Smartwatch’larla ödeme nasıl yapılır?

Temassız ödeme tamamen modadır ve bunun birçok nedeni vardır. Artık parayla uğraşmak yok, sadece kartınızı tutarak, akıllı telefonunuzu okuyunuz ya da okuyucunuza dikkat edin. Smartwatch’larla ödeme özellikle uygundur, bu yüzden nasıl çalıştığını ve sunduğu şeyleri size yönlendireceğiz.

Doğrudan atlar …

  Google Ödeme Apple Ödeme Samsung Ödeme Garmin Ödeme Fitbit Ödeme

Google Pay

Google Pay’ı Wear OS’li bir akıllı saatte kullanabilmek için önce uygun donanıma (NFC çipi) ihtiyacınız olacak. Tüm Android akıllı saatler henüz 2019’da sunulmuyor – LG Watch W7, örneğin, Mobvoi Ticwatch E2 ve S2 gibi, onsuz yapıyor. Saat aynı zamanda Wear OS’nin en son sürümüne de sahip olmalıdır.

Kasada bir smartwatch ile ödeme yapmak, bir akıllı telefon kullanmaya benzer şekilde çalışır: tamamen hazır olduğunuzda smartwatch’ınızda Google Pay uygulamasını başlatabilir ve okuyucuya yerleştirebilirsiniz (telefonunuz veya bankamatik / kredi kartı yerine). İstendiğinde, gerçekte hangi kart türünü kullandığınıza bakılmaksızın “kredi kartı” seçeneğini seçin.

NFC verileri karşılaştırmak ve ödeme işlemini tamamlamak için kullanılır. Ülkenize bağlı olarak, bir ‘kat sınırı’ olabilir; bu, belirli bir miktarın üzerindeki alımların PIN’inizi veya bir imzayı girmenizi gerektireceği anlamına gelir. Örneğin Kanada’da, çoğu finansal kurum temassız ödemeleri CA100 $ ile sınırlandırmaktadır.

ABD’de Google Pay’i sunan en büyük bankalar, kredi birlikleri ve şirketlerin listesi:

  AMEX (tüm kartlar) Bank of America (çoğu kart) Barclays US (tüm kartlar) BBVA Compass (Tüketici BBVA Pusula Visa kredileri, banka kartları ve ön ödemeli kartlar) Capital One (ABD Tüketici Visa Kredisi, ABD Tüketici MC Kredisi ve Borçları) Chase ( Chase Visa tüketici kredisi, banka kartı ve ön ödemeli kartlar, Chase Visa ticari banka kartları) Keşfedin (Tüketici Kredisini Keşfet, PBoA Banka Kartları) Yeşil Nokta (Yeşil Noktalı Günlük Mastercard, SEIU Günlük Mastercard) HSBC (Tüketici kredi ve banka kartları) USAA (Visa Borç ve Kredi, Mastercard Kredisi ve American Express Kredisi) ABD Bankası (Borç ve kredi Visa kartları; kredi Mastercard kartları; tüketici, küçük işletmeler ve kurumsal kartlar) Wells Fargo (Tüketici ve Ticari Borç Vize, Tüketici Ön Ödemeli Visa, Tüketici Kredisi Vize) ve American Express, İşletme Kredisi Vizesi)

ABD listesini veya Kanada listesini, İngiltere listesini, Avustralya listesini ve son olarak Google Pay’ı destekleyen bankaların Yeni Zelanda listesini kontrol edebilirsiniz.

Emporio Armani 03

Google Pay

Elma ödeme

Apple hayranları için smartwatch ile ödeme yapmak için tek bir seçenek var: Apple Pay ve Apple Watch. Apple sistemi, işlemin kart verileri iPhone’da, Apple Watch’ta veya Apple sunucularında daha uzun süre saklanmadığından özellikle güvenli kabul edilen belirteçlerle çalışır.

Ödemenin işleme koyulması çok basittir: saati okuyucuya yerleştirin, birkaç saniye bekleyin, gerekirse PIN kodunuzu girin! Kurulduktan sonra, Apple Pay ürün ailesinde çalışır ve günlük yaşamda neredeyse hiç sorun yaratmaz.

ABD’de Apple Pay’i destekleyen bankaların listesi çok büyük – burada Kanada bankalarının listesiyle birlikte kontrol edebilirsiniz. Avustralya ve Yeni Zelandalı okurlar, bankalarının burada Apple Pay ile çalışıp çalışmadığını kontrol ederken, İngiltere’deki okuyucular bu bağlantıyı takip edebilir.

AndroidPIT apple watch wearable smartwatch 0394

Samsung Pay

Samsung hayranları, Kore şirketinin kendi ödeme sistemini olan Samsung Pay’ı, özellikle de bir Galaxy Watch’ı varsa, kullanabilir. Çoğu Samsung giyilebilir cihazında bulunan Tizen OS, Google Pay uygulamasına sahip değildir. ABD’de, Samsung Pay çeşitli bankalar, kredi birlikleri ve şirketler tarafından desteklendiğinden bu sorun olmamalıdır. Bunlardan bazıları:

  Chase Amerikan Express Bank of America Wells Fargo CITI Başkenti Bir ABD Bankasını Keşfet ABDA Barcleycard

ABD listesinin tamamını buradan kontrol edebilirsiniz. Ne yazık ki, İngiltere’de Samsung Pay’i destekleyen bankaların listesi çok daha küçük. Aynısı, yalnızca bu bankaların Samsung hizmetini sunduğu Kanada için de geçerlidir:

  CIBC (Kanada İmparatorluk Ticaret Bankası) RBC (Kanada Kraliyet Bankası) Scotiabank American Express ATB

Avustralya bu konuda daha iyisini yapıyor (tam liste için buraya tıklayın), Yeni Zelanda’da Samsung Pay kullanıcıları için tek seçenek ANZ gibi görünüyor.

AndroidPIT samsung galaxy watch 46 front

Samsung Pay

Garmin Pay

Kalp atış hızı monitörleri ve spor giyilebilir ürünleri ile bilinen Garmin, Google, Apple veya Samsung’un ödeme sistemlerini desteklemiyor. Bunun yerine kendi – Garmin Pay’ı tanıttı. Endüstrideki üç büyük isim gibi çalışır, ancak akıllı telefonlarda değil, yalnızca birkaç Garmin akıllı saatinde çalışır. Bununla birlikte, ABD dışında, onu destekleyen bankaların sayısı sınırlıdır. İşte bunu sunan bazı ABD bankaları:

  Amerika Bankası (Visa ve Mastercard) Başkent Bir (Visa ve Mastercard) Wells Fargo (Visa) ABD Bankası (Visa ve Mastercard) Chase (Visa) keşfi

Bölgenizi ve kart türünü seçerek ABD listesinin tamamını ve diğer ülkeler için olanları burada görüntüleyebilirsiniz.

Garmin Fenix 5X Plus 10

Fitbit Ödeme

Garmin’e ek olarak Fitbit, sporcular için kendi ödeme sistemini de sunar. Diğerlerinde olduğu gibi, sadece Pay olarak adlandırılır ve Fitbit İyonik ve Fitbit Versa’da çalışır. Fitbit’in basit pedometreleri onsuz almak zorunda. ABD’de Garmin Pay’de gördüğümüz gibi, çeşitli bankalar ve kredi birlikleri ödeme yöntemini destekliyor:

  Amerika Bankası American Express İttifak Bankası (Vize) Başkent Bir (Kredi) Chase Bankası (Vize) Wells Fargo ABD Bankası

Tüm bölgelerin listesini burada kontrol edebilirsiniz.

AndroidPIT fitbit versa mobile payment

Hiç smartwatch’la ödedin mi veya düzenli olarak mı yapıyorsun? Yorumlarda bize bildirin.