varsa, siyah duvar kağıtları veya genellikle daha koyu duvar kağıtları ve temalar kullanarak pil ömründen tasarruf edebilirsiniz.

XDA Developers'daki arkadaşlarımız küçük bir deney yaptı ve AMOLED ekran üzerinde siyah bir duvar kağıdı ve tam parlaklıkta saatte yaklaşık yüzde 8'i kullanarak yüzde 20 parlaklıkta saatte yaklaşık yüzde 6 pil tasarrufu sağlayabileceğinizi anladı.

Bu sonuçlar her zaman açık bir ekrana dayanmaktadır, ancak rakamlar taşa tam olarak oturmamış olsa bile temel teori ortaya çıkar. Farklı bir yöntem kullanan başka bir testçi, bir gün boyunca genel olarak yüzde 18'lik bir tasarruf sağladı.

LCD

LCD pil tasarrufu duvar kağıdı hakkında ne soruyorsun? Maalesef, LCD'ler arka ışığa güveniyor, bu nedenle pilden tasarruf etmek için yapabileceğiniz hiçbir şey yok.

Yapabileceğiniz tek şey, cihazınızı Batarya Tasarrufu moduna geçirmektir ve ekranınızı her zaman açmamaya çalışın. Ekran parlaklığınızı mümkün olduğunca düşük tutun ve ekran zaman aşımı hoş ve kısa olsun.

İyi haber, akla gelebilecek en parlak renkli duvar kağıdına ve temalarına sahip olabilir ve pilinizde fark yaratmayacaktır. Sadece, AMOLED sahiplerinin genişletilmiş pil ömrüne yapışan kasvetli ekranlara baktığınız zaman düşünün (sadece bir şarj cihazından çok fazla uzaklaşmayın).

It’s not exciting, but it’ll save battery power. And it doesn’t have to be pure black, just dark. / © AndroidPIT

AMOLED ekranlar için diğer pil ömrü ipuçları

AMOLED sahiplerinin, batarya ömrünü en üst düzeye çıkarmak için yapabileceği birçok şey vardır; örneğin, uygulama temalarını olabildiğince karanlık hale getirmek gibi.

Sık kullandığınız bir grup uygulamanın görünümünü değiştirebilirseniz, daha da fazla pil ömründen tasarruf edebilirsiniz. Sonuçta, uygulamalarda ev ekranlarımızda olduğundan daha fazla zaman harcıyoruz. Ayrıca, metin ve e-posta tercihlerinizi, cihazınıza ve seçtiğiniz uygulamalara bağlı olarak siyah bir arka plana sahip olacak ve beyaz metin kullanacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Kendiniz için bunu belirlemenin en kolay yolu, cihazınızı olduğu gibi tamamen şarj etmektir ve neredeyse tamamen bitene kadar bekleyin ve pilinizin ne kadarının ekran tarafından kullanıldığını görün. Sadece Ayarlar'a git ve bak   Pil için , genellikle Cihaz Ayarları / Cihaz Bakımı bölümü . .

Ekranınızın tükettiği yüzdeyi not edin, ardından telefonunuzu yeniden şarj ederken, siyah bir duvar kağıdına geçin ve farkı görmek için döngüyü tekrarlayın.

You can also set screen brightness and timeout, modify app appearance, and use battery saving mode. / © AndroidPIT

Şimdi bana siyah duvar kağıdı ver

Akıllı telefon arka planınız için düz bir siyah duvar kağıdı indirmek için buradaki bağlantıyı tıklayın ve pil tasarrufu sağlayan efektleri geliştirmek için uygulama temalarınızı mümkün olduğunca karanlık hale getirmeyi unutmayın.

Ayrıca cihazınız için daha karanlık bir sistem teması oluşturabilir, ekran zaman aşımı ayarınızı mümkün olduğunca kısa olacak şekilde değiştirebilir, güç tasarrufu modunu etkinleştirebilir, otomatik parlaklığı kapatabilir ve pil tasarrufunun ne kadar iyi olduğunu görebilirsiniz.

Tabii ki, piliniz sadece görüntülemenin ötesinde kullanıldığından, sonuçlar telefonunuzun kullanım alışkanlıklarına, işlemcinize ve diğer değişkenlere bağlı olacaktır, ancak tasarruflar yine de faydalı olacaktır.

Bu siyah duvar kağıdı ipuçları size biraz pil ömrü kazandırdı mı? Pil ömrünü korumak için başka ipuçlarınız var mı? Yorumlarda bizimle paylaşın!

Google Pixel 2 XL'yi nereden satın alabilirim?

Best price

Google Pixel 2 XL – 64GB – Black – Unlocked Smartphone (FROM US)

£509.99

Shipping from £9.50
£519.49 total

Check Offer

Google Pixel 2 XL – 64GB – Black – Unlocked Smartphone (FROM US)

£519.99

£519.99 total

Check Offer

Google Pixel 2 XL – 128GB – Black & White (Unlocked) Smartphone (CA)

£579.47

£579.47 total

Check Offer

Pixel 2 XL Phone (2017) by Google, 64GB G011C, 6″ inch Factory Unlocked Android 4G/LTE Smartphone (Just Black)

£649.99

£649.99 total

Check Offer

Google Pixel 2 XL – 64GB – Just Black (Unlocked) Smartphone

£649.99

£649.99 total

Check Offer

Compare prices